:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,577
Активни 403
Страници 26,987
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Санчо, Санчо...

В Мадрид, на площад Еспаня са статуите на Дон Кихот и Санчо Панса. Зад тях, отгоре гледа Сервантес, изваян реалистично, което е смешно: ние не знаем как той е изглеждал; единствените му два портрета са загубени.

Повечето испанци не са чели Дон Кихот; знаят го от комиксите и мултфилмите. Някои са с хепиенд: селянката от Тобосо се превръща в прекрасната Дулсинея.

Утре и в другиден в Софийския университет ще отбележат 400 години от първото издание на най-великия роман. Участниците в програмата са го чели - от Валери Петров и Диего Хесус Хименес до Мариана Димитрова и Хосе Естебан.

Световното честване започна през януари с радиомаратон: един в Испания започна да чете на глас "Дон Кихот"; като се умори, втори продължи от Аржентина; отмени го четец от Никарагуа, където с Рубен Дарио започнала съвременната поезия на испански.

Не разбрах дали стигнаха до края на романа, който завършва с латинското Vale. То е само към читателя; не както в увода "Нека Бог те поживи, пък и мен да не забравя", след което започва:

"В едно село в Ламанча живееше хидалго (...), който често спореше с бръснаря и със свещеника, начетен мъж, получил докторска титла в Сигенса."

Още тук се разсейвам. Това е ирония; университетът в Сигенса бил известен с това, че давал диплома срещу две жълтици - обясняваше Тодор Нейков, който денем ни преподаваше испански, а нощем превеждаше "Дон Кихот" и после получи наградата "Сервантес". Разсейвам се и понеже се сещам за нашенеца - публична фигура - с диплома като от Сигенса.

Правят Санчо губернатор на несъществуващия остров Баратар. Нали сега ни уверяват, че да управляваш е професия на политическия елит. По времето на Сервантес дори казвали, че всяка власт е от Бога и чак двеста години по-късно няколко американци щели да открият, че властта е на, от и за народа. Санчо, който не е от призваните, нито от самозваните, съди и управлява разумно и почтено. Не е от онези, които казвали "Не, не вземам, пусни го в качулката ми" (тогава магистратите носели плащове с качулки). Още първия ден заповядва да няма прекупвачи между производителя и потребителя. За пласьорите на ментета - смърт. За да няма спекула - безмитен внос. Да се обозначава всяко вино и друга стока от къде е и от кога е (днешни бизнесмени не пишат дата на производство, а само срок на годност, често разтеглив и винаги условен). Неграмотният Санчо решава казус по несъбираем кредит: вдигнал губернаторския си жезъл, увенчан с кръст, и заповядал на длъжника да каже издължил ли се е. Средновековният човек не смеел да излъже пред кръста; можело да го сполети кръстовидното дамгосване на лицето с нажежен ханджар (per signum Crucis).

Длъжникът, за да се прекръсти, подал на кредитора си да му държи бамбуковата пръчка и се заклел, че му е върнал десетте жълтици. Санчо прозрял. Взел пръчката, строшил я и от нея изпаднали жълтиците.

Дон Кихот го съветвал да не прегъва пръчката на правосъдието (No hay que doblar la vara de la justicia, Sancho). Може би искал да му каже да не накланя везната. Или да не издава смъртни присъди - хустисия били наричани и публичните екзекуции. Но Санчо така прегънал пръчката, че я счупил. След няколко десетилетия великият Молиер изиграл ролята на Санчо Панса.

Уф, че се превъзнесох! Я да се приземя! Не съм виждал Молиер, виждал съм Никола Анастасов като Санчо (Кольо, помниш ли как като пътуващи артисти кръстосвахме България с Кеворк, когато на него му спираха Всяката неделя?)

От уютното хотелче, което наричат царското, защото се казва "Регина" и защото по някаква причина го свързват със Симеон, можеш да поемеш към местата, където Сервантес живял и работил. Ала по-добре недей. Сервантес писал в мадридския затвор, след като загубил ръката си в морската битка с турците при Лепанто и после бил роб в Алжир и като го откупили, станал закупчик на жито и зехтин за флота и го надчели. Погребали го някъде около манастира, където дъщеря му, понеже нямала зестра, станала монахиня. Двеста години по-късно без успех потърсили гроба му, когато чужденци като Гьоте, Достоевски, Дикенс и Марк Твен започнали да разправят, че Сервантес е велик. Ако искаш да видиш пиеса от Сервантес, например "Pedro de Urdemalas," не разчитай на испанска постановка, а на Royal Shakespeare Company (Сервантес умрял едновременно с Шекспир на 23 април 1616). Най-добрата му биография е написана от французин - Jean Canavaggio.

Между една пицария и магазин за обувки има паметна плоча на мястото на отдавна съборената му къща; по-надолу е грижливо реставрираният дом на неговия съвременник Лопе де Вега, за когото били почестите, парите и славата. Дори улицата, водеща към манастира, се казва Лопе де Вега.

Но Санчо на Сервантес управлявал по-добре от призваните и от самозваните, читателю. Vale.
55
2073
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
24 Май 2005 22:32
Днес е 24 май. Честит празник.
Очаквах, че ДИ ще спише нещо интересно за българската писменост и култура но уви......
24 Май 2005 22:59
Аве, Димитри ти за нашия Симеончо Панса изборджията ли пишеш или пак се майтапиш с Ентелигентите от форума...
24 Май 2005 23:18
Браво Джимо!!! И този път отличен...
24 Май 2005 23:21
Никой не е пророк в собствената си страна и не е оценяван от съвремениците си ... ??? Само бат Бойко ... може би.
24 Май 2005 23:25
Добри паралели, някъде кривват много неочаквано, та те зафичат на съвсем друго място, но това си е Димитри.
24 Май 2005 23:58
Здраво гусин Иванов.Абе маа аму стара на 24.5 на тоа ден дет некои хора викат наи Български бил вместо да кайеш нещо за Ялдъз Ибрахимова или Наим Съилеиманов теа велики българи прославили българя ти Серванте .Еми то как си започнал на 9.9 за Агостино Нето ше пишеш.Ина че ГУСИН Иванов евала за мимансите ного ми хареса тва за теа дето четат.Напомни ми как у училище и ние имахме литературно четене на некои избрани автори от съпротивата ама маи сега нема такива екстри у школото.Както и да е но да ти кая баи Димимитри по добрте на тоа дена да беше написал за Бели Зелени Червени или за Сребърните Гривни а не за некакви неясни испански бастуни.Аре жив и здрав и прятни летни дни.Наздраве гусин Иванов
25 Май 2005 00:04
А защо нашите политици да не вземат да се поучат от Санчо? Май не им изнася. Кой ще краде после?
25 Май 2005 00:24
Аз по едно време като работих с мексиканците
имаше един агент Роберто Сервантес от Мексико сити
беше и не беше чувал за съименника си нито пък за Дон Кихот
да се смееш ли да плачеш ли!
А в България докарахте ли я дотам вече?
25 Май 2005 00:39
Ако четеш със сламка "El ingenioso hidalgo..." ала Д.Иванов не се питаш защо такова заглавие, а не Ганьо, Ганьо
25 Май 2005 01:00
Хайде стига! Цяла Европа се тресе, България трепери за присъединяването си, а Димитри интелектуално каканиже - "Санчо, Санчо", Ганьо, Бай Ганьо. Липсва Ви пепса - дано така да се изразявам правилно - или пък сте го изгубили в рутината!
25 Май 2005 01:22
фамос а се тресем от смях със написаното от ДИ, защото му влезнах в стила на писане ! Труден човек е да знаеш излезнал е със глава напреде га се е родил . А я излезнах сос краката , Оно затова не съм си и дома !?!?
25 Май 2005 02:31
Днес Дмитрий ни гали с перото,
Утре Миндяна ще ръга с длетото.
25 Май 2005 03:46
Обективно погледнато, с три неща се отличават повечето коментари - злоба,
неграмотност и простотия "Quo vadis," форумци?


Patilanec
25 Май 2005 06:35
>>Моем ли и я да каем нещо? Я сум нов, та не знам още как че станува.
IGBT, испанците са тъпа нация. Мексиканците още по-тъпа. Ама ние македонствуващите сме още по-прости, защото сме комплексирани, т.е. смятаме че сме най-прости от всички и се стремим да се правим на умни.
~Оттам и тъпотията..., бугарска.
25 Май 2005 07:55
Пейчо, правя ти второ предупреждение. Ще наредя да те освобадят от форума поради несъстоятелно мислене, а оттам и изразяване. Все повече заприличваш на госпожица Оло.




Мнението е редактирано поради
- отправяне на предупреждение към участника по смисъла на т.1.2. от Правилата на форума
Натиснете тук

Редактирано от - bot на 25/5/2005 г/ 10:28:26

25 Май 2005 10:13
Г-н Бот, милиционерменижери ли определят политически правилните предизборни правила за участие във форума? А ти ченге с леви убеждения си ходил само на вечерно или ръбфак, там остроумие не се изучава
25 Май 2005 10:15
интересно, но по-добре г-н Д.Иванов да беше писал за Константин Кирил Философ..............
25 Май 2005 10:35
Г-н Бот, благодаря. Не изпитвам злорадство, но техниката за отстраняване на неудобен форумец ми е известна от Медиапул, те не са креатори, толкова си могат
25 Май 2005 10:38
Разсейвам се и понеже се сещам за нашенеца - публична фигура - с диплома като от Сигенса.
25 Май 2005 10:42
ДИ е прав:
От времената на "бащите-основатели", на Монтескьо и Русо, властта принадлежи на народа, а не се полага никому, дори и на "ЦАР"-я. За Мадридския затвор не знам, но мисля, че и Софийския би свършил работа...
25 Май 2005 10:42
Днес г-н Иванов е сътворил направо БИСЕР И за появата на предупрежденията "разсейвам се"
25 Май 2005 10:44
400 години след Сервантес не можем да се похвалим с разумно управление...Тъжно, даже трагично...
25 Май 2005 11:05
Срамота, Димитри, срамота. Да не беше казвал, че си учил испански, да ти се простят грешките, но така...
Не знам дали вината е на ученика или на учителя, но:
- СигУенса, не Сигенса
- Ла Манча, не Ламанча
- "идалго", не "Хидалго".
25 Май 2005 11:33
Благодаря, г-н Иванов!!
Винаги е удоволствие!

И още малко инфо за портрета на Сервантес:
http://www.csdl.tamu.edu/cervantes/englis h/image_temp3.html
25 Май 2005 12:47
Днеска менюто от философстване е бедно. С тоя Сервантес Димитри ги побърка литературните фелдфебели. Пропуснали са да го прочетат в средното училище, беше задължителен...
25 Май 2005 13:03
Салама - казва Санчо, свободата - дон Кихот. Според ДИ Санчо е по-прав.
25 Май 2005 13:23
..което е по-дълго казала кака Пена... и избрала Свободата :-)))
.
Здравеите :-)
(След малко ще мина пак)
Обичам Дж.аз
Да слушам аз
П.arkyr
25 Май 2005 13:25
Рицарският роман е възвишен жанр, свят извън бита. Плутовският роман и гледната точка на плута се обесняват с желанието за оцеляване. А българският литературен герой е Бай Ганьо
25 Май 2005 13:34
Властта никога и никъде не се дава; винаги и навсякъде се извоюва. Затова и няма управници като Санчо. Vale, читателю, vale каро!
25 Май 2005 15:19
25 Май 2005 15:21
И полуката не е от Санчо, а от Сервантес.
25 Май 2005 15:50
Вижте го Пейчо - мисли се за остроумен. И все с високи материи се занимава - уплита се в тях като муха в паяжаниа. И Бота няма да те спаси от претенциозната ти посредственост, скъпи ми фанфарончо.
25 Май 2005 16:06
scarlet,
ти зъб ли му имаш за нещо? Що така изведнъж и така грубо?
25 Май 2005 16:08
Ходи разчиствай апаратурката от гребната умния, да не ви изненада некоя проверка Аз не съм Грациян, ще ме откажеш на цървулевден
25 Май 2005 16:08
Тази дискусия около Санчо и рицарските романи ми напомня филологическите спорове на вазовите чичовци. Разбира се, в случая Мамин Пейчо е Иванчо Йотата, тъй като има навика да се изразява като него - "Снощи ми дойдоха маслини от важна степен и с твърде способна цена".
25 Май 2005 16:13
Dominus, не мога да понасям самодоволното маниерничене на този доморасляк-философ. И от всичко разбира, даже и от поезия.
25 Май 2005 16:19
Аве милиционерите немате ли си сайт за задръстени, звезда ще си вервай си
25 Май 2005 16:28
А Мамин Пейчо си е типична майничка. Те - майничките, винаги са се смятали за солта на земята и пъпа на вселената.
25 Май 2005 17:43
Ооооооооо ченге, личиш си отвсекъде, американец хахаха, гладен ще си умреш там, сбогом, смени си ника, може да излъжеш некой
25 Май 2005 18:19
В гимназията дъщеря ми имаше тема по български език - сравнение м/у образите на Дон Кихот и Бай Ганьо. Познайте кой я писа. Ужасно трудна , направо идиотска тема ми се стори.
Питам се дали би било по-лесно сравнението м/у Санчо Панса и Бай Ганьо.
Едва ли. В известен смисъл щеше да е дори по-трудно.
Защото нашият бай Ганьо е по-страшен от Санчо.
Санчо го интересува салама, както казва shake.
Бай Ганьо стига и до тоягата на властта.
И в много по-голяма степен би застрашил свободата на Дон Кихот.
25 Май 2005 18:21
Казаното - казано.
.
Съвсем накратко:
Out, out, brief candle!
Life's but a walking shadow, a poor player,
That struts and frets his hour upon the stage,
And then is heard no more. It is a tale
Told by an idiot, full of sound and fury,
Signifying nothing
“Macbeth”
Shakespeare.
.
Vale.










25 Май 2005 18:36
Папин Пейчо, аз съм изтънчен интелектуалец, който има забавната слабост да псува на майка.
25 Май 2005 18:51
Сбогом рекох мильо цунамито, май другата седмица ще го вдянеш, олеле 2-1
25 Май 2005 19:18
На кого да го вдяна бе, мамин Пейчо?
25 Май 2005 19:20
Нещо тълпата съвсем оредя под Джимовите колонки. Разпиля се както кокошките пред препускащят Росинант. Джимо съвсем обърка стройните кокоши редици на форумните коментатори. Нито той знае за какво става дума, нито те. Само Санчо невъзмутимо се клати отзад, унесен в дрямка, и се стряска когато магарето пръдне.
25 Май 2005 19:22
Зевзек
25 Май 2005 19:41
Зевзек , така е пред избори !
кое е по напред да сложиш на котлона
Тигана или рибата която не си хванал !
25 Май 2005 19:50
Okazva se che gospodinut Tcholakov e izhvurlen ot po-vecheto BG forumi...poneje namiram tova za grubo narushenie na 1-st amendment rights, eto edna statia ot nego...A koito iska oshte ot tozi avtor, moje da napravi edin yahoo, ili google search na Stefan d-r d Tcholakov-SVERIGE

А в т о р : Stefan d-r d Tcholakov-SVERIGE
Д а т а : 28-08-03 11:31

К а з у с ъ т С и м е о н С а к с к о б у р г г о т с к и

Wed Aug 27 20:22:39 2003

К а з у с ъ т С и м е о н С а к с к о б у р г г о т с к и
Н е с т а в а д у м а т о л к о в а з а г р а ж д а н с т в о т о , к о л к о т о з а н а с л е д е н и т е и м о т и

К а з у с ъ т с г р а ж д а н с т в о т о н а С и м е о н С а к с к о б у р г г о т с к и , н а к о г о т о м а й к а м у б и л а к а з а л а д а н е с т а в а ч у ж д г р а ж д а н и н , и м а н я к о л к о м н о г о с е р и о з н и - ю р и д и ч е с к и и м е ж д у н а р о д н и а с п е к т и , о т к о и т о х у л и г а н с т в о т о н а ж у р н а л и с т и т е е н а й -н е з н а ч и т е л н и я т .
К а к в о с т а н а с ъ с с л у ж и т е л я о т и с п а н с к о т о м и н и с т е р с т в о н а п р а в о с ъ д и е т о И н о г о К о р а л , к о й т о н а в ъ п р о с а и м а л и С и м е о н С а к с к о б у р г г о т с к и и с п а н с к и п а с п о р т , о т г о в о р и -Д а , и м а .
С л е д т о в а с е о к а з а , ч е т о в а б и л о д и п л о м а т и ч е с к и п а с п о р т . Д и п л о м а т и ч е с к и п а с п о р т и о б а ч е с е и з д а в а т с а м о н а л и ц а , к о и т о и з п ъ л н я в а т о ф и ц и а л н а м и с и я н а д ъ р ж а в а т а , и з д а в а щ а п а с п о р т а . П о д е ф и н и ц и я т о в а с а о ф и ц и а л н и о т н о ш е н и я м е ж д у д ъ р ж а в и т е к а т о с у б е к т и н а м е ж д у н а р о д н о т о п р а в о , к о е т о о з н а ч а в а , ч е п р и т е ж а т е л я т н а п а с п о р т а е п р е д с т а в и т е л н а с т р а н а т а , и з д а л а п а с п о р т а . К а к е м о г ъ л К о б у р г г о т с к и д а и м а т а к ъ в п а с п о р т , а к о н е е б и л и с п а н с к и г р а ж д а н и н . Т о в а е н а р у ш е н и е н а В и е н с к а т а к о н в е н ц и я о т 1961 г .
А к о С а к с к о б у р г г о т с к и н е е и м а л и с п а н с к и п а с п о р т , н а к а к в а ю р и д и ч е с к а о с н о в а е п р о в е ж д а л т ъ р г о в с к а и л и с т о п а н с к а д е й н о с т с ъ с с в о я т а ф и р м а в И с п а н и я . Д а л и и с п а н с к о т о з а к о н о д а т е л с т в о п о о н о в а в р е м е и т ъ р г о в с к и я т з а к о н , п о з в о л я в а т а к а в а д е й н о с т н а ч у ж д е н ц и , в р е м е н н о п р е б и в а в а щ и в с т р а н а т а . З а щ о г о с т у в а щ а т а в С о ф и я и с п а н с к а м и н и с т ъ р к а н а в ъ н ш н и т е р а б о т и з а я в и , ч е С а к с к о б у р г г о т с к и е и м а л с а м о п а с п о р т з а п ъ т у в а н е в ч у ж б и н а ? С к а к ъ в д о к у м е н т т о й в с е п а к с е е л е г и т и м и р а л в И с п а н и я ? Н и щ о н е е я с н о .
В н а ч а л о т о С а к с к о б у р г г о т с к и н е п р е д с т а в и д о к у м е н т , ч е н е п р и т е ж а в а д р у г о г р а ж д а н с т в о и д а л и г о е и м а л к ъ м м о м е н т а н а и з б и р а н е т о м у з а п р е м и е р . С л е д т о в а с е п о я в и ф а м о з н а д е к л а р а ц и я , и з п р а т е н а о т п р е з и д е н т с т в о т о н а П ъ р в а н о в , н о с е щ а д а т а 13 ю л и 2001 г ., в к о я т о С а к с к о б у р г г о т с к и е п о д п и с а л , ч е н я м а д в о й н о г р а ж д а н с т в о . Д е к л а р а ц и я т а б и л а ч а с т о т д о с и е т о з а с ъ с т а в я н е т о н а к а б и н е т а н а К о б у р г г о т с к и . Н о з а щ о т я с е п о я в и т о л к о в а к ъ с н о и з а щ о д о к у м е н т ъ т , к о й т о в с е п а к е и з к л ю ч и т е л н о в а ж е н , н я м а и з х о д я щ н о м е р н а М и н и с т е р с к и с ъ в е т и л и в х о д я щ - в к а н ц е л а р и я т а н а п р е з и д е н т с т в о т о ? И д а л и д е к л а р а ц и я т а о т г о в а р я н а и с т и н а т а в м о м е н т а н а п о д а в а н е т о й .
С л е д т о в а п о с л е д в а з а п л а х а т а , ч е в с е к и , к о й т о с е с ъ м н я в а в г р а ж д а н с т в о т о н а п р е м и е р а м о ж е д а п о д а д е с и г н а л д о п р о к у р а т у р а т а , н о а к о с и г н а л и т е с а н е в е р н и а в т о р и т е щ е б ъ д а т п о д в е д е н и п о д н а к а з а т е л н а о т г о в о р н о с т . Н а й -н а п р е д т я б е ш е з а н а б е д я в а н е , с л е д т о в а - з а х у л и г а н с т в о .
В п р о к у р а т у р а т а с б ъ р к а х а п р а в о т о н а и н ф о р м и р а н е с х у л и г а н с т в о т о

Н а л и и м е н н о ж у р н а л и с т и т е п о с т а в и х а в ъ п р о с и т е з а г р а ж д а н с т в о т о н а Ж о р ж Г а н ч е в , П е т ъ р Б о я д ж и е в , Г е о р г и П и р и н с к и , и н и к о й н е с е с е т и д а г и п о д г о н и з а х у л и г а н с т в о .
П о а н а л о г и я , т ъ й к а т о ж и в е е м в р е п у б л и к а н с к а с и с т е м а , п р о к у р а т у р а т а б и т р я б в а л о в е д н а г а д а п о ч н е п р о в е р к а н а в е с т н и ц и , к о и т о с е о б р ъ щ а т к ъ м С а к с к о б у р г г о т с к и к а т о к ъ м ц а р и н е г о в о в е л и ч е с т в о , а к ъ м д е ц а т а м у - с н я к а к в и к н я г и н и , п р и н ц о в е и т .н . И н я к о л к о т е л е в и з и и п л а ч а т з а п р о к у р а т у р а , т ъ й к а т о т о в а е н а й -г о л я м а т а о б и д а з а К о н с т и т у ц и я т а н а Р е п у б л и к а Б ъ л г а р и я . З а щ о п р о к у р а т у р а т а н е п о д г о н и о н е з и , к о и т о о с п о р в а т т а з и к о н с т и т у ц и я ? Т о в а е о с н о в н а т а й з а д а ч а .


Щ е п р и п о м н и м о щ е в е д н ъ ж н о т а т а з а с т а т у т а н а С и м е о н о т 1970 г ., к о я т о е н е д е л и м а ч а с т о т у с т а н о в я в а н е т о н а д и п л о м а т и ч е с к и о т н о ш е н и я м е ж д у И с п а н и я и Б ъ л г а р и я . З а н е я с п о м е н а х м е о щ е п р е д и н я к о л к о г о д и н и , к а т о с ъ д ъ р ж а н и е т о й с т а н а д о с т о я н и е е д в а н а п о с л е д ъ к . Т я е п о д п и с а н а о т и с п а н с к и я п о с л а н и к в П а р и ж П е д р о К о р т и н а и М а у р и и о т б ъ л г а р с к и я п о с л а н и к а к а д . Т о п е н ч а р о в . В н е я с е к а з в а -И м а м ч е с т т а д а п о т в ъ р д я п о л у ч а в а н е т о н а в а ш е т о п и с м о о т 4 ю н и 1970 г . п о п о в о д с т а т у т а и д е й н о с т т а н а С и м е о н - с и н н а п о ч и н а л и я ц а р Б о р и с III, и в с ъ о т в е т с т в и е с и н с т р у к ц и и т е н а м о е т о п р а в и т е л с т в о д а з а я в я с ъ г л а с и е т о н а п р а в и т е л с т в о т о н а И с п а н и я д а з а д ъ л ж и в с и ч к и к о м п е т е н т н и в л а с т и п о д н е г о в а ю р и с д и к ц и я д а т р е т и р а т С и м е о н п о в р е м е н а н е г о в о т о п р е б и в а в а н е в И с п а н и я к а т о ч а с т н о л и ц е , н а к о е т о н е с е п р и з н а в а н и к а к в о п р а в о д а у п р а ж н я в а и л и д а п р е т е н д и р а з а к а к в и т о и д а е ф у н к ц и и - п р е д с т а л и т е л н и и д р у г и , в с ъ о т в е т с т в и е с п у б л и ч н о т о п р а в о” и т .н .
В с и ч к о е я с н о . Н о т а з и н о т а п о с т а в я и д р у г в ъ п р о с - н а к а к в о о с н о в а н и е б я х а в ъ р н а т и и м о т и т е н а С а к с к о б у р г г о т с к и , н а к о е т о щ е с е с п р е м п о -д о л у .

Л о г и ч н о с л е д в а и в ъ п р о с ъ т з а о б р а з о в а н и е т о м у . Д а ж е п о в р е м е т о н а Т о д о р Ж и в к о в х о р а т а п и т а х а д а л и т о й и м а с а м о с р е д н о о б р а з о в а н и е и к о п а е х а у л и ц и т е д а м у т ъ р с я т д и п л о м а т а . Т о в а д а ж е п р е з о н е з и г о д и н и н е б е ш е х у л и г а н с т в о . Х о р а т а п и т а х а , а Ж и в к о в п о е д н о в р е м е о т г о в о р и - и м а м с р е д н о о б р а з о в а н и е , у ч и л с ъ м з а п е ч а т а р , о п и т а х с е д а в л е з е в ю р и д и ч е с к и я ф а к у л т е т , а м а н е с т а н а . А з а о б р а з о в а н и е т о н а С а к с к о б у р г г о т с к и - н и т о д у м а . Ц и т и р а н и я т п о -г о р е и с п а н с к и п о с л а н и к в П а р и ж е с п о д е л и л -К а к ъ в ц а р ? Т а т о й н я м а н и т о е д н о з а в ъ р ш е н о о б р а з о в а н и е ? З а п о ч в а о т е д и н ф а к у л т е т , и з к а р в а е д и н -д в а с е м е с т ъ р а , п р е м и н а в а в д р у г ф а к у л т е т , д а ж е в о е н н о у ч и л и щ е в С А Щ н е у с п я в а д а з а в ъ р ш и .
А с а м и я т С а к с к о б у р г г о т с к и в е д и н ф о р м у л я р п о д р у б р и к а т а О б р а з о в а н и е б и л н а п и с а л И н ж е н е р -и к о н о м и с т , к о е т о м о ж е д а е д о к у м е н т н а и з м а м а .
Т а к а и л и и н а ч е , к а з у с ъ т д а л и е д и н н е о б р а з о в а н ч о в е к и м а ц е н з д а у п р а в л я в а а д м и н и с т р а ц и я т а т р я б в а д а с е р е ш и о т К о н с т и т у ц и о н н и я с ъ д .
С г р а ж д а н с т в о т о н а С а к с к о б у р г г о т с к и с а с в ъ р з а н и и ф и н а н с о в и в ъ п р о с и к а т о к ъ д е и к а к в и д а н ъ ц и п л а щ а . В н а ч а л о т о н а 2002 г . д е к л а р и р а к ъ щ а в М а д р и д з а 3, 1 м л н . л е в а и 10 н е о б и т а е м и п о с т р о й к и в ъ в В р а н а , к а к т о и 4, 81 м л н .л в . с п е с т я в а н и я . М е ж д у в р е м е н н о , с у с ъ р д и е т о н а а д в о к а т а О ш а н о в , к о й т о е д н о в р е м е в о д е ш е н я к а к в а т р у д о в о п р а в н а р у б р и к а п р и Я н ч о Т а к о в , а с л е д т о в а в н е д р я в а ш е Б у л г а р г е о м и н в А ф р и к а , С а к с к о б у р г г о т с к и п о л у ч и и м о т и н а Б о р и с III с о ц е н к а о т о к о л о 169 978 000 д о л а р а . К ъ д е и к а к в и д а н ъ ц и с е п л а щ а т з а т я х ?
В ъ п р о с ъ т с и м о т и т е з а ч и е т о в р ъ щ а н е н а й -г о л я м а з а с л у г а и м а х а Л у ч н и к о в , С о ф и я н с к и , Г е о р г и М а р к о в (Н и к о л а й и с п о м е н а т и я т О ш а н о в и м а и д р у г а с п е к т .
П р е д и г о д и н и п у б л и к у в а х м е о п и с а н а ц а р с к и т е и м о т и . О ш а н о в г и е в и д я л в С т р о г о с е к р е т н о и т о г а в а в г л а в а т а м у с е е п о я в и л а и д е я т а д а с е о п и т а д а г и в ъ р н е н а с в о я б л а г о д е т е л . О п и с ъ т е п о д п и с а н о т и н т е н д а н т а н а д в о р е ц а и о т н е г о с е в и ж д а с т р у к т у р а т а н а и м о т и т е и т я х н а т а р е а л н а с о б с т в е н о с т . О п и с ъ т е н а п р а в е н п о н а р е ж д а н е н а Г е о р г и Д и м и т р о в , н а к о г о т о е б и л о д а д е н о н а р е ж д а н е о т с ъ ю з н и ц и т е , в т о в а ч и с л о о т С А Щ и А н г л и я , с к а т е г о р и ч н о т о у к а з а н и е т е з и и м о т и д а б ъ д а т к о н ф и с к у в а н и . В т . 6 о т п р и м и р и е т о с ъ с с ъ ю з н и ц и т е о т о к т о м в р и 1944 г . е п р е д в и д е н о з а д ъ л ж е н и е т о Б ъ л г а р и я д а с ъ д и в о е н о п р е с т ъ п н и ц и т е и п р и п р и с ъ д а д а с е к о н ф и с к у в а и м у щ е с т в о т о и м . Н а й -г о л е м и я т в о е н о п р е с т ъ п н и к е б и л Б о р и с III и н и к о й н е с е с ъ м н я в а , ч е а к о б е ш е ж и в , щ е ш е д а е в Н ю р н б е р г .

Д а п р и п о м н и м н а к р а т к о н я к о и н е щ а . Ю н с к и я т п р е в р а т п р е з 1923 г . б е и з в ъ р ш е н с у к а з а н и е т о н а Б о р и с III, к а к т о и у б и й с т в о т о н а А л е к с а н д ъ р С т а м б о л и й с к и . Ц а н к о в у с т а н о в и д и к т а т у р а с б л а г о с л о в и я т а н а ц а р ъ т и з а б р а н и Б З Н С , к о й т о п р е д с т а в л я в а ш е н а д 80 н а с т о о т н а с е л е н и е т о . С л е д б у н т а б я х а и з б и т и н а д 10 000 д у ш и б е з с ъ д и п р и с ъ д а , а с л е д а т е н т а т а о т 1925 г . - п о ч т и ц я л а т а и н т е л и г е н ц и я н а Б ъ л г а р и я .

П р е з 1940 г . б е ш е п р и е т ф а ш и с т к и я т з а к о н з а з а щ и т а н а н а ц и я т а . С п о р е д н е г о 52 000 е в р е и б я х а о к р а с е н и с ж ъ л т и т е з в е з д и , а 12 500 о т Б е л о м о р с к а Т р а к и я и З а п а д н а М а к е д о н и я , с п о з в о л е н и е т о н а Б о р и с III (з а к о е т о Б е к е р л е с ъ о б щ и в Б е р л и н б я х а и з п р а т е н и в Г е р м а н и я з а и з т р е б в а н е . Н а 1 м а р т 1941 г . Б ъ л г а р и я с е в к л ю ч и о ф и ц и а л н о в Т р и с т р а н н и я п а к т , к а т о Ф и л о в п о д п и с а д о г о в о р а с п ъ л н о м о щ и я т а н а ц а р ъ т . Н а 13.12.1941 г . б ъ л г а р с к и я т п а р л а м е н т , с б л а г о с л о в и я т а н а ц а р ъ т , о б я в и в о й н а н а С А Щ и В е л и к о б р и т а н и я . Н а 1 а в г у с т 1943 г . б ъ л г а р с к и и з т р е б и т е л и н а п а д н а х а а м е р и к а н с к и б о м б а р д и р о в а ч и . О т г о в о р ъ т б е ш е с ъ к р у ш и т е л е н .

Б л а г о д а р е н и е н а о б я в е н а т а о т Б о р и с III в о й н а н а С А Щ а м е р и к а н с к и т е б о м б а р д и р о в к и у н и щ о ж и х а 14 000 с г р а д и в С о ф и я , 7000 с о ф и я н ц и б я х а у б и т и , р а н е н и и о с а к а т е н и . Щ е п р и п о м н и м , ч е п р е з т а з и в о й н а с ъ ю з н и ц и н а к о а л и ц и я т а б я х а б ъ л г а р с к и т е а н т и ф а ш и с т и , а н е Б о р и с . З а т р и г о д и н и , д в а м е с е ц а и 17 д н и , п о в и н а н а м о н а р х о ф а ш и с т к и т е п р а в и т е л с т в а н а ц а р ъ т , и в н е г о в о и м е б я х а а р е с т у в а н и , б и т и и с м а з а н и 64 345 а н т и ф а ш и с т и , и д р у г и 31 520 б я х а и н т е р н и р а н и . П о -ж е с т о к т е р о р Б ъ л г а р и я н е п о м н и .

М о н а р х и я т а н а Б о р и с III у б и 29 480 б ъ л г а р и . П о с и л а т а н а п а р а г р а ф 36 н а т о г а в а ш н и я б ю д ж е т , о д о б р я в а н о т Б о р и с III з а г л а в а н а у б и т а н т и ф а ш и с т с е п л а щ а х а п о 50 000 л е в а . С л е д с м ъ р т т а н а Б о р и с п р и с ъ д и т е , в т .ч . и с м ъ р т н и т е , б я х а и з д а в а н и в и м е т о н а С и м е о н , н и щ о , ч е б е ш е н е в р ъ с т е н .
З а т а к и в а п р е с т ъ п л е н и я н и к ъ д е п о с в е т а н я м а д а в н о с т . Н о н е и в Б ъ л г а р и я , к ъ д е т о и м о т и т е н а Б о р и с III б я х а в ъ р н а т и н а С и м е о н С а к с к о б у р г г о т с к и . О т г о р е н а в с и ч к о А т а н а с Б у р о в т в ъ р д и , ч е т е з и и м о т и Б о р и с III е и п о т е к и р а л с р е щ у 30 м и л и о н а ш в е й ц а р с к и ф р а н к а , к о и т о н и к о г а н е е в ъ р н а л .
А г о н и я т а з а д е г р а д и р а щ а Б ъ л г а р и я п р о д ъ л ж а в а . И Е в р о п а м ъ л ч и . М ъ л ч а т и С А Щ , А н г л и я и в М о с к в а . Д о к о г а ?


Т ъ й к а т о в р ъ щ а н е т о н а и м о т и т е в м о м е н т а е ф а к т , с е п о я в я в а д р у г в ъ п р о с , к о й т о н и к о й н е м о ж е д а о с п о р и .
В ъ п р о с ъ т е к р е щ я щ о т м о р а л н а , ю р и д и ч е с к а и м е ж д у н а р о д н а г л е д н а т о ч к а . П о с в е т а о т д а в н а е у з а к о н е н о о б е з в ъ з м е з д я в а н е т о н а ж е р т в и т е н а ф а ш и з м а и н а ц и з м а .
В Б ъ л г а р и я ж е р т в и н а х о л о к о с т а н е б я х а с а м о е в р е и , н о и д е с е т к и х и л я д и б ъ л г а р и .


О т ю р и д и ч е с к а г л е д н а т о ч к а , т е и м а т п р а в о т о , к а к т о и т е х н и т е н а с л е д н и ц и , з а с е г н а т и о т м о н а р х и я т а н а Б о р и с , н а о б е з щ е т е н и е . О н е з и , к о и т о о с т а н а х а б е з б а щ и и м а й к и , б е з п о к р и в и х л я б , б е з д е т с т в о и п о м о щ н а р ъ к а и м а т н е о т м е н и м о п р а в о д а и с к а т ф и н а н с о в о о б е з в ъ з м е з д я в а н е о т о н е з и , к о и т о н а с л е д и х а Б о р и с III - С и м е о н С а к с к о б у р г г о т с к и и М а р и я -Л у и з а Х р о б о к , ч и и т о и м о т и с е г а с е и з ч и с л я в а т н а о к о л о 170 м л н . д о л а р а .
В с е к и е д и н с ъ д п о с в е т а з н а е т о в а . П р и н а с л е д с т в о т о с е н а с л е д я в а т п л ю с о в е т е и м и н у с и т е . Н а с л е д н и ц и т е с а н а л и ц е и р а з п о л а г а т с д о с т а т ъ ч н о ф и н а н с о в и с р е д с т в а д а п о е м а т и с к о в е с р е щ у т я х . С ъ о б щ е н о б е ш е , ч е т а к и в а и с к о в е в е ч е с а п р е д я в е н и в Г ъ р ц и я и М а к е д о н и я .
В ъ п р о с и з а л е г и т и м н о с т т а н а т о в а н а с л е д с т в о и з а в ъ з м о ж н о с т т а з а и с к с р е щ у н а с л е д н и ц и т е н а Б о р и с с а о т п р а в е н и и к ъ м и з в е с т н и я с в е т о в е н ю р и с т с п е ц и а л и с т в т а з и о б л а с т Е д у а р д Ф а г а н , к о й т о н е о т д а в н а п р е д с т а в и м у л т и м и л и о н е н и с к к ъ м т р и ш в е й ц а р с к и б а н к и , в т о в а ч и с л о Credit Suissе , о т и м е т о н а ж е р т в и т е н а а п а р т е й д а в Ю А Р . А н а с л е д с т в о т о н а Б о р и с е м н о k
25 Май 2005 19:57
Незнайко,
Прав си, брат, ама лошото е че няма ни тиган, ни котлон, а за риба да не говориме. Седиме ние като гарджета с отворени човчета и чакаме la France да ни спусне червейче. Ама la France вика: "Ги ди помяри такива, червейчето си е мое и не си го давам. Ако ви дам червейче, вие и бира ще искате......"
25 Май 2005 20:00
Затова ще ни научат сами да си ловим червейчета. Дали ?!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД