Темата за престъпността все още не е влязла в предизборна употреба. Но със сигурност скоро ще превземе публичното пространство. Само въпрос на време е всички дръзки и неразкрити убийства да бъдат припомнени, да бъдат извадени кирливи ризи и съмнителни оперативни разработки. И така въпросът да се политизира.
Не в това е главният проблем. Много по-тревожно е случващото се през последните няколко седмици по върховете на МВР, което води до опасно безвластие в една от най-важните системи в страната. Всичко тръгна от решението на НДСВ да постави в листите си и двамата "двигатели" на МВР - политическия ръководител (министър Георги Петканов) и професионалния диригент (главния секретар Бойко Борисов).
Явно всички усещат, че има нещо много сбъркано в тази ситуация в МВР. Затова дори президентът Георги Първанов (за разлика от шумно разгласеното правителствено предложение) не обяви публично, че е издал указ за временното назначаване на шефа на контраразузнаването Иван Чобанов за главен секретар на МВР. Последният пък най-напред заяви, че приема поста с неудоволствие, а после (два дни след началото на предизборната кампания) каза, че няма представа дали е назначен или не. Указът на президента не бе обнародван и във вчерашния "Държавен вестник". Вярно, че е спорно дали задължително трябва да се направи, но заради прозрачността и публичността все пак е добре. За юридическите бъркотии около това решение вече писахме.
Всичко това можеше да се преглътне - все пак един месец не е кой знае какъв дълъг период от време, ако не беше едно друго необичайно обстоятелство. Обикновено по време на избори криминогенната обстановка в страната се успокоява, защото тежката криминална организирана престъпност се "притаява" в изчаквателна позиция. По правило това се обяснява с обстоятелството, че в този период по улиците има много полиция, спират се отпуските в системата на МВР, тя работи на пълни обороти и "всява авторитет".
Сега обаче нещата видимо не изглеждат така. Само през последните два месеца има близо 10 поръчкови разстрела, опити за убийство и демонстративни отвличания. Нещо, което отдавна не се бе случвало като концентрация. И тук не става дума за битови истории или социални драми, а за дръзки, добре планирани наказателни акции.
Вярно е, че присъствието на двама души в МВР, които и да са те, няма да реши проблема с бандитизма. Но също така е вярно, че безвластието няма как да не окаже влияние върху полицаите, които лесно могат да бъдат демотивирани в очакване на новото ръководство. Остава една надежда - да доживеем до юли.
Те се "притаяваха" на ужким. Просто са чакали кой от тяхните представители, емисари, ще бъдат избрани! А сега, е пак чакат, но вече и натискът го няма. През цялият 4 годишен мандат. Не е ли така?
Защо да се снишават?