Сред стотиците партии фантоми в България има една специална разновидност - партиите ментета. Тяхната цел е проста - чрез регистрация на абревиатура, близка до тази на големите партии, да се опитат да откраднат гласове на невнимателни избиратели. В дебелата сянка зад ментетата обикновено се крият големи партии.
Имитаторите са адаптивни. Преди 4 години царят набираше скорост и те естествено се лепяха за него. Сега наред е БСП.
Опит за менте от нов вид прозира
в сключената между Александър Томов, Жорж Ганчев, Гюнер Тахир и Кръстьо Петков Коалиция на розата. Социолози прогнозираха, че този съюз ще играе по същия начин както царските ментета на изборите през 2001 г. Идеята била хората да се объркат чрез характерния за БСП символ на роза (който иначе е традиционен социалдемократически символ - розата на Митеран) и да гласуват за новата коалиция. Така тя може като паразит да скубе от голямата партия чрез заблуда, рече наскоро социологът Михаил Мирчев. По подобен начин Александър Томов се сдоби с повечко кметове и общински съветници на местните избори - припознаваше всеки обиден социалист, който искаше да се кандидатира без съгласието на БСП. Кой може да има полза от формации като Коалиция на розата, която има минимален шанс да влезе в следващия парламент? НДСВ, обнадеждени от социологическите проучвания, дават мило и драго да стопят преднината на социалистите. Колкото по-добре се представят царистите, толкова повече варианти за коалиции ще имат в следващия парламент. Дори и да решат да управляват с БСП, процентите ще определят кой ще бъде следващият премиер и кой колко министри ще има. Отнети гласове от БСП са изгодни, разбира се, и за десните партии.
Ментата имат кратък жизнен път. Подобни опити за лека измама на електората е имало на всички досегашни избори, но най-фрапиращият случай бе на парламентарния вот през 2001 г. Тогава, покрай истерията около влизането на Симеон Сакскобургготски в политиката, две такива "царски" коалиции - коалиция "Симеон Втори" и коалиция Национално обединение за цар Симеон Втори, събраха общо 5.14%, като де факто
лишиха НДСВ от абсолютното мнозинство
Лидерите им се обидиха, когато ги нарекоха "ментета", и гордо заявиха, че са влиятелни монархисти, мобилизирали собствения си електорат. Останаха много въпросителни около регистрацията им в ЦИК и факта, че те получиха от комисията бюлетини с подобни ивици като тези на НДСВ. Появиха се и сигнали за изборни нарушения по места, където бюлетините на НДСВ са поставяни в тъмната стаичка точно до тези на ментетата.
След изборите същите тези лидери бързо-бързо се отказаха от монархическата идея и зачакаха полагащата им се държавна издръжка за партии, събрали над 1% гласове. Милен Велчев обаче им го върна - отказа им парите, позовавайки се на пропуск в закона за партиите по отношение на коалициите. Те пък го заплашиха със съд.
Днес някои от тях стягат
нови коалиции за предстоящия вот
Други тънат в неизвестност. Но заиграването им с царското име не издържа проверката на времето и си остана само историческа авантюра.
Коалицията Национално обединение за цар Симеон Втори, която взе 1.7% (77 641 гласа), е регистрирана за парламентарните избори през 2001 г. Състои се от Християнрадикалната партия с лидер бившия поп Тотю Петров и Ера 3 на Славомир Цанков. Двете партии са се явявали и на предишни избори, но под името Обединение за царя. Петров е бил и в ръководството на Движение за коронована демокрация "Царство България" с председател Маргарит Мицев - бивш син депутат, прочул се с изказванията си, че станал милионер, като спестявал от закуски. Тотю Петров е бил
женен за сестрата на убития
в Аруба бос Поли Пантев. Около името му се вдига шум през 1994 г., когато се оплаква, че бил отвлечен, пребит и изнудван от хора на мафиота. В отговор Пантев признава, че пратил "момчетата и Тотю изяде няколко шамара", но причината била чисто битова. Сестра му се оплакала, че бившият поп я биел и водел детето им на казино. Впоследствие Тотю Петров се развежда с жена си.
През август 1998 г. се оказва, че "отецът" наистина не си е губил времето. В разгара на аферата "Бартекс" тогавашният директор на НСБОП Кирил Радев обявява, че 54 894 т захар на временен внос са прехвърлени от фирмата на "Мултигруп" на Християнрадикалната партия и са продадени на вътрешния пазар без мита и акцизи. Логично идва и следващият скандал около партията в средата на 2003 г. От публичния бюлетин на данъчните служби за големите длъжници става ясно, че тя е
длъжник номер едно в държавата
с 28 173 029 лв. борчове към хазната. Тотю Петров е съдружник с Христо Тенев във фирма "Лира" ООД, извършваща строителни дейности. Тенев пък е собственик на транспортната фирма "Авто 99" ЕООД и на изборите през 2001-а е водач на листата на Национално обединение за цар Симеон Втори в Кърджали.
На местните избори през 2003 г. Християнрадикалната партия се явява самостоятелно с кандидатури за кметове на София и Велико Търново. В столицата е издигната сестрата на Тотю Петров - Капка Найденова, която събира 155 гласа. Във Велико Търново кандидат е небезизвестният Митьо Пищова, който не щади кебапчетата в кампанията си и срещу тях взима 500 гласа.
Днес на звънеца в порутеното блокче на ул. "Антим Първи" 30, където се помещава партията, не отговаря никой. Изключен е и телефонът, който християндемократите са дали в ЦИК.
Другият партньор от бившата коалиция - партията Ера 3, също се явява сама през 2003 г. като Съюз на демократичните партии и движения Ера 3. Лидерът й Славомир Цанков обясни пред "Сега", че за предстоящите парламентарни избори готви мащабна коалиция - Да живей България, с председател Веселин Данов, в която се включили 33 партии, сред които Българската партия на справедливостта на Иван Татарчев, ментето на ВМРО-БНД - ВМРО-БДД, и др. Според Цанков управлението на НДСВ е надминало всички граници за корупция и разграбване досега, а Симеон е бил жестоко подведен от хората около него и ролята му в политиката се е изчерпала. Лидерът на Ера 3, чийто дядо е работил в личната канцелария при цар Борис III, смята, че въпросът за монархията вече не е актуален. Според Цанков, бивш учител по география в Плевен, бивш боксьор и автор на фантастични разкази, партията му не е получавала полагащата им се
субсидия от 90 хил. лв. годишно
нито веднъж, но не завели дело, защото случаят щял да се протака дълги години и нищо нямало да излезе.
Коалиция "Симеон Втори" на Иван Георгиев, която взима 3.44% (157 141 гласа) преди 4 години, се състои от Партия на свободата и прогреса и Българска демократ-конституционна партия, които образували Движение обединени монархисти (ДОМ). То обаче не е регистрирано като партия и през 2001 г. се превръща в коалиция "Симеон Втори". Иван Иванов Георгиев е бивш общински съветник в предишния Столичен общински съвет от групата на БДС "Радикали". Лидер на партията е Евгени Бакърджиев. Името му фигурира в управата на фирма "Транскомплект" ЕАД, председател е на Испанско-български форум, сдружение "Спортна асоциация за цар Борис III" и фондация "Свобода 97". ДОМ организират през 2000 г. панихида на Борис III в храм-паметника "Св. Александър Невски" и монархически събор-поклонение в памет на царя, на което присъства и Симеон. Около скандалите с регистрацията на НДСВ през 2001 г. в коалиция "Симеон Втори" таят надежди в краен случай
царят да използва името на тяхната коалиция
В края на 2002 г. при отказа на субсидията от 157 104 лв. годишно Георгиев завежда дело срещу държавата, което губи. На местните избори през 2003 г. няма регистрирани нито такава коалиция, нито такива партии. Вместо това виждаме Георгиев като лидер на ново менте - Сбор за свобода и прогрес (ССП), което е преименуваната му Партия за свобода и прогрес. Чрез специални плакати, в които буквата "п" е оформена да наподобява "д", Георгиев атакува този път партията на Стефан Софиянски - ССД. Отговорът му е дежурен - по-скоро те ще ни откраднат гласове и ще заблудят избирателите. Днес, в навечерието на изборите, Георгиев смята, че в управлението на НДСВ е имало много положителни неща, но в крайна сметка не е изпълнено това, за което са гласували хората. Според него Симеон е направил грешка, като е станал премиер. Още след първите сто дни на правителството на НДСВ Георгиев иска оставката на половината министри от кабинета. Според него царят не е трябвало да се обвързва с никаква политическа партия. Георгиев смята, че на Симеон много повече би отивала ролята на президент или някаква друга представителна длъжност, от която да използва авторитета си за благото на държавата. Партията му няма да се явява на предстоящите избори.
И за тези избори няма нормативни пречки за участие на партии и коалиции, които са с имена, близки до имената на големите партии и коалиции. Освен спомената Коалиция на розата обаче единствена такава е Партия на свободните демократи (ПСД) на Крум Дуков. Въпреки това рискът да открадне гласове от ССД на Софиянски е малък, защото ССД не участва самостоятелно на избори, а е в коалицията Български народен съюз. Промените в закона за избор на народни представители - с изискванията за депозит и подписи - ограничиха броя на ментетата и фантомите. Интегралната бюлетина пък изключи възможността за манипулация с близки по външен вид бюлетини. Изписването на водачите на листи върху нея ще премахне до голяма степен възможността за объркване.
Всичко това може би вещае края на партиите ментета.
|
|