:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,693
Активни 419
Страници 16,623
За един ден 1,302,066
Интервю

Свободата създава по-силна мотивация от парите

Съвременната българска литература е напълно изключена от училищните програми, което е огромна грешка, казва един от най-успешните ни писатели - Алек Попов
-------------

Алек Попов е роден в София през 1966 г. Завършил е българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Автор е на романа "Мисия Лондон", преиздаден няколко пъти, и на сборниците: "Ниво за напреднали" (2002), "Пътят към Сиракуза", "Зелевият цикъл", "Игра на магии", "Мръсни сънища" и "Другата смърт". Носител е на литературните награди "Гравитон" - за фантастика, "Павел Вежинов" - за криминален разказ, "Рашко Сугарев" - за къс разказ, "Хеликон" - за най-добра белетристична книга на годината. През 2004 получава годишната награда на списание Clouds, където романът "Мисия Лондон" се публикува на английски. ----------------



- В юбилейния брой на "Факел" от тази година бе публикуван откъс от новия ти роман "Черната кутия". И тук смехът е много, но облечен в една лична изповедна трагична рамка. Каква всъщност крачка искаш да направиш с новия си роман в сравнение с "Мисия Лондон"? Изобщо как успехът на дадена книга се отразява на следващите произведения на автора?

- Трудно е, но никой не е обещавал да бъде лесно... Не ми се ще да разочаровам читателите и затова съм доста по-взискателен, отколкото преди. Това е неизбежно. Понякога даже ме е яд на "Мисия Лондон". Но мисля, че още е рано да се говори за проекта "Черната кутия". Продължавам да съм и с двата крака вътре, просто не знам кога и как ще се измъкна. А повярвай ми, много бих искал. Търкалям този текст от Ню Йорк до София и Бургас, та чак до Виена... Утешавам се с това, че всеки текст по принцип е несъвършен. Той, ако се позовем на Платон, е само отражение на идеята, която носим за него. Иначе има опасност да изпаднем в ситуацията на онзи герой на Камю от "Чумата", който цял живот се мъчи над първото изречение на романа си.

- На 11 май в Бургас бе проведена конференция, инспирирана от учениците от математическата гимназия "Обрешков" в града. Сред тримата поканени съвременни български автори бе и ти. Радва ли те изборът на младите? Какво всъщност се случва с "четенето" или "нечетенето" на тийнейджърите?

- За мен това е едно от най-вдъхновяващите събития от последните месеци. Началото беше сложено на една среща между ученици и съвременни български писатели, организирана в рамките на проекта на Британския съвет - "Литернайсет", който впоследствие се оказа много успешен. Истината е, че съвременната българска литература е напълно изключена от училищните програми, което е огромна грешка. Това са актуални произведения, които интерпретират действителността от различни ъгли и на практика биха били много по-интересни за изучаване, отколкото единствено и само класиката. Нещо повече, за да се разбере класиката, трябва да има някакви възможности за сравнение, за съпоставяне, иначе просто затваряме ума на учениците в една куха парадигма от шаблони, където те намразват и българската литература, и четенето по принцип. Съвременните произведения са полезни и от лингвистична гледна точка, защото отразяват промените в езика. Смятам, че е време училището да се отвори за писателите, особено за генерацията, която в момента прави нещата. Трябва да се знае какво се случва тук и сега в литературата, а не само какво се е случило преди век.

Училището, казвал съм го и друг път, следва да възпитава културата на самостоятелния прочит. Не случайно работилниците по творческо писане напоследък се радват на голям успех. Неформалният подход към литературата силно импонира на учениците. Не става въпрос всеки да става писател, по-важен е досегът с живото слово, опитът да подредиш някакви думички сам, способността да се изразиш. Това са умения от първостепенна важност в гражданското общество. Свободата би могла да създаде по-силна мотивация дори от паричните стимули.

- Какви наблюдения имаш върху актуалната ситуация в българската литература? Доколко е в сила радикалната оценка на Александър Кьосев, че няма българска литература, защото няма литературен живот? Отделните капсулирани от инстинкт за самосъхранение лобита проявяват ли вече тенденция към по-голяма пропускливост?

- Абе не е лека ситуацията, никак! Сашо Кьосев до голяма степен е прав, но това всъщност важи и за другите национални литератури. По принцип вече трудно може да се говори за някаква цялостна литературна традиция. В момента в България има поне две литератури, които са по-различни една от друга, отколкото ако бяха писани на различни езици. Всъщност ако трябва да съм точен, те са написани на различни езици, макар и парадоксално с едни и същи думи. Просто кодът е друг. Нищо не може да се направи, а и не виждам защо трябва. Не може насила да поставяш авторите под някакъв общ знаменател, пък било то и родният език. Въпросът опира до начин на мислене, начин на възприемане на действителността. В крайна сметка времето ще направи избора.

Споделям по-скоро умерено оптимистичния сценарий на Кьосев, в който българските автори започват да пишат достатъчно съвременно, интересно и комуникативно, за да преодолеят не само основателния скептицизъм на българските читатели, но и националните граници, като се включат успешно в издателските мрежи на европейската литература. Всъщност езикът изобщо не е най-главната бариера. Проблемът не е толкова, че няма преводачи, а че няма какво толкова да се преведе... Знам, кофти звучи, ама е така.

- В крайна сметка е ясно, че писателят не може да разчита на същия престиж, какъвто е имал в зората на електронните медии. На каква основа днес се гради престижът му? Или казано най-просто: какво очакват днес хората от писателя - да бъде звезда от ранга на Коелю, изпаднал в нирвана гуру като Селинджър, гребящ от натрупаните съкровища магьосник като Маркес?

- Този, който пише за престиж, не го очаква нищо добро. Според мен нищо не си струва да се върши само за престиж. Това е глупава дума, която си позволявам да употребявам само в ироничен смисъл. Признанието на писателя се гради върху връзката му с читателите. Да накараш хората да прочетат книгата ти, общо взето, е голям подвиг. Съзнателно не казвам "купят", защото не опира само до проста търговия. Да ти купуват книгите, без да ги четат, само за красота или защото било "престижно", ми с вижда доста жалко. Макар че е по-добре, отколкото хич да не ги купуват, де. Чак толкова лицемерни не сме... Всъщност има два типа читатели: такива, които обичат да ги чукаш с пръст по главата, и такива, които предпочитат да мислят със собствените си глави. Вторите са по-малобройни за съжаление. Хората по принцип искат някой да има казва как стоят нещата на този свят, как да живеят, какво да мислят. Така естествено е много по-лесно.

- Ти като творец какво искаш да дадеш на читателите си?

- Няколко часа в един друг свят. Не непременно по-добър или по-красив. Но различен.
17
1188
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
28 Май 2005 02:26
Не мисля , че компютрите или електронните издания пречат на четенето или продаването на книги! Хубавата книга не може да се сравни с нищо, защото в представите, които си създаваме при четенето участва въображението на човека. То не може да се замени с нищо. Филмите са по слаби от книгата, по която са създадени! Дори и "Властелина на пръстените" макар, че е супер шоу!

28 Май 2005 02:51
Не винаги филмите са по-слаби от книгите. Пресен пример - "Момичето с перлената обица". Не съм чел книгата, но филмът гледах и е много приятен - мисля, че е нормално да е така когато става дума за художници, картини, изобщо визуално изкуство. Киното тук има естествено предимство.
28 Май 2005 09:07


Супер !

"Не съм чел книгата, ама филмът е по-добър"

Редактирано от - Калки на 28/5/2005 г/ 09:07:22

28 Май 2005 09:27
Направил 40 години и айде манипулатор, "няколко часа в различен свят", те това е страхотна жизнена позиция...
28 Май 2005 09:29
Заглавието е вярно отчасти!
Без наличието или притежаването на не малко количество пари, свободата направо липсва или дори е излишна. Действителната свобода отнема илюзията на човек, че ако е свободен може да получи правото на собствен живот.
Бедният материално човек няма достъп до нищо без пари в съвременият свят!
А, останалото е един елитарен спор за противопоставяне на книгата срещу мултимедията!
Разбира се, че бъдещето е на Мултимедията! Но, това не пречи паралелно да съществуват и атавистични форми. Много добър пример е Операта! Има я, има си почитатели, дава поминък на група хора и толкова. Но, вече не отразява актуалният живот и не въздейства обществено.
Така ще стане след 50 години и с печатните издания от всякакъв чишит!.
28 Май 2005 09:42
CopCop, не разбирам защо противопоставяш мултимедиата точно на операта. Именно операта е мултимедиа - съчетава драма, музика, визия. А ако имаш предвид електронната мултимедиа - електрониката е само едно средство. Новите средства дават нови възможности, но не винаги елиминират старите. С появата на киното предричаха края на театъра, с появата на телевизията - на киното - ама не стана. Всяко нещо се намества. Електрониката не заменя същността на нещата - тя е само средство. За някои неща става - за други не или все още не. Например съвременните джобни устройства поне за мен вече са по-удобни за четене от хартиената книга. Но никаква електроника все още не може да замени усещането от присъствието в концертната зала или операта.
28 Май 2005 10:27
вярно е , не може да ги замнени. ДО сега никога не съм успявал така сладко да си поспя пред компютъра, както в операта.
28 Май 2005 11:19
СОР, а може би и 451 по Фаренхайт...
Алек Попов, безпорно, е талантлив писател, но, въпреки филологичското си образование, прави изказвания, които говорят, че или не е бил добър студент, или никога не е преподавал, или много бързо е забравил на какво са го учили в Университета...
Лесно се дава съвет да се изучава "съвременна" литература - "...за да се знае какво се случва тук и сега, а не какво се е случило преди век..." Да, но:
- часовете по литература са недостатъчни...
- отпадат все повече произведения от нашата и световна литература...
-общата нагласа към опростяване на учебните програми води до там, че учениците трудно четат и трудно изразяват устно и писмено мислите си...
-не може да отпаднат автори като Вазов, Славейков, Яворов, Дебелянов, Милев, защото са творили "преди век..."
-ако нищо не трепва в душите и сърцата на учениците когато четат"Девет годин той скита се...", "О, Шипка!", "Българийо, за тебе те умряха...", "Спи езерото...", "Аз не жевея, аз горя...", "Две хубави очи...", "Да се завърнеш в бащината къща...", "Аз искам да те помня все така...", то нима днешната литература ще ги развълнува...
Сигурно всеки автор мечтае да влезе в учебниците...

Редактирано от - редник на 28/5/2005 г/ 11:24:03

28 Май 2005 12:03
По-добре прочетете романа "Мисия Лондон"...
28 Май 2005 12:50
За да не стават грешки, некао уточним, че Попов не говори за включване в учебниците, а училищните програми, което е нещо различно. Няма как съвременната литература да бъде в учебниците - тя затова е съвременна, а те - учебници
Да се включи в програмите обаче е друго. Това е проблем и на учителите - да познават поне донякъде съвременната българска литература и събудят интереса на учениците към нея. Колко ли учители обаче четат съвременна българска литература, независимо дали става за четене или не. Колко ли могат да (си) обяснят генезиса й, произхода на хубавото и лошото, за да могат да насочат учениците към стойностното (ако и където го открият)?
И все пак - през 1908 напр. нито Яворов, нито Дебелянов са били в училищните програми. И не са изгубили нищо - нито те, нито читателите им след това. Администрацията не може да замени оценката на времето.
28 Май 2005 14:11
Всъщност има два типа писатели: такива, които обичат да ги чукат с пръст по клавиатурата, и такива, които предпочитат да мислят със собствените си глави. Вторите са по-малобройни за съжаление.
Съвременната българска литература - много разтегливо понятие и може би наистина е по-правилно сегашното положение. Не съм чел нещо, което да си е заслужавало и да е написано през последните 15-20 години от българин.
28 Май 2005 14:31
ДОКТОР-а-ТИ ЗА ЦАР ПРАВ-е-ЖКИ РЕДЯТ
НА-ДУПВАТ ГО ОТ ВСИ СРАНИ И ГО ЗОВАТ
ТОЙ БИЛ СПОРТИСТ НА ПОКЕР СЪС УСЕПХИ
не-ЗЪРАШИЛ “УЙ-ЕСТ ПОЙНТ” ЗА ДА ГО РАЗБЕРЕМ !

...

(снимка: натиснете тук)

За Гъзо трябва царски “докторат”
Гол хуй със две Мъ-ДА да закъчат !
Царчето САКС-о-ФОН без образование е ОН
НО , Колега Доктор ста-НА ми сега Бон-Бон !
...
Така Академично дупедавците от ВИФ-а
Заголиха му гъзерите царски, за да видим
Пропаганда за изборите му редят сега
Спортисти и студенти в избор да се призоват !
...
Дърво фиданка посадил за пърлама пред репортери
Кучетата да лаят ще го препикават без проблеми
Дърво е посадило келемето царско най-геройски
А-каде-МИ-я шапката то ВИФ-а да покаже свой-СКИ ?!
...
Войници прати във Ирак със САЩ
Чужди интереси да защити не българска страна
Спортисти и студенти ограбиха с години
Буш и Юди грабнаха на Българи пари-ТЕ !
...
За т-УЙ освиркан бе тържествено юдея
Кога сади дърво пред спортно пололение
И дядо му освиркан е от тях
Смърт за юдите и Цар !
...
Той и Те грабят и убиват ни сега
България да става колония за САЩ
Дол.....У , юдите и цар проклет
Народът Господ Дар и да се разбере !
...
ОТ ВЕСТНИЦИТЕ НИ ЛЮБИМИ ЩО ТРЪБЯТ
СЪС НОВИНАТА , “ ЦАРСКИ ДОКТОРАТ “
ОТЪРКАХА ГЪЗА СИ СЪС СЕМИОНА, НАШИ
НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВОТО НАРОДА, ВАШИ !


(снимка: натиснете тук)

Стефан д-р Диминър Чолаков - Народен дас-Кал по
Физическо Възпитание и Култ-Тура - Майстор на
Спорта по Ориентиране и пързаляне със ски !

http://members.lycos.co.uk/kungcholi/

http://members.lycos.co.uk/kungcholi/inde x.php?p=links

28 май 2005
Шведското Карал-левство
--
--

Студенти протестираха пред премиера преди да получи научна титла
Симеон: Нестандартното мислене е доста здравословно Академията благодари на младите в кабинета за залата

http://www.ddlinks.com/klimov/facesofden. JPG

КОПКА
Първата копка на нова зала, която трябва да носи името на бащата на Симеон се отложи със седмица


(снимка: натиснете тук)


ТИТЛА
Премиерите на България и Македония станаха почетни доктори на училището по библиотекознание

http://www.monitor.bg/article?sid=&aid=41 501&eid=368

Да не се стряскаме и да не се опитваме да превърнем в политическо решението за лотарията, призова премиерът


Снимка: ЕМИЛ ИВАНОВ


(снимка: натиснете тук)


Симеон Сакскобургготски посади дърво в двора на висшето училище по библиотекознание, след като той и македонският премиер Владо Бучковски получиха званието "Достор хонорис кауза".

28 Май 2005 14:45
В тоя ред на мисли-Хайтов например присъства ли в училищните програми?Вежинов?Дончев?И т.н.
28 Май 2005 16:43
... карай бе - к'во значение .... то по ония времена и име "алек" нямаше в списъка на разрешените, ама нали видиш - пръкнали се .... па може и да се се люпили ...
28 Май 2005 23:44
Интервюто не го четох, признавам. Чел съм някои неща на Алек Попов и НИКАК не съм впечатлен. Но, по въпроса за заглавието:

"Свободата създава по-силна мотивация от парите"

Това е АБСОЛЮТНА глупост. Всеки, който има поне малка идея за това, как се живее в България през последните 15 години, е няпълно наясно, че песничката "... вземи панелите, трабанта..." звучи ужасно фалшиво
29 Май 2005 10:44
Невежа 3, чел съм "Мисия Лондон" и съм се смял до сълзи - убеден съм, че Алек Попов е талантлив... Това, което не харесвам в интервюто, е опитите на писателя да излезе извън проблемите на творчеството и да се изказва по проблемите на обществото... разбира се, той има право на това като гражданин, но силата му е да го прави в книгите си...Повечето опити на творци да влияят пряко на обществото са завършвали с взаимно разочарование - Вазов като министър, Вапцаров - разстрелян, Блага Димитрова подаде оставка...
Иначе, ако съм на мястото на президента, преди да подпиша назначаването на нов посланик, бих го питал чел ли е "Мисия Лондон"...
29 Май 2005 21:37
Бе, възлюблени, конски имена дал боК, ама това Алек си е чисто Александър Освободител български бе другари... Ама тоя Попов дали го знае...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД