---------
Мислите, че подобни въпроси звучат нелепо? Нищо подобно! И Фердинанд, и Моцарт, че и "Мона Лиза" се продават. При това на съвсем сносни цени. Единствената дребна подробност е, че става дума за растения.
---------
Открай време цветята носят имена на известни личности, най-вече короновани особи. На второто стъпало по популярност във флората са хората на изкуството - писатели, поети, художници, певци, както и техните творби - симфонии, опери, картини. Държавниците заемат почетното трето място в своеобразната класация, която категорично не претендира да е представителна. А причината е, че конкуренция на челната тройка според ботаници спокойно могат да бъдат и голям брой роднини на хората, открили и създали дадено растение или хибрид.
Лесно ли се дава име на цвете и кой определя дали това е подобаващо за зеленината название? Процедурата е по-сложна, отколкото може да си представите. Почти няма начин бизнесменът Х да кръсти роза на кръшната си изгора Y. Е, при много желание
и това може да се случи,
но поне засега у нас няма регистриран такъв мерак. Дали по причина, че паралиите още не са се сетили, или просто техните хубавелки са по-скоро материални момичета, отколкото романтични натури, историята мълчи. В интерес на истината и по света подобни дарове се правят изключително рядко. Макар че са били на мода в миналите векове. В XXI обаче определено не вървят.
Но е факт, че на красиви жени се кръщават цветя. Последната новина: една от най-прочутите манекенки в света получи роза със своето име. Става дума за Хайди Клум, а подаръкът иде не от съпруга й, а от Германия. Държавата реши да назове по този начин нов сорт, за да увековечи красотата на топмодела. Официално това се случи преди броени дни в Градинарския център край родния град на манекенката.
"Никога не съм предполагала, че ще дам името си на такова благородно цвете", призна дни преди церемонията Хайди.
Нейната роза има пурпурни цветове
и е създадена от германски градинар край Хамбург. Казват, че тази багра съответствала на страстния темперамент на манекенката. Но по този въпрос може да се произнесе по-добре съпругът й.
В червено, досущ като на плащовете, които тореадорите размахват току под носа на биковете, цъфти розата "Бакара". Кръстена е на известния от близкото минало дамски дует. Особеното в случая е, че на всяко клонче винаги се появяват точно по две пъпки. Пак в огнено е обагрена и розата на Клеопатра. То какъв ли друг цвят да има цвете, кръстено на легендарната египтянка, пленила сърцата на Цезар и Антоний. Виж, същото цвете, но с името "Кралица Елизабет", блести в невинно розово. Причината? Случайно или не, именно розовото е предпочитан цвят на всичките Елизабетки, възкачвали се на трона на Британската империя.
Само не мислете, че розите са дамски приоритет. Има и
сортове, кръстени на мъже
"Амадеус" например цъфти в жълто-розово, а "Бърнстейн" - в жълто. Казват, че гениите си били малко луди. Сигурно това е била и тайната мисъл на ботаниците, които са решили да увековечат жълти рози с имената на композитора и диригента. По-различно са подходили обаче, когато са кръщавали цвете на Зигмунд Фройд. Неговата роза логично цъфти в розово. И то точно в тази тоналност, която според психолози дамите избират за секси бельо.
Розите по принцип водят, когато става дума за имена на известни люде. На второ място са карамфилите. И при кактусите не са малко тези, които впечатляват не само с външен вид, а и с гръмко название. Като "Шуман", "Бетовен" или "Мона Лиза". Там обаче определено преобладават хората на изкуството.
Би било трудно да се изброят всички растения с такива имена. Още повече че
постоянно изгряват нови на хоризонта
Наскоро кръстиха бяла роза на Рафик Харири. Сортът е френски и бе представен на последния салон на градините в Бейрут. Розата е създадена специално от Арно Делбар по поръчка на Ливанската асоциация за развитие на културното меценатство, за да бъде наречена на убития министър-председател. Първите 120 розови храста от нея бяха засадени в резиденцията на сем. Харири в Бейрут, на Площада на мъчениците, край гроба на министър-председателя и пред сградата на парламента.
Най-популярното растение в света с име на държавник обаче е палмата "Вашингтон".
Няма начин да не сте чували за нея, дори и да не се вълнувате от градинарство. Според някои разперените й като пръсти листа символизират замаха, с който е управлявал покойният американски президент. Според други олицетворяват многообразието от нации в американската държава.
Къде сме ние в цялата тази флора?
Има ни, и още как! На Кобургите са посветени не едно и две растения. Най-популярното се зове Arabis Ferdinandi Coburgi и е идеално за алпинеуми. Повечето зеленини, посветени на царската фамилия, всъщност са свързани с планината. Някои веднага ще направят връзка с хобито на премиера Симеон Сакскобургготски. Ама не! Причината е друга. Преди години Фердинанд финансирал експедиции на български ботаници и царски градинари в Пирин, най-вече на Йозеф Келерер. След присъединяването на Пирин към България първите ботанически проучвания там се правят именно от Келерер. Затова и откритите растения били кръстени на царски хора, но най-вече на Фердинанд и Борис. Доста по-късно и принц Кирил получава своя зеленина. За Калина и Китин явно все още се търси подходяща растителност.
Във флората противно на очакванията
има доста български имена,
особено при розите. Естествено става дума за групи, където има наши селекции. За съжаление някои от тези сортове са вече загубени. Александър Бойков е създал няколко сорта карамфили, световнопризнати за уникални.
При дивите пък има много растения, кръстени на тези, които са били в основата на българската ботаника. Най-много носят името не на българин, а на чех. Вацлав Тригорни е прекарал целия си съзнателен живот в България и има невероятни заслуги за познанията на флората в страната ни, както и за възпитанието на поколения градинари. В България той идва съвсем млад и започва да работи в земеделското училище в Садово. Тригорни пътува много из страната и събира различни материали, които изпраща в Прага. На базата на тези материали проф. Беленовски описва много нови видове, които носят името на Тригорни.
По-късно се появяват и доста растения на името на Иван Урумов. Братята Урумови са били заможни хора, единият - министър на просветата. Именно той
организирал много български учители
да събират материали. Те получават името на Урумов.
Има и растения, наречени на съвременни ботаници. Например на проф. Велчев, дългогодишен директор на Института по ботаника.
Културните по-често се именуват на някой родственик или на царска особа, което е традиция в цял свят. При дивите обаче се спазват правилата. При тях например често имената се свързват с районите, където са открити. Затова има много родопензис, булгарикум, рилоензе, периникус и др.
Но и в този случай трябва да се провери дали името вече не е заето. Така преди време проф. Стефан Георгиев открил прочутата рилска иглика. И решил да я кръсти примула рилуензе. Но в момента, в който статията му влязла под печат, същата иглика се появила описана в статия на сръбски професор като примула деорум, тоест божествена. И проф. Георгиев оттеглил своята статия. Така
рилската иглика останала само божествена
Аналогичен бил и случаят с рилското омайниче. То било намерено в Рила. Веднага му дали името рилско омайниче. След време се оказало, че расте и в Сърбия. Но си останало рилско.
Виж, при културните ограничения с имената няма никакви. Най-експлоатирани са кралиците Елизабет и Виктория и принц Алберт. Но не са никак малко и китките с имена на хора на изкуството. Това обаче по света. За България не важи. У нас традицията повелява да се дават типични български имена като Гергана, Албена, Теодора. Особено когато става дума за рози. За цвете "Лили Иванова", "Слави Трифонов" или, да речем, "Азис" още не се е чуло. Но нищо чудно и това да стане някой ден. Наскоро обаче Институтът за розата в Казанлък създаде нов сорт с цвят на пурпурно кадифе и му даде името
на 4-годишната японска принцеса Аико
Розата "Аико" била селектирана в продължение на две години от ст. н. с. Недко Недков и ще започне да се отглежда от следващата година.
Най-впечатляваща обаче е традицията за кръщаване на китки на празници, измислена във вече бившия СССР. Не се чудете, ако срещнете далия "25 лет Октября" или "Октябрская революция". Те са си чисто руска селекция. И добре, че е така. Защото, ако бяха нещо обичайно, като нищо щяхме да се сдобием с роза "КПСС-БКП", карамфил "АЕЦ Козлодуй" или овча опашка "Избори 2005".
-----
КАРЕ ------------
Как се дава име на цвете?
Изобщо не е лесна процедурата по кръщаване на едно цвете. Най-напред се проверява дали избраното име не е вече заето. По отношение на диворастящите растения проверката се прави във Великобритания. А институцията, която води регистъра за цял свят, са Кралските ботанически градини "Кю" в Лондон. Те са наречени на местност, където са били първите кралски градини. Оттам издават и т. нар. индекс кевензис, без който кръщенето е невалидно.
Въпросният индекс е бил първоначално в два огромни тома. После обаче направили 14 суплемента (добавки). А от 15 години е качен и на дискове, които струват порядъчна сума. У нас има сравнително старо негово издание. Самите книжни тела, издадени в началото на XIX в., пък може да се видят в библиотеката на биологическия факултет в София.
"Името на растението трябва да следва правилата на кодекса на ботаническата номенклатура", обяснява н. с. д-р Антоанета Петрова, директор на Ботаническата градина при БАН. А първият ботаник и изобщо естественик, който въвежда двойната - бинарна, номенклатура на организмовия свят, е шведът Карол Линей, работил в университета в Упсала.
"Цялата система на организмовия свят има сложна йерархия. Тя е разделена на четири групи, а оттам нататък следват единици. Най-основната единица е видът. Видовете се обединяват в родове, а родовете - в семейства. Видовете имат двойно название - първото е родово, а второто - видово. След названието на вида винаги стои името на автора, който го е описал. В сериозната литература след това се изписва и къде името е публикувано за първи път като такова", разяснява системата Антоанета Петрова.
Науката, която се занимава с разделянето на единиците в организмовия свят, се нарича таксономия. А организацията, която се занимава с имената, правилата на изписване, авторите и т. н., е номенклатурата на растенията. Оттам идва и кодексът на ботаническата номенклатура.
По-различна е картинката при хибридите. Техните имена се определят от кодекса на номенклатура на културните растения. При диворастящите има специална комисия, която преглежда на всеки конгрес кодекса, нанася промените и съответно преиздава кодекса. Същото се случва и на световните конгреси за градинарство, които са за културни растения. Но малко по-сложно. При единия метод на селекция се подбират по-добрите образци, тоест по-дългоцъфтящите, тези с по-едри цветове и т. н. При хибридите пък се селектира в рамките на един род, в рамките на отделни родове и т. н. В някои случаи кръстосването не може да се осъществи по генетични причини, но в други човек може да прави каквито си иска експерименти.
Имената на известни люде или роднини обикновено стоят на финала и винаги започват с главна буква, дори да става дума за две имена - например "Queen Elizabeth". И винаги се изписват на езика, на който е създаден сортът, но с латински букви. "Регистрацията на тези хибриди, които в някои групи могат да бъдат и 20 хиляди, се води от различни институции. За всяка група си има отделна, международна институция. За орхидеи, камелии и азалии е Кралското градинарско общество на Великобритания. За божури е Американското общество на любителите на божури. За лалета е Холандското кралско градинарско общество. Всяка институция прави ежегодни издания, в които публикува списък на регистрираните имена", казва д-р Петрова.
------------------