:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,296
Активни 673
Страници 23,226
За един ден 1,302,066
Стара слава

13 години престой на детската железница в Пловдив

Боклуци и бурени покриват атракцията, приятели на жп транспорта от страната решават да възстановят влакчето
Детската железница в Града под тепетата, с която много пловдивчани свързват детството си, навремето бе една от най-големите атракции на Младежкия хълм. От години обаче общинското съоръжение не работи. Сега релсите са оплетени в треви и бурени, влакчето е заключено в тунел, а наскоро вандали дори разбиха металната решетка на бункера.

В Пловдив се намира последната експлоатирана някога детска железница. А иначе първата е построена в Кърджали през 1962 година.

----

На 21 април 1979 г. се прави първата копка за детското влакче в Пловдив. Проектът е изработен от екип на "Трансстрой" под ръководството на инж. Васил Янков и от ЖПУ-Пловдив. Трасето е било положено за 156 дни, като общата му дължина е 960 м. Преодолени са наклони до 25 градуса. На гара Панорама са отнети около 1000 куб. м скална маса, излети са 160 куб. м бетон, прокопан е 50-метров тунел. Въпреки големия обем на строителството не е отсечено нито едно дърво. Общата стойност на железния път и прилежащата инфраструктура е била 270 000 лв. На 23 септември 1979 г. атракцията е официално открита.

Железницата е



строена от ученици и студенти



в чест на 35-годишнината от детската организация "Септемврийче" и годината на детската асамблея "Знаме на мира". За деня на откриването са отпечатани 25 билета и са изработени почетни значки. Детското влакче е композирано от три пътнически вагона. Локомотивът е с автономно захранване от акумулаторна батерия, максималната скорост на влакчето е била 8,5 км/ч. Наскоро стана ясно, че релсите от Рилската железница са сложени на детската железница в Пловдив. Ясно може да се прочете годината - 1923 - върху самите релси. Вагоните от Кочериново също са докарани в Пловдив. Линията Кочериново-Рилски манастир е построена от частни предприемачи в началото на ХХ век и е закрита през 1954 г. Това прави пловдивската детска железница истинска историческа забележителност.

"Атракционното пътуване започва от гара Пионер, която е съоръжена с просторен перон, два коловоза и изходни светофори. Напускайки гарата, влакчето набира скорост. По пътя си то преминава през мост, построен над пешеходна алея, охраняем железопътен прелез с бариери и един тунел с дължина около 20 м, който служи и като депо. След тунела, преминаването през който е едно от



най-приятните изживявания за пътуващите,



започва изкачване. Тук трасето е построено под формата на цифрата шест. Веднага следва спирка Снежанка, на която влакчето има няколко минути престой. След това пътуването продължава към крайната гара Панорама. Докато трае маневрата с влаковия локомотив, пътниците имат възможността да се насладят на неповторимата природа на тепето и да хвърлят поглед към панорамата на града. След извършване на маневрата и проба на спирачките влакчето отново се отправя към гара Пионер, за да поеме следващите си пътници", разказва спомените си от железницата инж. Марин Топчийски в сп. "Железопътен транспорт", брой 12 от 1996 г.

Преди 13 години съоръжението бе спряно, а мястото запустя. На 23 септември 2004 година асоциация "Приятели на железопътния транспорт" стартира своята кампания за ремонт и възстановяване на детската железница в Пловдив. Поводът бе 25-годишнината от пускането й в движение. През ноември и декември м. г. асоциацията изпрати писма до шефовете на 30-те водещи фирми в региона и ги покани да се присъединят към инициативния комитет за възстановяване на железницата. После заедно с активисти на "Либерална младежка асамблея"-Пловдив бе организирана подписка в подкрепа на възстановяването на атракцията. Подписите се събираха на площад "Стефан Стамболов" в Пловдив от 25 до 28 ноември. Общо 1528 пловдивчани сложиха парафите си за идеята.

По същото време локомотив 94-02 на детското влакче "Знаме на мира" бе откаран за по-сигурно съхранение и оценка на щетите му в Локомотивно депо-Пловдив. Преди да се натовари на платформата, локомотивът измина на буксир 65-те метра от тунела, където стоеше досега, до прелеза по жп линията на Младежкия хълм. "Това е добър знак, че релсите са изправни и вероятно ще се нуждаят само от частичен ремонт", смята Варужан Апелян, помощник-координатор на проекта по възстановяването. Според Владимир Миневски, главен координатор, шансовете за



успешното възстановяване на детската железница



нарастват с всеки изминал ден. След заповед 1802 от 12. XI. 2004 на кмета на Пловдив беше съставена комисия за извършване на експертна оценка на състоянието на детската железница. В Локомотивно депо-Пловдив железопътни специалисти започнаха оглед на локомотива. Те трябва да подготвят доклад за състоянието му, както и за обема и цената на необходимите ремонти. Според изчисленията на специалистите за това ще са нужни близо 70 хиляди лева. По думите на главния архитект на район "Централен" в Пловдив - Михаил Богданов, ремонтът на съоръжението заедно със спирките и гарата ще струва между 150 000 и 160 000 лева. Въпреки подкрепата на институциите и гражданите досега обаче е събрана съвсем незначителна част от сумата.

Преди дни се разбра, че зам.-кметът на Пловдив Константин Писков е изпратил писмо до социалния министър Христина Христова, в което моли да бъдат отпуснати субсидии за възстановяване на детската железница. Идеята е възстановяването на влакчето, гарата и спирките да бъде включено във втория етап на проекта "Красива България". От социалното министерство са казали, че по-принцип има такъв вариант, и се обещали това да стане, ако останат пари след завършването на вече набелязаните проекти по програмата.
1
3127
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Май 2005 11:46
Добро начинание... Време е да започне възстановяване...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД