:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,532
Активни 423
Страници 19,462
За един ден 1,302,066
ХОБИ

Първата българка-филателист реди колекции вече 40 г.

81-годишната русенка Парашкевица Манолова още не може да прости на партийния функционер, който навремето й откраднал най-ценните марки
Снимки: Авторът и личен архив

За Парашкевица Манолова казват, че била единствената жена у нас, която колекционира пощенски марки. Дали е така, не е сигурно. Сигурно е обаче, че е най-възрастната жена- филателист. Парашкевица е на 81 години, плевенчанка е, но от доста години живее в Русе. Има свой отговор на въпроса - защо марки? "Обичам марките. Само честни хора ги колекционират, като че ли марките сами си избират да бъдат с почтени люде", убедена е филателистката.

Занимава се с филателия повече от 40 години. Многократно е организирала и изложби у нас. На една от тях в родния й Плевен през 1971-а година й издали и специален документ, който удостоверявал, че е първата жена-филателист у нас.

По марките се запалил и съпругът й Георги Манолов, който бил военен съдия. След като се омъжила за него, Парашкевица започнала да събира ценните малки хартийки. "Това беше и най-хубавото, двамата с мъжа ми по цели нощи разглеждахме, редяхме и сортирахме марки", разказва възрастната дама.

-----

Парашкевица Манолова е родена през 1924 година в Плевен в известен род, завършила е Художествена академия във Виена. По стените на апартамента й са окачени портрети, нарисувани от нея на по-млади години. След това обаче жената изоставила рисуването и се посветила на марките. "Всъщност филателията е част от моето семейство, потомствено занимание е", връща се в годините тя. С марките са свързани баща й, брат й, вуйчо й, а след това и съпругът й. Така марките станали нейна съдба. "Най-напред трябва да знаете що е това каталог", обяснява Парашкевица и демонстрира български, италиански и немски издания. Обяснява и как се работи със специфичните книги. "Знаете ли какво направиха навремето. След 9 септември



сложиха ленти на очите на царя,



където ликът му беше на марките. Имаше един чиновник, който беше в пощата в Плевен, само с това се занимаваше. Аз му викам - това е история, хората от чужбина не си съсипват миналото, ама ние нали сме българи - всичко трябва да върви според партийната линия", клати глава дамата.

Според Парашкевица до 1944 г. са излизали сравнително малко марки. В този период тя не се е занимавала и толкова задълбочено с тях. Веднага след 9 септември каталозите на колекционерите масово били насочвани към вторични суровини за стара хартия, по този начин се унищожили много ценни и скъпи сега хартийки. "Разсипаха филателията", категорична е по този повод жената.

Първите марки у нас се издават през 1879 година, те са дори в сантими, вместо с цена в стотинки. Марките са с резец и без резец, като гладките са по-редки и скъпи. Една серия може да се състои и от една, и от десет марки. Парашкевица и съпругът й са си кореспондирали с филателисти от цял свят, като им пращали наши марки и пликове с оригинални печати и получавали тамошни оригинали. Сега най-скъпи у нас са българските марки със сантими, обяснява опитната филателистка. Според нея колекционерите държат много на печатите, както и на това



марките да не са измачкани или откъснати



"Аз съм се отдала на това увлечение вече повече от 40 години, то ме води в живота, поех щафетата самостоятелно след смъртта на съпруга си", разказва тя и очите й се насълзяват. Сега някои познати искат да изкупят колекцията, но Парашкевица е предпочела да я даде на сина си. "Колкото и пари да ми дават, не бих се разделила с тях", категорична е жената.

"Когато работите с марки, трябва да ги оглеждате внимателно, обяснява Парашкевица. Най-важен е печатът, има назъбени и неназъбени. Обичах да си играя с тях. За мен беше най-любимото нещо, като се върна от работа, да седна до мъжа си и заедно да редим и пререждаме, това беше общото ни хоби", казва тя. Много пари от семейния фонд са вложени във филателията, но Парашкевица не съжалява за това.

Заедно със съпруга си са редили и международни изложби - в Плевен и в София. "Веднъж един партиен функционер, доста високопоставен, открадна най-скъпата ми марка и ми донесе фалшификат. Премълчах, нямаше какво да направя", спомня си с тъга Парашкевица. "Когато редяхме изложба, ставах рано, отивах в залата заедно с двама милиционери и три кучета и едва тогава започвах работа", спомня си тя. Най-ценната марка в колекцията им била "Обърнатият конник", точно нея си присвоил функционерът от Плевен. Имала и други много ценни марки, подарени й от вуйчо й преди много години. За съжаление най-хубавите се разпилели. "Държахме пликовете да са курсиращи, да получаваме и пращаме от и към чужбина", спомня си тя. Никога не е продавала, а само е заменяла ценните хартийки.

Парашкевица не желае да говори за миналото си на колекционер и все още се страхува, че ако разкаже какво е преживяла в ранните социалистически времена, някой ще й потърси сметка. Или, както казва тя, ще направи зло на сина й. А Парашкевица Манолова наистина е страдала много. Семейството й е имало имоти в София, в Плевен, сега живее в малък апартамент в Русе. "Искам накрая да се върна в родния Плевен", нарежда жената.

С любов и уважение говори за съпруга си - Георги е завършил семинария, висше военно училище и после право. Той е русенец, но е обикалял страната заради професията си. Освен марките Парашкевица има и друго любимо занимание -



пише и стихове



Интересна е съдбата на името й. Кръщавали са я три пъти - първо Лилия, после Парашкева, накрая Парашкевица.

И пак в разговора се връща при марките. "Започнах да ги събирам, като се ожених на 21 г. за Георги, а когато той почина, продължих да ги събирам още 15 години сама. Обявиха ме за първата жена-филателист през 1971-а година, когато бях на изложбата в Плевен", спомня си с гордост възрастната жена. За съжаление документът се загубил при едно от преместванията. "Направила съм над 20 души млади филателисти, идваха при мен и им обяснявах всичко за марките" гордее се жената.

Иначе е работила в комисията за стандарти и нормали, като ОТК в плевенски завод. Преживяла е много неща, погребала е много близки, но привързаността й към филателията си е останала. "Хубаво е човек да има нещо, с което да се занимава и да го обича, нещо честно и истинско", убедена е Парашкевица Манолова. И се надява, по думите й - "Господ да е все така добър, че да мога още известно време да се радвам на колекцията си..."
5271
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД