С момчешкия си външен вид и безупречни маниери Бруно Жулиар е мечтата на всяка тъща. Но за френското правителство и шефа му Доминик дьо Вилпен скромният 25-годишен младеж се превърна в най-големия кошмар.
Като шеф на най-големия студентски съюз - ЮНЕФ, Жулиар предупреди в събота Дьо Вилпен, че отказът му да отмени спорния
договор за първо назначение
хвърля страната в изключително тежка криза. Безредиците злокобно се засилиха през последните две седмици и преляха в насилие в петък, когато младежки банди потрошиха магазини, подпалиха коли и тероризираха минувачи, докато вилняха три часа в парижкото предградие Сен-Сен Дени.
Жулиар
осъжда действията на вандалите,
но признава връзката между нея и студентските протести срещу договора, позволяващ на работодателите по-лесно да уволняват хора под 26-годишна възраст. "Всичко това отразява тежките несгоди, през които трябва да преминат младите хора в тази страна. Този закон задълбочава несгодите и увеличава чувството им за несигурност", каза той пред "Сънди телеграф".
Бруно Жулиар и почти две трети от френските гласоподаватели са против договора за първо назначение. За вторник е планирана общонационална генерална стачка.
През последните няколко месеца студентът, завършващ право, се доказа като способен лидер и съумя да овладее нервите си, когато протестите все още срещаха слаба подкрепа. Убеден, че договорът за първо назначение ще превърне младите в
кърпички за еднократна употреба
Жулиар продължи да праща "армията" си в университетските градчета, за да търси подкрепа, докато формираше съюз между студентските и работническите съюзи - нещо, рядко постигано след бунтовете през 1968 г.
Тогавашният студентски лидер Даниел Кон-Бендит, известен с прякора си Дани Червения, бе начело на протестите, които предизвикаха дълбока промяна в обществото и доведоха до падането на правителството на генерал Шарл дьо Гол. Днес движението, зародило се с помощта на Бруно Жулиар, постави премиера на колене. Смята се, че ако Доминик дьо Вилпен капитулира пред студентите, той ще подаде оставка.
Тактиката на Жулиар е проста -
никакъв диалог с правителството,
докато то не оттегли договора за първо назначение, превърнат в закон преди две седмици. В събота Жулиар и други негови съратници отхвърлиха поканата на премиера за среща.
Кон-Бендит, който в момента е евродепутат, омаловажава протеста и го смята за всичко друго, но не и революционен. "Май 1968 г. бе офанзивно движение с позитивна визия за бъдещето. Днешните протести са абсолютно дефанзивни и са основани на страха от несигурност и промяна", каза той миналата седмица.
Бруно Жулиар отхвърли тези твърдения. "Днес Кон-Бендит не е нищо друго освен либерал. Нашата кауза е напълно справедлива", отсича той.
----
* Заглавието е на "Сега"
|
|