:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,007
Активни 718
Страници 23,572
За един ден 1,302,066
Нежна власт

Кметиците - новото местно оръжие

Те работят не по-малко от мъжете, но проблемите им не са зрелищни, освен ако не се наложи да се борят със стихиите
Снимка: Архив"Сега"
Кметицата на община Нови Искър Зорница Атанасова.
От няколко години в България все по-често по новините и вестникарските страници наблюдаваме как жени се борят с природните стихии, търсят решения на глобални проблеми, борят се с държавата за пари, с които искат да оправят канализацията или сметището. Сред тези жени има и такива, които умело използват пиар, за да поставят селото си под светлините на прожекторите, в реда на тв новините и то веднага след информациите за световните столици.

Това е сравнително ново явления в българското местно управление - кметица на село или малък град. Според Националното сдружение на общините 25% от кметските места - в кметствата и общините, се заемат от жени. Процентите растат през последните години.

И докато кметовете на големите градове се събират, за да обсъждат велики управленски идеи - от Брюксел до Каварна, нежната местна власт попада в медийното внимание, когато върши работа.

Няма човек в страната, на когото да не му е направила впечатление една млада, руса и красива дама, която през последната година често се появява в новините на телевизиите и в репортажите на вестниците. Обикновено кметицата на община Нови Искър Зорница Атанасова се показва



в кадрите с дъждобран и ботуши



По време на наводненията тя действаше така, все едно е изкарала курс за преодоляване на бедствия. Успешно синхронизираше работата на пожарникарите, жандармерията, полицията и военните. И съм сигурен, че ако беше активистка в централата на някоя партия в центъра на София, то досега да е седнала в някое министерско кресло.

Силно впечатление направи кметицата на ямболското село ДражевоТодорка Фотева.

Още на влизане в селото преди няколко месеца видях десетина циганки с метли и мотики, които оправяха тревясалите тротоари по улиците. В кметския стол пък заварих жена, която имаше вид на човек, управляващ голяма финансова компания, а не село. Поводът за посещението ни в това село беше, че Дражево преди 5 години пожела да бъде заличено от регистрите на държавата и да живее по свой закони. Поводът бяха множеството кражби от дворовете и къщите на хората и нулевата им разкриваемост.

"Правя уговорката да споделя с вас какво се случи оттогава досега, но след това да си отидете из селото и да си разпитате хората, за да видите, че не лъжа" - с тези думи кметицата Фотева веднага разби и малкото подозрения, че до това село демокрацията не е достигнала.

"Оттогава нещата много се измениха. Основно може да се обобщи, че съзнанието и доходите на хората се промениха. Това промени и криминалната ситуация в селото. Оттогава не е ставала нито една кражба, няма никакви криминални произшествия", казва Фотева.

"Истината за сегашното по-добро състояние на нещата наистина е свързана с финансовото състояние на хората", казва кметицата Фотева. През последните няколко години хората започнали да печелят повече пари. Една част от селяните садят по няколко декара тютюн, който им се изкупува и изплаща до стотинка. Така средно си



изкарват по 4-5 хил. лева



Не без действията на кметицата вече са открити няколко малки цеха - за вторично обработване на стъклен амбалаж и гъбопроизводство. Хора от селото са ангажирани на разкопките в с. Кабиле и получават минималната работна заплата. Други работят в Ямбол или в чужбина. Трети получават пари по няколкото програми на социалното министерство. Най-голяма далавера ударили 40-50 роми, които били наети да работят от турчин във фирмата му в Първомай. Фотева била посредник на турчина и му посочила най-работливите роми в селото. Човекът дошъл и ги взел с автобус. Определил заплатата им на 500 лв., но им давал само по 200 на месец. Другите ги изпращал на семействата в Дражево, за да не ги харчат. Облякъл и купил учебници и тетрадки на децата преди началото на учебната година. Сега в почти всяка циганска къща в Дражево има и автоматична пералня. Ромите пък вече заменили каруците с автомобили.

По пътя към Европа пък се стреми да води съселяните си кметицата на старозагорското село Бъдеще Иванка Атанасова.

"Няма много живот в селото. Бедни хора. Единственото, което ги интересува и за което говорят по цял ден, са парите. Ако им кажеш, че в ада ще им дават повече пари - и там ще влязат."

Така анализира реакцията на хората в Бъдеще кметицата. "Не искам да го казвам, защото все пак съм кмет на това село, но хората тук са много заядливи и лоши.

По цял ден се дърлят за щяло и нещяло. Хвърлят си боклуци по дворовете, карат се и си правят мръсотии един на друг. Не могат да седнат да изпият едно кафе заедно, без да се скарат, а после идват да се жалват при мен. Да съм глобявала и наказвала еди кой си", споделя Атанасова.

Кметицата най-много желаеше да накара съселяните си да боядисат бордюрите си в черно и бяло. Тази нейна мечта се равнява на тази на столичния градоначалник да асфалтира всички улици.

Не може да отучи и хората от Бъдеще да извеждат животните си по един и същи маршрут. Не за друго, а защото животните цапат цялото село. Други пък връзвали гадинките си да пасат в градинката пред кметството и разваляли и гледката, и флората.



"Не мога да се меря с кмета на София,



но той поне няма такива проблеми. Не съм чувала на "Московска" 33 (на този адрес се намира общината в столицата) да пасат кози и да се изхождат крави", европейства кметицата.

Веднъж жената организирала "културно-масово мероприятие" на съселяните си. Наела автобус и организирала посещение на постановката "Гераците" в театъра в Стара Загора. Независимо от безплатното мероприятие дошли едва няколко души. Сега мисли да прави нещо в самото село с идеята повече хора да излязат от къщите си и вместо да се дърлят, да изгледат някоя театрална постановка. Кметицата си е поставила непосилната задача да промени мисленето и начина на живот на съселяните си - преди да влезем в ЕС. Освен кметството местната кооперация също се ръководи от жена. Местните се шегуват, че само отчето в църквата все още е мъж.

Ако раздават награди за най-успешен пиар, извършен от представителите на местното самоуправление, то безспорно трябва да бъде спечелен от кметицата на великотърновското село Пчелище Гица Лазарова.

С инвестиция от две тави със сладки, една кофа карамфили и няколко плочи със стари градски песни тя успя да привлече вниманието на всички български медии. Въпросната инвестиция беше направена във връзка с решението й да чества тържествено златните сватби на 11 двойки от селото. Между тях попадна и най-дългобрачната - баба и дядо, които са женени от 70 години.



"Толкова са мили тези хора,



че само като ги видя и се зареждам с енергия за целия ден. Не знам как е по другите краища на България, но тук хората са добри и разбрани. Никой не идва да ме моли за щяло или нещяло", споделя кметицата Лазарова.

През това време пред Клуба на пенсионера и инвалида са се събрали пак няколко от жените, които преди време са участвали в златното тържество. Една през друга започват да разсъждават за живота - техния и на другите. И, разбира се, започват да споделят съкровените си тайни.

Кметицата признава, че не е търсила нарочно този ефект, за да привлече вниманието на медиите, а оттам и на цялото народонаселение. Просто не можела да седи по цял ден в кметството и да не прави нищо. Затова се е захванала да кандидатства по различни програми за средства - за нова канализация, ново сметище, реставрация на църквата и какво ли още не.

Едно е сигурно, тя и хора като нея не ходят по цял ден да търсят виновните за мизерията, в която съществуват малките общини и кметства. Те работят.
Снимка: Велислав Николов
Гица Лазарова ръководи с. Пчелище.
Снимка: Николай Дончев
Село Дражево си има своята Тодорка Фотева.
Снимка: Архив "Сега"
Кметицата на с. Бъдеще Иванка Атанасова.
7
2935
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
28 Март 2006 01:06
Cherchez la femme!
28 Март 2006 02:55
Bien sur
28 Март 2006 07:19
Parceque nous sommes des hommes, nes-pas mon ami Recycler? Et je m'en fiche pas mal qu'il ya trop de pedes ici!
28 Март 2006 09:24
C'est la vie. C'est la verite.
Les femmes sont les createurs et les gardiens de la vie.
Avec tous mes sentiments respectueux !....
28 Март 2006 12:20
Хей-й-й баня, баня, баня
Най- отпред кметицата
сапунисва цицата
Хей-й-й баня, баня, баня
По- отзаде кмета
рошав х.. размета
Хей-й-й баня, баня, баня
Най-отзад теляците
шляп, шляп, шляп ташаците
Хей-й-й баня, баня, баня
28 Март 2006 14:50

Матриархатът - светлото балканско бъдеще.


Всичката местна власт - на женорята!
28 Март 2006 16:06
Вие, всичките тук, да не сте от с.Бъдеще?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД