Жителите на средногорските села Челопеч и Чавдар миналия месец на два пъти окупираха центъра на София, когато експертите на екоминистерството заседаваха дали да разрешат разширяване на златодобива на "Челопеч майнинг". В крайна сметка инвестицията беше одобрена, като само един независим еколог и представител на община Чавдар гласуваха против. Сега и противниците, и застъпниците на мината тръпнат в очакване дали окончателната заповед на министър Джевдет Чакъров ще потвърди решението на експертите.
Най-яростните противници на инвестицията са жителите на с. Чавдар. Причината е, че до селото им вече има три хвостохранилища, които са на не повече от няколко километра. Плановете за увеличаване на златодобива пък предвиждат да се изгради още едно.
"Ние не сме против работата на мината, а
само срещу новата технология",
обяснява Иван Станоев, който е председател на местния инициативен комитет. Младият мъж и съратниците му са се превърнали в истински експерти по екология и могат повече от час да обясняват какво точно предвижда разширението на мината, в какво се състои новата технология и какви ще са последиците от работата й и върху природата, и върху здравето на хората.
"Целият район е унищожен от работата на мините, ние вече търпим последиците от това и нямаме никакви гаранции, че инвеститорите ще изпълнят задълженията си, защото през годините те непрекъснато се сменят и никой не поема стари отговорности", обяснява логиката на протеста Иван Станоев. Едно от старите хвостохранилища, което е на "Елаците Мед", например трябвало да бъде рекултивирано до 1997 г. - още докато дружеството било държавно. "Но не е и до днес всеки път, когато вятърът задуха от запад, Чавдар се покрива с черен прах от него", твърдят местните. Те разказват, че единствената им алтернатива за поминък извън мината е земеделието и доста хора вече отглеждали жито, царевица и слънчоглед. Но стоката се пласирала трудно, когато станело ясно къде е гледана.
"Пък и какъв е смисълът от тази инвестиция, при положение че само след 10 години находището на Челопеч ще бъде изчерпано и миньорите пак ще са без работа", разсъждава секретарят на община Чавдар Маня Лазарова, която също е върл противник на новата инвестиция. Тя е обходила всички възможни институции, които имат отношение към въпроса, за да ги убеди, че разширяването на мината няма да е от полза за родното й място.
Местните освен това разказват, че от "Челопеч майнинг" изкупуват много повече земи, отколкото са им нужни за създаването на буферна зона около бъдещото хвостохранилище. "Сигурно искат след време, дори и ако се получат течове от него, никой да няма възможност да ги забележи и да се оплаче", разсъждават хората.
"Няма такава практика", обясниха представители на фирмата за "Сега". Те уточниха, че изкупуването на земи ще започне само ако министър Чакъров потвърди разширението на мината. Терените ще бъдат използвани за изграждането на новата инсталация и за санитарно-хигиенната зона около нея. Но повече от това не е нужно да купуваме, твърдят от компанията.
Хората
не са съгласни да приемат и компенсационната програма
на компанията, която им предлага безвъзмездно финансиране на общински проекти в следващите 3 години в общ размер от 95 хил. долара.
"Ние да не сме втора ръка хора?! Защо държавата спря същата технология в Крумовград, а при нас я разреши? Явно вече ще гласуваме за ДПС, защото само те успяха да защитят интересите си", заканват се негодуващите.
В Чавдар живеят близо 1400 души, има и много млади хора. Личи си, че в селото не само на думи държат на чистота и реда, защото улиците са добре почистени, а сградите са боядисани и добре поддържани. Сега хората очакват решението на министъра и са категорични, че ще го обжалват, ако потвърди становището на експертите. Писали са и до президента, до главния прокурор и до Европейския парламент и се заканват да не оставят работите да се потулят току-така. Още повече че според тях има редица нормативни нарушения при издаването на разрешителното за бъдещата инвестиция на компанията.
"Абе, всичко е прах в очите, няма никакво обсъждане, никакво допитване до хората", така коментират процедурната драма в центъра на Челопеч пенсионирани миньори. Служители на мината там присъстваха и на двата митинга в София, за да агитират експертите да разрешат разширението на находището. "Ама те бяха водени там под строй, всеки поименно трябваше да заеме мястото си в автобуса, иначе остава без работа", обясняват местните. "Нали знаеш, всичко е въпрос на...", казва единият от тях и прави специфичния жест на потриване на пръстите си, сякаш между тях държи хартийка.
"В мината работят 800 души. Ако имаше натиск за присъствието им, на площада в София щяха да дойдат всички, а не само 150-200 служители", отрекоха слуховете за принуда от "Челопеч майнинг". Възрастните мъже са убедени, че това, което се говори в София по случая, няма нищо общо с действителността при тях. "Никой не подкрепя мината, нали цял живот сме работили под земята и
знаем каква мръсотия и какви пушеци са",
обясняват селяните. Хората освен това са наясно, че разширението на мината ще им е от полза само докато има строителни работи. После новите технологии ще имат нужда от все по-малко работна ръка и много от миньорите ще бъдат съкратени.
Никой обаче не иска да каже името си и да бъде сниман. "Синът ми работи в мината, ако ме видят, ще го уволнят", обяснява един от мъжете, който се наслаждава на пенлива бира и пролетното слънце по обед.
В Челопеч най-активен по въпроса е кметът инж. Алекси Кесяков, който се оказва някъде по работа в София. Заради отсъствието му и общинската еколожка не иска да разясни ползата от новата технология. Становището на кмета обаче е широко прокламирано в медиите. Той се обяви в подкрепа на инвестицията, защото само така според него хората му ще имат поминък. Иначе селото, в което живеят около 1700 души, ще се обезлюди. Челопеч излъчи и свой инициативен граждански комитет, който публично подписа договор с шефовете на "Челопеч майнинг" за контрол върху задълженията на фирмата. Негов председател е Емил Бабачев. "Той е челопешки зет и има частен бизнес. Приятел е на кмета и затова се съгласи на този комитет, иначе няма нищо общо с мините", обясняват съселяните му.
"Челопеч майнинг" обаче има компенсационна програма и за Челопеч, според която в следващите 3 години фирмата ще инвестира там 120 хил. долара. "Ама това за тях е нищо,
те ще спечелят милиони от мината",
разсъждават бившите миньори. Те недоумяват как така държавата е отдала на концесия находището, при положение че ще взима само 0,5% от печалбата. Те обаче нямат отговор какво друго би могло да даде работа на синовете им, ако мината бъде закрита. В селото има изкупвателни пунктове за мляко, но цената му според местните е толкова ниска, че никой не може да разчита на този поминък. "А вие, като ходите в магазина, не вярвайте, че млякото, което ви дават, е екологично чисто. То, нашето, верно е от балканско, ама хич не е чисто", съветват старците. И допушват цигарите си, докато разглеждат бюлетина, който всеки месец от "Челопеч майнинг" им раздават безплатно, за да се информират за постиженията на фирмата у нас и по света.
|
|