:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,898
Активни 321
Страници 17,772
За един ден 1,302,066
Анализ

Напразни усилия за надбавката за стаж

Синдикатите искат държавата да свърши тяхната работа в преговорите с работодателите
Снимки: Архив "Сега"
---
На сегашното правителство се падна нелеката, изглежда, задача да изпълни обещанието, поето от предходния кабинет пред Международния валутен фонд - да премахне добавките за прослужено време. Споразумението с фонда отчита несправедливия характер на тази регулация, но необходимостта да бъде изпълнено предизвика гореща дискусия, разнопосочни реакции в правителство, работодатели и синдикати, заплахи за стачки и контразаплахи, които още повече увеличиха напрежението.

Добавките за прослужено време са в размер на минимум 0.6% от брутното възнаграждение за всяка година трудов стаж. Те трябва да бъдат начислявани към заплатата задължително и по този начин да се гарантира на работещите хора ежегодно нарастване на доходите им от труд.

Всъщност въпросът е



да бъде отменен задължителният характер на надбавките



Те могат и вероятно ще продължат да съществуват, само че това няма да бъде регламентирано чрез някакъв нормативен акт, а с договор между работодател и работник или по-общо, при подписване на някакво колективно споразумение. Тук веднага възниква възражението на синдикатите, че премахването на това задължение за работодателите автоматично ще означава понижаване на доходите на работещите, и то в значителна степен. За човек с трудов стаж от 25 години например минималната ставка от 0.6% годишно добавя към основното му възнаграждение 15%. Следователно ако такава надбавка не съществува, според логиката на синдикатите брутната заплата би била с 13% по-ниска.

Само че тук се пропуска нещо много съществено - заплатата на работниците зависи от няколко фактора, един от най-важните от които е производителността на труда им. Тоест способността да произвеждат стоки и услуги, които са полезни за хората и за чието потребление те са склонни да платят. Логиката е заплатата на работника да се повишава заедно с нарастването на неговата производителност, която се изразява във вид на повече стоки и услуги или на по-висока оценка за тях, дадена чрез пазарната им цена. Тоест ако по-продължителният стаж води и до по-висока производителност, нормално е заплатата да се повиши.

Връзката между тези два фактора обаче не е толкова ясна поради факта, че всички хора са различни и не е задължително по-продължителният стаж да допринесе за по-висока производителност. Регламентираната надбавка означава, че се прави



опит за изравняване на темпа на нарастване на заплатите,



без да се отчитат тези различия и без връзка с развитието на съответния пазар. А това е остатък от социализма, когато всички хора се разглеждаха като еднакви и целта беше действително да се направят такива. Тази политика вече се доказа като неуспешна и с нея си отидоха повечето подобни регулации.

Аргументът, че с премахването на надбавките ще се намалят заплатите, е несъстоятелен и по друга причина. Ако работодателите имаха възможност да наемат труд при по-ниска цена, те могат да го направят и при сегашните условия. Заплатите зависят от съотношението между търсенето и предлагането на труда. Когато предлагането например превишава търсенето, цената - в случая работната заплата, се понижава. И обратното. Когато няма промяна в тези параметри, не може да се очаква и промяна в заплатата. Наличието или липсата на държавната регулация с надбавките не изменя нито търсенето, нито предлагането на труд. За работодателя е важно какви са разходите му за труд, a за работника - какъв е размерът на нетното му възнаграждение. Структурата на заплатата няма съществено значение за нито един от двамата. И тя относително лесно може да бъде предоговорена, особено при вече установени отношения между двете страни.

Позицията на синдикатите обаче е категорично против отмяната. Те предлагат нещо повече - системата от бонуси да бъде разширена, като се включат и такива за условията на труд, за квалификацията, за продължителността на стажа и участие на работника в печалбата. Синдикатите се позовават на реални практики, съществуващи в Съединените щати, Италия, Швеция, Финландия и Белгия. Само че



в посочените страни договарянето е доброволно,



докато в България това не се е случило. Рецептата на синдикатите за изход от тази ситуация е силово налагане на техните искания - с принуда на държавата чрез закон, който работодателите са длъжни да изпълнят.

Всъщност поради неспособността си да издействат по-добри условия за своите членове синдикатите търсят алтернативни начини и искат да използват държавата. Но това също няма да доведе до желания от тях резултат. В крайна сметка колкото и да се опитват да попречат на пазарния процес при определянето на заплатите, те могат единствено да внесат допълнителен шум в системата, но не могат да я променят.

Практиката в развитите страни е пълна с различни схеми за заплащане на трудовия стаж. Но те се различават от прилаганата в България, тъй като не са наложени със закон, а чрез колективни споразумения и на основата на вътрешните правила в отделните компании. Те се базират само на стажа при настоящия работодател и целта им е да задържат квалифицираните, по-продължително работили служители, да ограничат текучеството на персонала.

Надбавките за стаж в сегашния им вид в България са остатък от времето преди 1989 г., когато целта им беше да се осигури механизъм за повишаване на заплатите. Тогава трудовите възнаграждения се определяха централно, липсваше и пазарът като ясен измерител на ценността на произведените стоки и услуги. Сега обаче тази система е неадекватна и не дава добри резултати.

Един от преките ефекти от съществуването й в момента е



дискриминирането на работещите с по-кратък трудов стаж



Ако двама работници например са еднакво производителни и получават еднакво основно възнаграждение, но единият е работил 5 години, а другият - 30, тогава заплатата на първия ще е с 14.6% по-ниска от тази на втория. И това в случай, че надбавката за прослужено време е минималната от 0.6%. При по-висока разликата нараства и съвсем убива изискването за еднакъв труд да се заплаща еднакво.

Има отговор и на въпроса как ще се увеличават работните заплати, ако задължителната добавка отпадне.

Свободното колективно договаряне, което се извършва предимно на равнище сектор, играе съществена роля в Австрия, Германия, Дания, Испания, Италия, Кипър, Норвегия, Португалия, Словакия, Франция, Холандия и Швеция. Национални междусекторни споразумения определят увеличаването или понижаването на заплатите в Белгия, Гърция, Ирландия, Румъния, Словения и Финландия. Във Великобритания и в повечето от новоприсъединилите се страни към Европейския съюз договарянето се извършва на равнище отделна компания. Автоматичната индексация на заплащането представлява значителен дял от нарастването й в Белгия и Люксембург.

В България също има споразумения, но не са честа практика.

И в заключение - ясно е, че отмяната на задължителните надбавки няма да доведе до намаляване на заплатите в страната. В същото време ефектът от премахването на тази фактическа дискриминация ще бъде положителен дори за хората с по-продължителен стаж, защото ще отстрани една от пречките пред наемането им и е твърде вероятно да доведе до увеличаване на заетостта. А безработицата на хората над 50 години е съществен проблем в България.

Разбира се, само тази промяна няма да подобри значително ситуацията в страната, но със сигурност е една от стъпките към либерализирането на трудовия пазар и насърчаването на заетостта.

---

 ---
Премахването на задължителния характер на добавките за стаж ще даде възможност на съкратените по-възрастни работници по-лесно да си намират нова работа.
 Димитър Чобанов
22
3241
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
03 Април 2006 22:13
Младост па пак младост....
Защо ли мълчи "социалният" Президент по въпроса?!?!
03 Април 2006 22:28
Ми те и сега основната маса от частният сектор не плаща надбавка прослужено време. Просто нещата трябва да се узаконят. А синдикатите да се научат как се работи в пазарни условия. Не се сещам един синдикат да има структори в частно предприятие - особенно в малките и средни такива.
03 Април 2006 23:18
Не е вярно, че преди 1989 г заплатите са се определяли централно. Атестираха ни като участваха директорът, партийният секретар и профсъюзният председател. Имаше определени критерии и набираш точки.
Сега не знам кой ще ни оценява, но ако е само директорът ще е много субективно и хората и без това нямат много права, но тогава съвсем ще станат крепостни на работодателя.
За тези промени в заплащането в образованието се говори от 1985 г. Добре, че дойде БСП на власт за да си довърши реформите оттогава.
04 Април 2006 08:23
Това е един показателен спор!
МВФ няма нито законно, нити морално право да изисква такава мярка, водеща до намаление и на без това едни от най-ниските заплати на наемният труд е Европа!
Най-вероятно това е приумица на задграничните работодатели, които са преобласдаващи у нас и реализират невиждани в световната икономика печалби от експлоатация на бълграските наемни работници и служители.
Вижте колко е наивен мотива на МВФ, че намалявики още заплатите в България, ще намалеят покупките, които беднотията прави(протокали, банани, турски зеленчук, някои дори си купували вносни телевизори и електроуреди), за които изтичла валутата ни в чужбина.
МВФ, обаче, не вижда как от разликата в заплащането на труда за създаването на стоки и услуги у нас и в ЕС, колонизторските фирми източват в чужбина нашият национален доход във вид на чиста валута ежемесечно, над 250 млн. евро или годишно над 1 млрд. евро.
Бог да пази България от такива чуждестранни инвеститори - колонизатори!
04 Април 2006 08:32
Pesho като чета с какъв патос громиш световните капиталисти имам чувството , че всеки момент ще дадеш велика идея как да нахраним гладните или как изведнъж да изградим развито социалистическо общество....
04 Април 2006 09:20
Това е най-малкия проблем, с който това чобанче се е хванало.
Основният проблем, който първо трябва да се реши е, че във фирмите (включая и вестник "Сега" не се плащат парите под формата на заплати, а се плаща под масата, като по този начин не се осигуряват работниците и се спестяват данъци.
Според мен в частния бизнес могат да се махнат добавките, но да се подгонят работодателите да плащат реалните заплати.
В бюджетната сфера те трябва да останат защото все пак по-дългия стаж си остава мерило за натрупаните познания и ефективността.
В науката и университетите отдавна има установен механизъм за оценка на ефективността, той трябва само да се доизпипа.
04 Април 2006 10:36

Лошо написан поръчков материал с почти нищо вярно в него.
Въпрос към "текста на статията":
Колко са работещите на минимална работна заплата /МРЗ/ в България и как няма да им се намали заплатата, ако се премахне добавката за стаж, а и как ще накараш мутрата да плаща повече след като премахнеш тази надбавка?
И една тъжна констатация - в България няма абсолютно никаква връзка между размера на заплатата и производителността на труда, която нали се сещате зависи най-вече от технологията наложена от собственика на фирмата, а не от работника.
Винаги може да се намери пример, който да доказва дадена теза: примерно ако заплатите на двама в кметството са на максимума за длъжността, но единия е по-опитен и върши повече работа, а и има съответно повече трудов стаж, ето ти как надбавката съвсем закономерно го стимулира.

04 Април 2006 10:40
Как ще са равни опита и знанията на един с 2 годишен трудов стаж с опита и знанията на човек с 20 годишен пък било и в различни предприятия и области. Даже и поведението му е различно, което разбира се е нормално. Човек трябва да израства в професионалната ерархия постепенно, от най-ниския към най-високия пост с годините и съответно да бъде ценен по достойнство. А не на 40 години, макар и с 2 висши образования - да се чуства унизен и ненужен на децата си, на Родината и обществото.
04 Април 2006 10:41
Чобанов, недей забравя, че в тази държава работниците не са единствените, които работят на трудов договор, дори вече са малцинство в сравнение с белите якички и тези в сферата на услугите. Така че , ако дядо ти "Чобан Герги" е смятал броя на приплодите само чрез събиране и изваждане, сега нещата не са толкова еднопластови. И ако не си го разбрал , то иди да пасеш на дяда си стадото, а не да пишеш поръчкови статити.
04 Април 2006 10:57
Тоя Чобанов никога не е излизал от кабинета си май! Надбавките се плащат в Бг само в държавния сектор, т.е. получават ги чиновници, учители, здравни работници и заетите във все още неприватизиранитв предприятия в енергетиката. Никой друг не ги плаща и правилно. За какви работници ми говори той, за каква производителност? В тия сектори няма разработени механизми за изчисляване приноса на отделния "работник". Изобщо надбавката наистина си е атавизъм от социализма, когато единствен работодател на всички бе държавата и нямаше значение колко работи ще смениш-работодателят един и същи. Сега не е така и не е нормално да е така. По света има сеньорити, но в рамките на една фирма, не изобщо! А МВФ-то, сигурен съм, съвсем добронамерено се опитва да посочи дупките през които се опразва бюджета и как да се запушват. Но при тоя популизъм и безхаберие, кой да разбере?
04 Април 2006 11:53

Тези надбавки са трън в очите на частния сектор, който плаща мимимални заплати, но има задължителни осигуровки, които също трябва да плаща. Заради тях е цялата дандания - заради тези, които получават най-малко в България. От една страна ще получат още по-малко, а от друга собствениците няма да плащат осигурвки върху тази добавка. Става въпрос за смешни суми - колко е добавката при заплата от 160 лева и 20 години стаж - 19.20 лева. Е, тях искат да съкратят плюс осигуровките върху 19.20 лева.
При неминималните заплати частника си формира заплатата както си иска и тази добавка фактически я няма.
04 Април 2006 12:48
Надбавката за стаж е несправедлива от човешка и морална гледна точка, вредна от икономическа гледна точка, глупава и лесно заобиколима (законно!) от практическа гледна точка.
Несправедлива, защото, ако вземем за пример двама колеги, работещи в една фирма на една и съща длъжност и които си вършат еднакво добре работата, е логично и справедливо да получават еднакви заплати. Но ако те имат различен трудов стаж, в крайна сметка ще получат различно заплащане, което е несправедливо откъдето и да го погледнеш.
Икономически вредна, защото по същество представлява намеса на държавата в (уж) свободния пазар на труда. А това, наред с другите излишни регулации, както и високите данъчни и осигурителни ставки, е стимул за нерегламентирани трудови отношения, деклариране на различни от реалните заплати, плащания (доплащания) "под масата" и в крайна сметка увеличава дела на сивата икономика.
Глупава и лесно заобиколима, защото, ако вземем първия пример с двамата еднакво работещи работници с различен стаж, работодателя лесно може да изчисли основните им заплати така, че след начисляването на различните добавки да получават еднаква крайна сума.
Въобще работната заплата трябва да е еднокомпонентна, без разни добавки и други флинтифлюшки и да подлежи на свободно договаряне между двете страни - работник и работодател. Повечето закони, които са създадени уж да защитават работниците, на практика повече вредят. В конкретния случай при равни други условия човек с дълъг стаж по-трудно ще си намери работа, а ако вече работи и във фирмата му има съкращения, ще е пръв. Не мога да разбера защо повечето хора продължават да държат на разните "защити' и "привилегии", сякаш не съзнават, че така режат клона, на който седят. И така е не само у нас. Справка - последните събития във Франция.
04 Април 2006 12:58
Айде стига, бе. Надбавката за стаж е една авансово взета пенсия. Таквози чудо не плащам от 1993. Ама пък е единственото оправдание за съществуване на "профсъюзите" ....

Редактирано от - Старшината на 04/04/2006 г/ 12:59:03

04 Април 2006 13:05
Когато се говори по принцип нещата уж изглеждат добре, но в условията на България всъщност е обратното.
Принципно е нормално работника с по-дълъг стаж да е по-опитен и да получава повече както е с добавката за стаж и както се убедих има огромно основание за това, но в условията на България всичко е нагоре с краката - назначават се млади момичета с дълги крака, на тях им се плаща няколко пъти повече, отколкото на работниците вършещи работата, обикновено с доста стаж, а момичетата ги използват по съвсем друго предназначение. Но, за да има повечко за тях, трябва да има по-малко за работещите. Никъде в България не се плаща както е по Конституцията ни, според труда, а масово се плаща МРЗ или малко над нея. Само повечко се плаща на надзирателите на робите, за да държат робите в подчинение.
Сега пак се отклонява вниманието от най-главното в случая - изключително ниското заплащане в България и пак се търсят начини за противопоставяне на едни с други - разделяй и владей.
04 Април 2006 13:32
И младите момичета с дълги крака получават бонуси и добавки, но те не се третират от трудовото законодателство. Да не говорим , че понасят тежък овъртайм и то върху върху ръбестите бюра
04 Април 2006 16:16
аз тоз чобанин ще го питам само относно производителността на неговия труд. ако сега с примерно 5г стаж, пишеш 5 анализа седмично колко анализа трябва да почнеш да пишеш с 40г стаж?
04 Април 2006 16:17
по 40 - ша ги преписваш, бе, чурук
04 Април 2006 16:36
Meydger
Ми те и сега основната маса от частният сектор не плаща надбавка прослужено време. Просто нещата трябва да се узаконят. А синдикатите да се научат как се работи в пазарни условия. Не се сещам един синдикат да има структори в частно предприятие - особенно в малките и средни такива.

Мейджър,

04 Април 2006 19:13
Към по-младите читатели
Ботев е рекъл : А вий - вий сте идиоти!
Борете се за правата си дорде сте млади - защото днес сте млади но утре - стари! Учете се от японците които усещат интуитивно защо трябва да се уважават старите - вж. по-горе. Намерете начин да осъществите печеливша фючърсна сделка с работодателя - съгласете се с премахването на класа - но измислете схема, която пряко не ви облагодетелства но ще ви позволи да жънете плодовете като възрастни. Затова - мислете усилено! За нас - по-дъртите е късно.
04 Април 2006 22:17
По-добре проверете как стоят нещата в развитите страни. Надбавки за стаж реално има - някъде всяка година, някъде на 2, някъде на 5 години - но се наричат длъжностни повишения. Именно това чудо, че човек може и да не се развива професионално - особено жените, харесани за веднъж завинаги за секретарки - има само в България. Впрочем, инфлацията също се компенсира всяка година с няколко процента - т. е. надбавка за стаж. Работодателите частично решават този проблем, като предпочитат да назначават млади хора. но има длъжности, за които experience е просто необходим. И се пазарят именно за тези длъжности. Въпросът за това, какво дава от себе си човекът на наемния труд, в България още не е бил поставян на дневен ред.
04 Април 2006 22:19
А пък производителността на труда зависи от организацията на труда - т. е. мениджмнта.
04 Април 2006 22:19
А пък производителността на труда зависи от организацията на труда - т. е. мениджмънта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД