Може ли държавата в разрез с обществения интерес да помогне на една частна фирма да вдигне няколко хотела на атрактивен терен до морето? И да не получи нито стотинка за това? Разбира се, ако става дума за България.
Поредното виртуозно показно по въпроса разигра просветното министерство. С активната му намеса днес в Златни пясъци работи веригата луксозни хотели "Хелиос", собственост на Георги Велчев. А държавата в лицето на Икономическия университет-Варна буквално е оставена с пръст в уста. Смущаващата сделка е станала по времето, когато братът на бизнесмена - Милен Велчев, бе финансов министър в правителството, което също има решаващ принос за реализацията на странната замяна на имоти край морето.
Сигналът
За сделката преди броени дни депутатът от Коалиция за България Петър Димитров сезира прокуратурата. Той обвини ексминистър Владимир Атанасов, че е "подарил" на фирмата на Велчев - "Краун хотелс", две сгради - частна държавна собственост в Златни пясъци, и правото за строеж на тяхно място. Срещу това "Краун" е трябвало да построи сграда за Икономическия университет-Варна, но не изпълнила ангажиментите си.
Договорите по сделката, с които "Сега" разполага, повдигат още куп въпроси и навеждат на мисълта, че дори прокуратурата да се заеме със случая, общественият интерес трудно ще бъде защитен. Какво показват документите?
Договор без сила
Първият договор по сделката е сключен между Икономическия университет-Варна и "Краун хотелс" на 18 октомври 2002 г. Според БУЛСТАТ от 28 октомври 2002 г. Георги Велчев държи 14.28% от частната фирма, останалите са собственост на кипърската офшорка "Веримарк маркетинг лимитид".
В договора университетът поема задължението да съдейства за деактуването на две свои порутени бази в Златни пясъци - "Ехо" и "Мургаш", от публична в частна държавна собственост и да оттегли възраженията си за промяна на регулационния план на имота, върху който са двете сгради. Срещу това фирмата на Велчев получава право да вдигне хотелски комплекс на мястото на "Ехо" и "Мургаш" и се задължава да построи или надстрои постройка с разгърната площ от 1100 кв. м на друг терен на университета, която да бъде ползвана от Колежа му по туризъм. Сградата трябва да е готова до 1 септември 2003 г. Фирмата поема и ангажимент при надхвърляне на срока за строеж, фиксиран в договор, да изплаща наема на Колежа по туризъм, настанен в сграда на културното министерство.
Дотук нищо смущаващо. Но както често става, дяволът е скрит в детайлите. В случая - в допълнителните условия за изпълнението на договора. Според документа споразумението влиза в сила на 15 ноември 2002 г., при условие че "Краун хотелс" спечели чрез конкурс или преки преговори правото да извърши замяната - построяване на хотелски комплекс срещу сграда на колежа. Такъв конкурс или пряко договаряне към 15 ноември 2002 не е нито обявяван, нито спечелен.
"Конкурс и търг не е обявяван и впоследствие поради липсата на подадена техническа документация", каза вчера пред "Сега" бившият областен управител на Варна и настоящ депутат Яни Янев. Той не бил запознат с договорите и не знаел чие задължение е това. Преди 2 години в пресата по същия повод Янев коментира, че предоставянето на документацията е задължение на Икономическия университет. Не е ясно защо вузът не е направил това.
Отделен въпрос е, че към 15 ноември 2002 г. "Ехо" и "Мургаш" все още са публична държавна собственост и по закон за тях изобщо не може да бъде обявен такъв конкурс.
Според юристите този факт прави договора невалиден. Точно за това и Икономическият университет не завежда дело срещу "Краун хотелс" за неизпълнение на ангажиментите. Няма юридическо основание за претенции.
На същото мнение е и Георги Велчев. През януари 2004 г. пред медиите той заявява, че договорът с Икономическия университет може да влезе в сила само ако фирмата му спечели конкурс, който е трябвало да бъде обявен до 15 ноември 2002 г. Тъй като такъв не е имало, документът не е влязъл в сила.
Не така смята обаче Министерството на образованието и науката (МОН). На базата на същия този договор на 25 ноември 2002 г. по предложение на тогавашния просветен министър Владимир Атанасов правителството деактува сградите "Ехо" и Мургаш" от публична в частна държавна собственост. Не е ясно как е гласувал на въпросното заседание финансовият министър Милен Велчев.
Интересно е да се отбележи, че през август 2002 г., т.е. само няколко месеца преди подписването на договора, фирмата на Георги Велчев купува от "Златни пясъци" АД терените, върху които са "Ехо" и "Мургаш". Т.е. няма нищо случайно.
Какви успява да ги свърши Атанасов?
Текстът на договора между МОН и фирмата "Краун хотелс" е готов на 6 декември 2002 г. В него има куп юридически недомислици, но основното е, че благославя строежа на хотелския комплекс срещу доста неясни ангажименти за сградата на колежа.
Чл. 1 от общите положения на договора повтаря задължението на фирмата да построи сграда от 1100 кв. м на терен на университета. Чл. 2 обаче, случайно или не, съдържа грешка. В него се казва, че сградите "Ехо" и "Мургаш" трябва да се заменят срещу хотелите по чл. 1. В чл. 1 хотели не се споменават. В същото време е предвидено договорът да може да бъде прекратен, ако изпълнението на условията по двата члена е невъзможно.
Още по-скандални са сроковете, в които МОН приема да изпълни своите задължения по договора. Министерството се съгласява да внесе съвместно с фирмата на Велчев молба за изменение на застроително-регулационния план, уведомление за събаряне на "Ехо" и "Мургаш" и да поиска разрешение за строеж на хотелски комплекс. Всичко това трябва да се случи в срок от 3 дни след подготвянето на договора - 9 декември. Това е и датата, на която е подписан фактически договорът. Предполага се, че министерството е сколасало да изпълни обещанията си.
За сметка на завидната експедитивност на държавното ведомство задълженията на "Краун" са пренесени в далечното бъдеще. И в този договор се предвижда фирмата да строи сграда на Колежа по туризъм след спечелване на търг или конкурс, обявен от областната управа. В случай че фирмата го загуби, трябва да заплати на спечелилия стойността на двете сгради "Ехо" и "Мургаш" по цена, одобрена от областния управител. Т.е. при всички положения "Краун хотелс" запазва правото си да строи хотели на мястото на "Ехо" и "Мургаш".
До обявяването на конкурс естествено отново не се стига.
Интересно е да се отбележи и още нещо - и в договора с Икономическия университет, и в този с МОН няма предвидени неустойки, ако "Краун" не изпълни изобщо ангажиментите си.
Ситуацията става още по-странна. Всъщност договорът между МОН и "Краун" е предварителен. Нито една от страните не е поискала той да стане окончателен.
"Не мога да разбера как могат да бъдат издадени 5 разрешителни за строеж въз основа само на един предварителен договор", казва през 2003 г. кметът на Варна Кирил Йорданов. Той обещава проверка по случая. Резултатите от нея не са ясни и досега.
През 2005 г. новият ректор на Икономическия университет-Варна Калю Донев пише писмо до новия министър на просветата Игор Дамянов с молба да се предприемат действия за строеж на сграда на Колежа по туризъм. В отговор Дамянов обяснява, че наличието на два договора - между вуза и фирмата и МОН и фирмата, не позволява оперативност при изпълнението им. "Във връзка с това се стигна до извода, че следва предварителният договор, сключен между МОН и дружеството, да се прекрати и да остане в сила само договорът между Икономическия университет и "Краун хотелс", пише Дамянов. Да, обаче, както вече отбелязахме, самата фирма "Краун" смята, че няма договор с вуза, а само с МОН.
До редакционното приключване на броя "Сега" не получи категоричен отговор от новото ръководство на МОН прекратен ли е предварителният договор. Министър Даниел Вълчев обеща проверка по случая. Главният прокурор Борис Велчев също обеща да се намеси, ако има достатъчно основания да направи това, но прокуратурата още не е получила документите. Така или иначе някой трябва да отговори на въпросите:
- Защо министър Владимир Атанасов се е позовал на невлязъл в сила договор и на практика е заблудил правителството при промяната на собствеността на "Ехо" и "Мургаш"?
- Защо не е предявил искания "Краун хотелс" да изпълни задължението си по предварителния договор?
- Защо Игор Дамянов е преценил, че трябва да се спазва несъществуващото споразумение между Икономическия университет и "Краун хотелс"?
- Кой в случая е трябвало да защити обществения интерес?
- И ще го защити ли някой сега?
-------------------
Просперитет
„Краун плаза Хелиос парк" разполага с 300 легла три звезди, а „Краун плаза Хелиос спа ризорт" има 800 легла четири звезди.
Тези 1100 легла се менажират от акционерното дружество "Краун хотел мениджмънт", в чието управление първоначално участва Георги Велчев, а после и баща му Емил Велчев. Георги Велчев е сред учредителите на фонда за рискови инвестиции "Сигма кепитъл инвестмънтс" АД, сред чиито приоритети са инвестициите по българското Черноморие.
Миналата година в Златни пясъци врати отвори петзвездният комплекс „Ермитаж" - 600 стаи, инвеститор в който е „Съни травел клуб" с едноличен собственик на капитала „Сигма кепитъл инвестмънтс". В Слънчев бряг фондът притежава хотелите „Сигма Съни бийч" и „Иберостар Съни бийч".
-----------------------
|
|