Бизнесът се надява, че с изнасянето на търговската регистрация извън съда ще изчезнат и опашките, на които сега са принудени да чакат собствениците на фирми. |
Във ветото на президента - 16-о от началото на неговия мандат, има разумни аргументи и основателни опасения. Затова то може да има оздравяващ ефект, но ако не се използва
за поредна порция от спорове и войни
трябва ли или не да се променя сегашната система на вписване.
Функционирането на настоящия механизъм дава убедителни аргументи в полза на промяната. От регистрираните в България близо 1.5 млн. търговски дружества (само в София фирмите надхвърлят 500 000) реално функционират не повече от 300 000. Смята се, че между 400 000 и 700 000 са фантоми.
Самото съдебно производство по регистрацията върви "на тъмно", а не в открити заседания. Срокове няма, така че съдиите имат възможност както да бавят едно вписване повече от 2 месеца, така и да забързат друго за 2 дни срещу съответна "услуга".
Преди дни депутати посочиха и конкретни примери за порочността на сегашната система. Фирма с данъчни задължения за близо 870 000 лв. е била пререгистрирана със съдебно решение на името на 19-годишен младеж с начално образование. В друг случай фирма с неплатени данъци за 590 000 лв. била прехвърлена на недееспособно лице. Само от 9 покупко-продажби на фирми по този начин за периода 2000 - 2004 г. държавният бюджет е бил ощетен с 15 млн. лв.
В същото време регистрацията във фирмените отделения на съдилищата често е ходене по мъките, а при необходимост от по-сложни промени настава истински ад. Да не говорим за опасностите от дублиране на имена и за необходимостта да се използва и плаща на адвокат за подготовката на документи.
Затова идеята за промяна на системата беше адмирирана. Друг е въпросът дали законът за търговския регистър, приет преди няколко седмици от парламента, дава най-добрия възможен отговор. Но с него все пак се предвижда възможността
фирмите да бъдат вписвани без субективна преценка,
като представят изрично изброени документи. Идеята на закона е регистрацията да става за минути, а при по-сложни случаи като акционерни дружества или преобразувания, вписването ще става до седмица.
Ще бъде създаден централен търговски регистър в рамките на Агенцията по вписвания при Министерството на правосъдието. Предвижда се той да бъде изцяло публичен и да се изгради като информационна система, която да се основава върху единна електронна база данни. Идеята е до година-две да има електронен регистър, който да може да се ползва и през интернет и всеки да може да прави справки в него, без да е необходимо да се разхожда до Агенцията по вписванията.
Другата новост е, че фирмите ще имат единен идентификационен номер (ЕИН) - като ЕГН при хората. Той ще се дава при първоначалното им вписване и ще остава непроменен до заличаването им.
Предвижда се заявените вписвания, заличавания или обявявания да се разглеждат по реда на постъпването им в регистъра.
В закона изрично са посочени единствените пречки за вписване - невнесена такса, нередовни документи, липса на някоя от изискваните декларации, заявлението да не е от оправомощеното да го подаде лице. В тези случаи регистраторът е длъжен да каже какъв точно е проблемът и да даде срок за отстраняването му. Ако това не се направи, следва отказ за регистрация, който ще може да се атакува пред министъра на правосъдието. Ако и той потвърди отказа, жалбата може да се внесе във Върховния административен съд.
До 3 години след влизането на закона в сила всички фирми трябва да се пререгистрират. Идеята е
да отпаднат "мъртвите" дружества и фирмите фантоми,
както и да се избегне дублирането в имената.
Още докато се приемаше закона обаче, магистратите се обявиха срещу него. Те настояват търговският регистър да остане в съда и твърдят, че изваждането му ще доведе до много проблеми и ще струва скъпо. Според съдиите законът не дава повече сигурност на бизнеса, защото практиката им показвала, че за бърза регистрация настоявали най-вече фирми - фантоми, създавани например с цел да освободят стока на митницата. Те прогнозираха и повече и по-сложни дела в съда заради спорове по регистрацията.
Тезата им бе доразвита и от бившия шеф на парламента, настоящ депутат от НДСВ и професор по търговско право Огнян Герджиков. Той подложи на унищожителни критики закона и обяви, че се залагат бомби пред бизнеса. За пример посочи, че няма кой да отговаря за вреди от евентуална неправомерна регистрация.
Наложеното от президента вето първоначално бе изтълкувано в полза на съдебната власт. Но
Първанов не оспори закона като цяло
а аргументите и опасенията му за 7 негови разпоредби звучат основателно.
Президентът оспорва обстоятелството, че никой няма да следи и проверява за законосъобразността на вписването, както и че не може декларираното априори да се приема за достоверно. Подобен подход би дал възможност за недобросъвестни прояви и не стимулира общественото доверие в регистъра.
Президентът оспорва и изискването към бъдещите администратори на регистъра да имат 3-годишен юридически стаж. Според него е задължително това да са хора с познания и опит в търговското право. Държавният глава не е съгласен и да се премахне задължителното обнародване на вписването и промените на фирми в "Държавен вестник".
По същество президентът обаче не оспорва основното - предвижданата със закона радикална реформа на регистърното производство. Не застава и директно или индиректно на позицията, че вписването трябва да остане като правомощие на съдилищата.
Ветото му може да се окаже полезно, защото в закона наистина има много неща, които могат да се доогледат. За да не се стигне до провал на реформата, както в България нерядко се е случвало.
Фирмите искат едно - бързо вписване, но и невъзможност да бъдат измамени от несъществуващи или специално създадени с тази цел търговски дружества. Искат да не зависят от субективната преценка или от настроението на администратора, който ги вписва, да са защитени от измами при евентуален вътрешнофирмен спор.
Сега остава и държавата да поиска същото.
КАРЕ
Ветото на президента
Преди търговския регистър, от 2002 г. досега президентът Георги Първанов е върнал само 15 от над 700 - 800 закона, приети от парламента:
- май 2005 г. - Закона за допълнение и изменение на Закона за акцизите
- януари 2005 г. - Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги
- декември 2004 г. - Закона за политическите партии
- октомври 2004 г. - Закона за изменение на Закона за водите
- юли 2004 г. - поправките на Закона за семейни помощи за деца
- август 2003 г. - Закона за трансплантация
- юли 2003 г. - Закона за изменение и допълнение на Кодекса за задължително обществено осигуряване
- юни 2003 г. - промените в Закона за държавната собственост
- юни 2003 г. - измененията в Семейния кодекс
- февруари 2003 г. - измененията в Закона за приватизацията
- декември 2002 г. - закона за комисията за финансов надзор
- август 2002 г. - измененията в Закона за банките
- август 2002 г.- Закона за опазване на околната среда
- юли 2002 г. - Закона за биологичното разнообразие
- март 2002 г. - Закона за приватизацията