:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,962
Активни 593
Страници 13,892
За един ден 1,302,066
АНАЛИЗ

Особености на българското образование

У нас няма нито едно проучване за връзката между социалния произход и шанса за попадане в елитно училище
СНИМКА: Ройтерс
- - - - - - -

Близо 1 млн. учители липсват ежедневно от работните си места в Индия. Заради драматични проблеми с повтарящите ученици на Африка й трябват 36 г. да произведе същото количество дипломи за средно образование спрямо система без подобни проблеми. Близо 20% от учениците във Франция от бедни райони учат в приоритетни образователни зони, в които правителството налива повече пари и кадри в опит да компенсира неравенствата.

- - - - - -



Тези данни бяха оповестени на проведена първа по рода си среща на образователни репортери от 40 страни. Журналисти от целия свят се събраха във Франция, за да дискутират локални образователни проблеми в глобален контекст - ефективността на училищата, възпроизводството на елити в образованието, международните сравнителни проучвания за постиженията на учениците, мобилността.



Изводите за България от дискусията са два



Първо - спрямо мащабите (с цялата условност на подобна гледна точка) решаването на проблемите у нас изглежда почти детска игра. Второ - случващото се в родната ни образователна сфера не е от особен интерес нито в регионален, нито в световен план. Страната ни е любопитна главно от гледна точка на попадането й в групата на посткомунистическите държави в преход. Тоест малко вероятно е някой да се погрижи за нас, освен ако не достигнем абсолютното дъно или не смаем света с невероятни успехи (по-масови от олимпиадите).

Тези констатации са логични. Съвсем не толкова логично и задължително обаче е малката ни периферна държава да не умее да говори за образователните си проблеми на езика, на който го правят многократно по-бедни държави. Срещата във Франция онагледи може би най-основната липса в образователната ни политика - способността проблемът да се конкретизира и да се реши на базата на задълбочено познаване на реалността.

Невярно би било да се твърди, че образователните ни реформатори са тотално безпомощни. За добро или за лошо, страната ни е в руслото на провежданата от Световната банка политика за вътрешна и външна продуктивност на образователните системи - оптималното използване на ресурсите и произвеждане на кадри, полезни за обществото. България обаче на практика не разполага с механизми, за да може да оцени постига ли това.

Десетки проучвания онагледяват доколко сложно е провеждането на подобна информирана политика и доколко страната ни изостава спрямо света. Едно от най-интересните и мащабни изследвания за ефекта от един или друг вид инвестиция - PASEC, е проведено на континент, миниран от всевъзможни проблеми - Африка. Държавите имат драматични трудности - огромен процент ученици, необхванати в училищата, необходимост от нови 1.3 млн. учители, което е близо 85% ръст спрямо сега, гигантски класове от по над 100 деца и т. н. Усилията на тези страни (вярно, подкрепени и отвън) да променят картината обаче са респектиращи.

PASEC е проект с над 10-годишна история и обхваща френски говорящите страни на континента. Получените резултати опровергават редица заблуди и митове в обществото за ефективността на една или друга образователна мярка. Оказва се например, че намаляването на броя на учениците в дадена паралелка не оказва особен ефект върху резултатите на децата. Негативният ефект от многото деца се отразява едва при надхвърлянето на границата от 60 души в клас. Това се обяснява с използвания фронтален метод на преподаване - доминиращ и у нас.

Интересен за нас е и друг извод - липсата на пряка зависимост между качеството на образование и сливането на по-долни с по-горни класове - т. нар. слети паралелки. Проучванията в Африка установяват, че понякога това води дори до по-добри резултати. Оказва се още, че от всички материални фактори



с най-голяма тежест е притежаването на учебници от всички деца;



че учителите с непедагогическо университетско обучение, минали кратки 9-и месечни курсове, са по-добри от педагозите. И т. н.

Нито едно от управлявалите досега правителства у нас не е правило опит за подобен анализ на влиянието на различните фактори. Тази задача се затруднява значително от безхаберието на управляващите за независимата периодична оценка на учениците - прословутото външно оценяване, за което се говори от години. Огромна помощ могат да окажат и сравнителните международни проучвания като PISA, TIMSS и PIRLS, които наред със знанията изследват и материална осигуреност, социален произход на учениците, разпределение на отговорностите и т. н. Години наред у нас няма кой да анализира данните и България се държи, сякаш заетото 33-о от 41 възможни места по четене (PISA) е върхът на сладоледа.



Липсата на механизми за оценка и контрол



на системата на свой ред прави невъзможна децентрализацията й.

Ако за ефективност на системата у нас все пак се говори, една от най-значимите социално теми - възпроизводството на икономическия елит в интелектуален, тотално липсва от българския дебат за образованието. Ако има проучвания, в които България и източноевропейските страни като цяло фигурират редовно, те са именно по адрес на силната обвързаност между социален произход и образователни перспективи. Подобна зависимост според експертите на Световната банка се наблюдава като цяло в бедните страни с големи бездни между отделните класи.

Дори и богати държави обаче не си позволяват да подценяват този проблем. Във Франция например години наред текат дебати заради специализираните висши училища - Grandes ecoles, и тежките процедури по селекция на студентите в тях. От 500 000 ученици, издържащи годишно матурите, едва 36 000 попадат в подготвителните класове за Grandes ecoles, а само 25 000 от тях успяват да влязат. Редица проучвания показват, че идеята при тези изпити да се подбират най-добрите спрямо възможностите им не е довело до социално разнообразие, а напротив - до задълбочаване на стратификацията в обществото. В една от най-спорните институции - Ecole National d'Administrasion, подготвяща бъдещия бюрократичен елит, процентът на студентите, идващи от групата на най-богатите във френското общество, нараства от 44% през 1950 г. на 63% през 1980 г.



Едно от възможните обяснения е типът на изпитите



- мерещи по-скоро академични постижения, отколкото умения (както е при американския SAT). С помощта на математически модели изследователи доказват, че и най-малкият културологичен нюанс във формата на изпитите може да доведе до много по-добри резултати при деца от икономическия елит спрямо тези на дъното му.

На фона на всичко това наличието на безброй различни изпити за вузовете у нас, тежките селективни конкурси след 7-и клас и идеите за въвеждане на подбор дори по-рано - в 5-и и в 1-и клас, извън пределите на страната ни звучат невероятно и кощунствено. В същото време всеки опит да се повдигне темата води до тежки обвинения в конспирация на Запада към България, целяща да унищожи елитните ни училища. До момента няма нито едно проучване, насочено към измерване на отношението социален произход-попадане в елитно училище. Противно на логиката, темата не буди никакъв интерес дори и сред онеправданите икономически и образователно слоеве.

Липсата на подобна систематичност в образователната политика у нас, парцелирането й на максимално дребни и насилствено откъснати една от друга теми, проспиването на глобални тенденции ни запращат в една по-различна периферия. Не източноевропейска, а планетарна. Не на финансовия, а на смисловия недостиг. В която, не желаейки да познаваме себе си, ни остава да се ориентираме единствено по размахания пръст на другите.
 
1997 г., улично училище за бездомни деца в Калкута, Индия. Милиони индийски малчугани работят, вместо да учат.
 
Кой взима този завой към университета - богатият или бедният, у нас никой не пита.
14
1208
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
04 Юни 2005 12:22
Фотото на пътния знак е невероятна ПРОСТОТИЯ. Поне да беше в комбинацията, в която е поставен на колеца ..... Това ми стигаше, за да НЕ прочета написаното ....
04 Юни 2005 13:47
А аз го прочетох и установих, че заглавието не отговаря на написаното. Никакви особености, само несвършена в Бг работа, което госпожата е установила при командировката си в чужбина...
04 Юни 2005 15:48
А вместо госпожата написала статия, която никой неиска да чете да бяха командировали някоя учителка по география например.То с тия заплати учебници и книги да купи не може, а за ходене в чужбина е немислимо.Ноиначе пишат, че образованието е зле защото учителите не били квалифицирани.Ми квалифицирайте ги.
04 Юни 2005 15:50
.... даскалите по география ги праиме министъри на Инергетиката ний ...
04 Юни 2005 16:27
Проблемът е много сериозен, а статията - много дилетантска...
Привет, Старши! Не знам какъв министър става от географ , ама от педагог май нищо не става. Но вината не е у нещастните студенти от педагогическите дисциплини, ами у рабфаковските им преподаватели.
04 Юни 2005 16:44
Сигур' е така, Смехурко. Ама кат' не чел - как да пише
04 Юни 2005 19:23
Като правило не харесвам "24 часа". Но вчера бяха публикували нещо много важно и съществено. Класация на университетите според това как се реализират завършилите. Крайно време беше!!! Но за съжаление младежите продължават да отиват в университети менте, където ги научават само да мрънкат по форуми, че са безработни.
04 Юни 2005 19:44
Тази авторка или не знае езици и нищо не е разбрала, или просто са се подиграли с нея. От "изследването" в Африка излиза, че огромните, неподдаващи на контрол класове били за предпочитане от малките и компактни, а пишман-даскалите с 9-месечна школовка били по-добри от тези, които са залягали над книгите и практиката четири години. Нещо да ми плува в окото?!
04 Юни 2005 20:59
Доста се двуумих докато четох
Била тъпа
Не е само това
Стои на място, което не е нейно
Най важното е че говори несвоето
Въпроса е чие?
И на края - тук се образова, тук
я оценяваха. Своите
Може би нещата съвсем не са в лошите други
А може би образованието изобщо е не при чем
Живота е друг


Редактирано от - Минавам от тук на 04/6/2005 г/ 21:13:57

04 Юни 2005 21:36
Авторката е установила, че над 60 деца в клас е непродуктивно; а между 20-60 е добре? Има смисъл тази идея, съдя по себе си, че ако групата Е много малка, дискусията е на ниво, но пък идеите са малко, при по-сложна тема, за разлика от дискусията при група 40-50 човека! Дано не приемем немската система , след 5 клас да се разпределят децата - те не са се оформили, както и интересите им, че да им решавате съдбата още в зародиш. Германия усеща тази грешка и реформира образованието си! ЕДИННА ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА СЪС СУБСИДИИ В ОБРАЗОВАНИЕТО, както и в УЧИЛИЩА И УНИВЕРСИТЕТИ, КОИТО СА ПРОДУКТИВНИ, А НЕ ТАКИВА, КОИТО "ЛЕЖАТ НА СТАРИ ЛАРВИ"!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
05 Юни 2005 10:56
Образователната система трябва за де промени.
Имаш пари купуваш си диплома и изобщо не учиш-а си много , много учен.
Нямаш пари.Учиш в училища за , , бавноразвиващи" с няколко основни предмета-способ за извършване на убийство и осъществяване на геноцид , крадене , лъжене , сводничество , търговия с жива плът и наркотици и извършване на измами.
Станеш ли професионалист-натрупваш пари , плащаш си за диплома и си образован.И тогава ставаш политик и държавник.Чак тогава.
Слушам го в момента Ал.Томов в десеткаката на Иво Инджев и виждам и се уверявам-това е начина да се развят гениалните възможности на българското племе.


05 Юни 2005 11:59
Браво! Авторката много точно е напипала същината на проблема на българската образователна система. За да се въвеждат реформи, е необходимо да се познава из основи текущото състояние на нещата, а такива мащабни изследвания за българското образование просто липсват. За да се убедите, просто идете на сайта на МОН и ще видите, че няма нищо освен най-общи данни, взаимствани, забележете, от сайтовете на Съвета на Европа. Затова и важни за образованието ни решения са толкова силно подвластни на дилетантски мнения на хора, които изхождат само от личния си опит и пристрастия.
Крайно време е МОН да се замисли доколко познава процесите, които протичат в българското образование и в социалните групи ползващи образователни услуги и да насочи ресурси за проучвания в тази насока, а да не подскача като някой пумпал от една мода на друга.
05 Юни 2005 23:10
Ох, омръзна ми да чета какви ли не умнотии... Образователна система не се прави за 5 години, тя дава плодове след едно поколение. Тогава можеш да съдиш за нея. Така че първо оценете системата, която близо 100 години е работила и в същината си не се е изменила, пак тогава ми се правете на много съвремени...
05 Юни 2005 23:51
Това дунце или дънце, май е афторката, ясно новак си е, факт...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД