:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,270
Активни 487
Страници 17,200
За един ден 1,302,066
Най

Немец със синя кръв произвежда червено вино у нас

В България се срещат вкусовете и на Севера, и на Юга, обяснява причините за сериозната си инвестиция аристократът Стефан фон Найперг
Снимка: Юлиян Савчев
Синя кръв се вля в редиците на производителите на червено вино у нас. Неотдавна граф Стефан фон Найперг откри шато край пазарджишкото село Огняново.

В долината, където е живяло тракийското племе беси, са регистрирани двете компании с участието на граф Фон Найперг - "Беса валей уайнъри", което означава "Винарна в долината на бесите", и "Огняново уайнъри". На слънчевите хълмове ще се отглеждат висококачествените френски сортове грозде "Мерло", "Каберне совиньон", "Петит Вердо" и "Шираз", като последният е разпространен в Австралия. Закупени са 2400 дка край Огняново, от тях вече са засадени 1050. Виното, което ще се произвежда, е "бутиково", с търговска марка "Енира" и ще се продава в елитни заведения и хотели в София, Пловдив и Варна. 6.5 млн. евро са вложени до момента в проекта за винарните. От тях около 2 млн. са по програма САПАРД. Инвестициите за следващите две години ще се увеличат до около 8 млн. евро.

----------------



В родословието на граф Стефан фон Найперг, което може да се проследи от XII век, преобладават лозари, производители на вино и воини. Един от прадедите му основава графство Найперг с около 30 села край Швайгерн, Германия, в долината на Вюртемберг.

Граф Еберхард-Фридрих фон Найперг е прочут с разгрома на турците при Тимишоара през 1667 година и с въвеждането в своите лозя на прочутия австрийски сорт грозде "Лембергер". Хроники свидетелстват, че синът му Вилхелм-Райнард също бил блестящ воин, а неговият син Леополд е посланик на австрийския двор. Твърди се още, че той има заслуга за сключването на брака между Луи XVI и Мария-Антоанета.

Според семейната история синът на Леополд - Адам-Адалберт фон Найперг, има най-сериозна историческа роля за антинаполеоновската кауза и влага много дипломатически усилия за падането от власт на императора на Франция. Първият му брак е с графиня Паула де Тревизо, откъдето произхожда родът на



познатия вече у нас граф



Стефан фон Найперг.

През 1814 г. императорът на Австрия Франсоа II моли Адам-Адалберт да "наглежда" съпругата на детронирания император Мария-Луиза Хабсбург - Лотарингска, но скоро след това... той се оженва за нея. Те имали три деца и Шатобриан възкликнал: "Той дръзна да снесе яйцата си в гнездото на орела!"

В смутните тогавашни години херцогът на Вюртемберг, коронован за крал от Наполеон, анексирал графство Найперг.

Самият граф Стефан фон Найперг е роден на 28 юни 1957 година в Швайгерн, Германия. Завършил е висше национално училище по агрономия в Монпелие, Франция. Дипломната му работа е върху винарството в Германия. По-късно учи висше училище по икономика и търговия в Париж, политика и икономически науки в Германия.

В момента той притежава 5 замъка с винарски изби във Франция - в прочутата с винопроизводството си област Сент Емилийон - Бордо. Те са "Канон ла Гафелиер", "Ла Мондот","Шато д'Егюи", "Кло де Лоратоар", шато "Пейро".

Една от най-често употребяваните думи от аристократа е "тероар". Какво означава това? Според обясненията му производителят трябва да усети "кръвта" на земята - състава на почвата, съдържание на соли, минерали, варовик, глина. И съобразно земята производителят да подбере сортовете грозде, които ще отглежда. Преди инвестицията проби от Огняново са носени в Бордо за анализ и така са определени сортовете, които ще виреят най-добре на тази почва. Те са внесени у нас. Три години са продължили проучванията на граф Стефан фон Найперг и неговите партньори, преди да се установят в долината на бесите.

"Резил е да произвеждаш вино в страна, в която никой не пие вино", твърди граф Стефан фон Найперг и посочва за пример Чили - страната изнася 99% от висококачествените си вина, защото хората там пият бира. В България се произвежда и се пие вино, радва се новият собственик на лозов масив и винарска изба. "Важно е да се произвежда забележително вино", твърди графът. Той познава пазарите по света и твърди, че за българските вина ще има купувачи. Износът на малки серии се планира за Швейцария, Русия, САЩ, Канада, Китай, Япония и Сингапур. Въпреки че познава и света, и чуждите пазари, графът цитира една любима фраза на производителите на вино: "Най-добре е да произвеждаш виното и да го продаваш пред вратата си." Засега обаче от Огняново виното ще се разпространява чрез един от големите дистрибутори и производители на вино у нас - френската компания "Белведере". "15 години продавам вино, хората ще ми повярват", надява се граф Фон Найперг.

После обяснява, че има три страни - Румъния, Италия и България, където във виното се срещат вкусовете на Севера и Юга и това ги прави прекрасни. Дошъл е тук, защото неговият приятел и представител на основните акционери Карл-Хайнц Хауптман имал контакти. Хауптман е изпълнителен директор на фирмата за корпоративни финанси и управление "Европа кепитъл мениджмънт". "А и в Испания никой няма да чака мен да правя вино", не без самоирония признава графът.

Другото, което го е привлякло, е, че



край Огняново земята е "отпочинала",



почти 50 години не е обработвана и вероятно ще се "отблагодари" на тези, които се грижат за нея.

Преди да се установят край Пазарджик, фирмите са правили сериозни проучвания на почвите и на лозовите масиви у нас.

Човекът със синя кръв, който прави червено вино, смята, че тук "лозите трябва да се вдигнат по-високо". У нас заради земеделската техника и големите масиви повечето лозя са разположени в равнинни местности. А лозите обичат хълмове и слънце, тогава се постига и хармонията във виното, обяснява Стефан фон Найперг.

Шатото в Огняново няма аналог у нас, признават дори конкурентите на сегашния му собственик. Построено е "по книга". Виното отлежава направо в скала, след като са направени необходимите изолации, разбира се. Сходна е системата за отлежаване на вино в Мелник. В административната сграда на фирмата са изложени древни предмети и монети от археологическия музей в Пазарджик. Идеята за това е на изпълнителния директор на компаниите Александър Канев. "Така показваме уникалността на мястото, където сме", смята той. Подредени под дебело стъкло са находки от могила Малтене край селото - керамични съдове от III-II в. преди новата ера, сребърни римски републикански монети от I в. преди Христа, находки от светилището на нимфите. Както цени родовата си история, така графът обръща внимание и на "фирмената" и доказва как виното и историята сякаш се сливат. Това е проектът, с който много се забавляваме и на който много държим, признава графът.

Колкото до подробностите от личния живот, интересен семеен спомен разказва графиня Фон Найперг. Тя си спомня, че за първи път е видяла съпруга си, когато



той бил на 5 години, а тя... на 3



Било на детско тържество и граф Стефан фон Найперг бил маскиран като коминочистач. "Семействата ни винаги са били приятели и не беше трудно да го срещна, сестра му е най-добрата ми приятелка", разказва баронеса Зигвайс фон Щоцинге. Сега графиня Фон Найперг обръща огромно внимание на четирите им деца, три момичета и най-малкото - момче.

Тя е завършила хуманитарно училище. "Още от малка баща ми говореше с мен на латински", връща с в детството си тя. По-късно учи медиавистика в Мюнхен. Три седмици след дипломирането си се омъжва за граф Стефан фон Найперг, който тогава учи във Франция.

Следва художествено училище в Бордо и в Цюрих. Преди две години е завършила и обучението си по морфопсихология, специализира занимания с деца. Обича да рисува, но все по-малко време остава за това.

Графиня Фон Найперг не е в течение на бизнеса на съпруга си, но признава, че се занимава с "приятната част от него" - посрещане на гости, организиране на приеми в различните точки на Европа и света. За първи път е идвала в България през миналата година и още се чувства като гост. "В Централна Европа много аристократи правят вино", казва тя. Графинята се опитва да обясни и връзката на граф Стефан фон Найперг с премиера Симеон Сакскобугготски:

"Най-възрастният брат на моя съпруг е женен за най-голямата дъщеря на Ото фон Хабсбург, който е роднина на вашия премиер."

------

каре



Регионът



Край с. Огняново се издига т. нар. Баба (Бесапарските възвишения). Според исторически проучвания в чест на бог Дионис бесите са строили храмове на най-високите върхове. В римско време през района е построен т. нар. Траянов или Диагонален път, който минава по долината на р. Марица и е свързвал Белград с Византион.
 
В Огняново вече виреят френските сортове лозички и специалистите одобряват вноса им у нас.
 
Виното в Огняново отлежава в дъбови бъчви.
 
Нито за минута графиня Фон Найперг не забравя, че е домакиня и в новото шато.
 
Стефан фон Найперг със семейството си в Германия.
 
Това е един от френските лозови масиви на графа и може да се каже, че е "дядото" на сравнително скромния масив край Огняново.
3
3507
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
04 Юни 2005 21:07
Някой е излъгал графа. Тракийското племе беси не е живеело в Пазарджищко, а по долините на Струма и Места. Били са разбойници, преди да ги покръсти един безстрашен мисионер - св. Никита Ремесиански. Той им създал и азбука. В Палестина е имало бески манастири през V век.
05 Юни 2005 16:43
Архи, ти ще да си бил съвременник?!Говориш от първа ръка

редактировал(а) - tupakmango на 05/6/2005 г/ 16:46:12

11 Юни 2005 15:31
Само дето бесите са се объркали, та са си направили столицата си Бесапара край Пазарджик.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД