След 3 неуспешни опита столични общинари да влязат за проверка в сградата на Гарнизонното стрелбище вчера достъпът им до общинския терен беше осигурен от полицаи.
Искането за проверка в сградата дойде след сигнал, че там се извършват незаконни строителни работи и обектът се подготвя за ресторант с лятна градина. Гарнизонното стрелбище е паметник на културата и за промени в архитектурата му не са давани разрешителни. От петък до вчера на обяд обаче наемателите на стрелбището категорично отказваха достъп на общинските контролни органи. Тя се стопанисва от общинската фирма "Егида", но е дадена под наем на частната "Армитекс".
Третият опит на общинарите да проверят на място дали наистина обектът се ремонтира приключи неуспешно към 11.30 часа вчера. Час по-късно пристигането на полицаи от IV РПУ явно респектира наемателите, които пуснаха на оглед не само представителите на кметството, но и медиите. Сградата беше отключена от пълномощника на "Армитекс" Ангел Чорбов. На огледа присъстваха зам.-кметът Цветан Цветанов, директорът на "Контрол по строителството" Влади Калинов и негови подчинени.
Половин час бе достатъчен на Калинов да заключи, че в сградата явно се извършва преустройство, което е незаконно. Вратите, прозорците и покривът са напълно подновени. Има чисто нови тоалетни, ясно се виждат и още неизсъхнали замазки по стените и въздуховоди за климатична инсталация, която вероятно се прави, за да обслужва кухнята на бъдещия ресторант. Разбита е и част от носеща стена. За това ще бъде съставен констативен протокол, а материалите по случая ще бъдат предадени на Дирекция "Национален строителен контрол". При случай на незаконно строителство законът изисква състоянието на обекта да бъде възстановено, обясни Калинов.
"Ние сме направили само ремонт на сградата, която беше в доста лошо състояние. А площадката отвън и преустройството заварихме от времето на "Егида", обясни представителят на "Армитекс". Общинарите потвърдиха, че отхвърлените планове за преустройство на сградата са внесени от името на "Егида".
ИМОТИ
Замени на общински терени да се позволяват с частни лица само ако те са съсобственици или наследници на въпросните имоти, поиска общинският съветник Стефан Беязов. Предложението му ще бъде разгледано на сесия на СОС в четвъртък. Беязов се аргументира,че възприетата досега практика обезсмисля Закона за обществените поръчки, защото само за 2005 г. замените на терени са 67, а продажбите на търг - едва 9. Така на общината се нанасят сериозни щети и се създават условия за корупция, твърди съветникът. Идеята му обаче е отхвърлена от 4 общински комисии.