Огромната сделка за доставки на бронежилетки за армията ни с германската фирма "Бургман балистик протекшън" е пред провал, научи "Сега". От договорените през април м. г. 1750 защитни средства България е получила само 400. С тях бяха екипирани бойците от Петия ни батальон в иракския град Дивания.
"До втора доставка не се стигна заради проблеми от германска страна. Нивото на защита на бронежилетките в германската армия е по-ниско от поставените от нас изисквания", заяви шефът на Генералния щаб ген. Никола Колев пред "Сега". Той отказа да коментира в детайли въпроса, тъй като е "много деликатен и се отнася до дипломатическите ни отношения".
"Може да се стигне до разтрогване на договора, тъй като ръководството на Българската армия не е склонно да снижи изискванията за нивото на защита на бронежилетките", заяви ген. Никола Колев.
При всяка нова доставка на въоръжение и техника за армията ни се взимат произволни екземпляри и се тестват.
Проблемът е дошъл при втората партида, когато се установило, че бронежилетките от нея не са със същото качество като първите - имат по-ниско ниво на защита, твърдят източници на "Сега" от оръжейния бранш. Едно от изискванията на МО е било бронеплочата да издържа на 6 бронепатрона. Според специалисти от бранша това ниво е завишено нарочно, за да печели една определена фирма.
На конкурсите, организирани от МО, обикновено се явяват няколко фирми. Основните играчи са две български фирми "Сема груп" ЕООД, собственост на Пламен Динев, и "Марс модулни системи" ООД, управлявана от Пламен Ташков. Друг кандидат е била "Бронет-Атанасов", чийто собственик Кристиян Атанасов преди години е бил съдружник в обща фирма, която е предлагала бронежилетки на армията. Други участници в конкурсите са още "Авако" ООД и френската "Арес протекшън".
Когато съобщи за договора с германците през май м. г., бившият зам.-министър на отбраната Иво Иванов обяви, че продуктът на "Бургман балистик протекшън" дори надминава част от изискванията ни. Отбелязано бе също, че фирмата работи с Бундесвера и с германската полиция.
Преди три седмици "Сега" изпрати официално питане до военния министър Веселин Близнаков за това дали има виновни за проблемите около сделката с германците, има ли наказани вече и какви загуби ще понесе от това армията ни. Отговор до вчера не бе получен.
В МО от два месеца тече нов конкурс за бронежилетки, който също върви към провал. "Проблем с доставката на бронежилетки за армията няма", твърдеше министърът по Гергьовден. Той каза, че вероятно ще бъде сключен договор с една от българските участнички. По думите две от три фирми са представили продукция, която не издържала строгите тестове.
Българската армия се нуждае от около 9000 бронежилетки общо. Една от немските струва 2800 лева, като според запознати за производството отиват 800-900 лева.
ЗАЩИТА
България би могла да гарантира въздушния суверенитет на Македония и Албания. Ако те имат такава потребност, България може да изпълни тази задача с планираните във ВВС 20 оперативни многоцелеви самолета, каза ген. Колев вчера по време на среща с ръководители на медии и военни репортери по повод края на мандата му. От 1 юни Колев ще е съветник на върховния главнокомандващ армията ни и президент Георги Първанов. Към момента професионалните войници и матроси в БА са 13 900, което е повече от 67 процента от войнишките и матроските длъжности в армията, каза ген. Колев.
|
|