Лекарите в държавните болници няма да имат право да работят и в частни, съобщи пред "Сега" здравният министър проф. Радослав Гайдарски. Според него е възможно такива законови поправки да станат факт още от догодина.
Забраната ще е само за работата в частни болници и лаборатории. Няма да са отнема правото на лекари от държавни клиники да имат частни кабинети или да работят в доболничната помощ.
Целта на промяната е да се спре възможността да се източват държавните болници, обясни Гайдарски. Практика е на пациентите на частни болници да се правят скъпи изследвания в държавните клиники. Освен това при усложнения пациенти от частните болници се прехвърлят в държавните. "Група лекари от болницата в голям областен град са си направили и частна клиника. Леките случаи приемат в частната, а тежките и по-скъпи - в държавната", даде пример министърът.
Миналата седмица парламентът прие на първо четене законови промени, според които лекарите от лабораториите в държавните болници ще могат да работят и на частно. "Становището на МЗ е негативно, тъй като има опасност от преливане на скъпи химикали и реактиви в частните лаборатории", обясни проф. Гайдарски.
"По света няма такова нещо - до обед работа в държавната болница, а следобед - в частната", каза още министърът. Голям процент от лекарите в частните клиники работят и в държавни болници.
Директен достъп на децата и хората с някои хронични болести до специалист ще предложат Министерство на здравеопазването и конфедерация "Защита на здравето". Ведомството и пациентите ще искат от здравната каса и увеличаване броя на направленията за прегледи и изследвания.
Сега децата и бременните имат т.нар. безотказен достъп до педиатри и АГ-специалисти. Те трябва да минат през личния лекар за талон, но той не може да им го откаже. М. г. от здравната каса имаха идея да осигурят директен достъп на децата до 14 г. за всякакви специалисти, но това не се осъществи.
СКОРОСТ
За да се придвижват по-бързо линейките в София, всички коли ще бъдат изнесени в дворовете или в близост до болниците "Св. Анна", ИСУЛ, ВМА и "Пирогов". В момента линейките стоят само в центъра за спешна помощ на Сточна гара. "Има случаи, когато за 20 минути не могат да напуснат района", каза здравният министър. В други големи градове също ще се приложи тази схема.
|
|