Седмица след като избухна скандалът за десетките назначения без конкурс в съдебната система, адвокат Светлана Байчева първа атакува решенията на Висшия съдебен съвет. Юристката депозира жалба във Върховния административен съд, според която "решението е нищожно, защото след 12 май 2006 г. е извън компетентността на ВСС да извършва кадрови промени без обявяване и провеждане на конкурс за всяка свободна длъжност в органите на съдебната власт". Байчева посочва още, че 27-годишният й адвокатски стаж е достатъчен, за да кандидатства за която и да е от длъжностите, разпределени с решението на ВСС от миналата сряда. Съдебният съвет я е лишил от гарантираната й със закон възможност да участва в конкурс, смята тя.
Четиримата районни съдии, които писаха възмутено на ВСС, още не са атакували решенията.
Вчера други столични районни съдии се срещнаха вчера с шефа на ВАС Константин Пенчев във връзка с назначенията. Те са пратили и писмо до ВСС, което трябва да бъде разгледано днес.
Дори ВАС да отмени назначенията, актовете, постановени от магистратите, няма да са нищожни, обясниха върховни съдии.
Междувременно деканът на правно-историческия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски" и говорител на ВСС проф. Александър Воденичаров бе замесен във втори кадрови скандал.
"Асистентката на небезизвестния проф. Воденичаров е била назначена без конкурс в Районен съд Благоевград директно като съдия", разкри пред БНТ шефката на съюза на съдиите Нели Куцкова. Става дума за Мирослава Ангелова. "Воденичаров май има не само деца, но и асистенти за назначаване в системата", вметна Куцкова. Тя визира скандала от края на м.г., когато синът на професора бе назначен в Софийски градски съд след по-малко и година работа като районен съдия и дори посланици от ЕС питаха за случая.
Асистент Ангелова е сред 85-те назначения, направени миналата сряда без конкурс по реда на стария Закон за съдебната власт, които провокираха гнева на министри и магистрати.
Зам.-шефът на Върховния касационен съд Румен Ненков защити тезата, че назначенията, започнали по реда на стария ЗСВ, трябва да бъдат завършени без конкурс, независимо от новия закон. "Тогава същите тези евроинтегратори мълчаха", възмути се той. И бе категоричен, че назначенията от миналата сряда са и законни, и морални.
"Кашата е пълна", обясни накратко Куцкова, която даде още един пример за спорно кадруване. "Млада следователка в Кърджали не е била преназначена за прокурор, защото за нейна беда носи същата фамилия, която нося и аз. Защото се оказа, че сме снахи в един и същи род", припомни тя случая с Петя Куцкова.
Шефът на парламентарната правна комисия Янаки Стоилов каза, че кадруването от миналата сряда е оставило "неприятен привкус" и създало "впечатление, че ВСС винаги може да намери такова тълкуване на закона, което е удобно за него".
ПЛАНОВЕ
По повод онзиденшния призив на президента Първанов за изцяло нов съдебен закон Янаки Стоилов припомни, че той е залегнал в плановете на Министерството на правосъдието. Според Стоилов в него трябва да се запази конкурсното начало, като се прецизират някои детайли. Да има конкурси при премествания по хоризонтал и трябва да се обмисли каква точно да е формата на препитванията. Вече се работи по нов закон, каза зам.-шефът на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев. "Не мисля, че имаме технологично време до есента за нов Закон за съдебната власт", коментира Четин Казак (ДПС). И той, и Ралчев са за конкурсното начало, като обаче се взима под внимание стажът на съответния магистрат в системата. До приключването на броя от МП не отговориха на какъв етап е работата по този нов съдебен закон.
Проблемът на съдебната система не са законите, а хората във системата. Трябва да се подменят хората. Колкото по-бързо, толкова по-добре за всички. Започва се със тези, които я доведоха до това дередже. Маалка част са поименно назовани! БЪРА!