В Китай заработи център за лечение на интернет-зависимост, съобщава South China Morning Post, цитиран от "Новости".
Лечебният център, който се намира във военната болница в Пекин, има 14 места, а дневният престой струва 50 долара.
Нормалното времетраене на курса е 10-15 дни. Голяма част от тийнейджърите попадат там не по волята си, а изпратени от родителите, изплашени от промяната в поведението на децата си. Експертите считат, че най-податливи на зависимостта от интернет са тийнейджърите.
Според социологическите проучвания най-малко 4.4 млн. китайски момичета и момчета в една или друга степен страдат от прекалена привързаност и зависимост от интернет и компютрите. От центъра обясняват, че интернет-зависимостта се проявява както на психологическо, така и на физиологично ниво.
Пациентите ни страдат от стрес и напрегнатост, много от тях са в депресия, някои имат проблеми с общуването, заявява директорът на центъра Тао Жан. Според лекарите в центъра при всички пациенти се наблюдава химически дисбаланс на мозъчната дейност. По време на компютърни игри или сърфиране в интернет мозъкът произвежда органичния компонент 5-НТ, който води до еуфория или депресия.
Когато той е в прекомерни количества, човек не усеща нужда от храна и почивка. Лекарите твърдят, че физическата зависимост може да се преодолее с медикаментозно лечение, но доста по-трудно е справянето с психологическите проблеми.
Лю Пини, една от пациентките в клиниката, студентка в Пекинския университет, разказва, че е "влязла онлайн", защото не й харесвал животът в студентското градче.
Всички ценности, които съм учила от родителите си в продължение на 18 години, неочаквано се разрушиха, когато попаднах в университета. Светът около мен изгуби смисъл и аз напълно се отдадох на стихията на онлайн игрите. Изгубих мярката за време и пространство, не усещах глад и умора, но когато излизах от интернет, изпадах в депресия и не можех да общувам с хората около мен, разказва Лю Пини.
|
|