--------------------------
Бистра Коцева е магистър по счетоводство и контрол. Завършила е Университета за национално и световно стопанство в София. Работи в "Карол" АД от 9 години. Сега ръководи отдел "Продажби" в компанията. Отделът разработва и представя продуктите на Инвестиционен посредник "Карол" за доверително управление на индивидуални портфейли, както и фондовете на "Карол".
----------------------------
- Г-жо Коцева, как човек може да се ориентира как да умножи спестените си пари, ако не иска да ползва традиционния начин - да търси банката, която предлага най-високата лихва по депозитите? Как да избере например подходящ инвестиционен фонд, ако не разбира нищо от финанси?
- Инвестиционната култура у нас не е много висока. Хубаво е онези, които решат да инвестират на борсата, да се доверят на услугите на доказани специалисти, които имат опит в управлението на пари.
Има два основни начина за управление на средства - индивидуално доверително управление и колективни форми на управление, или така наречените инвестиционни фондове. При инвестиционните фондове няма минимална сума, с която можете да започнете - може и със 100 лева, може и със 100 000 лева. При индивидуалното управление се структурира личен портфейл от ценни книжа за всеки клиент. За сключване на договор за доверително управление при нас в "Карол" например праговете в момента са 10 000 евро или долари и 25 000 лева. Не трябва да се забравя, че това е алтернатива, която имат право да предлагат само лицензирани за целта инвестиционни посредници.
- Добре, идвам при вас с 10 000 евро, но нищо не разбирам от борси, акции, фондове. Как ще направим моя портфейл?
- Има инвестиционни отдели, които се занимават с управление на средствата на клиентите. За да си свършат те работата, ние трябва да им зададем параметрите. Затова с вас първо трябва да изясним за какъв срок ни поверявате вашите пари. За подобен род инвестиции е препоръчителен срок поне от една година. Това влияе на начина, по който ще влагаме средствата ви.
На второ място трябва да изясним каква доходност очаквате да постигнем, която, разбира се, е съобразена с нашите прогнози за съответната година. На трето място е важно да определим вашата склонност към риск. Високият потенциал за растеж на доходността е компенсация при поемането на по-голям риск.
- А вие какво предлагате? Какви резултати имате до момента?
- "Карол" търгува на няколко борси - България, Румъния, Русия и Сърбия. И резултатите са различни за отделните страни. За първите четири месеца на тази година резултатът от инвестиране в български акции е +8.19%, за Румъния +14.31%, за Русия +26.52%, а за Сърбия +2.64%.
- А какви са прогнозите за 2006 година?
- Руската борса е много привлекателна тази година. Смятаме го за топпазара на годината. Там очакваме доходност около 40%. Разбира се, това изисква по-висока толерантност към риска. Българската и румънската борса са много сходни като развитие. За тези два пазара прогнозата ни е за 15% годишна доходност.
Сръбският пазар е най-слабо развитият. От друга страна, в по-дългосрочен план предстоят събития, които го правят много атрактивен. За тази година прогнозата ни за Сърбия е в рамките на 20% доходност.
За всички тези чужди пазари може да изберете доверително управление в евро или долари. Сделките там се извършват в местните валути, а в месечната справка, която ние ви изпращаме, посочваме сумата и промените в портфейла ви в избраната от вас валута. Така че ако сте ни поверили за управление 10 000 евро и доходността е 15%, или 1500 евро, накрая на годината вече ще имате и ще може да получите 11 500 евро.
И така, ние ви запознаваме с прогнозите, а вие избирате в каква валута и на кои пазари да купуваме акции за вас и разпределяме вашия портфейл. При по-големи суми, например за клиенти със 100 000 долара, ние ще препоръчаме портфейл с различно съотношение на отделните пазари, защото това означава намаляване на нивото на риск.
- Има ли вероятност клиентът да загуби вложената сума?
- При подписване на договора за доверително управление клиентът има възможност да определи степента на риск на своя портфейл, т.е да обяви каква част от вложената сума е склонен да загуби при неблагоприятно развитие на пазара. Това значи, че ако сте посочили 10% пределен риск - тоест ако вашите 10 000 долара са стигнали до 9000 долара, тогава ние сме длъжни, независимо от редовната месечна информация, незабавно да ви известим. И да ви запознаем с перспективите - за да прецените дали да прекратите договора си с текущия резултат, или да ни дадете възможност да компенсираме тази загуба.
За нас е важно нашите клиенти да печелят, защото само така и "Карол" ще спечели. Като инвестиционен посредник ние имаме право на комисиона само при положителен резултат от управлението на парите на клиентите ни. Комисионата е нашата "заплата". Тя е процент от формирания положителен резултат - 20-25% от него.
Ако сме успели да увеличим вашите 10 000 евро с 10%, тоест с 1000 евро, нашата комисиона ще е 200 евро, а вашата печалба ще е 800 евро. Ако не изтеглите тези 800 евро, те ще се натрупат към 10-те хиляди и през следващия отчетен период вече ще имате внесена сума 10 800 евро. В нашата компания отчетният период е шестмесечие. Тоест всяко полугодие ние преизчисляваме натрупаната доходност и тя се добавя към първоначално внесената от клиента сума. На следващото шестмесечие имаме право да начислим отново комисиона само ако сме успели да увеличим парите ви над новия размер на инвестицията.
- Има ли и други разходи при доверителното управление освен комисионата върху положителната доходност?
- Има комисиони при сделките, които са според тарифата за такси и комисиони на "Карол". Те са различни за всеки пазар. В България например комисионата е 1% от стойността на сделката.
Имайте предвид, че инвестирането е процес, който може да отнеме месеци - зависи от ситуацията на пазара. Ако днес ни поверите 10 000 евро, това не значи непременно, че веднага купуваме с тях акции за 10 000 евро. Ние следим определени компании и на база на техните резултати и на нашите анализи преценяваме в какви книжа да вложим вашите пари, с какво тегло да са различните акции във вашия портфейл. Ако нивата за покупка на компаниите, които следим, са подходящи, ще използваме голяма част от вашите средства веднага. Но ако преценим, че моментът не е добър, може да се окаже, че в рамките на два месеца само 10-15% от вашите средства са инвестирани.
- А какво става, ако реша да прекратя предсрочно договора?
- Не дължите неустойки. Ако си поискате обратно парите, ние ще удържим само комисионата върху положителния резултат, който сме постигнали. Няма допълнителни такси.
- Какво представлява колективното управление на пари?
- При колективните форми на инвестиране - това са инвестиционните дружества и договорните фондове - вие ставате акционер заедно с много други физически лица, фирми, застрахователни компании, пенсионни фондове. С вложение във фонд вие сте съсобственик в голям, професионално управляван портфейл от ценни книжа.
Основната функция на инвестиционните дружества е да предложат на масовия спестовник експертно управление на парите му с цел реализиране на по-висока доходност от банковите депозити. По закон те са задължени да осигуряват ликвидност, т.е. вие по всяко време можете да разполагате с парите си. Близо половината от спестяванията на населението в ЕС и САЩ са в такива фондове.
Фондът, който се управлява от "Карол", се нарича "Адванс Инвест". Той има вече 3-годишна история. За предходните две години е лидер по доходност сред българските инвестиционни дружества с резултати от 38% за 2004 г. и 32% за 2005 г. Към момента е и лидер по управлявани активи, които надхвърлят 22 млн. лв.
Госпожата нещо не е в час!
"За първите четири месеца на тази година резултатът от инвестиране в български акции е +8.19%, за Румъния +14.31%, за Русия +26.52%, а за Сърбия +2.64%."
Да ама на петия месец руския пазар се срина с около 30%!