:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,120
Активни 769
Страници 24,685
За един ден 1,302,066
Промяна

Ваучерната система - вярната посока за образованието

Последните идеи за реформа запазват източника на неефективно функциониране на системата
Миналата седмица по поръчка на Министерството на образованието и науката (МОН) независими експерти предложиха да се промени моделът на заплащането на учителите. Идеята е да има минимално възнаграждение, определено от държавата, и да се създаде допълнителен фонд, от който ще се получават бонуси за квалификация, стаж, умение, способности на учителите. По 20% от допълнителните средства ще получават учебните заведения, които покриват следните три критерия:

- добра подготовка на учениците, която трябва да се оценява от независим атестиращ орган;

- икономическа ефективност на изразходваните ресурси;

- предоставяне на висока добавена стойност - ще се "мери" напредъкът, който са постигнали учениците, като резултатите им се сравняват със средните стандарти в различните класове.

Отговорността върху разпределението на индивидуалните бонуси и оценяването на учителите ще падне върху директорите на учебните заведения.



Ефектите



Макар че идеите съдържат наченки на реформа в образованието, потребителите на тази услуга отново не могат да влияят директно чрез избора си на училища. На практика се запазва източникът за неефективното функциониране на системата - решенията за финансиране остават в ръцете на тези, които предлагат услугата образование. Макар че се децентрализира, отговорността също остава изцяло в правомощията на държавната администрация. Това създава опасност учителите и директорите да се стремят да удовлетворяват желанията на административните структури, а не реалните потребности на учениците.

Всъщност за ефект от подобни мерки може да се говори само при преценка доколко те могат да се справят с основните проблеми на българската образователна система.

Един от тях е липсата на стимул и мотивация на учителите да се усъвършенстват. Безспорно чрез предложената система за диференциране на заплатите учителите получават стимул. Но допълнителните парични бонуси ще се раздават от директорите, а процесът на комуникация между тях не е изяснен. Не се знае какви ще са критериите на директорите, по които те ще оценяват учителите. Едва ли е нужно да има единни критерии за цялата страна. При частните и в момента това са знанията на учениците и изборът, който правят те и родителите им. Но в останалите при сегашната ситуация директорите ще трябва да се съобразяват преди всичко с нормативите, които трябва да бъдат покрити.

Предложенията не решават и проблема с ролята на родителите, които остават пасивни и незаинтересовани в процеса на образование. И това ще продължава, докато държавата декларира, че тя е отговорна за образованието и обучението на децата. Това е типичен пример за ефекта, който оказва патерналистичната държава върху индивидите - те прехвърлят отговорността си върху държавните структури. За да бъдат поощрени да участват активно в образователния процес, родителите трябва да имат възможност да влияят върху методите на обучение и ясно да бъде заявена отговорността им за избора, който трябва да направят.

Последните идеи запазват и сегашната липса на конкуренция в публичните училища. Отново се финансират онези, които предлагат услугата образование, а не нейните потребители. Това неминуемо води до неефективност при използването и разпределението на ресурсите. Училищата няма да се конкурират помежду си, а ще се борят за одобрение от административните органи, които разпределят допълнителните средства.

Не на последно място, предложените решения са насочени към интересите на учителите и образователните институции, а не на учениците. Решенията отново ще се взимат само от едната страна на процеса на обучение, а другата няма да има възможност да влияе. Директорите ще имат стимули да привличат по-добри ученици, но дали учениците и родителите ще имат стимулите да избират най-добрите училища?



Световният опит



Обширни международни проучвания и сравнения между различните държави показват по-добрите резултати на образователните системи със свободен избор:

1. Автономни учебни заведения, където могат да се взимат децентрализирани решения по широк кръг от въпроси - от методите за обучение и заплащане на учителите до покупката на материали и консумативи за провеждане на занятията.

2. Свободен избор на учителите да избират методите на обучение, да осъвременяват преподавания материал в зависимост от интересите на учениците и така истински да поемат отговорност за знанията, които техните питомци придобиват.

3. Свободен избор на родителите къде да се обучават техните деца, който влияе пряко върху пазара на образователни услуги. Родителите трябва да взимат активно участие в процеса на обучение чрез мониторинг, предложения за подобряване на този процес, контрол на средствата, които се използват.

4. Външни изпити, които оценяват знанията и нивото на обучение - с еднакви заложени стандарти и минимални изисквания, които трябва да покриват учениците.

Системата, която предлага всички тези възможности накуп, е ваучерната система. Единствено при нея гражданите могат да използват данъците, адресирани за образование, по най-добрия за тях начин.

Един от последните примери за успеха на тази система е Чили, където започналата приватизация на училищата вече дава положителен резултат. Според системата, която е въведена там през 1987 г., родителите имат правото да избират частни училища за децата си, срещу което училището получава месечно плащане от правителството (частична ваучерна система). През 2004 г. за първи път в историята на страната по-голям процент от учениците посещават частни училища (50.66%), отколкото публични (49.34%). Анализите показват и значителна разлика между изпитните резултати на ученици, обучаващи се в частно и в публично училище, въпреки че и двете получават средства от държавата, но по различен начин.

Преди 10 годни повече от 70% от децата в Чили са се обучавали в обществени училища. Сега прогнозите са, че до края на 2010 г. едва 36% от учениците ще останат в публичните заведения, като мотивацията им се дължи на социалните придобивки там, като безплатни закуски например. Това обаче няма нищо общо с качеството на образованието.
20
1911
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
26 Май 2006 00:13
Докато "промените" се правят от хора, които или никога не са били учители, или са забравили какво е да си учител, нищо НИЩО няма да се промени...
А и ми се иска да обърнете внимание на следната фраза "Предложенията не решават и проблема с ролята на родителите, които остават пасивни и незаинтересовани в процеса на образование." - Според мене именно тук се крие ключът от бараката! Докато семейството не поеме своята отговорност за обучението на децата, просто нищо няма да стане! Не зная колко от вас имат пряка връзка с образованието, но тези, които имат, ще потвърдят, че напоследък най-честата реплика от страна на родителите е "Нали ви го пращам да го научите!" а къде остава подготовката у дома...и домашното ВЪЗПИТАНИЕ - един Бог знае!
26 Май 2006 00:51
Различно мисля, доц. К Атанасов е учител когото децата уважават, взаимно е. Какво се иска от учениците, знания само или и мислене, задават ли въпрос защо на учителя или слушат само как, разбират ли сложните взаимоотношения, другия.... работата в екип
26 Май 2006 00:53
Не споря за учителите.. Говоря за друго - че министрите и тия, дето са в инспекторатите не са в час! И още - че родителите са АБСОЛЮТНО безхаберни по отношение на домашното възпитание и образование! Естествено, с малки изключения..За съжаление - МНОГО малки изключения..А децата ни са умни..Само че ние просто ги изпускаме, докато спорим за уж по-важни неща
26 Май 2006 01:02
Макар колелото за колата да е измислено, у нас успешно продължават опитите с квадратни и триъгълни конструкции. А след наводненията колата затъва...Обяснението е едно - на власт в България са постоянно питомци от различни випуски на Първо помощно.
26 Май 2006 01:04
децата са ви благодарни и ви разбират, обичайте ги, усещат
26 Май 2006 09:04
Само с добри намерения ма стане . При този ни манталитет ще се изпотят яко в образованието, ако всичко това трябва да стане истина .
26 Май 2006 09:23
Статията не я четох оти видох, че г-жата или г-спойцата е от Института по пазарна икономика. Техните глупости не ги чета.
За сега в България не са измислили по-добра система от тази от преди 1989г.
26 Май 2006 15:20
Ето един пример на пълно неразбиране на проблема:
sowa7
...Докато семейството не поеме своята отговорност за обучението на децата, просто нищо няма да стане!...
...И още - че родителите са АБСОЛЮТНО безхаберни по отношение на домашното възпитание и образование!...

26 Май 2006 16:52
Напротив, съвсем ПЪЛНО РАЗБИРАНЕ НА ПРОЛЕМА Е, защото при оценяване знанията на учениците, за пропуските ще бъде обвинен учителят! Направете един прост експеримент - попитайте който и да е ученик във възрастта 6-11 клас колко задачи по математика решава у дома...тогава ще разберете за какво говоря. Искаме децата ни да са образовани, но оставяме това ЕДИНСТВЕНО И САМО на училището! ЕТО, ЗА ТОВА говоря!
26 Май 2006 17:27
Аз също за това говоря. Защото Вие казвате: "че родителите са АБСОЛЮТНО безхаберни по отношение на домашното възпитание и образование!..." И щом е така, какво е решението? Например при неграмотни родители, как те ще помагат на децата по математика? Няма да стане, нали? Значи теорията Ви не важи! Училището трябва да осигурява един задължителен минимум от знания и без активното участие на родителите.
Преди няколко дена по същия повод написах:
Да припомня двата основни проблема в образованието:
1. Отпадащите ученици, които стават все повече.
2. Некадърно направените учебни програми, в резултат на които качеството на обучение става все по-ниско.
И още едно нещо, което задължително трябва да се направи в образованието: Да се въведе целодневното обучение поне до шести или седми клас, т.е. по нашенски - да има и занималня. При целодневното обучение е необходимо и столово хранене.
Казвам го, защото в образованието не виждат основното, не решават проблемите на учениците, а се опитват да решават проблемите на учителите.
Но без ученици няма учители. Деца има, ученици няма. Това не се ли вижда? Слепи ли сте?

Редактирано от - 9101 на 26/05/2006 г/ 17:57:38

26 Май 2006 18:11
Сова много си прав и наистина напипваш бплното място( казвам го от личен опит). За съжаление недомислията продължават.
А по въпроса за квалификацията на учителите - това също струва пари, а тези които са отделени не се използват ефективно.
За да бъде ефективно едно професионално развитие трябва да има перспектива и известна сигурност в обозримо бъдеще , а не да служиш за изтривалка на които реши да си изтрие ръцете.
Както казваше един познат ( учител) виновни сме и за повишаването на захарта и 2-та лева краставици...
26 Май 2006 18:16
Да, явно сте слепи.
26 Май 2006 19:41
Доц. К Атанасов имаше отлична идея, заплата на учениците, мисля за 100 лева говореше, добро е, 20 лева за отличен успех не стигат само за билети, но не я чувам вече
26 Май 2006 20:02
9101- тук НЕ СТАВА ВЪПРОС родителите да помагат или да учат заедно с децата си. Става въпрос за отговорност - да приучат детето, че училището е отговорност, че трябва да свикне да се подготвя сериозно, че не може просто така да иска шестици. С мене никой не е учил - така се случи, че се справям без родителска грижа. Ще кажете - това е било отдавна, сега времената са други. Добре - идете в Кърджалийско, в някое отдалечено село или махала и вижте как РОДИТЕЛИТЕ там изпращат децата си на училище. Някои деца ходят по няколко километра пеша по планински пътеки, за да стигнат до училище. Сигурно е така и в други места, но за там зная от лични наблюдения. Да не би тези родители да са високо грамотни?! Някои от тях дори не знаят добре български език. Но знаят, че детето им трябва да е образовано. Не отваряйте другата тема - за училищата в малките населени места, защото НЕ ГОВОРИМ ЗА ТОВА. Става въпрос за учениците, които след училище захвърлят чантите си и сядат пред телевизора, компютъра, в кварталното кафене..и престояват докато стане време за сън, а после - на училище. Става въпрос за отношението на родителите към учителите и за ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ОТГОВОРНОСТИ. Става въпрос за това, че наистина искаме образовани деца, но ...Не зная дали сте влизали скоро в кое да е държавно или общинско училище...да видите с какво разполага съвременния учител и как преподава в 21 век най-често с тебешир (дори в час по химия и биология!) Ето защо казвам, че пак се слага каруцата пред коня! Аз също искам трудът ми да е оценен справедливо. Също протестирам срещу случайните хора в професията. Но, когато се прави нещо, то трябва ДА Е СМИСЛЕНО!
26 Май 2006 21:01
sowa7,
тук НЕ СТАВА ВЪПРОС родителите да помагат или да учат заедно с децата си.

Напротив, точно за това става въпрос. Защото ако детето срещне някаква трудност, и няма кой да му помогне - то няма да си научи урока или да си напише домашното. По математика например как ще разбере дали правилно си е решило задачите?
Всички учители казват: Без помощ в къщи няма да стане. Сега наистина е така. Ами ако не разбирах - тогава? Постепенно ще изостава, и накрая ще изостане толкова, че няма да може да продължи. Отпада. Така отпадат циганчетата. Системата ги изхвърля. Навремето подготовката на учениците се извършваше под наблюдението на учител. Сега - разчита се на семейството. Обаче има разлика между педагог и баба например, нали? На запад при подготовката на учениците също участват педагози. Така са направени и учебните им програми.
С тези нови заплати - проблемите които ги казах по-горе изобщо няма да се решат. Даже може да се задълбочат, защото никой няма да иска трудните ученици. Лесно се постигат резултати с добри ученици и заинтересовани родители. Обаче с трудните ученици не е така. Там се влага много повече труд, а резултатите са слаби. Означава ли това ниска заплата? Значи - при неграмотни и невиждащи смисъл от образование родители - ниска заплата за учителя. Ми естествено че учителя ще гледа да се "отърве" от трудните деца. Оправдание има - родителите виновни. Следователно - системата ще продължи да изхвърля децата от училище, даже още повече.
Е?
.....
Аз си тръгвам, ако има нещо - утре.
Приятно ми беше.
26 Май 2006 21:15
само тъпите деца се нуждаят от помощ. умните затапжат и родители и понякога и даскали
26 Май 2006 22:01
9101, също ми е приятно да поспорим...Още повече, че това ми е болна тема..
Преди няколго години работих в училище-полуинтернат, в едно Ловешко село (днес училището е закрито). Базата - добра: отделна училищна сграда с парно, общежитие на два етажа, също с парно, отделен кухненски блок, селото - близо до града. Децата - циганчета от съседни села се превозваха със собствен транспорт. Осигурявахме учебници, тетрадки, облекло. Дори намирахме начин да подпомогнем семейството с дрешки и играчки и за по-малките деца. Две седмици учениците стоят в училището, една събота и неделя са у дома. Е, познай колко се ограмотиха.... първо, след появата им на 15 септември се загубваха и се появяваха около първите студове...за да изчезнат с раззеленяването на гората... Опитвахме се да опазим училището, защото на практика тези деца никъде не учат. Но, естествено, след няколко проверки и установяване на много липсващи ученици, училището беше закрито, а децата пренасочени към други училища (където, пак естествено, не ходят! защото нямали пари за дрехи и учебници!!!)... Та хайде стига, моля, да говорим за отпадащите циганчета... Защото има много български семейства с точно толкова проблеми, колкото и ромските; също с безработни родители и с проблем с изхранването... Така че причината не е в това, че няма кой да помогне и затова децата отпадат от училище.. Както писах по-хоре- Нещата трябва да се решават КОМПЛЕКСНО!!! И не мисля, че многото точки ще ми донесат висока заплата, след като това ще зависи от личното мнение и отношение на директора (нямам нищо против директора на училището си, но- мислите ли, че някой директор би ощетил приятелите си, да речем?!).. Просто пак се връщам на първоначалното си мнение - ТЕЗИ, които правят промените, НЕ СА НАЯСНО с ПРОБЛЕМИТЕ НА БЪЛГАРСКОТО УЧИЛИЩЕ... Които проблеми не са само на учителите...въпреки че медиите така представят нещата.
29 Май 2006 11:11
sowa7,
Преди години майка ми беше учителка в такова училище в едно село, също ходеше да търси избягалите ученици. И това е едно от нещата които не приемам - учителите да търсят избягалите ученици. Това е работа на други представители на държавата.
Този пример показва, че не нямането е причина циганчетата да не ходят на училище, а начина на живот. И една от критиките ми към МОН е точно тази: че няма ефективни и приложими санкции за неспазващите задълженията си родители. Защото основното образование е задължително, нали? Е, кое му е задължителното, като няма реални санкции? Те до пети клас не стигат, предложението на МОН е задължително да учат до десети - без никакви други мерки... И на всеки е ясно, че само кифлите не са решението...
Напълно съм съгласен, че "нещата трябва да се решават КОМПЛЕКСНО", и че "ТЕЗИ, които правят промените, НЕ СА НАЯСНО с ПРОБЛЕМИТЕ НА БЪЛГАРСКОТО УЧИЛИЩЕ... Които проблеми не са само на учителите..."

29 Май 2006 11:16
В новините снощи показаха просветния министър, който пак се изказа неподготвен... А тук, във вестника, показват пък непознаване на основни понятия ...напр. "изпит за промяна на оценката"...
Какво да говорим за промяна на образованието, след като нито обществото е наясно какво става, нито тези, които уж правят промените са наясно какво правят
29 Май 2006 21:03
http://www.segabg.com/online/article.asp?i ssueid=2271§ionid=28&id=0001601
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД