:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,865
Активни 736
Страници 19,739
За един ден 1,302,066
Интервю

Ян ван Лаар: Българите харчат прекалено много за отопление

Заради закъснението газификацията у вас почва на чисто, с най-модерните технологии, казва първият секретар на холандското посолство
Снимка: Велислав Николов
Ян ван Лаар е роден през 1951 г. в Керкраде, Холандия. Завършил е икономика в Свободния университет на Амстердам и е работил в строителна компания, в централното статистическо управление на Холандия, в холандската агенция за външна търговия и министерството на икономиката. От 2002 г. той е първи секретар на посолството на Кралство Холандия у нас, като представлява пряко най-важните холандски икономически министерства.



- Г-н ван Лаар, по какъв начин холандското правителство стимулира домакинствата да използват природния газ?

- Холандските жилища са газифицирани от доста отдавна и мисля, че към 98% от тях използват природен газ. Този процес започна в края на 60-те години на миналия век. Но ние имахме опит и дотогава, защото в Холандия бе разпространен метанът, извличан от въглищата, и то от над 140 години. Тази технология е позната и в други страни в Западна Европа като Германия, Белгия и Англия. Просто когато в Холандия бяха разкрити залежите от природен газ, се отървахме от кокса, който остава от въглищата след извличането на метана.

Холандия има достатъчно залежи от природен газ, които ще стигнат за още 50 години. Основно те са в провинцията Хронинген в Северна Холандия. Газ има, разбира се, и в Северно море, но в една толкова чувствителна от екологична гледна точка страна извличането оттам не можем да си го позволим заради опасността за екосистемите.

В момента холандското правителство стимулира бита по два начина - като дава преференции за уреди, които имат ниска консумация, и съвсем отскоро - като насърчава инсталирането на малки централи за комбинирано производство на електро- и топлоенергия от природен газ. Това може да стане както в отделни къщи, така и в група от жилищни сгради. Мисля, че в България също вече се създават подобни програми за големите предприятия, които могат да купуват комбинирани централи. Когато имат излишък от електричество, те могат да връщат тока в националната мрежа.

- А какъв е механизмът на тези насърчения - данъчни преференции или субсидиране на цени например?

- Чрез субсидии, с които цената на закупения уред става по-ниска. Те се прилагат за първите, които решат да купуват такива уреди. Много е просто - в магазините върху тези стоки има етикет, който гласи, че с покупката им получавате обратно пари от банката. Например аз наскоро си купих такъв газов конвектор и си върнах обратно 100 евро, а самият уред струваше към 1260 евро. Разбира се, тези уреди струват малко по-скъпо от обикновените, но парите си струват, защото с тяхна помощ се пести от разходите за гориво.

- Процесът по преминаването от метан към природен газ в Холандия вероятно е преминал през много трудности?

- Големият проблем беше, че природният газ не беше докаран близо до населените места. Ако трябва да докарате горивото от Слохтерен, близо до Северно море, до Хага, Ротердам и Амстердам, ви трябва голяма мрежа, която изисква огромни милиардни инвестиции. Те бяха направени от смесено дружество, в което правителството държи 49%, а остатъкът е поделен поравно между "Роял Дъч Шел" и "Ексон".

Холандия също внася природен газ - от Русия, Норвегия и Германия. Ситуацията може да ви изглежда странна, но заради по-старите договори, които имаме, ние едновременно изнасяме и внасяме природен газ от Германия. Изнасяме също за Италия, Франция, Швейцария и Белгия. Разбира се, всичко се прави с печалба.

- Холандия активно участва в международната търговия с вредни емисии. Не е ли по-лесно просто да се опитате да намалите тези емисии на своята собствена територия, вместо да давате на чужди фирми пари за това?

- Вредните емисии са световен проблем. Така че когато ние ги намаляваме, това е добре за целия свят. Но сме стигнали до извода, че ако се стараем да ограничаваме потреблението на нашия бизнес и на нашите домакинства, водени от желанието да намалим замърсяването на въздуха, това би било огромна тежест за нашата икономика. Така че за нас има смисъл това да става някъде другаде, а ние да спестяваме по този начин средства. Някои биха нарекли това неоколониализъм. И затова ние постъпваме така - половината от нужното намаление на вредните емисии го правим в своята собствена държава, а другата половина - в други. В Централна и Източна Европа действа нашата програма ERUPT. По нея ние купуваме чрез търгове вредни емисии, тези пари се влагат в екологични проекти, а резултатът се ползва от Холандия, за да отчете необходимото по Протокола от Киото намаление на парникови газове.

- Намаляването на замърсяванията непременно ли означава тежест за икономиката?

- Разбира се - индустрията се товари с огромни такси. Но тя се обхваща доста лесно. Далеч по-голям проблем е транспортът. Сега в холандския парламент има една нова инициатива, свързана с премахването на всички данъци върху личните коли. Вместо тях всяка лека кола ще трябва да има малко устройство, което да отчита пробега. Колкото по-голям е той, толкова по-високи такси ще плаща собственикът й. Тези пари ще отиват за очистването на въздуха, което най-често става чрез засаждането на повече дървета. Аз вярвам, че подобни промени ще има и в България, защото този нов вид налог се въвежда в рамките на Европейския съюз.

Колкото до вашата страна, вие имате голямо предимство по отношение на търговията с вредни емисии. Защото с рухването на комунизма у вас си отидоха големите замърсители. Така че имате място за развитие в тази област и много възможности за търгуване на вредни емисии. Един от тях е чрез газификацията на домакинствата.

- Какво трябва да направи един строителен предприемач в Холандия, за да докара природен газ до построената от него жилищна сграда?

- При нас системата за изграждане на обществена инфраструктура е коренно различна от тази в България. Ако строиш каквато и да е сграда - къща, офис, промишлено хале, трябва да продадеш притежаваната от теб земя на общината. Тя я купува и прокарва на нея абсолютно всички комуникационни системи, - газ, електричество, вода, оптическа мрежа, канализация. По-късно ти я продава обратно, за да строиш на нея каквото си решил. Така че ако притежаваш примерно земеделска земя, общината я купува от теб за около 20-40 евро квадратния метър, а ти я продава обратно за около 1000 евро. Но пък на тази земя всичко вече е развито. И на теб ти се разрешава да строиш там само това, което предварително си заявил. Тази система позволява никъде в Холандия да няма промишлена зона в западните части на градовете, защото у нас обикновено духа западен вятър.

- А какво става, ако върху даден терен вече е изградена цялата инфраструктура, а инвеститорът не иска да го купи обратно?

- Такива случаи у нас имаше в началото на 80-те години, по време на втората голяма петролна криза. Много инвеститори се отказаха от правото си да купят развити терени и поуката беше, че не бива да изграждаме инфраструктура, преди да сме сигурни, че инвеститорът ще купи земята обратно. Затова трудността в Холандия е преди всичко в това да убедиш общината да купи земята от теб.

Но пък така избягваме трудностите, които наблюдавам в България. Тук очевидно терените се развиват, без да има план, т.е. токът и водата не са планирани така, че да са в достатъчно количество, необходимо за съответните сгради.

Наскоро видях например какво се случва на булевард "България", между "Била" и Околовръстното. Сега там се строят много сгради и очевидно се е появил проблем, щом по средата на пътя трябваше да се строи пречиствателна станция.

- Какво показват наблюденията ви от България, умеят ли българите да пестят енергия?

- Мисля, че в България едно нормално домакинство харчи прекалено много за отопление, което се доставя по грешен начин. Става въпрос за топлофикациите в градовете. Наскоро например разговарях с български инженери за топлоснабдяването на столични квартали като "Суха река", "Хаджи Димитър" и някои други, до които парното не стига. Там има малки централи на мазут, което е вредно за околната среда заради многото въглеродни и серни окиси. И знаете ли какво ми казаха? Че такива отоплителни централи са най-подходящи за Сахара, където не падат дъждове. Защото тези системи на всичкото отгоре и корозират много бързо.

Като гледам къщата в Бояна, в която живея, тя се отоплява с електричество, което също е неефективно. Къщата е на два етажа с общо 120 квадрата и можете да си представите колко пари отиват за отопление през зимата. Аз съм дипломат и не мога да ви кажа точната сума, но е впечатляваща.

Мисля, че в България газификацията на бита има голям потенциал. Вие сега сте в положението - заради голямото изоставане в тази област - да внедрявате най-новите технологии. Почвайки на чисто, България има възможността да черпи от целия досегашен световен опит.
47
1328
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
06 Юни 2005 23:30
К'ъв е тоя, че да ми казва как да се отоплявам, бе? Я си искам евтинио ток и евтиното парно - при бай Тошо така беше и беше много убаво. А наши хора са ми казвали, че у неговата държава е много лошо - там спят под мостовете, умират с милиони от глад, пушат хашиш и крадат велосипеди.
07 Юни 2005 00:18
От сланините на това свине ще си направя кожух и така ще харча по малко за отопление. КАЗАХ.
07 Юни 2005 02:50
И какво от това? В Холандия през зимата е мъъъъъъъъъничко по-топло, отколкото в България. Причини много. А че е скъпо отоплението, скъпо е. Навсякъде.
07 Юни 2005 03:19
Фани, не е така. В Холандия през зимата е доста по-топло, отколкото в БГ. Сняг почти няма, температури под -5 са рядкост и се задържат ден-два. И толку. А там ползват евтин природен газ от Севрено море, та на гусина му е лесно да приказва.
07 Юни 2005 03:21
Само че в Холандия ползват отопление и през лятото.
07 Юни 2005 03:25
Еее, нека кажем - до Април-Май.
07 Юни 2005 03:27
И говорят на датски.
07 Юни 2005 05:22
Ама нали тук някакъв знаещ форумец ми обясняваше, как имало толкова много молби за газоснабдяване в България, че фирмите не можели да насмогнат. Това бил големия проблем.

Да, ама продължаваме да четем как газовото лоби иска някакви преференции за ползващите газ. И се стига до публикуване на такива абсурдни статии като горната - да се сравнява България с Холандия за газ. Демек, ако там има, и у нас трябва. Не, не трябва! България няма залежи на газ. България внася газта от Русия (предимно). Газта ще поскъпва заедно с нефта и то с много. Безумие е копане на градовете в България. В България течовете на водата не могат да се оправят, па какво ли ще стане като почне да гърми газта.....

И всички тия неща газовата мафия ги знае. И затова мрънка за преференции... Щото не им върви бизнеса. Щото балъците с пари не са много.
07 Юни 2005 05:27
Емакс може и да е напипал за кво е таз статия... Някой чел ли е хартиения "Сега"? Туй да не е публикувано в каре и с надпис "рекламно съобщение"? Или поне с нетишпичен за "Сега" шрифт?


Инак копат, та пушек се дига. В родния ми Търновград що улици разкопаха... ама май верно нема всенароден ентусиазъм...
07 Юни 2005 07:15
Вестник сега взимат доста пари от овъргаз за реклама. Но дори и това не може да заблуди препатилия българин. Минете през газифицираните преди 2 години квартали и ще видите стърчащи жълти тръби пред имотите на хората. Само където има сини кутии хората са си прокарали газ. Една нищожна част от хората ползват за отопление и готвене газ. По две причини. Голямата сума за прокарване на газ и втората - ИЗЛИЗА МНОГО СКЪПО ОТОПЛЕНИЕТО НА ГАЗ в България. Не зная каква е причината но е така. Доста хора обаче са склонни да плащат повече пари но да сеползват от комфорта да не чистят котлета и мъкнат въглища. ТОва е истината. Хората прокарват газ заради комфорта а не заради цената. Или ако по друг начин казано ако искате евтино отопление не ползвайте газ. Вервайте ми... А ако не вярвате отидете другари журналисти до Симеоново, Драгалевци, Банкя, Горна баня и ПИТАЙТЕ препатили а не шефовете на овъргаз и др. подобни. Между другото направих сметка ако се отоплява един апартамент на ток чрез климатици (естесвено икономични) и на газ то разлика ИМА и то в полза на климатиците. Сметаката е малко теоретична (предполага се, че жилището е добре топлоизолирано и т.н.), като изходих от сметката на познати за газ.
07 Юни 2005 07:22
Забравих да спомена, че заглавието е формулирано неправилно. Не трябва да е българинът харчи много за отопление а: Принуждават българинът да плаща много за отопление.
07 Юни 2005 08:32
Като се извинявам, че съм знаещ и че развалям добрия форумен тон да се пише категорично за неща, които не се разбират, искам да уточня, че:
1) газът е от мъжки род (от ж.р. е газта в кандилото на бабите Ви);
2) газът не гърми, поради факта, че налягането в тръбата е десетки пъти по-ниско от това в газовите Ви запалки и 800 пъти по-ниско от това в бутилките с пропан-бутан;
3) Няма как от две години да стърчат жълти тръби, защото лицензът за София е от преди по-малко от две години, а след това имаше месеци на проектиране, съгласуване и пр.;
4) Домакинствата, преминали на газ, плащат по-скъпо в случаите, когато от една или няколко стаи, отоплявани преди с дърва или ток, започват да си отопляват цялата къща. Няма случай (с изключение на дървата и въглищата) някой да отоплява същия обем със същото количество топлина и с газа да му излиза по-скъпо.
5) Ентусиазъм в Търново липсва по различни причини. Както навсякъде и за всичко.
6) Не се притеснявайте за клиентите на газ. Гледайте им сеира отстрани. Както знаем, токът ще поевтинява, парното също. На плащащите ще се дават награди. Ще има томбола. Радиаторите по стълбищата ще се включат отново и съседите пак ще се обичат като братя. Жените ще станат част от общата сградна собственост и няма да се приемат молби за отказ от ползване на услугата.
7) Простаците ще са както винаги малцинство.
Холандците ще пукнат, задавени от самодостатъчност, от мъка, че не са подкрепили конституцията, българското членство и двата блока на АЕЦ-а.
07 Юни 2005 08:51
Йори,


Обаче кво викаш, нема вече "Дорогой Рем Иванович..."


Знам, бе, знам. Такова беше времето.


07 Юни 2005 08:56
Скъпо е защото се изгражда у нас т.е. в България. Освен това собствениците монополисти на такива благинки като ел.ток, вода, отопление, телефон и т.н.т. искат веднага да започнат да печелят и надуват цените. Спомнете си защо увеличиха цената на водата - защото трябвало да се подменя ВК мрежата и трябва да се плати от потребителя, БТК получи всичко наготово и вдигна цените.
07 Юни 2005 09:09
Е, ти би и холандците по самодостатъчност.
Пускаш реплики от мое име, отговаряш им и накрая слагаш заключение на диалога.
Прав си, че няма вече Рем. Но пък има избор.
Потребителите на ток, произвеждан в Русе и Варна ще се обръщат към дорогуя Чубаиса. Потребителите на парно в Перник, Димитровград, Плевен, Търново, Габрово, Враца, вероятно и в Бургас и Сливен, ще се обръщат към дорогуя Христо Ковачки. А тези в София ще изчакат малко за новите собственици и обръщения.
Всеки има право на избор. На енергия за отопление.
На култура да приема избора на другите.
07 Юни 2005 09:14
Някой да знае къде се предлага евтино отопление в България? Може ли да сподели, че и аз искам да се запиша.
07 Юни 2005 09:19
Йори, с риск да те натъжа, но купуващите ток и парно от Варна и Русе ще трябва в молбите си официално да отправят молби и до г-н Милер в поне 10-15% от официалния текст.
07 Юни 2005 09:40
Ми ела стой ти на студено. Тъп холандец.
07 Юни 2005 09:51
Неволно, Йори, неволно! Ама то е от изненада. В газете газовиков лобист на "Роял Дъч Шел" и "Ексон" не се беше появявал до сих пор. Само газпромовски партенки се подмятаха до сега. Глобализация, кво да го правиш.
07 Юни 2005 10:55
Да-а, става все по-страшно и скъпо...
07 Юни 2005 12:02
Спокойно Йори, ще ти мине и като ти просветлее пред очите ще разбереш, че си бълнувал/а.
1. Проблемът с гърменето на газа не се състои в това, че има големи налягания по мрежата и в уредите. Газта е опасна защото смесена с въздуха гори, както навярно знаеш, лошото е че може да се насъбере в помещение, например поради теч някакъв, и след това да се възпламени.
2. В страните, където газоснабдяването предхожда електроснабдяването предимствата на газта като масов източник на енергия са очевидни. За вековете през които ползват газ те са натрупали опит, култура ако щеш, привикнали са стехнологията но тепърва да се въвежда у нас е много спорно.
3. Газта е природно, следователно изчерпаемо гориво. Не е необходимо да си много умен за да разбираш, че много преди да се изчерпа тя ще поскъпне до степен да могат да я ползват само отличниците.
4. Колкото и да е чист горивният процес при газта - при него се консумира много кислород. Помещенията, където има такъв горивен процес трябва добре да се проветряват, защото много бързо заспиваш завинаги поради недостиг на кислород. Тая работа далеч не е толкова екологична, колкото я представят.

Всичко това, а има и много още подобни доводи, показва че газта не е горивото на бъдещето. По-скоро това е технология на миналото, наистина доста развита към настоящив момент. Всички нови източници на енергия предполагат посредничеството на електрическия ток при преноса на енергия. Така, че требе да се мисли повечко преди да се пренася чуждия опит у нас.
07 Юни 2005 12:26
Може ли Йори да направи някои сметки? Например за средно жилище?
07 Юни 2005 13:34
9101,
Мога да ти пейстна материали на Овергаз.
Първо, сравнение на енергоносителите - 9A8512B6C2256E5B0045D0&unid=AAB3022071FA27DFC2256E5B0048FF09 Target=_Blank id=url>Натиснете тук
.
Второ - откъс от рекламна дипляна:

“Овергаз” сключва с всички свои клиенти “договори под ключ”. Това означава, че квалифицираните специалисти на компанията извършват абсолютно всичко необходимо за изпълнението и на най-малкия детайл за използването на газовата инсталация в жилището - консултации, демонстрации, изготвяне на индивидуален план и проект, избор на домакински газови уреди. Обикновено това отнема около две седмици - от първото влизане на клиента в офиса на дружеството, до реалното използване на природен газ в дома.


Овергаз има разнообразни предложения към своите клиенти – дава под наем и на лизинг газови уреди, има сключени договори с банки за отпускане облекчени кредити за газификация. Ето защо няма една точна цена за газифицирането на дадено жилище. Сумата, която трябва да отдели дадено домакинство, зависи главно от неговите предпочитания – колко и какви уреди да използва в дома си.

Ето всички детайли, които трябва да знаете, ако искате да използвате предимствата на природния газ и живеете в апартамент от не повече от 80 квадратни метра:

Когато клиентът дойде в офиса на Овергаз, за да подаде заявление за присъединяването към газоразпределителната мрежа на компанията, първото, което правят нашите специалисти, е да проверят дали синьо-жълтата тръба стига до жилището му. Таксата за това проучване е 5 лева – без ДДС.
Ако основното условие е налице и жилището се намира около газоразпределителната мрежа, то еднократната такса за присъединяване към мрежата е 145 лева – пак без ДДС, с ДДС 174 лева – най-ниската в страната.
За жилище до 80 квадратни метра проектирането на газовата инсталация, според цените на дружествата на Овергаз е 52 лева и 50 стотинки, а схемата за газовата инсталация в общите помещения на сградата струва 8 лева на домакинство.
Таксите за съгласуването на работните проекти по инсталацията с представителите на Техническия надзор, възлизат на около 40 лева, а сумата, която повечето български общини изискват за издаването на разрешение за строеж, е около 20 лева.

Уредите, които Овергаз доставя на своите клиенти, са разнообразни и на различни цени. Един газов котел, който е комбиниран и може да бъде използван както за отопление, така и за топла вода, струва от около 900 до около 2000 лева. Всичко зависи от избора и предпочитанията на клиента. Газова готварска печка, среден клас, се продава за около 250 лева, но има и по-скъпи, и по евтини – отново въпрос на предпочитание! И още веднъж - какви и колко отоплителни радиатори да сложат в дома си и на каква цена – това пак зависи от собствениците на жилището. Приблизителната цена за един метър стоманен радиатор е около 100 лева, чугунените се продават по около 8 лева на ребро, а алуминиевите се продават за около 15 лева на ребро.
Важно е да се знае, че ако в жилището вече има поставени радиатори за парно, тяхната подмяна не се налага. Дали да оставят старите радиатори или да сложат нови - това ще решат едниствено и само собствениците на жилището.

Цените на тръбите, които ще изграждат вътрешната инсталация на жилището, са по 18 лева на линеен метър - за тези, по които ще тече газът и по 10 лева на линеен метър за тези, които ще бъдат част от отоплителната инсталация. Що се отнася до цените за тръбите на сградната инсталация, те са около 20 лева на линеен метър.

Монтажът на газовия котел, според ценоразписа на дружествата на Овергаз, е 130 лева, а упълномощеният от държавата Технически надзор взима такса от 40 лева за тестването на газовата система в дома и за издаването на документа за преглед.

И така – ако имате жилище от 80 квадратни метра и искате да използвате най-ефективното и екологично гориво в дома си – три пъти по-евтино от електрическия ток, ако сте решили да преминете изцяло на природен газ, тоест, искате да си купите всички уреди, както и да подмените старите радиатори, ако искате да направите инвестицията в дома си наведнъж, а не последователно, сумата, която трябва да отделите е около 2 400 лева.

Това е едната възможност. Ако се доверите на професионализма и опита на специалистите на Овергаз, то техният съвет е, че за жилище до 80 квадратни метра по-ефективно е използването на газови конвектори. Тогава не се слага котел, както и не се изгражда отоплителна инсталация. За средно голямо жилище са необходими около два конвектора от 4 киловата, като техните цени варират от 660 до 900 лева. Мотажът на един конвектор, според цените на дружествата на Овергаз, е 75 лева. Ако изберете този вариант, осигурявате отоплението на дома си. Общата сума, която трябва да отделите за този за конвекторите е 1 500 лева. Решите ли да имате и топла вода, също на газ, то тогава трябва да помислите и за газов бойлер. Средната сума за бойлер и за монтажа на този бойлер е 400 лева.

Разбира се, в тези суми отново влизат таксите за присъединяване, за проектиране и изграждане на газовата инсталация, за получаване на удостоверенията от Техническия надзор и от общината на града, в който живеете.
И още нещо, което сигурно стои в основата на въпроса “Колко струва газифификазията на един стандартен български дом?”: Отоплението, готвенето и топлата вода на природен газ е 3 пъти по евтино от електричество за същата цел.
Предимство на синьото гориво е и неговата чистота. При отоплението на дърва и въглища в бита се създават значителни неудобства - прашно и мръсно е. Да не говорим за това, че този начин за отопление е отдавна позабравен в Европа. За нас най-важното е да работим в интереса на българското общество: хората да имат възможност да избира какъв точно вид енергия ще използват, за да си удовлетворят потребностите си. Пример в това отношение могат да бъдат много държави от Европейския съюз, на първо място Холандия, в която над 99% от домакинствата са газифицирани. Хубав пример е и Германия, където 70% от домакинствата са газифицирани и над 90% от новите жилища се изграждат с инсталации на природен газ. За пример може да бъде посочена и Франция. Не бива да забравяме и държавите от бившия социалистически блок - в Унгария беше извършена истинска революция в областта на газификацията. От 1990г. до 2000г. там бяха газифицирани над 1 200 000 домакинства, с което броят на газифицираните домакинства в Унгария стана 2 800 000 домакинства. Това е практически 100%-ова газификация на Унгария. Това може да стане и в България, ако бъде приета и изпълнена Националната програма за газификация, която “Овергаз” разработи и предложи за приемане.


07 Юни 2005 13:53
Негърче черно,
Право си, че смесен с въздуха природният газ гори. Тъй като кислородът във въздуха е необходим за всеки горивен процес. По тази логика и дървото, смесено с въздуха, гори. Но и в двата случая това става след нещо, причиняващо горивен процес, а не от само себе си.
Без кибрит, хартията не е опасна.
Съвременните уреди не ползват за процеса на горене кислород от стаята, а го получават чрез тръбата за изходящи газове. А старите уреди са по- безопасни от печките за отопление на пропан-бутан - ако намалее кислорода, пламъкът изгасва и подаването на газ се прекратява.
За запасите от газ си право да се тревожиш. Те ще стигнат само за 250 години след изчерпване на запасите от нефт.
А най си право за културата.
Кюмюрът е нашата среда. А тока на Столипиново - нашта мечта.
И не си ги даване на никой.
07 Юни 2005 14:02
Йори, нещо не разбрах. Вероятно не ми е ясна терминологията. Обаче оставам с впечатлението, че за отопление и топла вода са необходими два уреда.
В Истанбул ползваме един уред. Има опция отопление и топла вода, има опция само топла вода. Едно копче със степени.

Редактирано от - Simplified Solutions на 07/6/2005 г/ 14:04:53

07 Юни 2005 14:02
К'ва Холандия ви гони бе... Холандия нема нищо общо с България, т'ва е друга планета направо. В Холандия немат да ти разкопат улицата щото съседът ти иска да ползва газ и после да я заровят на две на три и да се чудиш чия майка да псуваш докато катериш новообразуваните кратери. Холандия ползва газ от стотици години, както е написал тоя горе. В Холандия нема толкова много диви, прости и загубени индивиди като в България, на които е опасно да дадеш вилица щото могат да си извадят окото, к'во остава за газова печка. В Холандия от фонтаните не бие ток, затова и газовите им инсталации са надеждни и безопасни. В Холандия си имат собствен газ, имат си и си Royal Dutch Shell, дето контролира най-големите газови находища в Русия. В Холандия средната заплата е 20-30 пъти по-голяма от българската и
на никой не му дреме особено дали цената на газа ще се вдигне с 10, 20 или 30 процента щото месечният им разход за газ е по-малък от тоя за сутрешните кафета. По същата причина в Холандия никой не се е сетил да отоплява една само стаичка вместо цялата си къща или апартамент.

Айде стига сте се излагали щото станахте като жабата, дето вдигнала крак да и сложат подкова..
07 Юни 2005 14:28
Поздравявам холандците за отоплението, а българите за търпението.
07 Юни 2005 14:30
Йори, след като смяташ за важен аргумент твърденията в някаква си рекламна дипляна и при това не те смущава да го изтъкнеш в маняшките си твърдения - нема как да ти не задам въпроса ребром: -"*****


Мнението е редактирано поради
- неуместни определения
Натиснете тук

Редактирано от - bot на 07/6/2005 г/ 15:15:01

07 Юни 2005 15:11
Процесът по преминаването от метан към природен газ в Холандия

Някой да ми обясни какво са имали впредвид от СЕГА, моля!
07 Юни 2005 15:25
SS,
Двуконтурните уреди доставят едновременно топла вода за радиаторите и топла вода за битови нужди. Ти вероятно имаш такъв. Едноконтурните са само за отопление и отделно трябва да имаш бойлер.
Негърче черничко,
Вероятно съм луд, след като отговарям на човек, твърдящ че газът, съединен с въздуха, гори. И пишещ думата маниашки с три грешки.
Докторе,
Ти по какви науки беше доктор?

Редактирано от - Йори на 07/6/2005 г/ 15:27:21

07 Юни 2005 15:51
Ах, да!
А Холандското правителство преди около 2 години рязко намали субсидиите (почити като бели лястовици станаха) при покупката на икономични електроуреди.
Този пич май много му е харесло в БГ-то и отдавна не си е ходил - но пуста холандска душевност - да плюе другите и да си вярва колко е велик...
07 Юни 2005 17:00
Йори, радвам се, че си разбрал че газът, съединен с въздуха гори. Сега следва да ти обясня че този процес за разлика от горенето на хартията, за която споменаваш като подобна по пожароопасност на газа, протича доста по-бързо като е съпроводен със звуков и ударен ефект на гръм, когато в помещението се се насъбрало достатъчно количество. Ефектът обикновено е съпроводен с разрушаването на цели сгради. От това , че еизпусната буквата "и" за щастие не страда твърдението ми, че газовите ти пристрастия имат манИяшки характер.
Запомни от мен електричеството е енергоносителят на бъдещето. Газоснабдяването по тръба до всяка печка неизбежно и скоро ще стане нерентабилно и неизгодно.
07 Юни 2005 17:24
ерго, българите не живеят в Куба ... ми верно си е ...
07 Юни 2005 17:59
Ще стане, чедо, ще стане. Само се успокой.
07 Юни 2005 18:08
абе не е проблема там, че се харчи много.
проблемът е, че тук се изкарва малко
07 Юни 2005 18:13
Варна. От 1 октомври тази година цената на тока за промишлени нужди ще поскъпне с 20 стотинки за киловат час и ще се изравни с тази за населението. Това съобщи във Варна председателят на ДКВЕР Константин Шушулов и допълни, че от 1 октомври 2006 година ще бъдат премахнати 75 киловат часа за битовите потребители. В момента те се плащат на по-ниска цена. Константин Шушулов обясни, че от 2001 година цената на електроенергията за промишлени нужди не е повишавана и това е довело до масово превръщане на апартаменти в офиси. Има вероятност да поскъпне с 4-5 на сто токът средно напрежение, цените на високото напрежение ще останат на старите нива.
Информацията е на БНР.
07 Юни 2005 18:46
Йори,
Разгледах каквото ми каза. Можеш ли да ми кажеш колко се плаща за газ за 1 месец през зимата - приблизително - за средно жилище?
07 Юни 2005 18:51
[/b]Черният негър, не се излагай! За да се взриви въздушно-газова смес трябва :
1. Да има съответната концентрация на газ
2. Да има или налягане или искра
.......
Това се учи в гимназията!
07 Юни 2005 20:49
/:/ "Ян ван Лаар: Българите харчат прекалено много за отопление "
......................................... ......................................... ...................
Първо, това означава, че българите харчат "прекалено МАЛКО" за ДРУГО- например, за удоволствия, за ресторант, за почивка на Канарските острови, за луксозни коли и прочие!
Второ- харчат прекалено много, защото такава цена им пробутват, вече ЧАСТНИТЕ и "ЧУЖДЕСТРАННИ" , Електроразпределителни дружества!
Впрочем, в Европа и в САЩ, пък, "прекалено много харчат"/като количество електричество и като пари за него/, например, за светлинни търговски реклами- хеле пък в Лас Вегас/там и за хазарт харчат прекалено много, всъщност, нали !!!
И за някои лекарства, например, българите харчат прекалено много- защото тук тези лекарства се продават на по-високи цени, отколкото в Чужбина и в Холандия, например!!!
07 Юни 2005 21:06
Цитирам едновременно г-н Лаар и комунист Р39
/:/ "Ян ван Лаар: Българите харчат прекалено много за отопление "
......................................... ......................................... ...................
Първо, това означава, че българите харчат "прекалено МАЛКО" за ДРУГО- например, за удоволствия, за ресторант, за почивка на Канарските острови, за луксозни коли и прочие!
!!!!!Но най-вече за марксистко-ленинска литература и почивки в народна и демократична Корея, за да отслабват там здравословно!!!
07 Юни 2005 21:27
Некакъв европейски господин е разкрил едно от ясните правила на Европа, а именно, че ако решиш да правиш някакъв алъш-вериш общината ти купува терена по 20 евро и след инфраструктурните връзки иска да ти го продаде обратно по 1.000 . Интересно е също че и в Холандия няма балъци да плащат тия цени.
Иначе секи се бори да си пробута стоката. Най-евтиното отопление е на дърва и въглища. Ако говорим за "чисто" , то това е инверторната климатика. Даже и след поскъпване на тока с цел "3 в 1" - рекорден растеж на БВП + рекордни инвестиции + рекорден ръст на частния външен дълг, дето вече не ни интересува, климатиката е пак много по-евтина.
Прочее отопление на природен газ е дърво не само у нас, но и в Европа. Кой иска да се ориентира по принцип може да погледне ЕЙ ТУКА
Пак там е казано Untersuchung von Heizkostenabrechnungen durch die Abrechnungsfirma Techem - "Im Bundesdurchschnitt zahlen Haushalte bei Heizö l 338, 50 Euro fü r rund 68 qm Wohnflä che, bei Erdgas 390 Euro". - демек дори и на нафта си е по-далавера, отколкото на природен газ.
07 Юни 2005 23:25
Няма да казвам нищо, само кратък цитат от въпрос:
"- Холандия активно участва в международната търговия с вредни емисии..."
Ит. нт.
...
друго незнам
.
19 Юли 2006 02:08
Черен негър, Кракатау

За България - ядрен ток и инверторни климатици. Нищо друго! Газ, маз, крадени цигански дърва и прочие глупости не ми се коментират.

Редактирано от - Han на 19/07/2006 г/ 02:09:28

19 Юли 2006 03:23
Ян ван Лаар: Българите харчат прекалено много за отопление

А защо да не е верно ?!!??!!
19 Юли 2006 03:31
Блак -нейджър , изслушай само веднъж ТЕТОВАЦА на Индира и ще ти хвръкне и косата !? Не се майтапя и със другите и песни !
Ще я заобичаш както аз , след като и разбереш песните ! Вервай ми - луд съм по нейните песни !
Иедан си не , суди ме !
19 Юли 2006 05:03
По въпроса мога да кажа следното:
До миналата зима се отоплявах с дърва
и отоплението на една стая ми излизаше
около 180-200лв на сезон.
Този сезон минах на природен газ и отоплението
на една стая ми излезе около 150 лв за сезона.
Друг е въпросът, че изчезна проблемът с хамалогията,
пушека и мръсотията от дървата.
Йори е прав като казва, че по-ефективно за един малък
апартамент до 90-100 кв м е използването на газови конвектори,
вместо газови котли.Големи сметки плащат хората с котли и малки апартаменти.
Отоплението с 1 конвектор излиза на месец между 30 и 50 лв,
в зависимост от външната температура!
П.П. Жилището ми не е санирано, предстои това лято и тази операция!

Редактирано от - fierce на 19/07/2006 г/ 05:06:35

19 Юли 2006 06:01
Фиерсе
мой живот иье да си жив ! Ако иье си добро иье

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД