:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,828
Активни 417
Страници 16,758
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Числа, избори

Студентите в Гьотинген се шегували как един статистик си сменил професията и се похвалил: вече не боравя с числа и съм 17 процента по-щастлив.

След Гьотинген и след едно репресиране преди 1944 и второ след 1944 г. баща ми продължи да настоява, че щастието не, ала икономиката и нейните продължения (политиката и войната) се измерват с числа.

През Втората световна война на всеки хиляда американци загинаха 2,9, за британците промилът е 8, за СССР и Полша той клони към 200, за евреите е повече.

И демокрациите са числа, включително американската, при която президентът може да е получил по-малко гласове от съперника си. Орсън Уелс казваше: "Швейцарците имат демокрация от векове и какво направиха? Часовник с кукувица." Обаче те направиха демокрация, а за това един живот не е достатъчен.

За плебисцит да се отмени ли някой закон е достатъчно да се подпишат 50 хиляди швейцарци. За референдум по важен въпрос - например да има ли Швейцария армия, да влезе ли в ЕС - 100 хиляди. През 1948 г. това означаваше 10%, сега само 2.2% (от 1971 насам и жените гласуват). Швейцарската демокрация става все по-демократична. Европейската също - и без да си в ЕС, можеш да влезеш в шенгенското пространство и да се приобщиш към други важни споразумения.

Уви демокрацията не е за всеки. Сто хиляди алжирци загинаха, когато пролича, че едни демократични избори ще дадат победата на фундаменталисти, които ще премахнат демократичните избори. След като отхвърлиха колониализма, африканци изкопираха британския парламентаризъм заедно с костюмирания спикер и неговото боздуганче (the mace). Но те не бяха готови за демокрация и започнаха да се колят и насилват; вие знаете за Дарфур, Судан, по-старите от вас - за хуци, туту и Руанда, аз - за десетки трагедии от Лумумба насам.

За да израсне дървото на демокрацията, нужни са продължителна стабилност и благоденствие; в бедните доскоро Ирландия и Испания все още се гърмят.

До 1989 в България нямаше истински избори освен тези на 18 ноември 1945, които - въпреки че агитацията на ОФ включваше бой в кауша - опозицията спечели със своята бяла бюлетина, но властта даде победата на виненочервената бюлетина на ОФ. Всуе бяха протестите; великите сили си бяха разпределили сферите на влияние.

От 1989 г. нататък всички български избори довеждаха до разочарование. Клептокрацията, маскирана като демокрация, ни казваше: избирайте кой да ви краде.

Ако откажа да гласувам, с това ще помогна на големите партии. Ако гласувам за някой неизбираем, ще го направя по-избираем, а зная, че и той ме лъже. Това не е демокрация.

Републиканецът Хърбърт Хувър израсъл на индианска територия (днешна Оклахома). Той бил главен инженер на императорските мини в Китай, организирал помощи за жертвите на Боксерското въстание и на Октомврийската революция, станал най-добрият министър на търговията, който САЩ са имали. От него струели американски оптимизъм и позитивно мислене през бума на двайсетте. Александър Керенски го информирал, че след два месеца болшевиките ще паднат, и той повярвал. Хувър бил президент на САЩ през 1929, когато Нюйоркската борса се сринала и се разразила такава световна криза, че в Бразилия хвърляли кафето в локомотивните пещи, в родния ми Асеновград забърквали хоросана с вино, в берлинските ресторанти хората сядали и плащали, понеже, докато се нахранят, цените скачали. Хувър организирал благотворителност за бедстващите американци, но нищо не помагало до 1932, когато демократът Ф. Д. Рузвелт станал президент и въвел федерална програма за заетост, а в Германия националсоциалистите с техния фюрер спечелили изборите и Валмар Шахт, легендарният гуверньор на Райхсбанката, спрял шеметната инфлация. В националсоциалистическия Voelkischer Beobachter Шахт написал, че Ф. Д. Рузвелт следва философията на Хитлер и Мусолини, а Уолтър Липман, американският коментатор на всички времена, се съгласил, че е така.

Демокрацията е алтернатива на тиранията, но самата тя може да доведе до тирания. Да се знае какво натвори хитлеризмът е добре, но трябва да се знае също, че той дойде на власт с избори.

С разпадането на Австро-Унгария през 1918 се обособила Чехословакия с президент Масарик. През 1932 много германци гласували за Хитлер, който после прегази Чехословакия, докато Западът го усмиряваше с отстъпки. Затова в изборите през 1946 много чехи и словаци гласуваха за комунистите и след бурния февруари 1948 Чехословакия стана "народна демокрация" начело с Готвалд.

Хората често грешат, когато гласуват, но то е заради злините, които предишни хора са извършили от алчност. Така е от Киншаса до Караганда, от Кандахар до Кюстендил. Защото злината остава да живее след този, който я е извършил, казва ни бардът от брега на Ейвън, читателю. Vale!
92
1995
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
92
 Видими 
07 Юни 2005 22:37
"...Защото злината остава да живее след този, който я е извършил, казва ни бардът от брега на Ейвън..."


Остава за няколко поколения, казва Библията.
07 Юни 2005 22:43
Добре написано. Chapeau, г-н Иванов.
07 Юни 2005 22:54
Всичко е точно! За съжаление!
07 Юни 2005 23:07
Какво значи "Vale"?
07 Юни 2005 23:08
Е-е-е!!Оказа се че Димитри Иванов може да пише и прекрасни статии.Браво Джимбо!
Ами това си е трагедията на посткомунистическите общества.Не могат да я карат по старому а пък за Демокрация не са дорасли.Това е прецедент в световното развитие тъй като нещото е уникално.Може би трябва да се анализира ситуацията и да се направи опит да се "измисли" някакъв модел за пост тоталитаризъм.
07 Юни 2005 23:14
А като говорим за цифри, у нас демокрация има 0, 7%.
Що един ден на секи 4 години ни дават възможност да дирим любеница в торба пълна с тикви-толку прави - 0, 7%.
07 Юни 2005 23:14
Zehr gut!
Неочаквано "ангажирана" статуя от г-н Иванов. Сигурно и на него му е писнало от голямото плямпане на глупости покрай приближаващите избори.

(off topic) BTW, дали г-н Иванов си спомня едно предаване по БНТ: "Търсачи на силни усещания". Ако не ме лъже паметта (не защото съм толкова стар, а защото тогава бях толкова малък), той беше нещо като преводач, но и водещ.
Беше много шантаво ... но и интересно. Дали пък някой път да не не разкаже нещо от този сериал ...
07 Юни 2005 23:24
Някои народни трагедии се играят без антракт.
07 Юни 2005 23:30
"Демокрацията е алтернатива на тиранията, но самата тя може да доведе до тирания." Вярно. Когато (ако) това се случи, тиранията може да бъде изгонена само с по-голяма сила. Ако няма външна такава, трябва да се чака тиранията да се разложи отвътре. Затова за бързо освобождаване от тирании са необходими много и силни центрове на демокрация. Това комай е същността на сегашната американска външна политика.
07 Юни 2005 23:39
Че ФДР "подражавал на Хитлер" е доста предвзето казано, понеже той (поне част от икономистите му от Ню Дийла) се възхищавал от Сталин и петилетките, и ги имитирали, особено видимо в проекта за американския ДнепроГЕС, Tennessee River Valley. До смъртта си Рузевелт смятал (или така го учел посланика му в Москва), че Сталин е "прогресист", умерен, превърнал СССР в нормална социалистическа страна (турил край на революционерството на Ленин и Троцки), че московските процеси били "обективни", остранили екстремистите троцкисти и "бонапартистите" генерали от власт (посланика му писал, че "корсиканеца станал невъзможен" с процесите).
*
Не ми харесва много и това, че хората можело да гласуват глупаво като немците в 1933 или българите в 2001 и сега някои даже и за Сидеров, защото алчни хора преди тях били им подложили динена кора. Защо немците в 1933 избраха Хитлер, а американците в 1932, в разгара на депресията, ФДР? Защо през 1940, без да се вижда края на депресията, избраха за трети път ФДР, а не популярния Чарлс Линдберг, авиатора фашист, според романа на Филип Рот The Plot Against America (2004)? Фашизма в САЩ имал реална популярност и парична подкрепа - Хитлер държал над бюрото си портрета на "Хайнрих" Форд, който лично написал около 900 фашистки статии в собствения си вестник в Диърборн. Имало американски SA отреди, vigilante bands - ККК например. Но фашизма не победи в САЩ, а победи в Германия, най-образованата страна в света, с най-великите учени, най-великите композитори.
07 Юни 2005 23:48
За мен една от най-хубавите статии, които съм чел от Д. Иванов. Мерси.
П.П. Несъгласие: "Ако гласувам за някой неизбираем, ще го направя по-избираем, а зная, че и той ме лъже. Това не е демокрация."
Не. Демокрация е.
07 Юни 2005 23:49
The evil that men do lives after them; The good is oft interred with their bones.
Shakespeare, Julius Caesar

Благодаря на Джимо индиректно, че споменава за алжирските кланета, нещо което ние отдавна вменявахме на форума във връзка със псевдо-миролюбието на Франция, тази страна на меките китки и обувките на бос крак.


И все пак, за да не прерасне демокрацията в тирания са необходими онези cheks and balances, които превръщат американската демокрация в най-великата в света. Във връзка с това смятам, че кандидатурата на Джон Болтън за посланик в ООН ще бъде най-добрия износ на демокрация!


07 Юни 2005 23:52
"Хората често грешат, когато гласуват, но то е заради злините, които предишни хора са извършили от алчност."
За пръв път си позволявам да пиша под статия на г-н Иванов. Но просто ми хареса постепенното слизане от върховете на "гърбоположен на кревата..." до реалните проблеми на българина.
08 Юни 2005 00:03
Що за система е демокрацията, когато ражда чудовища?
Кои са по-големите чудовища - бъдещият Хитлер или днешните Иван Костовци, сини, червени, жълти и др., подготвили с престъпленията си почвата за избирането му.
Задават се отново избори без избор.
Няма да гласувам, защото не искам да ставам съучастник. Така, както не участвах и в престъпната схема на масовата приватизация.
08 Юни 2005 00:29
Искам или не съм част от бейби бума-родените между 46 и 64, но имахме различна съдба от американците. Много очаквания имах през 89, хубави. Случи се друго и това не е моята представа за нещата от живота, не е честно. Ню Дийла е либерална идея за солидарност в крайна сметка, време му е
08 Юни 2005 00:45
Ау гусин Иванов напрово ми шчупи главата с този артикел.На колко ракии измисли теа велики мисли нема те питам обаче сметам ти кажа че тоа път напрао утепа сите медузи у акварюма.Мани мани от дъжда ли е от ниските температури не ми се анализира ти си знаеш от що .Аре ти пожелая много здраве и щастие в теа тропически условя в които си принуден да работиш.Жив и здрав баи Димитри ма нема се сърдиш нали.Тоа път нищо не ми каза верно .Наздраве
08 Юни 2005 00:58
Натиснете тук

Patilanec
08 Юни 2005 01:03
Моля форумците да ме извинят; предишният ми постинг е грешка...
Засега се въздържам от коментар.

Patilanec
08 Юни 2005 01:21
Armadillo
Vale идва от латински и означава сбогом.
08 Юни 2005 02:06
Благодаря!

08 Юни 2005 02:19
БЛАГОДРЯ ВИ г-н Д.Иванов.
08 Юни 2005 02:41
Чичо Фичо,

Разликата през 1932 между германци и американци струва ми се е, че германците преди Голямата криза са били в друга криза: изплащали са репарации за загубата си в Първата Световна Война. Повече им се е било насъбрало, значи. Пък и фасонът им бил размазан.
08 Юни 2005 07:32
И как се намалява злината сред нас?
08 Юни 2005 07:33
За пръв път от една година, Димитри има оценка: " това не е демокрация, а клептокрация... нов термин в нашия политически живот, но пък точно в десетката.Браво, само да не е есе за предстояща диктатура...
08 Юни 2005 08:25
Фин, интелигентен политически анализ. Нещо много рядко срещано.
08 Юни 2005 08:56
Времето е в нас и ние сме във времето.
Хубава статия, подсеща ме, че скоро не съм минавал през гробищата.
08 Юни 2005 09:00
Когато избираш прасе, не можеш да бъдеш сигурен каква свиня ще се окаже. Това е поуката
Димитри
08 Юни 2005 09:58
Димитри, хванах те в грешка този път. Племената са хуту и тутси, а не хузи и туту)
Иначе поздрави за хубавите статии всяка сряда!
08 Юни 2005 10:06
Армадийо,

Странно е, че не знаеш какво е vale, особено с твоя ник . Според моите рехави познания по испански, употребява се след дълги обяснения, в знак, че всичко е било изяснено... нещо като "ясно", макар че думата има много значения. Някой "калифорниец" може да каже по-добре.
Не знам за латинския произход.
08 Юни 2005 10:09
ако разбирам правилно г-н Иванов също е против да има голяма "истерия" около изборите........
08 Юни 2005 10:19
Цуцурко, аз пък мисля, че това вале е от колодата на царот и на бъдещия български език по нашите земи ще се превежда като анадън му..., а отговорът е анадък...
08 Юни 2005 10:22
по-скоро "евал-а"
08 Юни 2005 10:32
Цуцурко, нема да спорим за бъдещия български език, ама ако има добре свършена работа редно е да се каже евалла, ама то клептокрация бе джанъм...
08 Юни 2005 10:36
Много право го е казал ДИ.
И аз така го разбирам: само от фатмак се пръква демократ. Ама ние сме малко ... :-((
08 Юни 2005 10:37
абе, те (които и да се) да свършат нещо, и евала ше им речем.
08 Юни 2005 10:41
Избори'2005 - всъщност, избор има - между "клептокрация"/досега управлявалите партии/ и "тирания"/всички националистически движения/ .
Междуданордното положение не ме вдъхновява, но ДИ е прав - и в Щатите, и в Западна Европа /какво остава за всички други/ ДЕМОКРАЦИЯТА Е ФОРМАЛНА. Къде има реален избор между наистина различни неща ? Дали е пряка/представителна - вече няма никакво значение.
Идеите на Русо, Монтескьо вече не вършат много работа. Конституциите, също. Въпреки това, според често цитирания Чърчил: "Демокрацията е ужасно нещо, но за съжаление е най-доброто, с което разполагаме"
08 Юни 2005 10:47
Статията е написана в типичния приятен и интересен стил, но Джимо просто няма какво ново да каже по темата и я е напълнил с клишета.
Да, „демокрацията, както политиката и войната се измерват с числа”.
Това, че при избирателната демокрация може да се наложи волята на народа, разбира се е заблуда. Но като се погледне на опита, въпросите по повод различни интереси да бъдат решавани не с нож и пистолет, а чрез гласуване, естествено това е едно хуманно и цивилизовано дело. Робърт Мусил
Най-големият израз на демокрация не означава нито „най-голямата свобода” нито ‚най-голямата равнопоставеност”, а най-голямата степен на участие. A. Benois
Да, "демокрацията не е за всеки."
Духът на демокрацията не може да бъде придаден външно. Той трябва да идва от вътре.Махатма Ганди.
Да, „за да израсне дървото на демокрацията, нужни са продължителна стабилност и благоденствие; в бедните доскоро Ирландия и Испания все още се гърмят
Демокрацията означава решение на засегнатите. Рихард фон Вайцзекер Диктатурите са еднопосочни улици. При демокрациите има насрещно движение.Алберто Моравия
Да, Демокрацията е алтернатива на тиранията, но самата тя може да доведе до тирания.
Това е добре развито и отлично познато от миналия век от размишленията на Alexis de Tocqueville
Демокрацията не може да бъде натрапена на нито едно общество. Тя не е и подарък, който някой може да задържи завинаги. Тя трябва да бъде отвоювана и защитавана ежедневно. Хайнц Галински. Демократичните устройства са карантинни заведения срещу влечение към тирания. Ницше. Но „Който иска да прокара демокрацията в собствената си страна, не трябва да чака разрешение” Бюлент Еджевит
"Ако откажа да гласувам, с това ще помогна на големите партии. Ако гласувам за някой неизбираем, ще го направя по-избираем, а зная, че и той ме лъже. Това не е демокрация"
Въпросът, кой трябва да управлява, е погрешно поставен. Достатъчно е, когато лошото управление може да бъде отстранено. Това е демокрация. Попър.
За един демократ не е нужно да вярва, че мнозинството винаги ще вземе едно мъдро решение. Това, в което той трябва да вярва, е необходимостта, решението на мнозинството, независимо умно или не, да бъде прието, докато не бъде предложено друго решение. Б.Русел . Демокрация означава да имаш избор. Диктатура означава да бъдеш изправен пред избор. Jeannine Luczak
Хората често грешат, когато гласуват, но то е заради злините, които предишни хора са извършили от алчност. Така е от Киншаса до Караганда, от Кандахар до Кюстендил.
Човешкото чувство за справедливост прави демокрацията възможна. Човешката склонност към несправедливост прави демокрацията необходима.
Райнхолд Нийбур. Свободният живот не е лек, и демокрацията не е съвършена. Джон Кенеди
Послеслов
Димитри, прибави към вагоните с книги още две. От едната „Психология на масите и фашизмът” The mass psychology of fascism Натиснете тук ти стига само увода, но съм сигурен, че ще я прочетеш цялата. Другата е просто задължителна. Listen, Little Man

08 Юни 2005 10:51
На вниманието на Цуцурко и Армадийо: "vale" е учтива форма на "сбогом", която още по латинско време започва да има и употреба с чувство на насмешка- казват вале на хора дето искаш да разкараш небрежно.

Иначе чудесна статия, мога само да добавя, че за Аристотел демокрацията е корумпираната форма на политеята. И е корумпирана форма, защото е единствената възможна, понеже иначе би избила във властване на бедните срещу богатите. Даже и за Русо демокрацията е невъзможнам не смо заради техническата трудност да се приложи на практика, ами защото довежда до анархия. Но четейки ги, горепосочените или още Монтескю, човек си дава сметка, че по онова жреме терминът "демокрация" не е изчистен откъм ценностни съждения. Голямата разлика е, че ако преди смисълът на демокрацията е гласоподавателността и управлението, тоест как се стига до властта, днес истинският смисъл е в думите на политическия социолог Филип Брод, според когото демокрацията е в публичното изявление на несъгласието.
08 Юни 2005 10:52
Цуцурко,
като не знаеш, мълчи си...
Vale /лат./ = бъди здрав
08 Юни 2005 11:11
Това не е ДИ, който помня от поръчковия "Наблюдател".Дано и следващите "писма" освен форма имат и съдържание.
08 Юни 2005 11:18
Нищо друго не мога да кажа освен- брилянтен урок по история и то кратък и ясен.
08 Юни 2005 11:20
Демокрация означава да имаш избор. Диктатура означава да бъдеш изправен пред избор.

Не зная дали е заради сполучлив превод, но това ми хареса най-много. Наум,
08 Юни 2005 11:38
Глупости, Мамалигарски! Валето е между дамата и десетката! От мен да знайеш ...
08 Юни 2005 11:48
Че защо пък да си мълча ... на испански значи и "да, съгласен съм"... авторът най-вероятно изразява съгласието си с предпоследното си изречение.

Редактирано от - цуцурко на 08/6/2005 г/ 11:56:36

08 Юни 2005 11:55
Горецитираното "Vale!" е просто неудачен опит за последно 10.
08 Юни 2005 12:04
'що бре, озо, да не лъжат при броенето
08 Юни 2005 12:19
Популярният френски политолог-утопист Алексис де Токвил, автор на двутомния science fiction "Democracy in America", написан около средата на ХIX век и чийто произход е предмет на много спорове и дискусии в една наша западна съседка, където е известен като Санде Токвилевски, е казал:
"Демократијата не прави силна врска меѓу луѓето. Меѓутоа таа им го олеснува меѓусебниот однос." Или казано с други думи: "Демокрацията не създава силен съюз между хората. Но тя облекчава общуването помежду им."
Същият Токвил (alias Токвилевски) е открил, че хората по-лесно приемат елементарната лъжа, отколкото сложната истина. В този ред не можем да не охарактеризираме тази негова мисъл като невинно-популистки каламбур. Не е вярно, че демокрацията не създава силен съюз между хората. Напротив - тя сплотява хората. Още си спомням как преоткрих истинкото мъжко приятелство през една студена манитобска зима на 1997 г., докато Нели беше за кратко в България, а аз бях отишъл на гости на моя познат Грациан. Прекарахме една незабравима седмица, през която станахме нещо повече от "идеологически съратници". Тук Токвил е прав: "Демокрацията облекчава общуването". Общувахме надълго и нашироко. Споменът се е запечатал в съзнанието ми като онзи миг, през който, докато бях войник в Странджа-Сакар, една 14-годишна циганка от Звездец ми каза, че е бременна от мен. Толкова за Токвил... И за Фройд.
*
Колкото до "премъдрите" слова на J. F. Kennedy, че: "Свободният живот не е лек и демокрацията не е съвършена", искам да заявя, че този господин си е просил куршума. Как може един президент да произнася такива хлевоустия! Демокрацията е съвършена. Точка. Същото важи и за цитирания от Dominus Churchill.
*
Jeannine Luczak казва: "Demokratie heisst, die Wahl haben. Diktatur heisst, vor die Wahl gestellt sein." (за тези, които не знаят - владея перфектно Немски на ниво C1), т.е. "Демокрация означава да имаш избор. Диктатура означава да бъдеш изправен пред избор." Не ми допада този ракурс на релацията демокрация - диктатура, но за съжаление такава у суровата действителност. Затова вавилонският "историчар" от македонски произход Саде Хюсеиновски казваше, че "Духот на демократијата не може да се наметне однадвор. Тој мора да израсне од внатрешноста на народот." Нека почакаме за да видим дали клептократите, сеещи демокрация по света, ще прозрат тази истина.
*
Съгласен съм с Боб Разовски.
08 Юни 2005 12:20
Кю ведис Доминиус, пак ли се появи, че и с Чърчил разполагаш, недей видиш ли що е вода сътворила около София града и Суходол... Они Сопите мислят щом у суходол нема вода, а то е на десет годин ще има и тогава ще видите що е вода, ама нема дръжавна ВЕЦ да е впрегнат и пак бадева си изтече у Сопското поле...Те така и дръжавата си тече, ама сопите и суходолието застрояват, щото требе да се крадне...
08 Юни 2005 12:38
"Кю ведис Доминиус, пак ли се появи, че и с Чърчил разполагаш, недей видиш ли що е вода сътворила около София града и Суходол... "
________
milcho, Quo vadis и какво искаш да споделиш?Някаква горчивина откривам в постинга ти по повод моето появяване
08 Юни 2005 12:38
Вале е обръщение към кака Валя, комшийката с големите цици.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД