Просветното министерство не е спряло да търси вариант за младежите, записани в незаконни университети, стана ясно от изказване на просветния министър Даниел Вълчев. Ведомството обаче е изправено пред множество дилеми за евентуалното прехвърляне на тези студенти към законни университети.
"Най-сериозният ни проблем е да установим точния брой на записаните в тези структури младежи", обясни Вълчев. В МОН се опасяват, че от евентуалното прехвърляне може да се възползват и незаписани в незаконните структури лица. Не е ясно и дали младежите няма да се окажат прекалено много.
Министерството е изправено и пред въпроса какви такси да плащат евентуално прехвърлените студенти. Те би следвало сами да поемат пълната цена на обучението си, защото държавата не превежда субсидия за тях. "Това обаче означава на практика да позволим платено обучение в държавните университети", обясни Вълчев.
Не е ясно как ще се зачитат изучаваните дисциплини. "Не можем да се доверим на издаваните от тези структури академични справки", обясни Вълчев. Тук вероятно може да се мисли за приравнителни изпити и евентуално връщане в по-долен курс.
При закриването на Славянския университет вузовете получиха право автономно да решат дали да приемат негови студенти. Там обаче броят на записаните бе ясен. МС реши тези младежи да продължат автоматично обучението си. Вузовете имаха право да искат допълнителен период на обучение само за семестриално завършилите, които трябва да се дипломират. Славянският университет обаче бе открит при спазване на закона за висше образование. Закриването му дойде след серия нарушения.