:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,773
Активни 413
Страници 14,338
За един ден 1,302,066
Репортаж

Народът срещу багерите в Иракли

Туристите искат да запазят дивия плаж, но жителите на с. Емона и инвеститорите не са така екологично настроени
Снимка: Любомир Спиров
Хора от всякаква възраст се подписаха в защита на Иракли по време на акцията в Борисовата градина през уикенда.
Представители на 2 министерства - на екологията и строителството, двама областни управители - на Варна и Бургас, кметът и общинският съвет на Несебър, се занимават днес със съдбата на Иракли. Управляващите на национално и на местно ниво трябва да дадат тежката си дума дали в района да се строи, или мястото да остане непокътнато и диво както досега.

------------------------------------------------------------

Причината за тази управленска активност стана акцията на шепа ентусиасти, които, водени от любовта си към Иракли, организираха необичайна за България гражданска акция в защита на дивата природа. Надежда, Делян, Светльо, Ани, Кристина, Янина, Михаил - всички на възраст между 20 и 30 г.- и много техни приятели или просто симпатизанти на идеята им само за няколко месеца успяха да превърнат крайбрежната ивица близо до Обзор и Емона в полигон, на който се сблъскаха свободният дух и ненаситният апетит на свободната стопанска инициатива. Поводът за "войната" между гражданското общество и собствениците на земи на Иракли е повече от банален - поредният проект за строителство по родното черноморие. Планът е на фирмата Swiss properties и предвижда изграждането на ваканционно селище за 4 млн. евро на плажа, северно от нос Емине. Районът се намира в землището на с. Емона и е на около 6 км от него.

За инвестицията вероятно никой нямаше и да научи, ако според плановете строежът не беше предвиден тъкмо за плажа. Точно този плаж пък се оказва едно от последните диви места по родното море и, както изглежда, привържениците му са готови да го съхранят такова на всяка цена.

И точно тук



възниква дилемата на чия страна е правото



Формално собствениците на земите на Иракли имат възможност да строят на терените си. От друга страна, 7-километровата плажна ивица на Иракли наистина е уникална. Затова не е случайно, че всяко лято мястото привлича много българи, които търсят спокойствие и уединение. Тъкмо затова немалка част от ираклийците, както се наричат помежду си почитателите на плажа, прекарват там седмици, дори и месеци без ток и вода. Водят със себе си и децата си и се наслаждават на домашното сирене на бабите от Емона.

Две части от Иракли са със статут на защитени местности, където според закона е забранено "строителството и други дейности, които ще променят естествения облик на местността". Плановете на Swiss properties са извън рамките на защитените терени, което обаче не дава обяснение защо фирмата вече изравни терена, без да е получила разрешително за строеж. Иракли освен това е планирано да стане част от европейската мрежа за защитени територии "Натура 2000". Плановете за "Натура 2000" у нас пък включват не само Иракли, но и голяма част от черноморското крайбрежие на Стара планина - от Св. Влас през нос Емине до самата табела на град Обзор. Освен това България е поела ангажимент да опазва тези общоевропейски защитени територии още от 1996 г., а впоследствие отново е приела тези задължения вече като бъдещ член на ЕС през 2003 г. с условие да се отнася към защитените райони, все едно че вече е присъединена. Строителството в Иракли е в защитена местност по "Натура 2000", което значи, че то е недопустимо от гледна точка на общоевропейското право.

В този смисъл



проблемът излиза извън компетенциите на местната власт



в Несебър и опира до политиката спрямо околната среда на държавно ниво. Още повече че според "Натура 2000" всички собственици на земи, включени в защитената европейска мрежа, имат право на обезщетение, а процедурата за това е задължителна и добре описана в законодателството на ЕС. Засиленият обществен интерес към проблема пък допълнително ангажира централната власт да се намеси. Причината е най-малкото заради онези над 6 хил. души, които се обявиха в подкрепа на дивия плаж по време на 24-часовия музикален маратон, който ираклийци организираха в Борисовата градина в София през уикенда.

Собствениците на земите на Иракли обаче също не бездействат. Те са обединени в сдружение с нестопанска цел "Иракли", чиято идея е да създаде инвестиционен интерес към развитието на курорта, при това "при пълното запазване на природните дадености". И те твърдят, че са загрижени за съдбата на мястото, защото според тях летуващите там го правят незаконно и освен това изхвърлят боклуци, паркират коли и замърсяват река Вая. Затова собствениците обявиха, че планират да поставят за своя сметка там кофи за боклук и обозначителни табели, да почистят плажа и да организират охрана, която да пази имотите им и да следи за чистота.

Директорът на Swiss properties Стоян Захариев пък беше категоричен, че фирмата не преговаря с общината, а е неин партньор и затова очаква законът да бъде спазен. Според него ираклийци са създали изкуствено негативно отношение към инвестицията, заради което е свикано и заседанието на общинския съвет днес. "Доколкото ми е известно, много местни хора са решили да се вдигнат и да протестират в защита на инвестициите в региона. Знаете ли, че има вече сделки, които са били провалени заради тази кампания на природозащитниците? Много адвокати са съветвали потенциални инвеститори да се откажат от покупка там, защото бъдещето на строителството по тези места било неясно", обясни бизнесменът.



Местните наистина са доста негативно настроени към акцията



на ираклийците. Сред жителите на Емона битува мнението, че младежите, които разбуниха обществеността заради строителните планове, са платени от конкуренти на инвеститорите или от екологични организации. Другата теза е, че гражданските активисти са хипари или просто изпаднали наркомани, чиято единствена цел е да си запазят място на морето, където могат да пребивават безплатно и необезпокоявани от никого.

"Аз лично не слушам хипарска музика, но проповядвам идеалите на хипитата за любов и разбирателство между хората", прави уговорката Делян, който е от ядрото на ираклийците. Заедно с Надежда той е сред първите, които започват акцията за спасяването на плажа в интернет. Първо пуска блог по темата, а едва след това се запознава с Надя, чийто приятел Светльо пък оформя акцията като специален сайт за опазването на местността - http://www.daspasimirakli.com. Делян учи планиране и прогнозиране в УНСС, Надежда е живяла дълго в Норвегия и после работи в посолството на скандинавската държава у нас. Светльо е уеб дизайнер, Янина е PR, а Михаил е DJ и тъкмо той е в основата на организацията на партито в Борисовата градина. Те нямат водач и говорител, а отношенията им са напълно неформални. Акцията си координират чрез мейли или на бира, когато намерят време да се съберат, защото всички работят. Цялата кампания досега им е струвала доста лични средства - и за телефонни разговори, и пътувания. Единствено поддръжката на сайта, организирането на музикалния маратон и изработката на плакатите са финансирани от фондация "X-Y".

"Въпросът не опира лично до нашето безплатно летуване, а в наистина безценния статут на мястото", обясняват ентусиастите. Те са склонни да изготвят нов план за развитие на местността, като привлекат свои приятели ландшафтни архитекти. "Мястото може да бъде много добре туристически развито, при това печалба ще има за всички жители там, а не само за един собственик, както ще е сега след изграждането на селището", обяснява Делян. Това обаче може да стане, ако курортът не е на самия плаж, а се създаде парк, който да отвежда летуващите до плажа. Те пък могат да се настаняват в къщите на местните, разсъждават ираклийци. Така според тях и собствениците ще са доволни, и природата ще остане непокътната.

Групата няма планове как да продължи кампанията си. Всичко зависи от решението на общинския съвет на Несебър днес дали ще продължат строежите в общината. Статистиката пък показва, че Иракли не е единственото проблемно място, свързано със застрояването в общината. За последните 12 месеца там са издадени близо 1800 разрешителни за строеж, докато в предишни години броят им се е движил между 400 и 600. Явно общинските съветници има над какво да размишляват днес.
 Плажът на Иракли.
 Жителите на Емона се готвят за контрапротести срещу защитниците на Иракли.
38
3951
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
29 Юни 2006 23:48
Народът срещу багерите в Иракли, а сигането срещу багерите в Баталова воденица. Едни се борят за правда, други за аванта, трети дето са правозащитници се борят против първите за собствения си джоб!
30 Юни 2006 00:18
Този път ще се съгжлася напълно с Друг...
30 Юни 2006 00:42
КСЪСНО е вече, чеда!
Демокрация-ДемоОСРАция Е!
ЕЙМИН!!!
30 Юни 2006 01:31
С подписи нищо не става!Колко се изписа за мутрата разорала с булдозери дюните на южния плаж на Китен?На дюните на Несебърския една шепа мошенници си построиха жилищен блок ..за какво говорим изобщо?Цялата държава смърди на корупция , тия луди млади подписки събират!Скалите м/у Влас и Елените и разбиха с багери и застроиха без дума да се издума по тоз повод!Те също бяха уникални
30 Юни 2006 01:40
Браво за заглавието!
*
Мен най-ме порази обвинението, че "хъшлаците" се борели щото да могат да почиват безплатно по морето!?!!?!
Какво престъпление!
Бълграските деца, на българското море, и - що не плащали!
Бе големи търговци!
Кога станаха калайджии кога им почерняха дупетата...
Сичко зинало за пари, и от децата си вече иска...
Я, там, от с.Емона и с.Баня, я резерват сичкото. Или - двеста метрова зона от прибойната линия - със забрана за обработване.
Самозабравиха се вече...
30 Юни 2006 07:21
Нямам имот в района, не съм стъпвал на плажа, но по принцип съм за дивната природа и внимателно да се пуща Гъзарната икономика до нея...Рекох
30 Юни 2006 08:46
О, Чудо!!!
За пръв път съм напълно съгласен и изцяло подкрепям Милчо!
Вероятно наближава Второто...
30 Юни 2006 09:25
Пазарното поведение налага заинтересуваните да закупят терените и да правят там каквото си искат, в рамките на закона.
30 Юни 2006 09:42
""Представители на 2 министерства - на екологията и строителството, двама областни управители - на Варна и Бургас, кметът и общинският съвет на Несебър, се занимават днес със съдбата на Иракли.""
Добре би било, когато се вземат решения за Бъдещето, да не се обръща внимание само на печалбите, а да се помисли и върху това, че има много неща, които не могат да бъдат върнати- дори с всичките пари на света, a после горко да се съжалява - когато вече е прекалено късно. Да се надяваш на "богати туристи" в бъдеще време - означава да не следиш какво става не само по света, а и в самата България.
...
Природата (ще) отвръща на удара.
30 Юни 2006 10:14
Общинските съветници на Несебър , които си направиха труда да вземат материалите за заседанието на Общинския съвет в петък , намериха сред тях писмо от ирландеца Михаил Дафид Еванс , свързано с опазването на нашумялата през последните месеци местност край село Баня - Иракли.

Поради това , че повечето съветници свързнат Ирландия само с ирландското уиски, а и заради особения вкус на писмото , решихме да го публикуваме и заради неговия многозначителен характер .
----------------------------------------- --------------

Автор(източник): nessebar-news.com

----------------------------------------- --------------


Уважаеми общински съветници,

Пиша Ви , тъй като току що прекарах десет дена на българското Черноморие , най-вече до плажа на Иракли.Научих от местните хора , че са планирани множество хотелски блокове и вили на този плаж, и че Вие в момента разглеждате този план.Бих искал да изкажа своето лично мнение, което е , че е крайна лудост да се разреши какъвто и да е строеж на този единствен в България плаж без хотели.

Прекарвам ваканциите си в България вече пет години.Първото ми посещение беше през 2001 г. в Синеморец.Върнах се от там миналата година и след като видях как мястото е унищожено със застроените хотели по цялото крайбрежие, няма повече да отида там.

Все повече хора от страните -членки на ЕС искат да посещават плажове, които са непокътнати и в състояние, възможно най-близко до природното.Хърватска рекламира много от своите плажове в западните медии на тази основа.В Европа е пълно с пясъчни плажове и хотелски комплекси точно зад тях.Но пясъчен плаж със само природа зад него , достъпен от съществуващите хотелски комплекси е истинска рядкост.

Бях много доволен да прекарам ваканцията си в Обзор , пътувайки до плажа на Иракли всеки ден.Струваше си краткото пътуване, за да прекараме деня сред такава дивна природа.Да запазите Иракли в днешния му вид не означава да жертвате туризма заради природата , а да съхраните ценен и уникален туристически ресурс.Плажът е лесно достъпен от много други курорти на Черно море и за хората , които почиват в тях е много специална алтернатива.

Да позволите този хотелски комплекс да бъде построен в Иракли, би означавало да позволите на малък брой хора да спечелят в ущърб на поколения бъдещи туристи и българи , които ще са загубили последния непокътнат плаж на българското Черно море.


С уважение,

Михаил Дафид Еванс

----------------------------------------- ----------------

евала му парим на мисо само 5 пъти бил на морето и разбрал къде е клуча от бараката просто няма кво да се допълни освен това че това е наистина едно прекрасно райско кътче бех на сайита а там една прекрасна папараззи-фотосесия евала им праим и на хипарите природозастиотници но им требва едно по яко рамо примерно такова като бате бойковото
30 Юни 2006 10:49
- По какво ще познаем свършека на света? - питат учениците.
- По това ще познаете, когато природата започне да проституира, значи дошъл е краят - отговори учителят.
- Преди тя е била богата. Завидно богата - продължи той.
- Но от много време насам Природата прогресивно обеднява. Дошло е времето, когато проси. Чука от врата на врата и проси милостиня. Това е сега. Но хората и дават малко. Повечето направо я пъдят. Те толкова са свикнали да я гледат по телевизията и по цветните картички, че когато я видят на собствената си врата, изобщо не и вярват и я нагрубяват. Един път я срещнах на улицата. Доста зле изглеждаше. Облечена в стари дрехи с мазни петна по тях, Тя протягаше ръка. Видях, че повечето хора я отминават. Отминах я и аз. В последствие съжалих. Друг път не съм я виждал. Сега знам, че хората се страхуват от Нея. Тя все повече се отдалечава от тях. Ще дойде време, а това е сигурно, защото съм го чел, но няма да ви кажа къде, когато Природата ще започне да проституира. Това ще е нейният последен опит да стане отново богата и да бъде с хората. Тогава ще настъпи краят на света.

Димитър Воев,
Из "Отвъд смъртта", 1992
30 Юни 2006 11:23
Решението е много просто: земите на собствениците си остават селскостопански. От властите зависи дали да им променят статута. Кучето е заровено в корумпирани общинари и липса на всякаква обща политика на държавата за този район. Браво на младежите! Така се става гражданско общество!
30 Юни 2006 11:52
Знам още няколко места като иракли. Някои от тях обаче са военна зона. Очевидно начина да бъдат опазени е ... с автомат.
Въпреки, че и това не е гаранция - преди години натресоха едно изгнило корито на скалите. Освен това всичките пластмасови шишета и торбички, които се увеличават с геометрична прогресия по тези плажове, едва ли резултат от булдозерите.
30 Юни 2006 12:18
Зе Мария, писах , има "леб" у тебе...Бъди здрав и все така напорист...Без Ха Ха.
30 Юни 2006 12:30
Багерите разровиха детските площадки с катерушките. Реституцията построи там частните палати и паркинги.
Народът не възстана.
Багерите разровиха дворовете на училища, болници, детски градини. Със същата грижа за реституцията.
Народът не възстана.
Багерите разровиха главни улици и площади в големи градове, отнеха тротоарите. Реституцията построи там своите си хипермаркети и бутици.
Народът не възстана.
Багерите разровиха Пампорово и околностите на Боровец, Витоша, Люлин...Реституцията се вдигна нависоко, на въздух.
Народът не възстана.
Багерите вече 15 години ровят плажовете ни от Дуранкулак до Резово. Метър по метър. Реституцията и мутризацията сложиха бариерите и цопнаха крака в морето.
Народът не възстана.
Багерите започват да ровят Иракли. Меката на столичната палаткова младеж, която ще бъде лишена от "домашното сирене на бабите от Емона".
Народът възстава срещу багерите: "Да спасим природата! Върнете ни девствеността на българския плаж! Долу реститутите!"
Народът вече е еволюирал от реститут в природозащитник и антиреститут...Само през лятото. А бабичките от Емона прибират цедилките от домашното сирене и се записват да учат хотелиерски мениджмънт.
...............
Хей, НАРОДЕ!
Когато възставаш, не възставай избирателно! Ако си един и същи народ.

30 Юни 2006 12:51
Хей Клански, като пишеш, помисляй първо! Защото така както си ги подредил, излиза че народът възстава, но не избирателно, а просто малко късно.
(Ти, лично, от един и същия народ ли си?)
Айде, поздрави.
30 Юни 2006 13:05
Вооуа,
30 Юни 2006 13:14
кога ли ще свърши този дивашки набвз по черноморието?
30 Юни 2006 13:43
Щом като нямат разрешително за стоеж още, и щом земята е земеделска, изравняването и присъствието на въоръжена охрана как може да бъде обяснено? Нещо ми се струва че общината куца, към този момент очевидните нарушители са инвеститорите, и полицията трябва да отиде и да ги изгони. И едва след като се разреши документално проблема, могат да сторят или да ходят там.
30 Юни 2006 15:31
Аз се уморих. Отчаян съм. България е унищожена, водата отровена, хората затъпели и озверели. След някоя година тук ще останат само циганите и ДПС.Жалко за райската земя. Това е следствие от вашето разцепление и бездействие.
30 Юни 2006 16:47
Дивата природа е твърде хубаво нещо за да може да доставя радост на бедните. Богатите са си харесали тези диви места и бедняците, които ги населяват, са обречени да бъдат изтикани. Народът няма шанс срещу багерите защото е беден. Колкото и да се боричкат полека-лека ще загубят къщите си. Така е ставало навсякъде по света, така ще стане и в България. Казвам го с тъга защото и аз обичам тези диви плажове, но дето има една приказка - срещу ръжен не се рита.
30 Юни 2006 18:41
Да изкореним вредните акации и хризантеми и на техно место да посадим полезните магарешки бодли и картофи
Из "трилогията" на Черемухин "Магарето на Исуса"
30 Юни 2006 18:45
Днес моя колежка ми разказа за техен съсед, софиянец, живеещ в София, собственик на няколко хотела на Черноморието.
Той е ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИК в Несебър! Избран редовно.
Правете си сметката за останалите. От всички градове и паланки.
Ейй, ама и аз колко се минах, дето бях от първите общински съветници, нищо не хапнах, два три семинара на морето за по ден-два само. А от друга страна, добре, че не ми е останало пък и това име, де...
30 Юни 2006 20:11
Па за какво си била дупетатака бе, душа, ако не се пооблажиш. У меда бъркаш с две ръце, па може ли да не си оближеш барем пръстите.
30 Юни 2006 20:48
Първите депутати (имам такъв близък приятел) и първите съветници (различавай двете категории, моля!) се облажваха не тотално, а избирателно, само кръговете, от мнозинството в съответното Събрание, и то тези, близки до ръководството. След това вече стана неприлично да не се облажваш, а и Системата се погрижи за всички да има по нещичко, за едни повече, за други по-малко, но да има за ВСИЧКИ.
И мнозина от тези, първите облажили се, вече 17 години, продължават да са на хубави, дойни места.
Ето, един личен спомен, например. От първия демократично избран СОС на Янчулев сега виждам да се появяват имена на мои колеги и приятели от СДС, които отдавна вече не са съветници. Единият - Светозар Филипов, който ББ го спрягаше, че получавал хиляда и кусур в някакъв борд, бидейки пенсионер на седемдесе и кусур. Другият е Ники Александров, който в момента е шеф на Паркинги и гаражи. А преди това беше шеф на фирмата Форум, дето стопанисва НДК. И двамата бяха от синьото мнозинство, доста близки до ръководството. А ръководството беше Бакърко.
Ама мен ми е драго и сега, тия поне ги познавах, а като са ми непознати, некак по ме е яд... Дето се вика, ако ме видят на улицата, може и да ме поздравят, макар че те не ходят по тротоарите, по които ходя аз. И така, надеждата ми остава, поне да не ме сгазят, като пресичам...

Редактирано от - Геновева на 30/06/2006 г/ 20:54:08

30 Юни 2006 20:48
Дружко сие да си като Зевзеко - да си бркъш у заднико с две ръце и да ги облизваш после. Но, това е пузволено само на богатити и на благороднити, збииш.

30 Юни 2006 21:03
Изперкан, ти така ли правиш, а? Е, как е? Вкусно, а?
30 Юни 2006 21:25
(Зевзек, много си лабав за Мене. Пуснете некой друг "смелчага"
Аийде, да ти одговорим, като за твое ниво:
...никога не съм натвърдял, че съм от богатити, умнити, виликолепнити, нито от риститутити. А най-малко съм от влагороднити.
(разбра ли ма, или да слезнем още по-низко и да та напцуем)
30 Юни 2006 21:53
Младите хора, които организират протеста, не са бедни (имат добри професии, били са в чужбина и т.н.), а Иракли не е място за бедни хора - дотам няма рейс, може да се иде само с кола - намира се по средата м/у Варна и Бургас (около 65 км до всеки).
30 Юни 2006 21:59
По-скоро работата е: няколко млади софийски баровци срещу местнисиромаси от бедните балкански селца Баня и Емона, разчитащи на няколко работни места повече и може дигане цените на съборетините им.
30 Юни 2006 22:10
Да! Типично обяснение, като това на онзи велик гръцки учен с ядрото на земята.
Други малоумни теории???
30 Юни 2006 22:13
Изобщо писанията за морето са пълни с некомпетентност, а форумните емоции идат съвсем отдругаде - от носталгия по някогашните профсъюзни карти и евтиното скучно лятно живуркане в тихи заспали селца на края на географията - като Китен или Обзор или "градове" като Мичурин.
30 Юни 2006 22:16
Сладур
(perkovica)
30 Юни 2006 22:45
Начи сички неконпетенти само къдравият в час.Абе цайс ти съвсем превърте.
02 Юли 2006 04:04
Няма в природата такова нещо "излишни капитали", както няма и безплатен обяд. Ето как стои въпроса за черноморието:

Форум Алфарадио
Пуснато на: Юни 10, 2006 11:06 pm

Радиатор:
...ей днес бях на плаж на Шкорпиловци - там времето направо е спряло. на целия плаж (който е доста дълъг) имаше около 50 човека, тоест по 2 души на всеки 20 метра... поне. На моста имаше повече рибари от колкото плажуващи. Спокойствие, хубав пясък, бях забравил какво е...

в. Стандарт, лято 2001

"Преди години бизнесмени харесаха китното село, почнаха строежи, но после ги изоставиха", разказват жителите на Шкорпиловци. Сега в руините се гонят само кукумявките. "Тази година за нас лятото е мъртво. Няма туристи, няма квартиранти. Всички ни изоставиха. Хората не идват на почивка, защото са бедни", обясняват селяните.

Справка:

Шкорпиловци - курортна зона на 40 км южно от град Варна. Има обширен и фин пясъчен плаж, дълъг около 8 км* и широк до 100-120 м, на места с дюни.

Минералната вода - на няколко места са разкрити минерални води с ценни физико-химична характеристика: йодно-бромна, средно минерализирана, хлоридно-натриева, с леко алкална реакция.

Добавка от мене: на няколко километра са биосферният резерват (на Юнеско) Камчия и защитената местност Камчийски пясъци. Намира се на няколко километра от Е-87. Има и рейс.
__________
*Значи сигурно най-дългия плаж у нас, не че това има някакво значение - по-скоро обратното.

02 Юли 2006 18:18
Иракли е място на разни стари нудисти-хипита. Правят си биваци в горичката и си копаят дупки-клозети около няколкото пътечки, по които може да се стигне до плажа, и като се спускаш минаваш покрай четките им за зъби и легените, защото друг път няма. При проявено любопитство можеш да им погледнеш и в палатките.
Веднъж, както си седях на плажа, от горичката излезе една чисто гола жена със спусната дълга коса, кофа и шише веро. Клекна до прибоя, извади от кофата чинии, натърка ги с веро и пясък, после ги сложи обратно в кофата и влезе с нея в морето, където, предполага се, чиниите се изплакнаха, пък тя самата се изкъпа. Оттогава влизам в морето много предпазливо, ако изобщо.
*
А пък веднъж бях отишла там през късна пролет и от един изоставен клозет бяха поникнали домати.
*
Що се отнася до съседното село Емона, то постепенно се пълни с двуметрови дувари зад които, предполага се, ще се издигнат съответните постройки (някои вече са). Как се пренася строителния материал дотам и колко му излиза на собственика ми е загадка, защото път почти няма и ако се срещнат два камиона не знам какво става. Говори се, че някога жителите на това село се занимавали с пиратство и контрабанда. По пътя за поделението има изоставена митница, много красива и загадъчна постройка. Какво се е обмитявало там - не знам.
02 Юли 2006 18:56
Ей, това Иракли като чифлика на Кен Кизи, Ла Онда

За митницата и контрабандата - там била границата /у княжството и Румелия, и по-рано - м/у България (или Добруджанското деспотство) и Византия. Крепостта Козяк, тур. Гьозекен, оттам неправилно в 1934 г. - Обзор (уж от гьоз). Други лоши преименувания от 1934 - Кранево (Екрене, от бълг. Крън), Виница (Кестрич, от Кастрица), грозни неологизми като Китен (бивше Урдовиза, старо име, погрешно взето за турско), Приморско (Кюприя, Мост), Поморие (на мястото на Анхиалос, Солница - стар гръцки градец, изгорен в началото на 20 в.). Емона обаче е добро преименуване от тур. Емине, връща старото име, от Haemon, Haemus (Стара планина).

За пиратството - селяните палели фалшиви сигнални огньове и мамели гемиите да се разбият в скалите, избивали моряците и ограбвали стоката.

Редактирано от - Чичо Фичо на 02/07/2006 г/ 19:22:30

03 Юли 2006 00:25
Изгониха българите от нашето море
Стоян Палейков
palavei_st@abv.bg
Шокиран съм от историята за немското семейство летовници, на което почивка в Слънчев бряг му излиза 10 пъти по-евтино, отколкото на българи. Чувал съм от приятели, че е по-изгодно да си уредиш ваканция на нашето Черно море през чужд туроператор. Защото хотелиерите ни правят щури отстъпки, за да докарат немските баби. Които не дават нито лев извън предплатения пакет. В същото време спрямо българите няма никаква аванта. Затова с приятелите ми вече трета година ходим на плаж у комшиите. Първо бяхме в Турция, където е направо евтиния. Сега ходим в Халкидики, където наемаме вила. Излиза ни в пъти по-евтино в сравнение с бетонните замъци по нашето море.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД