Хора от всякаква възраст се подписаха в защита на Иракли по време на акцията в Борисовата градина през уикенда. |
------------------------------------------------------------
Причината за тази управленска активност стана акцията на шепа ентусиасти, които, водени от любовта си към Иракли, организираха необичайна за България гражданска акция в защита на дивата природа. Надежда, Делян, Светльо, Ани, Кристина, Янина, Михаил - всички на възраст между 20 и 30 г.- и много техни приятели или просто симпатизанти на идеята им само за няколко месеца успяха да превърнат крайбрежната ивица близо до Обзор и Емона в полигон, на който се сблъскаха свободният дух и ненаситният апетит на свободната стопанска инициатива. Поводът за "войната" между гражданското общество и собствениците на земи на Иракли е повече от банален - поредният проект за строителство по родното черноморие. Планът е на фирмата Swiss properties и предвижда изграждането на ваканционно селище за 4 млн. евро на плажа, северно от нос Емине. Районът се намира в землището на с. Емона и е на около 6 км от него.
За инвестицията вероятно никой нямаше и да научи, ако според плановете строежът не беше предвиден тъкмо за плажа. Точно този плаж пък се оказва едно от последните диви места по родното море и, както изглежда, привържениците му са готови да го съхранят такова на всяка цена.
И точно тук
възниква дилемата на чия страна е правото
Формално собствениците на земите на Иракли имат възможност да строят на терените си. От друга страна, 7-километровата плажна ивица на Иракли наистина е уникална. Затова не е случайно, че всяко лято мястото привлича много българи, които търсят спокойствие и уединение. Тъкмо затова немалка част от ираклийците, както се наричат помежду си почитателите на плажа, прекарват там седмици, дори и месеци без ток и вода. Водят със себе си и децата си и се наслаждават на домашното сирене на бабите от Емона.
Две части от Иракли са със статут на защитени местности, където според закона е забранено "строителството и други дейности, които ще променят естествения облик на местността". Плановете на Swiss properties са извън рамките на защитените терени, което обаче не дава обяснение защо фирмата вече изравни терена, без да е получила разрешително за строеж. Иракли освен това е планирано да стане част от европейската мрежа за защитени територии "Натура 2000". Плановете за "Натура 2000" у нас пък включват не само Иракли, но и голяма част от черноморското крайбрежие на Стара планина - от Св. Влас през нос Емине до самата табела на град Обзор. Освен това България е поела ангажимент да опазва тези общоевропейски защитени територии още от 1996 г., а впоследствие отново е приела тези задължения вече като бъдещ член на ЕС през 2003 г. с условие да се отнася към защитените райони, все едно че вече е присъединена. Строителството в Иракли е в защитена местност по "Натура 2000", което значи, че то е недопустимо от гледна точка на общоевропейското право.
В този смисъл
проблемът излиза извън компетенциите на местната власт
в Несебър и опира до политиката спрямо околната среда на държавно ниво. Още повече че според "Натура 2000" всички собственици на земи, включени в защитената европейска мрежа, имат право на обезщетение, а процедурата за това е задължителна и добре описана в законодателството на ЕС. Засиленият обществен интерес към проблема пък допълнително ангажира централната власт да се намеси. Причината е най-малкото заради онези над 6 хил. души, които се обявиха в подкрепа на дивия плаж по време на 24-часовия музикален маратон, който ираклийци организираха в Борисовата градина в София през уикенда.
Собствениците на земите на Иракли обаче също не бездействат. Те са обединени в сдружение с нестопанска цел "Иракли", чиято идея е да създаде инвестиционен интерес към развитието на курорта, при това "при пълното запазване на природните дадености". И те твърдят, че са загрижени за съдбата на мястото, защото според тях летуващите там го правят незаконно и освен това изхвърлят боклуци, паркират коли и замърсяват река Вая. Затова собствениците обявиха, че планират да поставят за своя сметка там кофи за боклук и обозначителни табели, да почистят плажа и да организират охрана, която да пази имотите им и да следи за чистота.
Директорът на Swiss properties Стоян Захариев пък беше категоричен, че фирмата не преговаря с общината, а е неин партньор и затова очаква законът да бъде спазен. Според него ираклийци са създали изкуствено негативно отношение към инвестицията, заради което е свикано и заседанието на общинския съвет днес. "Доколкото ми е известно, много местни хора са решили да се вдигнат и да протестират в защита на инвестициите в региона. Знаете ли, че има вече сделки, които са били провалени заради тази кампания на природозащитниците? Много адвокати са съветвали потенциални инвеститори да се откажат от покупка там, защото бъдещето на строителството по тези места било неясно", обясни бизнесменът.
Местните наистина са доста негативно настроени към акцията
на ираклийците. Сред жителите на Емона битува мнението, че младежите, които разбуниха обществеността заради строителните планове, са платени от конкуренти на инвеститорите или от екологични организации. Другата теза е, че гражданските активисти са хипари или просто изпаднали наркомани, чиято единствена цел е да си запазят място на морето, където могат да пребивават безплатно и необезпокоявани от никого.
"Аз лично не слушам хипарска музика, но проповядвам идеалите на хипитата за любов и разбирателство между хората", прави уговорката Делян, който е от ядрото на ираклийците. Заедно с Надежда той е сред първите, които започват акцията за спасяването на плажа в интернет. Първо пуска блог по темата, а едва след това се запознава с Надя, чийто приятел Светльо пък оформя акцията като специален сайт за опазването на местността - http://www.daspasimirakli.com. Делян учи планиране и прогнозиране в УНСС, Надежда е живяла дълго в Норвегия и после работи в посолството на скандинавската държава у нас. Светльо е уеб дизайнер, Янина е PR, а Михаил е DJ и тъкмо той е в основата на организацията на партито в Борисовата градина. Те нямат водач и говорител, а отношенията им са напълно неформални. Акцията си координират чрез мейли или на бира, когато намерят време да се съберат, защото всички работят. Цялата кампания досега им е струвала доста лични средства - и за телефонни разговори, и пътувания. Единствено поддръжката на сайта, организирането на музикалния маратон и изработката на плакатите са финансирани от фондация "X-Y".
"Въпросът не опира лично до нашето безплатно летуване, а в наистина безценния статут на мястото", обясняват ентусиастите. Те са склонни да изготвят нов план за развитие на местността, като привлекат свои приятели ландшафтни архитекти. "Мястото може да бъде много добре туристически развито, при това печалба ще има за всички жители там, а не само за един собственик, както ще е сега след изграждането на селището", обяснява Делян. Това обаче може да стане, ако курортът не е на самия плаж, а се създаде парк, който да отвежда летуващите до плажа. Те пък могат да се настаняват в къщите на местните, разсъждават ираклийци. Така според тях и собствениците ще са доволни, и природата ще остане непокътната.
Групата няма планове как да продължи кампанията си. Всичко зависи от решението на общинския съвет на Несебър днес дали ще продължат строежите в общината. Статистиката пък показва, че Иракли не е единственото проблемно място, свързано със застрояването в общината. За последните 12 месеца там са издадени близо 1800 разрешителни за строеж, докато в предишни години броят им се е движил между 400 и 600. Явно общинските съветници има над какво да размишляват днес.