Бурята увеличи като с лупа двойнствената природа на политиците и отми всички съмнения за връзката им с електората.
Във вторник, когато потопът заля половин България, политиците бяха потопени в предизборната кампания. Властта имаше своя програма, различна от бедствието.
Дори обръгналият столичен кмет Стефан Софиянски се яви в най-критичната точка в София - болницата в Курило - с необяснимо закъснение. Но все пак беше единственият, който прекъсна кампанията си още същия ден. Старшата сестра на психиатричната болница обясни, че от 6,30 ч. сутринта чака някой да се появи, за да помогне на болните. Двама пациенти дори сами бяха преплували дерето. На Гражданска защита, жандармерията и на столичния кмет им бяха нужни повече от 8 часа, за да стигнат до Курило.
Кметицата на Нови Искър също разказа, че в критичната нощ е успяла да се свърже само със Софиянски. В постоянната комисия към МС и Гражданска защита никой не отговарял.
Бедствието беше
истински тест и за изпълнителната власт.
През двата дни, когато общините, обявили извънредно положение, се множаха с часове, министърът, отговарящ точно за бедствията и авариите - Филиз Хюсменова, се оказа в родния си град Силистра. От кабинета й нямаха информация какви се щетите, ще се отпуснат ли допълнителни средства на комисията за оправяне им и кога.
Някакви чиновници от здравното министерство се явиха в държавната психиатрична болница в Курило, но единственото, което свършиха, бе да кършат ръце. Славчо Богоев не напомни за себе си по никакъв начин. Затова пък почти всички софийски линейки бяха струпани в Курило и така столицата на практика остана без "Бърза помощ".
Служба "Жандармерия", която е на подчинение на вътрешния министър, дойде в Курило с два БТР-а, единият от които нямаше тапи и бе безполезен в мътните води.
В такива ситуации в други държави се включват и сили на военните, но министърът на отбраната Николай Свинаров, който можеше да разпореди това, не се показа под дъжда. В това време той изнасяше лекция за логистично осигуряване в глобалната среда за сигурност пред висшия команден състав на армията в София.
Заради придошлите води на Искър спряха влаковете в участъка Илиянци-Курило. Това наруши и графика на бързите влакове по линията София-Варна и по дестинация Лом-София, закъсня дори влакът Солун-Будапеща, но транспортният министър така и не се обади. Сигурно защото избирателният му район засега е на сухо.
Съвсем различно бе поведението на политиците на втория ден от бедствието. Те
изведнъж се окопитиха и активизираха.
Социалният министър Христина Христова прати цял ТИР с минерална вода в избирателния си район, раздаде одеала на останалите без покрив селяни от Ребърково и им обеща еднократна социална помощ.
Бившият парламентарен шеф Огнян Герджиков предложи депутатите да дарят месечната си заплата за времето, когато са в почивка преди изборите, за преодоляване на последствията от наводнението.
Царските кандидати в Русе пък измислиха друго - да се лишат от медийно присъствие в един от дните на предизборната кампания, за да съберат пари за подпомагане на жителите на наводнените села Каран Върбовка и Баниска.
Милен Велчев нагази с марков костюм и ботуши в град Искър, Плевенско, който е в избирателния му район, и обеща да помогне за изграждането на защитна дига на реката.
Опозицията, която няма правомощия да се бори с бедствието, също положи усилия да извлече дивиденти. Станишев отмени предизборни концерти. БНС предложи да приюти деца, останали без дом заради пороите.
Потопът съвпадна с предварително запланувана предизборна обиколка на премиера в Перник. Там Сакскобургготски обеща да отпусне 8 млн. лв. допълнително за покриване на щетите от пороите. Цифрата очевидно бе импровизация, защото свари тотално неподготвени и финансовото министерство, и комисията за бедствия и аварии. Хората на Велчев два дни дипломатично обясняваха, че решението се взима от правителството, а не от тях. А сътрудниците на Хюсменова се оплетоха в абсурдни разсъждения за връзката между 8-те млн. лв., МВФ и стабилността на валутния борд в България.
На третия ден шефът на премиерския кабинет Ради Найденов "разкри" тайната - милионите били събрани от преструктуриране на държавните разходи. Интересното е, че МФ отново не бе уведомено за това и не е ясно кой какво кога и защо е преструктурирал.
Съвсем отделен въпрос е, че 8-те милиона лева
няма да стигнат за покриване и на 1/3 от щетите.
Преди десетина дни общините поискаха 15 млн. лв. за справяне с пораженията от предишните дъждове, дадоха им половината. Сега само София иска 10 млн. лв., Нови Искър - 3 млн. лв., останалите още смятат. А във фонда за бедствия пари почти няма.
В интерес на истината трябва да се отбележи, че в един момент Филиз Хюсменова все пак стигна до София. Но само за да хвърли вината за наводненията върху кметовете - те не се грижили за канализацията в градовете си и коритата на реките. И естествено си навлече гнева на местната власт, която пък върна топката към онези, които трябва да укрепят дигите и да следят нивото на водата в язовирите.
На този фон доста странна изглежда хвалбата на комисията по бедствия и аварии, че организацията и синхронът между институциите по преодоляване на щетите били отлични.
Странно е и уверението, публикувано на сайта на МС, че с осигуреното допълнително финансиране към бюджета на постоянната комисия към МС "са създадени всички необходими финансови предпоставки за ликвидиране на последствията от възникналите бедствия до този момент и до края на годината". Това изречение може да го напише само човек, който си говори с Господ или пък има Нобелова награда за дългосрочни метеорологични прогнози.
Горчивата истина е, че у нас
всяка власт продължава да действа "на потоп".
Всяка година в България има наводнения в България. Всяка година се говори за лошата канализация, за неукрепените диги, за незастрахованите имоти. Всяка година се отпускат милиони за покриване на щетите и се изнасят лекции срещу непредвидливите граждани и немарливите кметове. Но никой не се сеща да даде пари за превантивни мерки срещу пороите. Както правят в нормалните държави. След наводненията в Германия, Унгария, Чехия властите хвърлиха милиони за укрепване бреговете на опасните реки и за допълнителна защита на застрашените райони. У нас е все потоп. Независимо кой е на власт.
ПЕЧАТНА ГРЕШКА в заглавието!!!
НЕ "Кабинет в бедствие", а "Кабинет-Бедствие! !!!