:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,792
Активни 432
Страници 17,722
За един ден 1,302,066

Кабинет в бедствие

У нас властта винаги се задейства едва след като пороите удавят част от страната. Защо никой не се сеща да отдели пари за превантивна защита на застрашените райони?
Снимка: Велислав Николов
Бурята увеличи като с лупа двойнствената природа на политиците и отми всички съмнения за връзката им с електората.

Във вторник, когато потопът заля половин България, политиците бяха потопени в предизборната кампания. Властта имаше своя програма, различна от бедствието.

Дори обръгналият столичен кмет Стефан Софиянски се яви в най-критичната точка в София - болницата в Курило - с необяснимо закъснение. Но все пак беше единственият, който прекъсна кампанията си още същия ден. Старшата сестра на психиатричната болница обясни, че от 6,30 ч. сутринта чака някой да се появи, за да помогне на болните. Двама пациенти дори сами бяха преплували дерето. На Гражданска защита, жандармерията и на столичния кмет им бяха нужни повече от 8 часа, за да стигнат до Курило.

Кметицата на Нови Искър също разказа, че в критичната нощ е успяла да се свърже само със Софиянски. В постоянната комисия към МС и Гражданска защита никой не отговарял.

Бедствието беше



истински тест и за изпълнителната власт.



През двата дни, когато общините, обявили извънредно положение, се множаха с часове, министърът, отговарящ точно за бедствията и авариите - Филиз Хюсменова, се оказа в родния си град Силистра. От кабинета й нямаха информация какви се щетите, ще се отпуснат ли допълнителни средства на комисията за оправяне им и кога.

Някакви чиновници от здравното министерство се явиха в държавната психиатрична болница в Курило, но единственото, което свършиха, бе да кършат ръце. Славчо Богоев не напомни за себе си по никакъв начин. Затова пък почти всички софийски линейки бяха струпани в Курило и така столицата на практика остана без "Бърза помощ".

Служба "Жандармерия", която е на подчинение на вътрешния министър, дойде в Курило с два БТР-а, единият от които нямаше тапи и бе безполезен в мътните води.

В такива ситуации в други държави се включват и сили на военните, но министърът на отбраната Николай Свинаров, който можеше да разпореди това, не се показа под дъжда. В това време той изнасяше лекция за логистично осигуряване в глобалната среда за сигурност пред висшия команден състав на армията в София.

Заради придошлите води на Искър спряха влаковете в участъка Илиянци-Курило. Това наруши и графика на бързите влакове по линията София-Варна и по дестинация Лом-София, закъсня дори влакът Солун-Будапеща, но транспортният министър така и не се обади. Сигурно защото избирателният му район засега е на сухо.

Съвсем различно бе поведението на политиците на втория ден от бедствието. Те



изведнъж се окопитиха и активизираха.



Социалният министър Христина Христова прати цял ТИР с минерална вода в избирателния си район, раздаде одеала на останалите без покрив селяни от Ребърково и им обеща еднократна социална помощ.

Бившият парламентарен шеф Огнян Герджиков предложи депутатите да дарят месечната си заплата за времето, когато са в почивка преди изборите, за преодоляване на последствията от наводнението.

Царските кандидати в Русе пък измислиха друго - да се лишат от медийно присъствие в един от дните на предизборната кампания, за да съберат пари за подпомагане на жителите на наводнените села Каран Върбовка и Баниска.

Милен Велчев нагази с марков костюм и ботуши в град Искър, Плевенско, който е в избирателния му район, и обеща да помогне за изграждането на защитна дига на реката.

Опозицията, която няма правомощия да се бори с бедствието, също положи усилия да извлече дивиденти. Станишев отмени предизборни концерти. БНС предложи да приюти деца, останали без дом заради пороите.

Потопът съвпадна с предварително запланувана предизборна обиколка на премиера в Перник. Там Сакскобургготски обеща да отпусне 8 млн. лв. допълнително за покриване на щетите от пороите. Цифрата очевидно бе импровизация, защото свари тотално неподготвени и финансовото министерство, и комисията за бедствия и аварии. Хората на Велчев два дни дипломатично обясняваха, че решението се взима от правителството, а не от тях. А сътрудниците на Хюсменова се оплетоха в абсурдни разсъждения за връзката между 8-те млн. лв., МВФ и стабилността на валутния борд в България.

На третия ден шефът на премиерския кабинет Ради Найденов "разкри" тайната - милионите били събрани от преструктуриране на държавните разходи. Интересното е, че МФ отново не бе уведомено за това и не е ясно кой какво кога и защо е преструктурирал.

Съвсем отделен въпрос е, че 8-те милиона лева



няма да стигнат за покриване и на 1/3 от щетите.



Преди десетина дни общините поискаха 15 млн. лв. за справяне с пораженията от предишните дъждове, дадоха им половината. Сега само София иска 10 млн. лв., Нови Искър - 3 млн. лв., останалите още смятат. А във фонда за бедствия пари почти няма.

В интерес на истината трябва да се отбележи, че в един момент Филиз Хюсменова все пак стигна до София. Но само за да хвърли вината за наводненията върху кметовете - те не се грижили за канализацията в градовете си и коритата на реките. И естествено си навлече гнева на местната власт, която пък върна топката към онези, които трябва да укрепят дигите и да следят нивото на водата в язовирите.

На този фон доста странна изглежда хвалбата на комисията по бедствия и аварии, че организацията и синхронът между институциите по преодоляване на щетите били отлични.

Странно е и уверението, публикувано на сайта на МС, че с осигуреното допълнително финансиране към бюджета на постоянната комисия към МС "са създадени всички необходими финансови предпоставки за ликвидиране на последствията от възникналите бедствия до този момент и до края на годината". Това изречение може да го напише само човек, който си говори с Господ или пък има Нобелова награда за дългосрочни метеорологични прогнози.

Горчивата истина е, че у нас



всяка власт продължава да действа "на потоп".



Всяка година в България има наводнения в България. Всяка година се говори за лошата канализация, за неукрепените диги, за незастрахованите имоти. Всяка година се отпускат милиони за покриване на щетите и се изнасят лекции срещу непредвидливите граждани и немарливите кметове. Но никой не се сеща да даде пари за превантивни мерки срещу пороите. Както правят в нормалните държави. След наводненията в Германия, Унгария, Чехия властите хвърлиха милиони за укрепване бреговете на опасните реки и за допълнителна защита на застрашените райони. У нас е все потоп. Независимо кой е на власт.
 
***
 
***
13
1186
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
10 Юни 2005 01:10
ПЕЧАТНА ГРЕШКА в заглавието!!!
НЕ "Кабинет в бедствие", а "Кабинет-Бедствие! !!!
10 Юни 2005 01:42
Разбира се, при Виденов беше по-добре.
И кабинетът на Костов не беше корумпиран.
Боже!
10 Юни 2005 01:48
Ако не им трябваха гласоподаватели, щяха да изпуснат и язовирите. За по-сигурно.
10 Юни 2005 08:41
Истината е, че повече от 15 години нищо нре се прави за превенция на такива природни бедствия.
В моят роден град през 50-те също имаше наводнения. Тогва се взеха мерки и се изкошаха едни дълбоки и широки канали, и от тогава наводненията спряха.
10 Юни 2005 09:59
Параграфе и аз съм на същото "растояние"...
10 Юни 2005 10:12
Не ни е виновен толкова дъждът и бедствието, колкото липсата на адекватно поведение от отговорните в такива моменти.
КОЙ ПРИ НАЙ-ИНТЕНЗИВНИТЕ ВАЛЕЖИ РАЗПОРЕДИ ДА СЕ ИЗПУСНЕ ЯЗОВИР ИСКЪР?
АКО НЕ БЕШЕ ИЗПУСНАТ ЯЗОВИРА, ИМАШЕ ЛИ ОПАСНОСТ ЗА СТЕНАТА МУ И ЕВЕНТУАЛНО ПОТОПЯВАНЕ НА ЦЯЛА СОФИЯ?
ТЕЗИ ДВА ВЪПРОСА СА ЗА ПРОКУРАТУРАТА!!!
Всъщност не дъждът, а изпускането на яз. Искър наводни цялото поречие на реката, а най-много Нови Искър.
10 Юни 2005 11:17
Мдам...както отдавна разправям-в спокойни води корабът може и да се управлява от некадърници и паразити, ама нали екипажът му не се избира за спокойни води и като е на автопилот.
Екипажът му се избира за в случай на бури и урагани.
Те, почнаха ураганите, сега вече и за слепия ще стане ясно как е подбиран екипажа и какви са му уменията....само де корабът може и да потъне, докато изплува цялата истина.
А иначе на афторката
Па и на весника
Напоследък зе да става бая хаплив.
Нема у нас сичко да е имитация, освен краденето.
Възхода на страната имитация, благоденствието имитация, демокрацията имитация, сигурността-имитация.
И за чий се борим срещу терористи, като един обикновен дребен потоп ще ни отнесе, а?
Това са фактите, господа и дами, и фактите са изложени точно в статията. И никакво позоваване на Жан, Костоф, Аспарух или Ной нема ни спаси от ФАКТИТЕ ТУК И СЕГА!
10 Юни 2005 11:49
Защо никой не се сеща да отдели пари за превантивна защита на застрашените райони?

Ами защото са за малко , ще поседят, ще окрадат каквото могат, и ще си ходят - не мисля че въпроса е зададен сериозно, по скоро колкото да се напише нещо да се пълнят старниците ...
10 Юни 2005 12:14
Лошото в случая е не самото бедствие. Такива и други природни катаклизми ще продължава да има. Лошото е липсата на метод за преодоляването им. Само хартия са нормативните документи за преодоляване на кризи. По-скоро управляващите трябва да си зададат въпроса в колко от населените места в РБългария има канализация? Колко от пътищата са с почистени канавки?
Но, така е по лесно- отиваш при пострадалия и обещаваш едни обещания....
Още по-лошо е, че няма система по която да избереш(или отзовеш) този който иска да управлява общите пари и дейности....
10 Юни 2005 12:53
Философе, ма как се сети, че бедствието не е най-лошото, колко е по лошо да си лежиш на плажа, да те гори слънцето и да нема кой да ти направи сянка. Мисли надживели вековете... , но Пейчо ще каже: "това е в друг контекст..." Де текстове, де, за конете ще философсгвуваме, Панимайш.
10 Юни 2005 13:12
"Старшата сестра на психиатричната болница обясни, че от 6, 30 ч. сутринта чака някой да се появи, за да помогне на болните. Двама пациенти дори сами бяха преплували дерето."
Сега сигурно ще има правителствена програма за обучаване на болните да плуват.И като има наводнение ще се правят островчета с малки барчета със стриптийз и Интернет и киноклуб с нови български филми.(виж рубриката "България"
10 Юни 2005 14:21
луд умора нема
10 Юни 2005 15:21
portal: никой не дава пари за превенция и профилактика, защото е скъпо и безславно - кой ще оцени какво си направил? ще трябва сам да си разтръбиш делата и може да не ти повярват че е имало нужда. много по-изгодно е парите от фондовете за бедствия да се изпукат, а после като дойде бедствие с един PR и малко показни акции и жестове да натрупаш лесни точки. това и виждаме да се случва сега - сульо и пульо чийто ЗАДЪЛЖЕНИЕ е да се борят с такива бедствия, дори да не допускат щетите да достигнат такива размери, се включват в борбата като по собствено желание, от човещина и искат да им ръкопляскаме. Мафиянски се вози на БТР чак до психиатрия в покрайнините на града за да покаже колко му пука за хората, а в същото време града му е 100% неподготвен за ситуацията, щото парите са изядени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД