:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,613
Активни 769
Страници 16,178
За един ден 1,302,066
Анализ

Антиките - как да не бъдат спасени

Има вече проектозакон за културното наследство, но е плах и бяга от най-щекотливите проблеми - за собствеността и за легализирането на частните колекции
Снимка: Иван Бакалов
Според проекта търговията с културни ценности занапред ще е разрешена само в лицензирани от МК антикварни магазини. Занимаващите се с подобна дейност трябва да имат определен образователен ценз и да са регистрирани като търговци на културни ценности.
От няколко месеца експертите от министерството на културата работят по изготвянето на Закон за културното наследство. Той трябва да замени променяния десетки пъти Закон за паметниците на културата и музеите от 1969 г. Но новият документ няма скоро да види бял свят. Най-оптимистичните прогнози са до края на годината той да мине поне на първо четене в парламента.

Законът, на който се възлагат надежди да "пребори" иманярската мафия, за момента е на ниво проект и върви мъчно. Споровете започнаха още при определянето на авторския колектив. Въпреки впечатляващите имена в него текстът често предизвиква коментари като "Няма такъв закон".

Засега експертите, на които бе представен, макар и твърде рано, си



остават единодушни само в унищожителните критики



Проектът е съставен от 2 работни групи - за движимите и за недвижимите паметници на културата. От ведомството на Стефан Данаилов дори признаха, че не е имало обща среща между групите, за да се обсъди общата структура на текста.

Техническите проблеми на този "проект на проекта" (както го нарекоха от министерството на културата) обаче не са съществени. По-важното е, че в голямата говорилня така и не се избистри единен отговор на поредица от основни въпроси.

Няма общо виждане дори по философията на закона. "Не може да е силно рестриктивен, при положение че ще дадем свобода на търговията с културни ценности,



нито пък силно либерален като в Холандия,



защото сме в средиземноморската част на Европа, където културните наслоявания са от векове", казва директорът на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства Румян Ганчев.

Културните паметници според действащия закон са собственост на държавата, но се стопанисват от общините. В проекта това положение е запазено, за да се произнесат специалистите по вещно право. Но се смята, че няма правен парадокс общински музеи да стопанисват държавна собственост. Парадокс според Ганчев например има във Велико Търново, където искат 400 000 лв. от държавата за охрана на обрания музей.

"Общината печели около 1 млн. лв. годишно от наследството, реставрирано с държавни пари. Не считам за реалистично искането за толкова много пари и още 64 щатни бройки. Още повече че по закон кметът носи отговорност за опазването на музея", коментира той.

Общините обаче настояват за повече права. Те възразяват срещу предвидения ред за управление на дейността им чрез правилници и наредби, издадени от министъра на културата. Според кметовете не е логично използването и управлението на един вид собственост да се определя от друг външен орган. "Уж все се говори за общинско самоуправление, а проектът на практика им отнема правомощията да се разпореждат със земята и ценностите си", казва и Валентина Григорова-Генчева, експерт в отдел "Злато и нумизматика" в Първа Инвестиционна банка.

От общините са категорично против и собствениците на недвижими паметници на културата да бъдат освобождавани от данък сгради. Според тях те печелят достатъчно от входни билети. "Странна позиция, и в европейските държави не се плащат такива данъци", обяснява Румян Ганчев. Изчистването на различията ще е трудно, при положение че от сдружението на общините заявиха, че ще търсят компенсации за ощетяването на общинските бюджети.

Най-щекотливата тема в бъдещия проект е съдбата на частните колекции. Засега няма решение на основния въпрос - как и от кого ще се доказва произходът на находките. В момента това е главна пречка частните колекционери да узаконят сбирките си. Една част от специалистите, като археолога Георги Китов, настояват частните колекции да получат пълна амнистия, друга част - директно да се национализират. Не само гилдията е разединена, политиците също нямат общо виждане. Затова от ведомството на Стефан Данаилов за момента изчакват. Официалният отговор е, че ще вземат под внимание и двете позиции.

Новото предложение в проекта е



колекционерите да декларират с подписа си,



че предметите, които регистрират в съответния музей, не са откраднати, не са от незаконни разкопки или незаконен внос. А в наказателно-административните наредби юристите да посочат каква наказателна отговорност носи този, който е излъгал.

И това обаче няма да реши проблема. Произходът на голяма част от археологическите паметници не може да се докаже, защото е пределно ясен - от незаконни разкопки. А в проекта не са предвидени гаранции за колекционерите, които декларират точно такива културни ценности. "Това е техен проблем, не наш, все пак това е въпрос и на морал", коментира Румян Ганчев. Така обаче голяма част от частните сбирки пак няма да излязат на светло, каквато е целта на новия закон. Всъщност експертите и политиците не са единни дори по въпроса дали обявяването и регистрирането на частните колекции ще означава, че те се признават за законни и колекционерите им се амнистират.

"Движимите паметници на културата са горещ кестен, изваден от огъня, който никой не иска да държи дълго в ръцете си. А не бъде ли разнищен чрез прозрачност и ясни правила, след 5 години просто няма да има какво да защитаваме, дори да приемем най-съвършения закон в света", коментира Валентина Григорова-Генчева.

Според специалистката не е ясно кой ще регистрира хилядите ни паметници на културата, включително частните сбирки, както предвижда законът. "Трябва по-ясно да се укаже как става регистрацията, защото пак рискуваме да чакаме години да се пишат наредби и законът да не бъде разпоредителен, а пожелателен", казва тя. Министерството обаче твърди, че подготовката на наредбите върви паралелно с изработването на закона. До октомври например



трябва да е готова наредбата за фондовете



Разнобой предизвиква и даването на разрешителни за разкопки. Сега то се дава от Археологическия институт с музей към БАН, но се съгласува задължително с Министерството на културата. Според новия закон това вече ще прави междуведомствен съвет, председателстван от ръководството на института. Редица експерти обаче - предимно археолози и директори на други музеи, смятат, че решението трябва да е на културното ведомство.

Бели петна има в търговията с културни ценности, твърдят критиците на проекта. "Не е описано дали ще се търгува само с регистрирани у нас предмети или и с такива, които са от външни аукционни къщи, но имат изрядни документи. Не е ясно и кой ще ги контролира, ще има ли например изрично изискване да присъства наблюдател от държавата", казва Генчева.

Търговията ще се извършва в



антикварни магазини, които ще се лицензират от МК,



предвижда законопроектът. Занимаващите се с подобна дейност трябва да имат определен образователен ценз и да са регистрирани като търговци на културни ценности. Те ще водят и специални дневници, в които да записват произхода на предметите и да уведомяват МК за всяка сделка.

Културни ценности ще се предлагат и на аукциони. Още обаче няма решение държавни или частни (както в повечето страни) да са те. Засега надделява мнението да са държавни. "Идеята е да има по-голяма гаранция за честност и да се знае, че ще се търгува само с културни ценности с деклариран произход, а не като това, което сега става в Пловдив, София и Велико Търново", казва Румян Ганчев.

След като в оборот влязат само декларираните културни паметници, всяко нещо, което се внесе допълнително и не е регистрирано, ще се конфискува. "При положение че се затегне и контролът по границите,



иманярите ще загубят ищах да копаят,



защото няма да има къде да пласират продукцията си", твърди Ганчев.

Проектът на закона за културното наследство е изпратен до регионалните музеи в страната. Засега предложения са дали само пет от тях - тъжна липса на инициатива от най-заинтересованата страна.



АБСУРДИ

Експертите, подготвящи закона, ще трябва да оправят и други неточности - като например да предложат дефиниция на понятията "културна ценност", "иманяр", "копие", "фалшификат". "Никъде няма закон, който да се позовава на конституцията или пък на традициите, както е записано в проекта", казва Валентина Григорова-Генчева, експерт в отдел "Злато и нумизматика" в Първа Инвестиционна банка.
Снимка: Борислав Николов
Всеки месец в Първа инвестиционна банка получават молби за извършване на експертизи, тъй като музеите обикновено разполагат само с един експерт-нумизмат. Затова според Валентина Григорова-Генчева, експерт в отдел "Злато и нумизматика" на банката, е нужна структура на независимия експерт-оценител, каквито има по цял свят.
12
1834
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
07 Юли 2006 01:33
Може би точно под тази статия е мястото да задам един въпрос, който ме вълнува, меко казано и се чудя това истина ли е или не е истина. Чаках някои други да го зададат ама не би. Аз ще трябва да го задам.
Преди два три дена Боян Радев направи дарение - не първото и много скъпо по думите на Божидар Димитров ( лично аз дъбоко се съмнявам в посочените шестцифрени суми)
Добре де, има ли някои да пита ясно Радев откъде има всичко това. Кой е този вълшебник дето му снася национално богатство в колекцията и после той със същото това богатство си купува индулгенции и благосклонността на Божидар Димитров от типа - никой да не смее да пипне Боян Радев.
Е що бе професор Димитров, това че дава дарение не значи че се откупва от наказателно преследване, освен ако не си направил споразумение с прокуратурата.
Този човек е свързан с тайните служби на Живков - обществена тайна е - и като охрана на вътрешния министър и като ченге в къщата Витгенщайв във Виена.
Ще го пита ли някои ( а и такива като него дето се правят на патриоти с парите на нашите родители) откъде е колекцията му?
Такива платени патриоти са най-опасни, но тук става дума за нещо конкретно, откъде са тези предмети и кой ги е дал на Радев. Връзките му с определени среди не са тайна и сега и знаят къде да продадат откраднатото.
Е има ли някое свестно ченге да му потърси сметка и да доведе нещата докрай, въпреки гръмовержната заплаха на Божидар Димитров ( на който въобще не му влиза в работата да защитава когото и да било още повече хора които не са казади цялата истина за произхода на това което притежават!
07 Юли 2006 02:00
Анти, абе тая твоя къща Витгенщайн на ционистка работа мирише, бореца сигур е шабес-гой - кво се чудиш.
07 Юли 2006 03:11
*****.
Витгенщайн ми е един от любимите философи...

Редактирано от - bot на 07/07/2006 г/ 09:26:54

07 Юли 2006 10:49
Новото предложение в проекта е колекционерите да декларират с подписа си, че предметите, които регистрират в съответния музей, не са откраднати, не са от незаконни разкопки или незаконен внос.

Черепа вече си призна публично че е купувал от иманяри. Ако подпише е готов за съд. Ако цялата тая работа с подписите няма да е една проформа процедура с цел раздаване на индулценгии и амнистии, естествено


07 Юли 2006 10:55
Чел съм интервю на Боян Радев в което описва как се е сдобил с античните предмети.Познавали го много хора, идвали при него с изкопани предмети, казвали му, че ще ги изнасят в чужбина , а той - недейте така, момчета, тези неща трябва да останат в България и им давал по някой лев.Благороден чиляк, значи.
07 Юли 2006 11:16
антибиотик
и аз смятам за порочна практиката разни парвенюта с подкупи и подаръци да си създават името на филантропи и меценати, да си издействат защита от страна на културните среди и безнаказаност пред закона. в крайна сметка те насърчават лова на съкровища, при който се унищожават най-безогледно историческите паметници които трудно могат да се отмъкнат и продадат, и така се губят знания. директори на музеи и археолози трябва да са последните хора, които защитават иманярите и техните работодатели

07 Юли 2006 11:22
гойко, по-благороден щеше да е ако водеше тия хора за ръчичка в полицията или съда, а не при потенциални купувачи (което е съучастничество в престъпление) или сам да изкупува продукцията от незаконна дейност (което пак е престъпление и е неморално). когато всички по веригата на тези престъпни схеми носят отговорност тогава може да има ефективна борба с това явление. а не "меценатите" и "колекционерите" да са невиннни, а само иманярите (чийто имена те знаят но отказват да назоват) да са "лошите", ама явно не чак толкова лоши щом се върти бизнес с тях и така се насърчава дейността им

07 Юли 2006 11:30
а иначе то е ясно че в тая сфера не може да съществува дълго вакуум. след акто държавата бдикира от задължението си да си пази културно-историческото наследство и да продължи изучаването му то е ясно че ще се намерят хора които да се заемат с тази задача на своя глава, и то не на ползу роду, а за лична изгода. бездържавността беше удобно извинение да се толерира бизнес за милиони с културните ценности и историческата памет на земята ни. а сега се очава да махнем с ръка, да забравим и да простим. по-лошо даже, очаква се да благодарим на предприемчивите "родолюбци" заплатили за окраждането и разрушаването на стотици археологически обекти

07 Юли 2006 11:40
Впрочем какъв е проблема на културните контрабандисти щом могат да изпарят ТРИ - тонен каменен саркофаг, както твърди проф. Н.Овчаров.
07 Юли 2006 12:02
Овчаров си измисля за саркофага, просто защото един такъв примитивен саркофаг като показания на снимката не си струва да се краде /без украса, груба изработка, у нас има хиляди такива./
07 Юли 2006 22:01
Ми не знаете ли, че починал европеец на златните?
Антики ли? Не са актуални, идат президентски избори! Нема кандидати, ама и проблем нема! Избирай Българино, сега ти се е отдало!
25 Септември 2008 10:15
тук има точна информация и документи по темата
*****

spam Натиснете тук

Редактирано от - bot на 25/9/2008 г/ 12:47:08

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД