:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,604
Активни 772
Страници 16,169
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Проявяване на старите снимки

В дните, когато парламентът най-после отмени задължителната военна служба, на масата ми се появи необикновена снимка: двадесет мъже, подредени в три реда, спокойно загледани в обектива. Човек може да си въобрази, че гледат в бъдещето, но всъщност те просто чакат птичето да излети и да си продължат работата. А работата им е трудна, безсънна, но окриляща: те трябва да извършат обединението на България.

Това е снимка на Военния съвет от април 1909 г. Минали са три десетилетия от Освобождението. Националната идея е узряла в обществото: свобода за цялото Отечество, за брата роб отблизо и далеч. Тези мъже трябва да подготвят и извършат това.



Думата елит в България извиква подозрение



Пък и ирония. Но генералите и полковниците от старата фотография без преувеличение са точно това. Те ще го потвърдят през три предстоящи войни, имената им ще останат в историята като имена на победители, а някои - и като имена на градове. Зад гърба си те вече имат битки и премеждия, носили са пушки и са вели знамена. Има въстаници от 1876, четник от кораба "Радецки", диарбекирски заточеник, доброволци от българското опълчение, легендарни капитани от Сръбско-българската война. Всичките са мъже на съдбовния патриотичен избор, с биографии на борци, с храброст и дарби, потвърдени в сражение. Делото на българската свобода за тях е поприще, а не кариера.

Тук следва да се зачудим на времето, в което се разиграва всичко това. Какви са били тези нрави и какво е било това общество, в което тридесет години след "победата" заслужилите и достойни хора, страдалците, борците и героите все още не са били изметени от неизбежните нашенски тарикати, от задължителните по нашите земи самозванци и потребители на права и привилегии.

Впрочем, така е в този кадър. Тарикати, самозванци и бездарници неизбежно има на други фотографии и някои от тях съсипват делото на легендарните военачалници с профанска политика и дипломация.



Трагедията на България забъркват лица от други снимки



и никой не може да предотврати това. Нито някога някой ще го поправи.

Част от мъжете на тази знаменита снимка са във възраст, в която днес военните са вече пенсионери. Всичките са прехвърлили половин век, някои клонят към шейсетте. Близо десетилетие те ще продължат да водят своите армии и дивизии в сраженията на три войни и ще спечелят битки, които ще влязат в учебниците на военното изкуство. По снимките от фронтовете на Европейската ще видим някои от тях да позират с... бастуни. Една част измират за няколко години след нея - може би покрусата помага за това. Странно е друго - че във времето, когато четиридесетгодишните мъже вече са били задължително "бай" и "дядо", никой не си е позволявал да шкартира годните и кадърните, нито да зачертава поколения само за да направи място на други. Те са били кумири на своите войници и са водили в бой момчета, които по възраст са могли да им бъдат внуци. Един устремен към мечтата си народ не робува на предразсъдъци, а



справедливото е винаги и модерно



На бойното поле тези възрастни мъже мислят дръзко и нестандартно, идеите им са свежи, нерядко и революционни, а прозренията бляскави. Ако бяха се трудили на друга някоя нива, не на военната, те навярно и там биха въздигнали българското име.

Но защо се разказва това?

Защото се запитваме има ли снимка от нашите дни, на която след век хората ще са тъй значителни и безспорни? Кои ще са на тази снимка? Къде е "щракната", кога, от кой фотограф? И най-вече: ще се намерят ли двайсет мъже за такава паметна и съдържателна снимка?

Трябва да бъдем справедливи. Мъжете от онази фотография не са били някакви светци от патриотическия иконостас. Те са имали различна политическа ориентация, различни житейски нагласи, различни икономически интереси, морал различен са изповядвали и следвали. Било е време на партизанщина, на всякакви афери, на скандални оръжейни доставки. Изследователи твърдят, че някои от участниците на снимката не са се и поздравявали при среща, враждували са непримиримо.



Има и комична подробност:



един от мъжете в кадъра е... отсъствал в момента на заснемането. "Щракнали" са го без него. Но бил любимец на Фердинанд... Добавили го! Присъства сега като истински. Без компютри, без фотошоп, най-вероятно само с ножица и лепило. Това, което се разказваше за времето на Живков - как махали и добавяли образи по трибуната на мавзолея, та понякога някои се явявали по два пъти на една и съща снимка - това си е ставало в България още в началото на ХХ век.

Но явно не тези подробности правят фотографията значителна. Значителна, тържествена и практически вечна я прави каузата, която ги обединява. Каузата, която ги помирява, свързва и вдъхновява. За велики дела. Каузата им се е наричала България. И човек си казва: ако се намерят и днес двайсет души, годни за такава кауза и за такъв обет, непременно да се снимат за бъдещето!
22
3302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
07 Юли 2006 00:56
Калине добре е ама малко рутинно.Нещо по-парливо ако напишеш с твоя майсторлък би хванало много по-голям дикиш.Приятелски съвет1
07 Юли 2006 01:08
фък... по-харашо да не е парливо... че парливото мрънкане е ишчо по-досадно...
07 Юли 2006 02:52
"Думата елит в България извиква подозрение"
НЕ.
'гнус и отвращение' са по-точните думи.
07 Юли 2006 05:01
В сегашния глобализиращ се свят, други ценности освен паричните, няма. Прав е Калин. Сега и 5 човека за такава снимка не можеш да събереш, освен на Яхта в Монако или Хавайско запиване........
07 Юли 2006 06:02
Светло пиво,
в глобализиращия се свят паричните ценности са само за корпорациите. Те не са за всички. За работниците са безпаричните ценности.
07 Юли 2006 06:25
Хубаво е, хареса ми.
Аз си мисля, че и днес в България има 20, 200 и т.н., а защо не и 2 милиона хора, достойни за снимка.
Бих заснел повечето от приятелите си.
07 Юли 2006 06:27
Без живеещите в София
07 Юли 2006 06:43
Този път не ми хареса, ама никак...?! И сега се изтипосват, че и идеали имат, както и преди...пари, пари и пари Ха Ха.
07 Юли 2006 07:04
Хубава статия за хубава снимка за герои!
Калине и за слепия личи, че си рожба на на Р.С.О.
Не ти е ясно коя е обективната движеща сила а снимката си е хубава.
Хората на снимката са прекрасни, умрели и толкоз, други такива вече няма.
07 Юли 2006 08:19
Тук е мястото да се напомни, че една снимка може да струва колкото 1000 думи. Поради което е особено странно, че ТАЗИ снимка не е предложена уважаемому читателю.
07 Юли 2006 09:31
Добро есе. Като историческо напомняне и толкова.
"Защото се запитваме има ли снимка от нашите дни", и т.н. – това “защото” е твърде въздушно. Защото () дали съвременниците на снимката са давали същата оценка за хората от нея, каквато днес авторът ни дава и ние сме съгласни?
Да оставим този въпрос на някой К.Д. след сто години, това не е работа за съвременници.
Между другото и аз питам, защо авторът не е сложил и снимката. И странно защо не споменава имената на 20-те мъже? Май те не са важните, а само повод за дълбоки мисли...
07 Юли 2006 10:04
"Е, де ги таквиз хора", казваше баба ми навремемто, "избиха ги още в турската война" (т.е. в Балканската).
Тия хора едно време са се водили по девиза "Бог, Цар, Отечество"

След това дойдоха на смяна тия дето се водеха по лозунга:
"Без бог, без цар, без господар"

Тия продадоха България и я докараха до днешния й хал.
07 Юли 2006 10:13
Много е ясно, че съвременна снимка няма и не може да има.
Защото на нея ще са все хора, постигнали нещо с помощта на измама, нечестност, престъпление, долен кариеризъм, мръсна душа и слаб морал. Мошеници демек.
В съвременна България няма успели хора с честност и благородство.

07 Юли 2006 10:44
Една от многото форми на съвременното носталгично-регресивно малоумие, заради което ни заплашват беди като "Атака". Възвеличаване на начинаещи професионални организатори на масово умъртвяване на хора (т.нар. офицери), служили, теоретично, на безсмислената утопия за обединяване на всички хора от един етнос в една и съща държавна единица (т.нар. национализъм), а практически - на ламтежите на тогавашния елит за власт и пари, които обаче са се набавяли не само както сега, чрез пряко кръвосмучене на собственото население, а и чрез отхапване на късове от чуждото с цената на живота на своето (т.нар. завоевателни/освободителни войни).

Да, именно с лозунга "За Бог, цар и отечество" - безсмислени античовешки идоли, оправдаващи по див и ирационален начин първобитната мизерия и смърт на редовия българин - именно с него са действали те. Ако се намери отново някой, който да прегърне девиза "Без Бог, без цар, без господар" - ще го последвам, защото този девиз е единственият достоен за човешко същество.
07 Юли 2006 11:16
Тим, ония действително така са се клели, ама царо сега прибира имоти, които тогава е придобил бе аркадаш, а Вие си връщате земя и имоти пак тогава придобити, кво стана с клетвата..."Бог цар Отечество, ама и имане"...че прибиратеи от построеното по времето на безбожниците след това...Ха Ха.
07 Юли 2006 11:44
(снимка: натиснете тук)

ето снимката.
07 Юли 2006 12:02
Тезата, че и преди са крали и че е имало корупция, не е нова. Затова е имало и закон за съдене на министри...
Но изключенията от правилата са били по-малко. Сега правилото е да се краде. Изключения май няма... Всеки си знае процента.
Ето нещо в подкрепа на тезата на Калин Донков. Не е лошо да се идеализира. Понякога.

Бивол

По скулптурата “Те победиха” (1914 г.) на Иван Лазаров

Той изтегли
всички тегла и товари -
обози,
санитарни коли,
лафети,
за да измиеш лице, Българийо,
на три морета.

Върху силни нозе -
могъщо тяло.
Редом крачи-мълчи
твоят българин.
Какво са всъщност
националните идеали?
Няма кратък отговор.
Няма и дълги.

Пътища-бинтове,
додето стига поглед.
Жилава кал.
Уж непристъпна крепост.
Първият в историята боен полет.
Поредният поруган
национален епос.

Те победиха!

Но победата не прихвана -
отдръпнаха се моретата,
свиха се знамената.
Колкото по-славна
историята стане,
толкоз по-жестока
й е цената.

Върху силни нозе - могъщо тяло.
Българин,
превил безсмъртни плещи.
Какво са всъщност
националните идеали?
Няма точен отговор.
Но няма и грешни.





Стихотворението е от тук:

http://www.worldnn.com/pp/genchev/index.h tml

07 Юли 2006 12:59
Мерси за снимката, г-н Донков!
07 Юли 2006 15:26
Съгласен съм с анонимен44.
07 Юли 2006 16:46
Службътъ съ утменьъ, но нравът - нье.....
07 Юли 2006 16:51
Ма, как да не можеме да събереме 5 човека за снимка, бре! Ще туриме най-отпред Гоце, после Доган-бей, Гейчо, Цара, Виктор и Костов. За да нагласиме петорката ще отрежеме Сокола от снимката, па после ще го залепиме пак.
07 Юли 2006 21:53
Milcho,

Едно време българите са се връщали масово от Америка за да се бият в Балканската война.
Да ти кажз защо. Защото хората са имали имот, род и челяд, която да защитават.
Като дойдоха ония колективисти дето я карат по принципа "Без бог, без цар и без господар" изпоклаха на порядъци повече от своите за чужди цели и след това българите предпочитат да продават и малкото, което имат за да бягат.


Това е то шамара на историята на прогреса!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД