Ивелин Николов е зам.-председател на БСП и шеф на Националния предизборен център на соцпартията. Изпълнителен директор на Института за социална интеграция. Зам.-ръководител на Школата по политически мениджмънт към фондация "Фридрих Еберт". Член на експертния съвет на българското "Училище за политика" към Съвета на Европа.
- Г-н Николов, колко голям е трусът в управляващата коалиция?
- Коалицията не се тресе, а се опитва да живее някакъв живот чрез опитите на всяка една от партиите да има собствена идентификация. Нито едно от нещата, които се случват през последните дни, не влияе върху стабилността и бъдещето на коалицията. Върху стабилността и бъдещето на коалицията могат да повлияят само слаби законодателни актове или грешни управленски решения на правителството. Засега такива няма.
- Как възприемате тогава последния сигнал от НДСВ за възможно излизане от коалицията след 1 януари 2007 г.?
- Възприемам го като опит на част от колегите от НДСВ да запазят образа на своята партия, която, за съжаление, през последните месеци загуби обществено доверие. А подкрепата й като партия се движи на границата на 4% -ата бариера. От друга страна, настроения срещу толкова сложния формат на управление има и в трите партии. Подобни мнения съм чувал от много от нашите местни структури. Но това не означава, че трябва да го поставяме като публичен въпрос за управлението на страната. Въпрос на всяка партия е да реши своите вътрешни противоречия.
- Защо НДСВ предпочете да направи точно това - да постави проблема публично?
- Не знам какви мотиви ги водят. Ако НДСВ държи да има коалиционна култура и да сме лоялни партньори, не можем да обсъждаме и взимаме становища по думи, които не са официално решение на партията. Нека тяхното политическо ръководство вземе своето решение и тогава можем да го обсъждаме.
- Преди ден казахте, че това, което прави НДСВ в момента, обслужва сивата икономика, която не иска да влезем в ЕС. Какво имате предвид?
- Не това, което прави НДСВ, а всеки, който се опитва по някакъв начин в последните пет месеца преди членството да го възпрепятства, обслужва интересите на тази сива икономика. В България няма по-уплашена от сивата икономика от влизането ни в ЕС. Тези милиони левове, които са под масата, ще се наложи да излязат на светло след влизането ни в съюза. Публична тайна е, че немалко български "бизнесмени" се опитват да подпомагат политици под условие. Радвам се, че ръководството на нашата партия се е опазило от такива неща. Надявам се и ръководствата на другите партии да се опазят. И ако някой подпомага партия и срещу това иска особено законодателство или особено публично поведение, това може да създаде проблем на страната.
- Намеквате, че НДСВ не се е опазило?
- Не. Надявам се да се е опазило. Смятам, че НДСВ не се влияе от такъв тип бизнес. И при борбата с престъпността по-голяма част от този сив бизнес и организирана престъпност се разкриват. Склонен съм да твърдя, че все по-малко остават в страната ни такъв тип икономически групировки. Единствената логическа връзка в случая е, че независимо от какви мотиви го правиш, пречейки на членството на страната, ти помагаш на тези хора. Колегите от НДСВ много добре знаят, че всяко едно изявление се гледа под лупа от европейските ни партньори.
- Колко основателни са претенциите на НДСВ за повече власт по места? Има и обвинения, че се уволняват техни кадри?
- Въпросът има две страни. Слушайки през медиите различни координатори на НДСВ, аз се убедих, че това не е общо тяхно мнение. Другата страна на въпроса е - просто не е вярно, че се уволняват кадри на НДСВ. Равнопоставеност не можем да търсим. Споразумение за брой реализирани кадри на местно ниво няма. И там единственият принцип е професионализъм и вършене на работа. Истината е, че най-малко кадри на регионално и местно ниво в управлението има БСП. Това понякога е проблем и изнервя нашите структури. Но винаги съм казвал, че предпочитам така да бъде, но да е стабилно управлението, отколкото да се опитваме да си пречим. Факт е, че през периода 2001 - 2005 г. НДСВ и ДПС поставиха свои хора по места. Ако сме добри коалиционни партньори, не можем да кажем - извинявайте, партньори сте, но си вървете. Не знам какво точно имат предвид колегите от НДСВ. Нека вземат официално решение и тогава ще го коментираме.
- Дали този ход на НДСВ не е протягане на ръка към Бойко Борисов, който иска предсрочни избори?
- Не мога да преценя. Всяка партия може да протяга ръка на всеки един гражданин. Нашето споразумение засяга единствено 40-ото Народно събрание и това правителство. Оттам нататък в НДСВ имат право сами да избират бъдещето си като политици.
- Струва ли ви се сериозна версията, че Симеон Сакскобургготски ще се оттегли от партията?
- Честно казано, лидерът на НДСВ не е от хората, с които общувам често. Нямам представа какви са му намеренията. Но колкото и нелогично да звучи или неочаквано за част от избирателите на БСП, твърдя, че г-н Сакскобургготски е един от гарантите на стабилността на сегашната коалиция. Надявам се да поеме докрай отговорността си за участието в това управление.
- Какво влияние върху стабилността на управляващата коалиция ще окаже решението на НДСВ да не подкрепи Първанов за втори мандат?
- Не знам да има такова официално решение. Колегите от НДСВ заявиха, че ще имат собствен кандидат. Очаквах да постъпят така. Ако наистина искат да имат бъдеще като партия от десния център, те трябва да опитат силите си на президентските избори. Не знам кого имат предвид за кандидат. Трудно ми е да си представя български гражданин, който да е по-силен кандидат от Георги Първанов. Но уважавам правото на НДСВ и не смятам, че това ще повлияе на целостта на коалицията. Надявам се, колкото и негативни елементи да има в кампанията, поне между партниращи си партии да няма остри сблъсъци. В щаба, който ние формираме, нямаме намерение да правим негативна кампания. Дано и другите постъпят така.
- Как коментирате изследването на "Маркет Линкс", според което близо 49% от българите искат нов президент?
- Не вярвам на тези данни, при цялото ми уважение към социолозите. В Изпълнителното бюро обсъждахме последното изследване на АССА-М, поръчано от Националния предизборен център на БСП. То показва, че е очевиден превесът на Георги Първанов. Дори ако се отдели групата на тези, които твърдо са решили да гласуват, 63% от тях още отсега казват, че ще подкрепят Първанов. Това не значи, че изборите ще са лесни. За нас е важно колкото се може повече български граждани да гласуват. Не се е появил досега силен конкурент. Вярно е, че около 20% от хората не са решили какво ще правят на тези избори. Но до изборите има 4 месеца.
- Не смятате ли Бойко Борисов за сериозен конкурент? Ако се кандидатира, де?
- Ако Борисов реши да се кандидатира, би могъл да събере сериозна подкрепа, която върви с различни числа в различни ситуации - между 15 и 25%. Но нито в ситуация на първи тур, нито в ситуация на балотаж той може да достигне подкрепата, която има Първанов. Ако реши да се кандидатира, бих се радвал поне на тези избори да каже какви са му намеренията и какво мисли да прави като президент. Защото на кметските не го каза. И да каже кой стои зад гърба му и кой го подкрепя.
- И какво от това? Хората пак го избраха.
- До, но българският избирател е достатъчно разумен и трудно си представя г-н Борисов в образа на президент. Разбирам го, че е раздвоен. Част от съветниците му го съветват да се кандидатира за президент, защото неговият апогей на публична подкрепа отмина и дори слиза надолу, особено в София. И ако се наложи да чака до местните избори догодина, не се знае какво ще се случи. В същото време други негови съветници го молят да не се кандидатира, защото знаят, че ако това стане, негова партия няма да има.
- Той говори и за предсрочни парламентарни избори.
- Ако някой може да предизвика предсрочни парламентарни избори, досега да го е направил. Никой извън тристранната коалиция не може да предизвика такива.
- НДСВ може да помогне на желанието на Борисов.
- Не вярвам в това. Защото в момента нито има ресурс, нито желание за предсрочни избори. Освен ако не се разпадне партията НДСВ. Лично съм чувал от устата на лидера на НДСВ, че неговата цел е изкарването на пълния мандат на това управление. Нямам основание да не му вярвам. Ако отделни части от НДСВ решат да напускат и да правят нещо друго, това си е техен въпрос.
- Ако Първанов загуби президентския вот, това ще повлече ли БСП?
- Такова предположение ми звучи абсурдно. Реалист съм и си мисля, че не трябва да се занимаваме с фантастика. Фантастика е Първанов да загуби. Но съм сигурен, че резултатът от президентските избори ще повлияе на политическия процес в страната, и на предстоящите избори за европарламент, и на местния вот.
- А дали заради неизпълнени обещания от страна на БСП в изпълнителната власт част от избирателите няма да отидат до урните на президентския вот?
- Предизборната платформа на БСП обхваща период за четири години. А още няма една година от старта на това правителство. Затова е трудно да се говори за това какво е изпълнено и какво не. Последното изследване на АССА-М показва, че близо 90% от избирателите на БСП още днес са готови да подкрепят Първанов. Не така стои въпросът с избирателите на други партии. Например 6% от избирателите на Иван Костов са готови да подкрепят Първанов, 20% от СДС - също, 47% от НДСВ са готови да подкрепят Първанов. Първанов показа профил на национален, а не на партиен президент.
Черна комедия би било Седефчооглу ефенди да спечели