:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,269
Активни 486
Страници 834
За един ден 1,302,066
Анализ

България се превърна в комплекс на румънската политика

Снимка: "Сега"
Румънският бум по българските курорти започва от момента, откакто съседите разбраха, че за парите, платени у нас, почивката си заслужава.
Представата на румънеца за добро прекарване на ваканцията е свързана не толкова със спиращи дъха пейзажи, нито дори с ниски цени, а по-скоро с усещането, че за парите, които

си платил, си получил съответната услуга. Румънецът иска да знае, че не е окраден, че към него е било проявено уважение и че парите, които е платил, са се превърнали в приятна и релаксираща почивка. Румънският турист не иска да се нервира по време на ваканцията си. Дори да предположим, че Румъния може да предложи някои уникални гледки,

ако им се възхищаваш изнервен от някоя надута сметка, резултатът би бил в най-добрия случай нулев. Досега туристическият рай започваше от Гърция и Турция - страни, с които със сигурност не бихме могли да се конкурираме, тъй като са водещи туристически

дестинации. Румънското крайбрежие все още оцеляваше благодарение на почивки през уикенда и благодарение на някои малки предимства, свързани може би с дългия път до Егейско море или известна разлика в цените в разгара на сезона.

Съкрушителният удар за румънските курорти дойде миналата година, когато България се отърси от статута си на транзитна страна и румънците откриха, че няма вече нужда да опъват

чаршафите си на плажа в Мамая, при положение че на Албена получават шезлонг, включен в цената на стаята им. Примерите могат да продължат. Тази година



в България се очаква да отидат близо 80 000 румънски туристи



Може би миналата година българите не припечелиха много пари от румънците, предлагайки им ниски цени и качествени услуги. Тази година обаче със сигурност ще спечелят, защото печалбата в туризма се определя от това колко туристи ще дойдат през следващото лято. Колко от румънските хотелиери мислят така?

Дадохме на туризма това, което се полага на туризма, и сега продължаваме нататък по интересния път на резултатите от румънско-българските перипетии от последните години. Откакто си дадохме сметка, че е по-лесно да си представим евроинтеграцията като състезание с опонентите, а не като тичане срещу хронометъра, както би трябвало да бъде, България се превърна в малка обсесия на външната политика на Румъния. В края на 90-те

години се радвахме, като гледахме как българите плащат билета си за автобус с две яйца, тъй като левът нямаше никаква стойност.

Виждаш ли ги, те наистина са на опашката на Европа! След като икономическата реформа на юг от Дунав започна да дава плодове, докато при нас Социалдемократическата партия се занимаваше най-вече с дрънканици около нормите на Европейския съюз, България премина в противоположна позиция в състезанието между двете кандидатки за Европа. Властите в Букурещ започнаха да напомнят за сплотения и неразрушим българо-румънски тандем. След като проблемите в съдебната система започнаха да засенчват икономическите резултати - феномен, който в Румъния функционира с обратен знак - се появиха проблемите на българите с Европейската комисия.

Тогава,



със зле прикрито задоволство, ние започнахме да говорим



за разделяне: дойде нашият ред! А след това отново изгря тяхната звезда, този път благодарение на туризма. Целият този дисонанс, натрупван в продължение на години, в един момент ще се взриви.

Може би Вадим (Корнелиу Вадим Тудор, лидерът на крайнонационалистическата Партия Велика Румъния, бел. пр.) един ден ще се събуди и ще постанови, че българите са нашите

най-големи врагове, а не унгарците. Може би вицовете за българи ще заменят тези за унгарците. Трябва да открием народ, който да бъде по-лош, по-глупав или по-крадлив, за да хвърлим на него вината и да си отдъхнем. (БТА)
20
3834
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
12 Юли 2006 23:29
"...Трябва да открием народ, който да бъде по-лош, по-глупав или по-крадлив, за да хвърлим на него вината..."
Най-вероятно вече са го открили. По-глупавия народ. Щом и за тях е по-евтино вместо в Мамая да отидат в Албена, а за нас Албена е лукс?
12 Юли 2006 23:38
Хубаво, че сте препечатили румънската статия, но кога ще се похвалите с авторска подобна? Да примомняме ли, че освен в журналистиката, правосъдието, дипломацията, акциите на гражданското общество срещу корупцията на управляващите и доходите на глава от населението, румънците с нищо не ни превъзхождат?
12 Юли 2006 23:47
Няма какво да се сравняваме с румънците-ние сме еднакви. Дори когато са ни го начуквали, са го правили със смазочни материали, за разлика от други...
13 Юли 2006 06:49
Абе незнам защо ама вие в този форум винаги сте много голями разбирачи! Все пак преди всичко България! Винаги говорите против тази държава, дори за момент си мисля дали сте българи! Специално за туризма сме много по-напред от румънците!
13 Юли 2006 09:33
Подготовка!
Щом им харесва на румънците Албена, Каварна и дори Варна, ще започнат работа по самоопределяне на румънско малцинство, след неговото легитимиране ще има искане за автономия на Добруджанският край с последващо присъединяване към Румъния. Подобна технология се прилага от Румъния сега в Молдова.
В началото на демокрацията ни (90 те години) в Европа се разпространяваше мнението, че България не може да съществува като единна държава и най-късно до 2010 г. ще бъде поделена между съседните и държави!
Преговорите за бъдещото поделяне зациклили тогава, защото Турция искала и Варненският вилает, но Румънците подкрепяни от френците, не били съгласни!
Но, идеята може да продължава да се разработва, между съседите ни! Кой знае?
Ние сме толкова разнебитени, като държавност, икономика, общество, морал, въоръжени сили, правозащитни органи, че само въпрос на малко воля от някоя съседна държава е да ни пороби или завладее по някакъв повод!
До някъде американските бази у нас, може би са превантивната мярка, за сега!
13 Юли 2006 09:48
Честно казано, не съм срещал румънец, който да ми твърди, че са по-добре от нас. До известна степен имат комплекси от България и Унгария. На моменти не са толкова самокритични като нас. Една от най-съществените разлики е, че Румъния е действително многонационална и хетерогенна страна. Ромското население е значително по-голямо, включително като процент от цялото население, унгарците имат съвсем покрите самочувствие и са в настъпление, българи, украинци и сърби има също доста на брой, в Добруджа българското и турското население преобладава спрямо влашкото...
13 Юли 2006 09:52

Това платена реклама ли е?


13 Юли 2006 10:04
Колеги,
при румънците работата е нищо но от сърце. На НАТО това вече му е ясно, а съвсем скоро ще стане ясно и на хората от европейските институции. Няма нищо странно че идват в България, достатъчно е да посетите Констанца за да ви се изясни положението - има една главна улица като за световно и ако кривнеш в страни всичко е кал и дупки. Цялата им работа е такваз - в Букурещ миналата зима - пред парламента им - изблизано - на 20м встрани 5 мангалина бяха запалили един контейнер за боклук и се грееха. На още 20 - още 5. А като поговорихме с испанските си колеги, те бяха много учудени да прочетат че в исшпания пропищяли от български циигани... всъщност проблема бил с крадливите румънски мангали които просели на тълпи и нападали организирано автобуси и влакове. Изводът - политическата им върхушка и журналистите им се опитват (както и нашите междувпрочем) се опитват да манипшулират общественото мнение - не ние сме най-зле - българите са ужасно назад. Това без съмнение е един крайно безсмислен спор
13 Юли 2006 11:25
Забравих да спомена Еуджен Йонеску, Тристан Цара, Константин Брънкушь, Мирча Елиаде, по-изтънчения начин на изразяване и обноски . Но - ако се абстрахираме от тези дреболии - с нищо не ни превъзхождат.
13 Юли 2006 11:35
кофти им е ракията, деба и елитаристите деба...
13 Юли 2006 11:46
Обаче бирата им си я бива Препоръчвам марка Силва - любимата на Чаушеску, ако някой има път натам. Одобрена и от чехи в мое присъствие.
13 Юли 2006 11:51

По силата на служебни задължения посещавам Констанца пет-шест пъти годишно. Потвърждавам впечатленията на carrot.
13 Юли 2006 11:59
а ние пък си имаме стеце даскалов.
13 Юли 2006 11:59
Е, за разлика от някои, аз не се гордея особено с предприемчивостта на българската политическа мафия, успяла да си подели НАШЕТО черноморие (справка Зл. пясъци и Сл. бряг, скоро и Иракли), нито на руската такава, пак там.
13 Юли 2006 14:04
BTW, румънската цуйка е доста добра, а тази от круши би събудила и мъртвец.
13 Юли 2006 14:46
В Румъния консумацията на бира не е толкова голяма, колкото в БГ. Колкото и странно да звучи мисля, че имат и два пъти по-малко пивоварни отколкото има в България. Пил съм "Урсус" - не е нищо особено.
13 Юли 2006 15:45
Бира 2004 година:
България 59.5 литра на глава от населението
Румъния 58.2 литра на глава от населението
Румъния със сигурност има 45 пивоварни. В България не мога да се сетя за повече от 10. Любопитното е, че Румъния представлява изключение с равномерната подялба на потребление на вино, твърд алкохол и бира: по една трета от алкохолния пазар.
13 Юли 2006 18:07
За Енчев никой нищо не казва...
13 Юли 2006 20:39
el mojado вчера се завърна от обиколка на българското черноморие и с изумление констатира че румънците са със стабилно присъствие на Златни плясъци , например. И само си помоислих Боже как ги е наказал Господ хем да имат черноморско крайбрежие хем за нищо да не става. Няма начин да е иначе щом харесват Златните плясъци.
14 Юли 2006 07:10
Румънското крайбрежие си е старата българска северна Добруджа, дадена от Русия на Румъния в 1878 за компенсация за Бесарабия и без да ни пита. Румънците не искали Добруджа, громко протестирали, искали си своето.
*
Окръг Констанца много прилича географски на съседната община Шабла, а също на крайбрежието от Бургас до Сл. бряг - плоскАта равнина, степна растителност (древната мала Скития), нарязана от лимани (като Бургаското, Атанасовското и Шабленското езеро). Мамая е на тесен провлак между морето и лимана и прилича и на Маями бийч, и на Бургас. Нямат наистина уникалното крайбрежие от Варна до къде Яйлата. Двореца на рум. кралица Мария бил все пак не къде да е, а в Балчик. Пристанището на Констанца е като на Одеса. Но и румънското море е хубаво море.
*
Румъния наистина още минава на запад за по-изтънчена страна от България, но то е заради латиницата, романския език, унгарска Трансилвания със замъка на Хунияди и френското влияние. Румъния има Тристан Цара, Бранкузи, Йонеско и Елияде, България - Кристо, Паскин, Канети (поне навсякъде пише, че е Bulgarian-born; a Цара и Йонеско също писали не на румънски), Цветан Тодоров, Юлия Кристева. Ако францизуте харесват румънците, англичаните и американците (не немците) са разположени да харесват повече българите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД