:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,942
Активни 433
Страници 1,507
За един ден 1,302,066
Вяра

Религиозните символи с ограничена употреба

Правото на практикуване на религия не е абсолютно, показват делата в Европейския съд по правата на човека
Снимки: Ройтерс
Кашмирско момиче в час по физическо.
Докъде се простира правото на свободно практикуване на религията? Накърнява ли забраната за носене на забрадки в училищата личния избор на вероизповедание и представлява ли забрадката религиозен символ?

Този дебат дойде на дневен ред и у нас с внесената първа по рода си жалба в Комисията за защита от дискриминация. Обединението за ислямско развитие и култура сезира органа заради въведените в смолянската гимназия по икономика униформи и отказа на две момичета да свалят забрадките.

Добър ориентир в това сложно - и от юридическа, и от обществена гледна точка, поле е практиката на Европейския съд по правата на човека. В десетки решения съдиите изтъкват, че за разлика от свободата на мисълта, съвестта и религията, които са абсолютни, правото на практикуване на дадено вероизповедание може да бъде ограничавано в името на обществената сигурност и обществения ред. Препратка към няколко казуса в Европейския съд съдържа и решението по делото за документите за самоличност на мюсюлманките от 2002 г. Тогава родният ВАС прецени, че изискването на снимката да се виждат двете уши и поне 1 см от косата не представлява дискриминация. Какви са аргументите на Европейския съд по едни от най-често често цитираните дела за религиозната свобода?



Луция Дахлаб срещу Швейцария



Луция Дахлаб е назначена за начална учителка в кантона в Женева на 1 септември 1990 г. След период на духовни търсения през март 1991 г. тя се отказва от католицизма и приема исляма. Педагожката решава да следва препоръката на Корана, да не показва лицето си пред мъже и започва да ходи на училище забрадена. Същата година тя сключва брак с алжиреца А. Дахлаб.

През май 1995 г. училищен инспектор информира властите, че Луция редовно ходи със забрадка на училище. Родителите на учениците не са възразявали срещу тази практика, изтъква инспекторът.

Година по-късно, след разговор с Луция, директорката на училището издава заповед учителката да спре да носи забрадка, докато преподава, защото това представлява "средство за религиозна идентификация в публична, светска образователна система".

В жалба пред федералния съд Луция изтъква, че забрадката може да се закупи от всеки един хипермаркет, не следва да бъде третирана като религиозен символ и е напълно безобидно облекло, подобно на шалчетата около врата.

Федералният съд отхвърля тези аргументи. "Няма съмнение, че Луция носи забрадка и широко облекло с цел да се подчини на препоръка, извлечена от пасаж в Корана", изтъква съдът. В решението се посочва още, че забрадката е



религиозен символ с мощно послание -



той веднага се разчита като знак за религиозна принадлежност. Това нарушава 2 изисквания - за религиозна неутралност в училищата и неутралност в поведението на държавните служители.

Пред Европейския съд Луция твърди, че липсата на жалби от страна на родителите е доказателство за религиозната й толерантност и на практика говори за липса на реално основание за налагане на забраната.

Европейският съд отхвърля жалбата на Луция като неоснователна. В решението си ЕСПЧ приема аргумента на федералния съд, че учителката преподава на много малки ученици, които лесно се влияят. Въпреки липсата на конкретни оплаквания случаят е достатъчно значим, а отразяването му в медиите е предизвикал значим обществен дебат.



Лейла Сахин срещу Турция



Лейла Сахин е от традиционно мюсюлманско семейство и счита за свое религиозно задължение да ходи забрадена. През 1997 г. петокурсничката по медицина в университета в Бурса се мести в медицинския факултет на университета в Истанбул. През 4-те години на обучение в Бурса тя е носела забрадка по време на лекции, продължава да го прави до 1998 г. Тогава заместник-ректорът на университета издава предписание, че всички студенти със забрадки и всички студенти с бради няма да бъдат допускани до лекции и ще бъдат заличени от студентските книги.

Лейла отказва да се подчини на забраната и не е допусната до няколко изпита и лекции. Подадените от нея жалби пред две съдилища са отхвърлени с мотива, че забраната на забрадките в университета е съобразена с практиката на конституционния и върховния административен съд на Турция.

Първата забрана на забрадките в турските университети е въведена още през 1982 г., заедно с изискването за носене на модерно облекло. През 1984 г. ВАС на Турция определя тази забрана като законосъобразна. В решението на съда се изтъква, че носенето на забрадка не е невинна практика, а символ на визия, противоречаща с гарантираната свобода на жените и фундаменталните принципи на републиката. През 1988 г. е допуснато изключение за забрадките в университетите, но година по-късно конституционният съд го отменя. "В Турция, където мнозинството от населението е мюсюлманско, носенето на ислямска забрадка като религиозно задължение би довело до дискриминация между практикуващите мюсюлмани, непрактикуващите мюсюлмани и невярващите. Всеки отказ на гражданка да носи забрадка би се възприело като знак, че тя не е религиозна", смята съдът. В решението допълнително се изтъква, че в университетите подобна практика би довела до



конфликти със студенти от други вярвания



През 1990 г. в закона за висше образование е прието ново изменение, според което изборът на облекло в университетите е свободен, освен ако не противоречи на действащи закони.

Именно липсата на повече конкретика е основният мотив на Лейла пред Европейския съд за правата на човека. Тя твърди, че никъде няма изрична забрана за носенето на забрадки. Лейла допълнително изтъква, че нито една европейска държава не е забранила носенето на забрадки в университетите.

Лейла Сахин губи на две инстанции делото в Европейския съд. Съдът прилага подробна справка за историята на секуларизма в Турция, както и на различните регламентации на религиозните символи в различни страни. Не би следвало да се очаква държавите да прилагат една и съща практика при ограничаването на правото на практикуване на различните религии, изтъква съдът. В решението се подчертава още, че забрадките като религиозен символ са породили тежък политически дебат в Турция и приемането на ограничения е в името на обществения ред и защитата на правата на останалите граждани.

Пословични са и две едноименни дела в ЕСПЧ -



Х срещу Великобритания.



Първото е заведено от индийски поданик - сикх, живеещ в Англия. В периода 1973-1976 г. той е глобен 20 пъти заради отказ да носи каска при управлението на мотоциклет. Сикхът отказвал да я носи, защото религията му го задължава да носи тюрбан. В жалбата си до ЕСПЧ сикхът се оплаква, че правилникът за движение по пътищата нарушава религиозните му права. Той подава жалбата и иска отмяна на наложените глоби, въпреки че през 1976 г. законодателството във Великобритания е променено и за сикхите е направено изключение при управлението на мотори. Сикхът губи делото пред ЕСПЧ. Съдът преценява, че изискването за носене на каска е необходима предпазна мярка за мотористите и не нарушава религиозните права на сикхите. То е допустимо спрямо предвидените в Конвенцията за правата на човека здравни ограничения при практикуването на религия.

Заведеното в ЕСПЧ дело срещу Великобритания губи и друг индиец, последовател на исляма - начален учител, нает през 1968 г. на пълен работен ден в Лондон. Според договора учителят трябва да е на работа от 9.30 до 12.30 и 14.30 до 16.30 часа, от понеделник до петък. В продължение на 6 години - от 68 до 74 г., педагогъг преподава в училище, далече от джамия. През целия този период Х. не поставя въпроса за петъчните молитви, задължителни за мюсюлманите.

През 1974 г. обаче учителят е преместен в друго училище, близко до джамии, и решава да ги посещава. Така педагогът започва да пропуска част от петъчните следобедни занимания. После учителят се мести в още 3 училища, които му забраняват да пропуска часове, но той нарушава заповедта. Заради тези проблеми властите предлагат на педагога да мине на частичен работен ден и да работи 4 и половина дни в седмицата.

Х. се жалва, защото не може да изкарва пълна заплата по религиозни причини. Той твърди, че училището е трябвало да съобрази учебната програма с ангажимента му. Съдът преценява, че дискриминация няма. Учителят по своя воля е поискал и приел да работи на пълен работен ден и не е информирал за проблема властите.
 Бившата турска парламентаристка Мърв Кавакчи пред съдебния състав на Европейския съд по правата на човека. Кавакчи предизвика скандал, заклевайки се като депутат със забрадка на главата. По-късно Конституционният съд на Турция разпусна Партията на добродетелта, чийто член бе тя, с мотива, че противоречи на светския характер на страната.
62
4243
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
12 Юли 2006 22:59
Европейския съд не е Божия съд. Вярващите (християни, мюсулмани, евреи и т.н.) трябва да се съобразяват преди всичко с Бога и с Неговите заповеди, а след това с хората. А след физическата смърт всеки ще отговаря лично пред Бог за мислите, делата и чувствата си. А ако не си вярващ ... ами тогава нормално е да те дразнят религиозните символи.
12 Юли 2006 23:06
Очевидно на тез хънъмки образованието им е последна грижа.Май ходят на даскало само за да си покажат новите кърпи.
13 Юли 2006 00:04
Ислямът не позволява на жени да влизат в мюсюлмански храм, така че са решили да се изяват като ревностни почитателки на Аллах в обществени учреждения. Но защо, аджеба в Европа? Ислямът не е присъща за Европа религия, дори бих казал, че е чужда на европейските традиции и ценности.
С ферадже в българско училище- бой с паламарката в тазобедрената област!
13 Юли 2006 00:29
Дано поне по тези въпроси управниците ни гледат повече българските традиции, отколкото разни препоръки от чужбина. Защото ми се струва, че ако не ни се пречкат ще се справим доста по-добре с подобни проблеми, отколкото несвикналите с подобно съжителство държави от Западна и Централна Европа. За разлика от тях ние отдавна знаем как се действа в такива случаи. Както писа и един друг форумец по-горе: "бой в тиквата на кадъната" и веднага ще запее друга песен. Съжалявам за грубия език, но либералните европейски норми са неприложими към тези хора.
13 Юли 2006 00:31
Siol En, нещо сте се объркали, Уважаеми!

Европейските държави са разделили религиозните практики и вярвания от държавността си! Това е основно. Който не му отърва може да отиде в някоя теократична държава. Свободен е да го извърши.

Никой не е длъжен да търпи верски демонстраций, особено от една (станала вече) агресивна религия! На обществени места се спазват порядките и законите на дадената държава. Обичайте спадат към тези неща! Всички провокативни извращения, ще доведат само едно - рано или късно...

... Пламването на религиозната Световна война, по-скоро, по-рано от предвиденото! Междувпрочем вече се намираме в надвечерието 'и!
13 Юли 2006 00:51
Siol En, Моите уважения към тебе и вярата ти, но имаш ли си и най-малката представа, колко хора са били горени на клада, обезглавявани, измъчвани и т.н., защото "вярващите трябва да се съобразяват преди всичко с Бога и с Неговите заповеди, а след това с хората"? И колко от мъчителите и убийците са извършвали жестокостите с абсолютна чиста съвест, защото са били убедени, че "ще отговарят само лично пред Бог за мислите, делата и чувствата си" ?
Мене не ме "дразнят" религиозните символи. Мене обаче ме побиват тръпки, когато тези религиозни символи са носени от фанатизирани хора като тебе.
13 Юли 2006 00:57
EIS BLOCK,
АБСОЛЮТНО си прав!
В ЦИВИЛИЗОВАНИТЕ държави, Религията и Институциите й са ОТДЕЛЕНИ от Държавата! Което означава, че в Държавата ВАЖАТ и се ПРИЛАГАТ гласувани от Парламента закони, а НЕ религиозни Предписания и Норми!
Да, ако един ден Парламентът в една такава държава гласува/поради състава си!/ закони, идентични или сходни с религиозните Правила и Норми- то тези закони ще бъдат също ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ! Но НЕ като "религиозни", а като приети по "светски" и "демократичен" път!
Всъщност, дали тези- със забрадките, са съгласни да бъдат УБИТИ С КАМЪНИ/както повелява Религията им/- в случай, че "кръшнат" на съпрузите си?! НЕ ми се вярва?! Или тогава, пък, ще се позоват тъкмо на законите и Нормите в светската държава, които закони и Правила сега НЕ искат да спазват?! А ?!?
13 Юли 2006 00:58
Eisblock, дано да си лош пророк! Фактите обаче говорят точно в подкрепа на прогнозата ти.

Сега се сещам за една от последните книги на Чомски, където в увода той се питаше нещо от рода на "Ако сега някъде във Вселената, представители на извънземна РАЗУМЕНА раса имат възможността да наблюдават нашите действия тука на Земята, какво ли биха си помислили за нас?"
13 Юли 2006 01:00
Важни са делата, не облеклата.
13 Юли 2006 01:25
Мюсулманите в Мюсулмания и въпроса се решава ........
Вярващите в духовните училища и там да си развяват байраците колкото искат.
13 Юли 2006 01:48
DEVIL,
И за НУДИСТКИТЕ ли са важни делата им, а НЕ облеклата им!!!
Харесвам делата на блондинките-нудистки! Тъй да знаеш!!!
Надявам се в най-скоро време да се появи Религия, чиято Свещена Книга да ИЗИСКВА ходене на жените/ до 35 г. възраст!/ по "Евино облекло" !!! МАЛЕ-Й-Й !!!
13 Юли 2006 01:56
Ще свърши ли джамийският терор?
В. "МОНИТКОР"-13.07.2006
"На 30 юли полицията състави актове на 8 мюезини от различни джамии, нарушили закона за забрана на високоговорителите."
Това не е цитат от научно-фантастичен роман, а съобщение от 31 юли 2005 г. в пакистанския вестник DAWN, който излиза на английски език. На онези либерални елементи в България, които ще се учудят, че безконтролните крясъци през високоговорителите на джамиите са забранени дори в ислямската държава Пакистан, мога да предложа част от мотивите за закона, изложени в същия вестник от 14 юли 2004 г.: "Някои религиозни лидери използват високоговорителите да обиждат и унижават последователите на други религии. Посланията им са провокативни и могат да доведат до религиозна омраза и насилие."
А на сайта на "Международната група за кризи" е публикуван документ с дата 18 април 2005 г., в който някой си Хафизур Рахман пише: "Преди 40 години в Пакистан нямаше никакви високоговорители. И макар че днес правителството ги забрани, освен за азаан (сутрешна молитва), те ечат отвсякъде. Не пощадиха ни дете, ни болен, ни старец."
Как стои въпросът в САЩ? От сайта "Боже, спаси САЩ!" (www.godsaveusa.com) научаваме за подписка, с която граждани на град Диърборн (Мичиган) са прекратили звуковия терор на джамията в щата. Ето част от цитираните аргументи:
......................................... ....
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
13 Юли 2006 02:44
Тъпи журналисти и политици се опитват да ни вменят проблем, който нямаме.
Никакви закони и забрани за носене на забрадки не трябва да има, България е свободна страна и всеки може да носи каквото си поиска, при условие, че няма някакъв вид договор с работодател или изискване на учреждение или каквато и да е институция, която го задължава да носи униформа.
.
В училищата, в които няма изискване за униформи всеки ученик би трябвало свободно да може да носи, калпак, забрадка, гъжва, фес, таке и каквото друго може да си сложи на главата, тялото и краката.
.
Когато обаче едно училище, институция или учреждение има изискване за униформи, това изискване трябва да се спазва и контролирането на спазването му не е въпрос на държавата (освен в армията и държавните учреждение), а на самото учреждение.
.
Ако съм свикнал да нося калпак, следователно няма да мога да стана кондуктор в БДЖ, защото там кондукторите трябва да носят фуражки. Ако един кондуктор реши да захвърли фуражката и да сложи калпак, няма проблем да бъде уволнен.

А иначе бих се радвал ако и Български Християнски момичета тръгнат със забрадки на училище, защото това е националната женска носия.

13 Юли 2006 02:54
Параграфчето е прав за високоговорителите на джамиите, ако некой имам е достатъчно съвестен мохамеданин, да се качва собственоръчно на минарето и да пее.
Обаче не преди 9 сутринта и след 9 вечерта, защото има хора , коитро искат да спят.
13 Юли 2006 03:31
В решението се посочва още, че забрадката е

религиозен символ с мощно послание -

той веднага се разчита като знак за религиозна принадлежност. Това нарушава 2 изисквания - за религиозна неутралност в училищата


А ако носеше кръст дали щяха да й направят проблем? Или може би кръстът не се разчита като знак за религиозна пренадлежност. И това ми било демокрация....Като си помисля, че и ние сме тръгнали натам, направо ми става лошо.
13 Юли 2006 04:12
Религиите са най-малоумното нещо не света. Едва ли нещо друго ще накара хората да се изпокарат за една забрадка.
13 Юли 2006 06:58
Сюнетчиите просто опипват почвата - докъде могат да се разпрострат, докато превземат смесените, помашките и ... българските райони. Български ли казах? Ах, май обидих етническите .segabg.com/img/angryfire.gif[/img]
13 Юли 2006 07:02
етническите чувства, вълнения и мисли на сюнетчиите, исках да кажа...

13 Юли 2006 08:27
А религията, която пък изповядвам аз изисква да се разхождам по гол пищов навън.
13 Юли 2006 08:34
Значи дори в една мюсюлманска държава като Турция може да има ограничения за носене на религиозно облекло, а в България да няма?
13 Юли 2006 09:24
Круелче! Тя Турция е светска държава!
13 Юли 2006 09:44
ЗИТО
Наблегни на ДЪРЖАВА! Чак тогава става ясно, че държавата приема общи правила за живеещите на нейна територия, които важат и се прилагат за всички нейни граждани. У нас това не е така.
13 Юли 2006 10:07
Уважаеми опоненти, моля не приписвайте моето мнение на само една религия.
За религиозния човек нещата стоят по един и същи начин, без значение в коя религия е намерил Бога. За мен е очевидно че когато Бог ти проговори, тогава светското трябва да отсъпи пред духовното. А всичките тези съдистични практики, които ми изредихте, не са дело на религията, като такава, а на "тълкования", повлияни както от текущата социално-икономическа ситуация, така и от отделните индивиди, които са ги тълкували и адаптирали. За съжаление повечето от тях са били слабо образовани, не са познавали нещата в дълбочина или са се нагаждали спрямо текущата обстановка, но ВСИЧКИ са били харизматични личности.
13 Юли 2006 10:10
Тц. Не ща! Понятието не се вързва с действителното положение в СТРАНАТА. Ако наблегна на държава , след това ще трябва да мисля пък има ли държавност.
13 Юли 2006 10:16
Ще цитирам един високопоставен български тарикат по въпросите на верската и етническа търпимост: "От нас, българите, се иска в пъти по-голяма търпимост към друговерците, отколкото се иска в Европа. Причината е, че те нямат обща граница с Турция". Но аз не съм съгласен с това лице. Гърция също има обща граница с Турция, но поради някои особености на националния характер, гърците не показват никаква толерантност към чалми...
13 Юли 2006 10:22
Да ходят с кърпи, бре. Поне ще се познават отдалече и ще се заобикалят...
13 Юли 2006 10:27
Автора
13 Юли 2006 10:38
Пък на нас ни забраняваха да си пускаме бради. Преди това ни режеха кюнци-панталоните.
13 Юли 2006 10:52
paragraph39
Горскио
Eisblock

Наистина не са наши проблеми. А защо? Нали виждаме - в момента тече обезбългаряване на цели райони. Погледнете управлението на страната. Колко много от управляващите БЕЗНАКАЗАНО се идентифицират като турци - с някакви тъпи уговорки (аз сум турчин, ама съм и българин (е, докато сипостигна своето)), погледнете наглостта в мин. на земеделието, погледнете последния скандал във Финландия. Погледнете какво става в консулството примерно в Берлин. Погледнате какво става в т.н. "смесени" региони. А това ислямът е в момента войнстваща религия, с мея се идентифицират много терористи, а гласовете не "редовите"мюсюлмани нещо са много, много слаби, не мислите ли? Май че почти не се чуват. Защо ли?
Верно, ние не можем да преобърнем света, но трябва да се държим достойно[/ green].
Жалки са тези момиченца, които са играчка в ръцете на тези опасни хора - говоря за тези, които искали били да си носят в училище забрадките и ходят да реват за това навсякъде (е, познат сценарий, защо да се правим на глупави?), показваха се дори и по някакъв ТВ канал - не помня по кой. Жалки момиченца, които нито си търсят религиозните права, нито са заблудени. Те са достатъчно големи, за да знаят какво правят. Може да получават пари, може да са водени от страх - това им е грижата на тях- не забрадките.
А за религии - хайде дапрестанат да ни занимават с техния ислям. Има освен ислям и християнство, има и будизъм, хиндуизъм и т.н. и т.н. Така, че не са нито чак толкова важни, ни чак толкова безнадеждно определящи.
13 Юли 2006 11:02
България е православна християнска страна. Привържениците на други религии могат да си ги изповядват стига да не дразнят населението. Не бива да се допуска пропагандиране на мюсюлманството, католицизма и другите секти. Ако тръгна да проповядвам из мека с кръст в ръка, че са езичници и ще горят в ада, дали само ще ми се усмихната или ще ми пръснат черепа. Всеки народ си пази своята религия, освен тези които са поробени. от мюсюлманите достатъчно сме патили за да им позволяваме да си правят каквото си искат.
13 Юли 2006 11:06
Siol En,

жертвам за Вас от времето си за да Ви обърна внимание към два основни пункта във Вашата филипика:

1. Цитат: ...За мен е очевидно че когато Бог ти проговори, тогава светското трябва да отсъпи пред духовното...

- Вероятно знаете, че Озарените хора, във всички религий са се оттегляли на някое затънтено място за да няма нарушаване на уйдинението им с Бога (еремити, отшелници, дервиши и рп.)! Не са имали претенции всичко живо да се сниши, изпокрие или измре, за да имали те, тези "помазани", нужното спокойствие! Очевадно е, че провокативното натрапване на религиозни символи, именно натрапвани като такива, е срещу всички обичайни норми, обичай, закони на светската държава! Още по явно е, че не Божието просветление кара жените от тази една религия да си слагат фереджета, да се забрадват, да се нататрузват в чувалоподобни одеяния или да им се режат клиторите, а причина е натиска и извратеността на войнстващите псевдо-вярващи глигани!
(Бързам да Ви изпреваря при ползване от Вас на контрааргумента за кръстовете: 1. Тук се говори за една християнска държава, с преобладаващо население определило се исторически като християни! 2. Значението на кръстта при всекидневното му размахване насам - натам, по голи цицки или шкембета дори, е изравнено с религиозното значение на наниз сини маниста овесени на магарешки врат на село. Ерго: - аргумента е "пасе"!)

2. Воят от минаретата в една християнска държава е обида за нея! Още по-гнусно е, то да се чува няколко пъти на ден в центъра на София. Град претендиращ за столица и то на уж "европейска държава"! Ако Аллах е наредил да се правят призиви от минарето към вярващите, то те са само заради знака който им се дава КОГА е време за молитва. Аллах не е наредил да се вие с помощтта на технически средства изобретени от шейтаните християни! Около черната джамия до Халите в София не живеят мусюлмани. Ако има такива, то те са в държавните учреждения придошли с коалиционната партия ДПС в управлението. Същите имат работно време и следва да го спазват. Нещо което не се прави - лично видях 50-на души излизащи от джамията по време на обядните призиви от високоговорителите.

Тази джамия бе доскоро артхитектурен паметник. По нечие благоволение този 'и статус бе изменен. Сега би било много по добре за етническия мир, ако тя ОТНОВО стане архитектурен паметник!

Освен това, където и да е в България, следва да се забрани ползването на високоговорители от ходжите. Защо ли?

* Обидно е за Бог, тези да си седят долу и по жиците да изпращат уверенията, че Бог е велик, към небето. Бог, така и така не ги чува. Поне по този начин както ние чуваме.

* Ако ходжата иска да си "пее" от минарето - нека го прави със собственият си глас. Бог ще му се зарадва много повече - да не говорим за околноживущите: - и Гяури и Правоверни!

Редактирано от - Eisblock на 13/07/2006 г/ 11:09:47

13 Юли 2006 11:09
Salin, България е светска държава, църквата няма, и не трябва да има никаква политическа власт, и не трябва да има много повече права от другите религии.
13 Юли 2006 11:15
За религиозния човек нещата стоят по един и същи начин, без значение в коя религия е намерил Бога. За мен е очевидно че когато Бог ти проговори, тогава светското трябва да отсъпи пред духовното.


Вески може да каже че Бог му говори, и да се опитва да използва това за оправдание за постъпките си. Например, може да ти е казал че някое малко дете в градинката е всъщност Антихриста и че трябва да го убиеш - ще го направиш ли?
Или да кажем нещо по безобидно - Бог ти е казал, че само на него трябва да се кланяш, почиташ и поднасяш дарове, затова отказваш да си плащаш данъците, таксите и сметките.




13 Юли 2006 11:18
Eisblock
13 Юли 2006 11:36
Добър ориентир в това сложно - и от юридическа, и от обществена гледна точка, поле е практиката на Европейския съд по правата на човека. В десетки решения съдиите изтъкват, че за разлика от свободата на мисълта, съвестта и религията, които са абсолютни, правото на практикуване на дадено вероизповедание може да бъде ограничавано в името на обществената сигурност и обществения ред.

Не виждам какво може да се добави към това. Браво на автора. Това е една от малкото статии в българската преса въобще, в която авторът се е постарал да проучи из основи поставяните от него проблеми.
13 Юли 2006 11:40
Deteto, църквата във властта работа няма, но за православния морал, православните ценности и православните традиции - има. Ние трябва да живеем и да се развиваме спрямо тези ценности, а не спрямо разни протестански и ислямски глупости. Всяка религия различна от православието само ще разделя България и българите.
13 Юли 2006 11:45
Малка поправка към авторката: сикхите не са мюсулмани. От текста излиза, че са.
13 Юли 2006 11:51
Я гле, араплавърите тука са обърнали резбата.....
13 Юли 2006 12:03
Разбира се, че правото на практикуване на религия (както и правото на практикуване на всяко друго нещо) не е безгранично и трябва да се съобразява със законите. Но (някои) религиозни практики трябва да бъдат ограничавани именно защото противоречат на законите, а не заради религиозния си характер. Тогава държавата ще бъде наистина светска. И в конкретния случай подходът е грешен. Светската държава трябва да разглежда казуса само от тази гледна точка - дали може да се носи определено облекло в училище. Без да взема предвид неговата религиозна стойност (послание). Моето скромно мнение е, че трябва да оставят момичетата да си носят забрадките. Те са прилепнали плътно по главата и не пречат на останалите. А това, че с тях момичетата изглеждат малко странно (и глуповато според мен) си е техен проблем. Ако носеха някакви високи шапки, които примерно пречат на останалите деца да виждат или нещо подобно, тогава може да им се забрани. Но именно от практични съображения - че пречат на останалите. А не заради религиозния им характер.
Примерите, които е дал авторът, са неподходящи. Учителката е можела да избира между забрадката и професията си. След като за заемането на дадено работно място трябва да спазваш някакви правила, определени от работодателя, с постъпването си ти един вид се съгласяваш да ги спазваш. Никой не те кара насила да работиш точно това, така че правата ти не са нарушени. Ако правилата противоречат на твоите разбирания, просто не постъпваш на тази работа.
Сикхът може да избира дали да кара мотор или да си носи тюрбана. Никой не го задължава да кара мотор, но ако той иска, трябва да се съобрази със законовите изисквания за това.
За разлика от тях момичетата не могат да избират дали да ходят на училище или не, защото образованието, поне до определена степен, е задължително. Така че тяхното човешко право да се обличат както си искат е нарушено. Особено пък ако се вземе предвид, че облеклото им не пречи на никого.
Една от тъпотиите на мрачните социалистически времена беше задължителната униформа за учениците от средното училище. Спомням си колко неприятно ми беше това. И не защото униформата беше лоша, а защото това беше насилие над личността ми. Казват, че и сега имало училища със задължителни унниформи. Аз лично не знам за такива, но ако ги има, това е достойно за съжаление.
Параграфе, какво си се заял с нудистите? Всъщност приемането на голотата като нещо неприлично и неморално идва тъкмо от религията. Хората носят дрехи , когато това не е необходимо (примерно лятото, когато е топло) именно по религиозни причини. Макар да не го приемат така, тъй като тази религиозна норма се е превърнала в част от културата и обичаите на обществото и е загубила религиозния си характер. Но ако направим аналогия със забрадките, може би над определена температура трябва да се забрани на хората да носят каквито и да е дрехи, защото те излъчват "мощно религиозно послание" И май точно нудистите са хората в най-голяма степен освободени от религиозните предразсъдъци.
13 Юли 2006 12:16
"За разлика от тях момичетата не могат да избират дали да ходят на училище или не, защото образованието, поне до определена степен, е задължително. "
.
На момичетата никой не им пречи да ходят със забрадки, въпреки, че училището изисква носене на униформи. Едното от момичетата ходи със забрадка от миналата уч.година, а другото от тази уч.година. Така че никой не ги дискриминира.

Гледах интервю с тях. Те казаха, че не са знаели за подадената жалба от незнам си ква мюсулманска организация.
Жалбата и носенето на забрадки е провокация! Не е просто предпочитание на даден вид облекло, нито е продиктувано от религиозни чувства. Това е опит за налагане в България на чужди, мюсулмански интереси.( Като казвам мюсулмански нямам предвид Турция.)

Редактирано от - wwwe на 13/07/2006 г/ 17:04:51

13 Юли 2006 12:33
Вчера по един от безбройните БГ телеканализации показаха една забрадена и "подходящо" облечена "ученичка". В Истанбул по този начин облечени ходят само девойки от религионите училища, но нейсе тука всичко се засилва умишлено от "някои среди"Пфу.
13 Юли 2006 13:05
Болярчето,
И тази тема е достатъчно изтъркана и нямах намерение да се включвам, но го правя защото мисля, че тезите ти са грешни.
"Но (някои) религиозни практики трябва да бъдат ограничавани именно защото противоречат на законите, а не заради религиозния си характер." Носенето на забрадка се ограничава, защото е явен религиозен символ и демонстрация. И‌ това не е някакъв "битов антиислямизъм", а е изтъкнато от последната инстанция на съда. В някои страни, където това очевидно е проблем, това е и забранено от закона. У‌ нас не е, защото такъв проблем практически няма (все още).
"тяхното човешко право да се обличат както си искат е нарушено." - това просто не е така, естествено, че не може всеки да се облича, както си иска.
И‌ аз мразех ученическите униформите, изглежда ги асоциирахме с нещо друго, а и бяха безумно грозни. Когато станах баща, обаче и видях как са облечени моите деца и как - някои други, реших, че по-добре униформа, отколкото половината клас да завижда на другата половина за готините дрешки. Между другото, който е в чужбина, може да потвърди, там всяко училище си има своя униформа и децата доста се гордеят с нея.
13 Юли 2006 13:19
Карамфилов , съгласявам се с теб , като трябва да допълня , че най-скъпо платените училища "на запад" имат свои униформи и носенето им не е въпрос на избор.По-скоро е въпрос на чест.
13 Юли 2006 13:32
Мен тръпки ме побиват от фаратизирани мюсулмани, които като им "заговори" Бог, губят представата за добро и лошо и стават обществено опасни, меко казано.
13 Юли 2006 13:34
... забрадките, казвате ..
чуйте какво казва Коранът:
Мъжете стоят над жените с това, с което Аллах предпочете едни пред други и защото харчат от имотите си. Целомъдрените жени са послушни, пазят съкровеното си, както Аллах ги е запазил. А онези, от чието непокорство се страхувате, увещавайте, [после] се отдръпнете от тях в постелите, и [ако трябва] ги удряйте! А покорят ли ви се, не търсете средство против тях! Аллах е всевишен, превелик.[Сура Жените, 34]


та, исках да кажа, тия момета биха напирали да носят и сушени карфиолчета - боят е велико възпитателно средство [Макаренко, май]

Редактирано от - Старшината на 13/07/2006 г/ 13:37:03

13 Юли 2006 13:59
Старши! Корана е написан на арабски ! Кога научи езика, кога го преведе бе юнак! Предлагам да те повишим в офицерски чин ! То затъ , във форума няма такива! И ходжата вие на арабски, ама правоверните се правят , че разбират. А наскоро научих, че допреди 5-6 години във Варна е имало една жена баба Сабрие Ахмедова, която е четяла корана на арабски , дали го е превеждала не е ясно. Та бабата са я викали насам , натам за да чете на правоверните.Те изпушиха повечето за Турция , като на екскурзия, ама бабето остана.Къща в центъра и цялата рода там живее. Не ходят със забрадки и не искат нищо освен да си въртят бизнеса. Лапат свинско, поркат и слушат нашата чалга.Гледат турските програми , но развлекателните. Не се харесват с брадчедите от Истамбул и Барса. Та се чудя тия турци ли са или те се мислят за такива!
13 Юли 2006 14:08
Самият факт , че търсиш светско образование е вече един компромис с вярата. А щом си направил един компромис, защо да не направиш и втори - по-малкия -да си свалиш забрадката. Явно става въпрос за инат , показност и лицемерие. Интересно , щом са толкова религиозни как ще съвместят светското си икономическо образование с написаното в Корана – например в знамение “275.... А Аллах позволи търговията и забрани лихварството. ...”. Кое е по-голямо нарушение на вярата - да си свалиш забрадката или да изучаваш и после ежедневно прилагаш забранената от Господ лихва ? Или пък, след като позволим забрадките в училище, ще трябва да забраним и лихвата в банките.
13 Юли 2006 14:16
Deteto, църквата във властта работа няма, но за православния морал, православните ценности и православните традиции - има.


Трябва да има морал и ценности - общочовешки, еднакви за всички, а не една или друга религия да си го присвояват и да се карат "ама ние сме по-морални от останалите"

Мисля че един човек може да е добър човек, без да вярва в Бог или да се числи към някоя религия.

13 Юли 2006 16:09
Ако някой ученик или чиновник или служител заяви, че е дал обет да ходи с шапка или качулка на главата, или пък бос...или пък обет за мълчание за определен период от време, това като изпълнение на религиозна норма ли ще се тълкува? И трябва ли всички да се съобразяват с тази норма?
13 Юли 2006 16:51
Deteto, и кое по-точно от христичнските ценности не споделяш? Те са толкова общочовешки, че просто няма на къде. Именно на това се гради цивилизацията. И като цяло тези принципи се срещат и в будизма и в конфуцианството. Православието никога не се е намесвало в работата на държавата и не е предизвиквало конфликти на верска основа - просто защото религията е за вътрешна консумация на хората а не за управление на масите. Тук се появява разликата с исляма. За исляма войната с неверниците е първостепнна. това е военна религия - създадена е за да обедени арабите за война. А християнството е имало дълги векове на гонения, резултат от което е и и превръщането му в една мирна религия. Исключваме разни отцепници и сектанти като протестантите и католиците.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД