:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,944
Активни 437
Страници 1,509
За един ден 1,302,066
Застой

12 почти безработни съдии

Конституционният съд разполага с огромна власт, която изглежда все по-куха. Вина има и законът, а и практиката на самата институция
Снимка: Николай Дончев
Първите мъже в държавата уважиха тържеството на конституционните съдии преди 2 седмици. В средата е председателят им Неделчо Беронов, който използва повода да призове законодателите да преразгледат правомощията на съда, а и самата конституция.
В България има 12 души, които са натоварени с огромни правомощия, стоят високо в йерархията на държавата (да не кажем най-високо), получават големи заплати, возят се на коли на Националната служба за охрана, могат да свалят дори президента, да отменят всеки закон или пък да обявят за незаконен някой депутат, но работят само от време на време. И не защото не искат. Напротив. Но просто няма какво - така е устроен и законът.

Става дума за Конституционния съд (КС), който ще навърши през октомври 15 години. По същото време може да стане така, че неговият настоящ председател Неделчо Беронов да е в активна кампания за кандидат-президент. Той бе изненадващо предложен за такъв от партията на Костов. И името му се затъркаля в усуканата междуличностна битка между десните лидери, което едва ли е най-достоен завършек за 9-годишната кариера на един конституционен съдия, при това на солидна възраст. Не че има нещо непривично бивш член на най-висшия съд в една държава да се захване с политика - има такива европейски примери. Неудобството в случая "Беронов" е, че той все още е председател на КС, но се съгласи в актуалния политически дебат за единната дясна кандидатура.

Извън политическите увлечения на председателя Беронов, той намери повод да напомни за оглавяваната от него институция покрай годишнината от приемането на конституцията.

В няколко публични изяви през последните дни в общи линии той се оплака, че никой не ги сезира и



очаква "институцията да бъде използвана по-рационално от държавата",



че сегашното статукво "не води до използване на капацитета, на възможностите на Конституционния съд". Предишното правителство например за целия си мандат не се е обърнало нито един път с въпрос или искане към съда.

Той се опита да каже нещо, което все още малко се забелязва от обществото. Че почти никой вече не пита за нищо 12-те висши съдии, което постепенно го превръща в музеен експонат.

През 2003 г. съдът е приел 13 решения и 5 определения. Определенията по правило са актове единствено по хода на едно дело и представляват част от процедура, а не нещо по същество. През 2004 г. има 7 решения и 1 определение, през 2005 г. 9 решения и 2 определения, а през 2006 г. 6 определения и 6 решения. Пресметнато излиза, че съдиите са решавали по по-малко от 1 дело месечно. Ако не бяха бившият главен прокурор и пленумът на Върховния касационен съд, които отправиха няколко поредни искания за тълкуване на конституцията - в огромната си част в опит за запазване на статуквото в съдебната власт, то и толкова нямаше да има.

Това има и своето донякъде обективно обяснение. Според конституцията и Закона за Конституционния съд последният може да бъде сезиран единствено от главния прокурор, президента, правителството, двете върховни съдилища, от поне 48 депутати и отскоро и от омбудсмана, но единствено при противоречие на даден закон със заложени в конституцията права на гражданите.

Затова са и оплакванията на неговия председател, който стигна и по-далеч, като предложи свикването на Велико народно събрание, голяма ревизия на сегашната и дори приемането на чисто нова конституция. Защото реалностите в България вече били други.

Важното в случая е друго. Че



независимо от сравнително стабилния авторитет на КС,



въпреки крещящата нужда от искания за отмяна на очевидно противоконституционни законови решения, за тълкуване на видимо неспазвани разпоредби на основния закон (особено за правата на гражданите), никой от оторизираните не се обръща към него. А по закон самият съд не може да се сезира. Т.е. незаконното положение може да си съществува, ако никой не сезира съда.

Извън формалните причини вина има и съдът, който независимо че има наистина важни и добри решения (например тълкувателното за свободата на словото, за падането на тавана на пенсиите, за служебното правителство и още няколко ), взе и такива, които показаха, че е по-добре никой да не го пита. Така например с последните си две тълкувателни решения по главата за съдебната власт в конституцията фактически блокираха възможността за радикална реформа от обикновен парламент.

Странно е и, че висшите съдии не са обвързани с каквито и да било срокове, в рамките на които да се произнасят с решения. Така едно дело може да се точи и по няколко месеца, колкото и важно да е то. Освен това съдът не е обвързан с никаква своя практика - по сходни казуси те могат да решат веднъж едно, следващия - абсолютно противоположното. На трето място идва и странното решение на законодателя, според което не се спира действието на атакуван пред КС закон. Заложено е и, че решенията на КС се вземат само с мнозинство, което е повече от половината на всички съдии. Т.е. необходими са поне 7 гласа от всичките 12.

Текст, който изначално е абсурден, защото нормално ли е шестима съдии да смятат, че даден закон е лош, другите 6-ма да защитават точно противната теза? Това не са случайно подбрани 12 души, които могат да си имат всякакво мнение. Уж учили едни и същи юридически книги хора, практикували в едни и същи съдилища и институции, изведнъж вадят коренно противоположни тълкувания.

Казано иначе, конституцията отваря широка вратичка, през която висшите съдии могат да избягат, когато не им стига смелост да решат едно дело. И така важни дела останаха без решение.

Например делото за законността на ДПС. През 1991 г. 6-има конституционни съдии смятаха, че е незаконно, 5-има застъпиха обратната теза. Липсата на 7-и глас остави ДПС в правния мир. КС се разцепи по делото срещу промените в закона за застраховането, според които бе забранено да се атакува пред съд отнемането на лицензи на застрахователни дружества. Същото стана и по делото "Анти-Чорни", където се оспорваше текст от закона за чужденците. По същата формула фактически бе потвърдено скриването на сътрудниците на бившата Държавна сигурност и засекретяването на голяма част от материалите на бившите тайни служби отпреди 1989 г. Висшите съдии отхвърлиха искането на 57 депутати да бъде отменен параграф 37 от преходните разпоредби на Закона за защита на класифицираната информация. Тази разпоредба отмени Закона за достъпа до документите на ДС и РУ на Генералния щаб. Процедурата можеше да не предизвика кой знае колко коментари, ако КС не беше взел решението си с 6:6 гласа.

И тук човек започва да се чуди



за право и закони ли става дума или за "алъш-вериш"



и бягане от отговорност.

Решения на този съд преобръщаха политическия, икономическия и обществения живот в страната. Сигурно мнозина си спомнят как Георги Пирински и Симеон Сакскобургготски бяха отрязани от президентските избори. Може би България щеше да е друга, ако един глас не беше "спасил" ДПС от забрана през 1991 г. Сигурно и фигурите в обществено-политическия живот щяха да са други, ако този съд не беше забранил обявяването на имената на картотекираните сътрудници на бившата ДС. А и банковата система щеше да е различна, ако КС беше оставил лустрационния текст в устройствения й закон. Или пък ако друго беше решението за продажбата на земя на чужденци, за НАТО. Примерите могат да бъдат продължени.

Затова и не е без значение какъв КС ще има България и при какви процедури и практики работи. Защото той не бива да е само политически и общественик отдушник, а трябва наистина да е пазител на конституционността и законността в държавата. И не е без значение възможността да се въведе индивидуална жалба, чрез която засегнати от закони обществени групи или хора да се обръщат към него и да разчитат на справедливо решение. Или пък гаранциите, че КС няма да играе политически игрички и че в него съдии ще са само най-достойните и авторитетни юристи в България.

В крайна сметка обаче, щом пак ще се променя основният закон, наистина не трябва да бъде пропускан Конституционният съд. И той самият, както и неговият авторитет също ще имат полза от промени, при това на дълбоко.
11
2611
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
12 Юли 2006 23:47
КС си остана една от най-ретроградните институции в България и стожер на непромяната.Просто защото както почти всичко в България, тов е политизиран орган.И последната номинация за кандидат-президент на неговия председател показва това. Вижте само някои от основните решения на КС, които блокираха така необходими реформи-за досиетата, за съдебната власт и прочие и прочие.
Според мен на България не е неоходим КС от 12 души-и 7 биха вършили работа.
Друга по-радикална възможност е просто да няма КС, а вместо него да се използва капацитета на ВАС(Върховния Административен Съд).
13 Юли 2006 01:29
Не съм наясно с материята, но като видя че няма резултати за да се движи държавата напред, значи не ни трябва.
13 Юли 2006 02:16
За да се избегнат такива нелепи решения с гласове в отношение 6:6, трябва да се промени броят на съдиите на нечетно число: 7, 9, 11...
13 Юли 2006 09:38
lubopitko е много прав за нечетния брой. А колкото до нуждата има едно много готино провило в управлението - ако някой твърди, че от неговата работа имаш, полза, но не може да я измери, то ти можеш да съкратиш длъжността и да видиш как ще се справяш без него. При такава переспектива, хората ще намерят начини да повишат ползата от себе си или поне да я докажат.
13 Юли 2006 09:48
Това е типичен пример за това, как някакви нищонеправещи хора, заемат ключова позиция в държавата и превръщат самата държава в нищонеправеща! Иначе на тези "важни" хора, над които е само Господ получават тлъсти заплати и превилегии от нашите данъци. Това е парадокс, защото се знае, че който плаща той поръчва музиката, а тук ние плащаме и слушаме волни изпълнения, без дори да имаме възможност за контрол или отчет на дейността. За това - СМЯНА НА СИСТЕМАТА!

П.П. Да не ме пита някой какво означава смяната, да кажа - Нова конституция, нова избирателна система, лесно отзоваване на изборните длъжности, независима местна власт, премахване на ненужни бюрократични паразитни звена и т.н. ...

Редактирано от - Килватер на 13/07/2006 г/ 09:50:18

13 Юли 2006 10:03

В досегашната си дейност КС показа, че е силно политизиран орган. Опита за сегашния председател Н.Беронов за политическа кариера е съвсем закономерен - КС винаги е действал за интересите на едни партии и против други партии. Отделно е трудно да се каже, че там работят хора, които си вършата професионално работата, след основа на дейността им не е Конститицията, а конюнктуните интереси на някоя партия или личност.
Пример - какво пречеше на КС, когато разглеждаше закона от 1947 година за отнемане на имуществото на бившата царска фамилия, в решението си изрично да подчертае, че това решение не може да води до връщане, а само до обезсилване на бъдещи отнемания на новопридобити имущеста, както е според правомощията на КС? Те не го направиха и всеки подмазвач започна да "връща" имущество, без да има право на това.

13 Юли 2006 10:18
На фотото - две неща и една деменция
13 Юли 2006 12:50
Откъде накъде КС да може да бъде сезиран само от главния прокурор, президента, правителството, двете върховни съдилища, от поне 48 депутати и от омбудсмана ?!... Че те да не са най-умните или най-знаещите - напротив , проявяват се като чисто политически мижитурки !...
Защо гражданите да нямат право да сезират КС с противоречия на отделни закони или текстове на закони с Конституцията ?

Без пропускателни " цедки " и без щуротии !
И веднага ще ви дам един пример - Закона за нормативните актове на 4 пъти все още приема като орган по законодателството и ... Държавния съвет , който не съществува от 15-16 години !
Един гражданин , съгласно същия закон , може да поиста тълкуване на определена правна норма чрез Главния прокурор , който трябва да отправи запитването до ... Държавния съвет т.е. до " арменския поп " !
Е, тогава потъпкват ли се правата на гражданите и съобразен ли е с Конституцията този закон ?

Два пъти " не " !...

Ама няма кой да го види или и да го е видял - не може да сезира КС !...

А тази глупост си стои в действуващ закон и на никой не му пука !...

А и защо ли да му пука - взема огромна заплата , возят го с държавна кола , върти си и далавери отделно , прави си обръчи от фирми или краде държавното имущество , осигурил си е и пенсия като за цар , макар и само след един мандат в този обор , наречен Народно събрание , пък държавата - вълци я яли !...

Сами сме си виновни , братя българи , ние си избираме тази измет да ни управлява , пък после се вайкаме !...

Да ама с вайкане не става - " Лозето не ще молитва , иска мотика !" , та крайно време е и ние да се захванем за мотиките и до погребем набързо целия ни " политически елит " , дето се приравнява с " каймака на тинята " , че иначе - жална ни майка и на нас и на децата ни !
И те ще ни проклинат един ден !... За робския ни генетичен код и за овчедушното ни бездействие !...
Нито едното , нито другото !...

, но единствено при противоречие на даден закон със заложени в конституцията права на гражданите.
13 Юли 2006 12:59
Тъй като са почти безработни да ги запишат на борсата. Тези достойни мъже заслужават достойна, истинска работа или пенсия! За тежкият изморителен труд, достойна почивка. Ама....к, во беше това дет му викат достойнство?
13 Юли 2006 13:33
"12 заспали мъже"
13 Юли 2006 15:20
strashimir каза, че ние си ги избираме и ние сме си виновни. Това от една страна е вярно, но от друга, който и да изберем все е тая. Strashimire и ти да се качиш горе на стълбата и ти ще забравиш низините, при вида на тлъстата заплата и служебната кола с шофьор ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД