:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,753,895
Активни 538
Страници 10,362
За един ден 1,302,066
Екология

Костенурки и туристи се борят за място на плажовете в Закинтос

----
Застрашените морски костенурки на гръцкия остров Закинтос се борят за място на пясъка с повече от един милион туристи.

Местните хора са изправени пред дилемата - пари или опазване на застрашените костенурки, които са и визитната картичка на красивия остров, съобщи Ройтерс.

Закинтос е най-предпочитаното място в Средиземноморието за живот и създаване на потомство на голямата морска костенурка с латинското име Caretta Caretta. А островът е и популярна туристическа дестинация, особено сред британците и германците.

През 1999 г. заливът Лаганас бе обявен за Национален морски парк на Гърция. Еколози обаче смятат, че работещите в парка и местните хора не правят нужното и застрашават гнездата. Костенурките се страхуват от шум, светлини, хора. Ако ги изплашиш, могат да "побягнат" обратно в морето, завличайки и унищожавайки яйцата си. Факт е, че само 1 на 1000 новоизлюпени костенурчета доживяват до зрялост.

Жителите на Закинтос трябва да контролират спазването на ограниченията на скоростта, движенията на туристите и слагането на плажни чадъри, за да осигурят безопасността на костенурките. За мнозина обаче нещата опират до пари, смятат, че костенурките им струват твърде скъпо и показват враждебност към усилията на еколозите. Според Амалия Карагонис, шефката на морския парк, някои от местните хора мразят парка и смятат, че е техен враг.

През 2002 г. Европейският съд обяви, че Гърция нарушава законите на ЕС, тъй като не успява да защити костенурките. Европейската комисия обмисля отново да прати Гърция на съд и страната може да бъде глобена.

Морските костенурки - с черупки с цвят на ръжда и големи глави, мигрират на хиляди километри, водени от вътрешното си усещане за земното магнитно поле. На Закинтос вече има следи, че традиционният начин на гнездене е нарушен. На плажа Секания, купен от световния фонд за опазване на дивата природа WWF, за да бъдат защитени костенурките, броят на гнездата се е удвоил до 1000 - половината от всички на острова.

"Костенурките се държат по различен начин. Имаме много повече гнезда, повече от предишни години заради туристическото влияние на другите места", казва Хариклеа Миноту, шеф на проекта на WWF в Закинтос.

На останалите плажове туристите пренебрегват охраната, за да се разхождат през нощта, понякога пипайки гнездата. Забранените велосипеди и мотоциклети се движат край пясъка. Плажните чадъри и шезлонги са далеч повече от разрешените и понякога се слагат твърде близо до яйцата.

На туристите се предлагат разходки с лодки за снимане на костенурките. Малко от тях обаче имат идея за мерките за опазване на околната среда и не знаят за какво служат триъгълните телени клетки, сложени върху гнездата на плажовете.

Битката между еколозите и парите е най-яростна на плажа Дафне, популярно място и сред костенурките, и сред туристите. Въпреки че строенето край плажа от десетилетия е обявено за незаконно, забранено е влизането на коли, слагането на чадъри и шезлонги, няколко къщи и таверни вече се издигат тук.

Приетият още преди десетилетия план за компенсация на собствениците на земи с чудна гледка към морето никога не бе изпълнен.

"25 години по-късно държавата ще се нуждае от няколко милиона, за да удовлетвори собствениците", казва Дионисос Вистос, който има земя край плажа Дафне. Правителството и еколозите предложиха също така плажът да бъде превърнат в център за екотуризъм, но собствениците не се съгласиха. По-късно склониха на пилотен проект, но настояват и за контролиран туризъм, както и за узаконяване на постройките на плажа.

"Не можем да изхвърлим нито хората, нито костенурките, това е трудността", казва Карагонис. Еколозите казват, че ако изпълнението на законите не бъда наложено на Дафне, това може да доведе до нарушения навсякъде. Те се страхуват, че Дафне може да бъде загубен като място за гнездене на костенурките, както това се е случило с друг плаж, след като станал шумен и претъпкан.
2
9194
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
22 Юли 2006 01:22
Че в Гърция пясък има ли бе?
22 Юли 2006 08:27
Тия костенурки са причина за една камара закъснели полети, щото самолетите ги плашели и не можели да си хвърлят яйцата.(аз лично работех на летище, от което полета за Закинтос тръгваше в 00, 30 заради тях).А не се ли плашат от туристите?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД