:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,751,460
Активни 514
Страници 7,927
За един ден 1,302,066
Интервю

Бригадирското движение беше мода

Да се върти любов беше изключително забранено, спомня си Георги Гочев, приятел на Пенчо Кубадински и деен участник в движението
Снимка: Юлиян Савчев
Георги Гочев
-----------------

Георги Гочев е роден през 1924 г. в севлиевското с. Сенник, но е израснал в Русе. От 1945 до 1951 г. е деен участник в бригадирското движение, като заема различни ръководни роли. Близък приятел е на Пенчо Кубадински.

14 години е бил на дипломатическа работа в посолството ни в Турция, пенсионира се като пълномощен министър.

--------------



- Г-н Гочев, защо посветихте 6 години от живота си на бригадирското движение?

- Започнах в Русе като организационен секретар на младежката секция на Революционния младежки съюз (РМС). По това време започна и бригадирското движение. Искам да уточня обаче, че с трудова дейност българската младеж се е занимавала и преди 9 септември 1944 г. Като ученици ходехме да залесяваме около града. Сега вече философията на живота е променена и такива работи не съществуват.

Истината е, че бригадирското движение започна преди Хаинбоаз - със строежа на един ВЕЦ, до Белене пък се вдигаше предпазна дига на Дунав. В Русе през 1946 г. ние започнахме строежа на жп линията Самуил - Исперих, която след това продължи до Силистра.

Спомням си, че при нас в Русе просто обявихме по събрания и сбирки, че търсим хора, с които да започнем работа по жп линията. Ние търсехме 200 души, а се явиха 400-500 младежи и девойки.

- Те получаваха ли някакви пари?

- Не. Не са получавали. Идваха и от селата. Заводите тогава все още бяха частни, но хората си взимаха неплатени отпуски. В никакъв случай не е имало мобилизация. Така започна тая работа. Аз лично съм работил две години без пари. Баща ми дори ми се караше, че работя, а не внасям никакви пари вкъщи. Аз му обещах, че и това време ще дойде, но моментът изисква да се помогне на държавата.

- Вас кой ви хранеше през това време - държавата или родителите?

- Баща ми. Но бригадирите, които строяха линията, ги хранеше и обличаше ЖП-то.

- Как се организирахте - емоционално се вдигнахте да копаете или ви вдигна партията?

- В Русе ръководството на железницата обяви, че ще строи в този район. Държавата не е организирала нещата, ние самите си го направихме.

- Имаше ли време за веселби?

- Имаше отговорници за културно-масовите мероприятия. Организираха се изучаване на песни и четене на книги, тъй като много от младежите бяха неграмотни. Особено циганчетата и турчетата. Най-голямата атракция беше подвижното кино, което обикаляше по график всички села. Филмите бяха главно за войната. 50 пъти съм гледал "Сталинградската битка".

- А въртяхте ли любов?

- Това беше изключително забранено. Много се спекулира с тази тема.

- Не е ли нормално, ако двама души се харесат, да правят секс или поне да се поцелуват?

- Да правят каквото искат, но като си отидат на село или в града. Да се обичат, да се любят - това си е тяхна работа. Но на бригадата или по време на събрание на РМС това беше абсолютно забранено. Ходили сме по планините и сме спали дори в едни помещения, но на никого и не му е минавало през ум да престъпва морала. Ако се усети, че някое момче и момиче залитат, то веднага биваха изключвани и анатемосвани. Оставаха изолирани.

- Сега сте на 82 години. Смятате ли, че е било редно да постъпвате така с тях?

- Може би беше малко сектантско. Може и да не е било редно, но пък и не е предизвиквало въпроси защо или дали така трябва да се постъпва. Всички си го разбираха, че точно така трябва да бъде.

- Вярно ли е, че сте танцували, хванати с вестник в ръце?

- Не е вярно. Танцувахме си нормално. Имаше английски валс, танго и румба. Танцувахме си човешки. Може и да е имало любов, но като свърши мероприятието. Като се изпращат. То си върви с младостта. В бригадите имаше много суров режим. Момичетата си спяха в отделни палатки. Там имаше охрана. Самите лагери също се охраняваха, тъй като имаше набези от терористични групи, които идваха от Гърция. От Турция бяха по-малко. Те правеха опити да нападат лагерите и да пречат на работния процес.

- Вие били ли сте свидетел на такова посегателство, или са ви разказвали?

- След бригадата в Хаинбоаз през 1946 г. дойдох в щаба в София. По-късно бригадите се разпуснаха...

- Пенчо Кубадински добър бригадир ли беше?

- С Пенчо Кубадински бяхме много добри и дългогодишни приятели. Заедно си карахме и ергенлъка. Той ръководеше всичко около строежа на прохода Хаинбоаз. Аз водех русенската секция. Не знам дали е бил добър бригадир, но ние успяхме за няколко месеца да разбием и изнесем толкова скали, а сега за четири месеца не могат да ремонтират само пътя.

На този най-голям обект на бригадирското движение храната и облеклото на младежите беше финансирано от Дирекция на пътищата. Те финансираха и закупуването на кирките, лопатите и количките.

- Мислите ли, че е нормално един човек да зареже семейството си и вместо да работи на бащината нива, да бие с кирката за държавата?

- Разбира се, че е нормално. Нивата все ще се намери кой да я работи - баща му, братята му. Това беше едно ново и необяснимо явление за онова време. Едно желание и устрем. В държавата беше станал един политически прелом. Всеки искаше да се включи и да участва в изграждането на новата държава. Нека да го кажем, че беше нещо като мода.

- Защо нямаше такъв бригадирски порив и след 10 ноември 1990 г.?

- Защото тук стана срив на идеологията и на моралните ценности на обществото. Тотално отричане и обръщане на нещата в друга посока.

На 9 септември аз бях на 19 години. Бях войник. Едната година служих в царската армия, а следващата - в армията на народа. Искам да кажа, че в оня живот също беше капитализъм, но имаше и хубави неща. Не беше такъв жесток и див като сега. Нямаше кражби, изнасилвания и несигурност за хората. Царският полицай едно време обикаляше денонощно по улиците и само да види някой да се озърта подозрително, веднага го привикваше.

- Как дойде краят на бригадирското движение?

- 1948 - 1949 г. всичко ставаше с централно нареждане. Искам да кажа за морала на бригадирите. Една година стана много сериозен инцидент на Хаинбоаз. Завалява пороен дъжд и двадесетина бригадири се скриват под един мост. Дъждът обаче е толкова силен, че се стича порой от всички страни. Така ги връхлита 3-метрова вода и 11 от тези младежи и девойки загинаха. Повечето бяха от Сливен и от Бургас. Погребахме ги с всички почести. След няколко дена в бригадата започнаха да идват братята и сестрите на загиналите. Идваха единствено с желанието да продължат тяхното дело. Как да се обясни това нещо? Нима е принуда? Представете си какъв морал е това. Много повече и от патриотизъм.
Снимка: Интернет
Всеки искаше да се включи в бригадирското движение и да участва в изграждането на новата държава, твърди Георги Гочев.
139
5879
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
139
 Видими 
21 Юли 2006 23:59
Не "мода" а насилие и диващина беше бригадирското движение.
22 Юли 2006 00:51
Да, г-н комунистически дипломат, има срив на ценностите и даже голям срив, но той е СЛЕДСТВИЕ ОТ ТОВА КОЕТО ВИЕ НАПРАВИХТЕ, А НЕ ОТ ВЪЗДУХА. Това е шлейфа на вашата демагогия, което върви в момента, и който шлейф няма да изчезен скоро.
Тъй като споменавате ВЕЦ в Белене, ще ви кажа нещо което ми е разказвано от първа ръка, от студент първи курс по право (тогава) Етоя историята...
Командирите на бригадата постоянно лъжат за изхвърлени и пренесени милиони кубически метра пръст. Някой от инженерите погледнал сводките и видял че ако това е така то стената трябва да е постороена вече два пъти. И съобщават, че от окръжния щаб пристига проверка. Същата нощ, диванетата ремсисти вдигат всички по тревога и им казват, че тази нощ врага е затрупал 300 000 куб метра пръст, за да им навреди. Смях, разбира се. Но сред бригадирите е имало един френски студент член на френскта комунистическа партия, като чува въпиющата дивотия, на сутринта си събира багажа и си тръгва за Франция.
Сигурно за такива нападения говори, живковия дипломат? Щото други няма регистирирани на бригадирски обекти и над младежи, които тогава са работили по обектите...
22 Юли 2006 00:52
За да могат да продължат образованието си във ВУЗ е трябвало да представят служебна бележка, че са участвали в бригадите.Това е било задължително и е била една от причините за " доброволния" и безплатен труд.
22 Юли 2006 00:56
Не, отначало това движение е рожба на комсомолския ентусиазъм, но по-късно започва да се изражда и отказът да се присъединиш става повод за преследвания. Бригада от свещеници и принудена да работи ударно по построяването на ж.п. линията Ловеч-Троян. В своите "Бивалици" Вера Мутафчиева разказва за страшната мизерия в бригадите (нямало дори вода за пиене) и големия разврат, който се е вихрел там особено сред дошлите от чужбина млади комунисти и комунистки.
22 Юли 2006 01:51
"Георги Гочев ............ деен участник в бригадирското движение, като заема различни ръководни роли. Близък приятел е на Пенчо Кубадински. " Нема нужда повече да чета. Да викне Пенчо и да перкат по доматите. ДГД.........
22 Юли 2006 01:52
Човекът е искрен. Моите родители също са участвали в бригадирското движение и никой не ги е насилвал да ходят, било е кул и много вълнуващо. При това баща ми никога не е бил член на Комсомола или Партията, но е строил с ентусиазъм Хаинбоаз, 1946. Майка ми е видяла малко зор докато дядо ми даде разрешение за подобно приключение. Първите му думи били - "само през трупа ми", но после я пуснал с още няколко нейни братовчеди. Те пък са работили в Tъмръш (мълвата била, че това означавало "Там мреш" ). Не знам къде точно се намира, но било не далеч от Пловдив, някъде из Родопите.

Нямам лоши спомени от бригадите. Някои от тях беше безмислено губене на време, на други беше забавно. Харесваше ми брането на рози и грозде, но ненавиждах доматите и опрашаването на царевица. Имах избора и да не ходя по време на гимназията защото бях в клуба към Историческия ни музей (онзи с Панагюрското златно съкровище) и през лятото правехме разкопки край Пилашево (източните Родопи). Разкопките бяха най-приятното ми преживяване. Това беше и първият ми допир до чалга историците, по това време още на моя възраст. Бяха главно от Техникума по обществено хранене (ТОХ). Имаше и от Сценични кадри. Смътно усещах класово разделение между тях и нас - гледаха на хората от езиковите гимназии с работническо презрение. Но иначе момчетата готвеха добре. Особено добре се представиха с прочутия коч дето се луташе в горите тилилиейски и те да вземат да го отвлекат, заколят и опекат на чеверме. Стояхме до огъня до 5 сутринта. Не се пече лесно коч. Беше най-вкусното нещо, което съм яла през живота си. Особено след почти месечната диета с дневен избор ориз с картофи или картофи с ориз. Това се готвеше всеки божи ден. Толкова трябва да е бил бюджета на експедицията.

Хората ни носеха от селото вода на магарета. Стана ми много мъчно за човекът дето след ден-два дойде да ни пита за изгубения си коч. Кацнахме на първа страница на пловдивския Комсомолкса искра (май така се казваше). Срам, срам.

Но иначе беше невероятно преживяване. Най-голямото ми откритие бяха няколко сребърни монетки. Наоколо имаше и няколко капища на които при залез слънце се играеха загадъчни тракийски сценки. Белите чаршафи бяха главния материал за костюмите. Мнооого възпалени мозъци бяха бъдещите чалга историци. Споровете им бяха на равнището на тези, които четем сега във форума.


Редактирано от - Нели на 22/07/2006 г/ 01:55:10

22 Юли 2006 02:00
Горкия Фичо. Ориз с картофи, картофи с ориз. Бати диетата развиишли. Моята жена поне готви боб от време на време. Апропо как се готви ориз с картофи или картофи с ориз, че нещо нямам спомен да съм ял таквиз даже в казармата в беднаната година 1989.
22 Юли 2006 02:16
Някои "мамини синчета и дъщерички" ЕДВА като отидоха на бригади в Селското стопанство видяха/ и разбраха!/ "откъде иде хляба" и откъде изтича млякото на кравата!!!
НЕ е вярно, че "онези" бригади са били БЕЗплатни- ТКЗС-тата и АПК-тата плащаха пари в Бюджета, които пари после отиваха за БЕЗплатно Образование, БЕЗплатно Здравеопазване, почти БЕЗплатна Култура, СУБСИДИИ върху цените на "Стоките от първа необходимост"/ток, вода, телефон, хляб.../ и т.н. на същите тези бригадири!!!
Сега "модата" е НЕ бригади в Селското стопанство/ то СЕГА е частно!/, а бригади от "желаещи" да МРАТ- за жълти центове!- в Ирак и Афганистан!
22 Юли 2006 02:25
Избора е бил или бригада или лагер(Белене), или изселване а и по лошо!
22 Юли 2006 02:46
Освен с морска униформа на улицата да упътваме чужденците и момчета за всичко на рецепцията на хотели (Плиска на Златните, Черно море в града), съм бил и треньор по плуване в гр. Провадия.
*
Басейна жабясваше около третия ден и ни пускаха в отпуска - да го сменят. Живеехме в хотел в центъра (хотел Москва). Спасителя на басейна - Графа - 40-годишен, жилест, ерген, русомустакат, плешив с черни очила бъбрек) беше един от водещите бонвивани в града. Когато басейна работеше, циганетата щурмуваха стобора напук на лелчето с билетите (20 ст.) и я бъзикаха от разстояние с дрезгавите си гласове - аре ма, лелче! Тя: у-у-у, мръсни черни цигани! Циганетата плуваха като риби и бяха богове на китарата и думкането в ритъм по каквото падне, може и по стената на бараката съблекалня. Веднъж учех три туркинчета около пети клас да плуват, едно цигане изплава като видра измежду нас и нагло рече: ей, научи ма да плувам!
*
В СУ опитах като берач на домати, общ работник в печатница Д. Благоев - ширпотребата - и хамалин в с. Крепост, Димитровградско, дето карахме "царца" (царевица) от къра за някъде си, кюспе от бирената (Астика) за кравите (хубаво миришеше), домати от къра за консервния в Д-град, "амонява" (амониева селитра) от химкомбината за къра, памук от склада в Крепост за Текстилни влакна Хасково. Магистралата Хасково - Д-град беше осеяна с памуци.
22 Юли 2006 02:48
Бригадите бяха много ценна школа. Там вси4ки намразваха комунизма, понеже явно се виждаше колко нископродуктивен е, и се виждаха пове4ето му недостатъци. Говорили сме си с много колеги от бригадите, много от тях станаха 4ленове на Партията БКП, но НИТО един не стана комунист! Освен това се виждаше това, което днес се нари4а "корупция", и то изнесена като на длан. Виждахме как шефовете курварстваха и лежаха по цял ден.
Бригадите бяха една голяма школа, и много ценна! Долу-горе от него време, преди над 30 години, много от нас, студентите, разбраха що е то комунизъм. Пък като се добавят и лекциите по политикономия на Иван Дървото (някакъв бивш партизанин)(Дървото според мен беше ласкателен прякор за него, понеже едно обикновено дърво би 4ело лекциите по-добре), картинката ставаше пълна.
22 Юли 2006 03:52
Ами да ви разкажа и аз моята "комсомолска дейност". Та значи аз, отличник в езикова гимназия, владеещ тогава - 80-те години - три езика и оправящ се на плажен с още няколко, не бях член на комсомола до IX клас. Имаше сведения от съвестни другарчета, че съм слушал хард рок, че съм се обличал с неподходящи за социалистическия морал дрехи, че съм разпостранявал чуждопоклоннически слухове всред съучениците си (например, че касетофоните SONY са много по-качествени от руския магнитофон Кащан), че съм се движел в средата на спекуланти, че съм разполагал с неприлично много за социалистическата младеж средства, и оставах все извън редовете на най-великата младежка организация - комсомола. Аз и не се натисках. Някои от по-отговорните и загрижени другарки ме гледаха на криво, когато след часовете трябваше да остават на поредното комсомолско събрание, а пък аз си хващах шапката и си заминавах, ама нямаше голям вреда от това.
И така, до лятото след девети клас. И тогава, август месец, всички комсомолци от двата класа на картофите в едно село до Варна, а пък аз, безпартийния, на Златни пясъци цяло лято. Те със норма за нам колко си щайги, аз на едно барче край морето като момче за всичо. Те със доход от 50-60 лева за целия месец, аз със 30-40 USD на ден средно.
И като се върнахме в началото на следващата година в гимназията, че като се вдигна една врява до небето. От къде на къде той, ами не ние. Той ли е най-умния, ние да не сме по-прости. Повдигнали го въпроса в учкома. И онези красавци - при директорката и в градския съвет. Обаче директорката какво да направи - казала им - "Аз отговарям за учебния процес. С бригадите ДКМС се занимава". И тогава нов вой, след като той, безпартийния, няма да ходи по бригади, тогава и ние не искаме в комсомола.
Та се наложи за пореден път да бъда привикан в ДПС (тогава все още "Детска педагогическа стая", където бяха събрани другари от градския комитет, учкома, кварталния ми инспектор и др. отговорни лица, да отговарям как така аджеба, аз не съм участвал в мероприятията на народната власт. ТТам на място ми бе поставена дилемата - или ДКМС и бригади, или ТВУ. Отговорих че не се чувствам достоен за редовете на комсомола, на което ми беше отговорено, че има кой да прецени достоен ли съм.
После пак не ходех на летните бригади, ама вече трябваше да нося на докторите сафрид, уиски и Marlboro.
Та толкова бяха доброволни бригадите де. Когато тогавашния председател н окръжния бригадирски щаб др. Красимир Премянов дойде да организира една от летните бригади и му бе зададен въпроса за нейната доброволност по документи, получихме отговор: " Бригадата наистина не е задължителна, но и образованието също не е задължително, така че който иска да учи, ще ходи на село да събира реколтата."
Това беше относно безплатното образование.
22 Юли 2006 06:32
Вярно е имало ентусиазъм. Децата са били кръщавани Бригадир, Бриго накратко.
22 Юли 2006 06:47
Като прочетох в началото, че този юнак е бил " деен участник в бригадирското движение и заемал редица ръководни длъжности" и се оказах да чета нататък. Този кирка и лопата не е хващал, само е разределял работата и е поебавал бригадирките. Бригадирското движение е прекрасно, когато си командир на бригадата. Махаш ли с кирката- не е работа!
22 Юли 2006 08:16
"Не "мода" а насилие и диващина беше бригадирското движение."
Не е вярно - изроди се по този начин. Мен ме караха под конвой на бригада - няма "не искам", "недей" или "имам друга работа". Там, на полето, изпълняваш си нормата. Понякога и в съвсем безсмислен труд!
Дядо ми обаче е смятал за чест, че е бил на бригада на "Прохода на републиката". Тръгнал е сам, с ентусиазъм, работил е две години, смяташе тези години за най-хубавите и ползотворни в живота си. Да не петним с такива изказвания, паметта на такива хора, които са изградили много и са били с чувство на изпълнен дълг до края на живота си!

Редактирано от - Lan на 22/07/2006 г/ 08:17:27

22 Юли 2006 08:43
А сегашните студенти- бригадири мият чинии и кенефи в Америка.
22 Юли 2006 09:42
От коча са най-вкусни мъдети. Същият често бива наричан и коч - мърляч.
Компири с ориз се правят по следния начин:
по 1 част ориз, кромид, олио къмто 5 части компир
Картофите се обелват, нарязват и подреждат в тавичка заедно с измития ориз.
Заливат се с олиото и с топла вода, поръсват се със ситно нарязани лук и домати и се посоляват. Ястието се пече до омекване на картофите и ориза
С цел разнообразно седмично меню може да се редуват с домати с ориз и ориз със зеле, като се добавя и десерт малеби, сутляш и грисхалва.
22 Юли 2006 10:19
Тоя дудук дето "си изкарал ергенлъка" да не ми разправя дивотии, ами да вземе да се гръмне. Били сме на бригади, помним ги. Дядо ми, лека му пръст, разправяше какво е след бригада за чушки. Все едно лешояди са минали. Всичко изпочупено и потъпкано. Разхищаваше се ужасно. Нас пък са ни пращали да берем памук СЛЕД комбайна с някакви абсурдни норми. И к'во - на 12 годишни деца вече им идва на акъла да си изсипят водата в памука или да се изпикаят вътре, че да "достигнат" нормата (по тегло). Учеха ни от малки да лъжем и (косвено) да крадем. Да не говоря пък за баш бригадирите - разни комсомолски мекерета, дето командореха и отчитаха дейност без да са откъснали и една ябълка, а накрая все на екскурзийки из ГДР, Чехия или Унгария - за "обмяна на обед". И всите - все деца на партийни или профсъюзни секретари.
Абе що ли не си....
22 Юли 2006 10:23
Тоз лъже по навик, но вече е изкукуригал и даже си верва...
22 Юли 2006 10:25
Ако всички БГ семейства бяха толкоз титанично дейни, както са били нашите гореописали се приятели, щахме да построим комунизма още в далечната 1980, а до 89 да го изнесем до Щатите. Нямаше да има нужда да чакаме до 2000.
22 Юли 2006 10:28
Уникални умотворения, както в статията:

Искам да кажа, че в оня живот също беше капитализъм, но имаше и хубави неща.


Така и в изказванията:



[/b]много от тях станаха 4ленове на Партията БКП, но НИТО един не стана комунист!
22 Юли 2006 10:33
Нело
Нещо остаряваш. Започна с умиление да си спомняш младите години и бригадите.
А от твоите писания все по-ясно личи колко активни в комунистическото движение са били родителите ти.
Така, че не плюй комунистите, щото все едно плюеш родителите си. Комунизмът е бил модно течение до 80-те години на миналия век. Особенно голям авторитет той добива след разгрома на Хитлер, за който разгром най-голяма роля имат както СССР така и вътрешните партизански движения в различните страни, които се ръководеха от комунисти. В момента на книжния пазар у нас е книгата на Атали за Маркс. Там се казва, че това е човекът, който е оказал най-голямо влияние върху мисленето в световната история. Няма абсолютно вярно мислене и идеология. Има идеология, която е била предоминантна в даден момент.
Това дето го пише един по-горе, че да следваш се е искала бележка за участие в бригадирското движение не е вярно. Броят на заъвршилите по това време е многократно ама многократно по-голям от този на бригадирите. Сигурно става въпрос за студентските бригади.
Аз лично бригадите не съм ги харесвал и съм ходил май само на една в първи курс.
22 Юли 2006 11:33
MRX++,
Това за бележките е вярно.Отнася се точно за тези години, гогато се е строял
пътя през Хаимбоаз.Сведенията са от първа ръка, мои леля и вуйчо са участвали в строителството.Преди години, спомням си поводът беше пак поредния юбилей на бригадирското движение аз се заинтересувах какво е било тогава.Разказаха, имаха и приятни спомени но общо взето от дистанцията на годините нещата изглеждаха по друг начин дори и през техните очи.А 80 годишната ни баба още си спомняше как платила 800 лева (тогавашни)за манерката, която дъщеря и изгубила.Леля каза , че са я откраднали но е рябвало да възтанови соц.имуществото, което не опазила, въпреки че я криела (манерката)под възглавницата си.Много се смях тогава.Но не е необходимо човек да има богато въображение , за да може да си представи нещата.
А на бригада са отишли за да могат да кандидастват в университета.
22 Юли 2006 11:49
керена
От дистанцията на времето всичко изглежда различно. Трябва да признаем, че тогава хората не са мислели, както ние сега. Много от моите роднини са завършили по това време, но нито един не е бил в бригадирското движение. бележките може би са улеснявали приема във ВУЗ.
22 Юли 2006 12:07
Писна ми,
да чета глупости.
На практика каквато и тема да подхванеш, това което са вършили хората преди години изглежда глупаво, непонятно, безмислено, насилствено и т.н. Колкото е по-отдалечено в времето, толкова по-зле изглежда.
Вярно си го казва човека, тогава младежите с желание са участвали в тогавашната форма на бригадирското движение. След време нещата се промениха, командирщината започна да се проявява, но въпреки това бригадите си бяха едно приятно прекарване, освен ако не попаднеш на идиоти командири като Командира, на който попаднах на една от бригадите.
22 Юли 2006 12:16
Служебни бележки , характеристики точно от тези другари дето сега ще честват юбилея и не знам още какво.Тези неща са били много важни не знам по това време имало ли е приемни изпити.Не споря, няма смисъл.Най-хубавото за тях по това време е това, че са били млади.
22 Юли 2006 12:49
kerena, ти не си ли бил млад/а?
На бригада най-весело беше на чушките. Замериш някой на 10-на метра от тебе и се обърнеш на другата страна. Той възмутен се оглежда наоколо и после нападне друг който хал-хабер си няма. Смех.. Вечер в общото помещение докато си разправяме вицове и кой кое гадже е задушил. Някои рано захъркваха и тогава им пъхвахме вестници в ръцете, цигара в устата , очила и като се размърдваха ставаше шоу. Неходилите на бригада мамини синчета, така си и останаха ограбени от съдбата сега са намразили целокупното човечество като FL-ката. През 80-те години селскостопанската реколта се прибираше от ученици, студенти и войници. Пред консервните фабрики се извиваха колони от трактори и ремаркета тъпкани с домати и чушки. Самите фабрики работеха на пълни обороти и вадеха огромни количества продукция почти изцяло за износ – СССР и арабите и приходите се инвестираха в индустрията. Тези пазари окончателно са загубени поради маломерните манерки на крадливите демократизатори след които сега останаха руини и кичозни хотели унищожаващи курортите. Нещата са по-комплицирани отколкото са представени.
22 Юли 2006 13:47
ХИРШФЕЛД,
/:/ "...За да обобщя - бригадите са нонсенс. Затова и ги няма в нормалните общества. А идеята не просто "не е лоша", а е пълна дивотия. "
......................................... ......................................... .....................................
Когато Германия и Австрия, например, преди година бяха ЗАЛЯТИ от дъждовни наводнения и високи речни води, цялото население са включи- НА БРИГАДИРСКИ НАЧАЛА, БЕЗплатно!- да прави диги с пясъчни чували, нали!!! Когато Германия трябваше да се възстанови след войната, ВСИЧКИ германци ДОБРОВОЛНО и БЕЗ възнаграждения/сиреч, по БРИГАДИРСКИ!/ се включиха в разчистването на развалините от бомбардировките и "възкръснаха" Германия с БЕЗплатния си "бригадирски" труд! ФЕРЩЕЙН ЗИ ?!
22 Юли 2006 14:01
И тук ще се повторя - любителите на бригадирския труд - доброволно с лопатите и мотиките на полето, а лентяите дето работим за пари - ще им викаме "Браво" от форума.
22 Юли 2006 14:06

Ганю и Параграфе, какво ли толкова Им обяснявате на някои хора кое, къде, как и защо е било?!

Това-да се работи не пряко и само за собствения джоб-а за общото спасение, общото добро и общото имане е много високо ниво история...
Твърде високо, за да се възприеме от хора, озлобени от собствената си самозаблуда и самоминавка.
22 Юли 2006 14:07
Когато и където има висока степен на ръчен труд, съчетан с сезонен характер на работата, се появяват бригадите, независимо как се наричат. И сега ги има навсякъде по света - заминават ли сега нашите деца на бригада в Англия, САЩ и не знам още къде НА БРИГАДА, заминават. Другата страна е плащането - има логика, когато си в работоспособна възраст, а си на издръжка на държавата, то държавата да използва сезонноста в обучението за участие в бригади. Може би беше по-добре, отколкото сега да се събират и да се боцкат, поради липса на друга работа.
22 Юли 2006 14:48
JJ6, Параграфе, те и робите, които са изградили пътищата и акведуктите на Римската империя, са работели за общото добро, общото благо, общото имане. Само че насила.
22 Юли 2006 14:58
Писна ми, по времето на социализма, и учениците ги пращаха на бригади, въпреки че не се водят в трудоспособна възраст. Така че логиката ти тук не важи.
А що се отнася до студентите - ако си на платено обучение, а не на държавна издръжка, държавата няма право да те праща да и работиш някъде.
Освен това по твойта логика трябва всички безработни и социално слаби в трудоспособна възраст, щом са на държавна издръжка, да ходят на полето.
22 Юли 2006 15:15
Интересно е кога е по-лошо. Дали когато те ограбят като „безправен роб” или „свободно” да си избереш кой да те ограби(примерно „топлофикация”). Май във втория случай се касае за по-голямо по размер ограбване, a в първия е по-достойно защото не е зависело от тебе..
22 Юли 2006 15:39
Правилно! Никакво бригадирство! През лятото мометата да ходят на Околовръстното, а момците - да палнат по някоя трева !
22 Юли 2006 15:47
ИЗРОД, ГАДЕН ИЗРОД. И най-гадното е че същите изроди продължават да управляват. И да лъжат че кражбите и некадърноста им се наричат демокрация и капитализъм.
22 Юли 2006 17:02

Tочно и така е, Детето!

В много от най-развитите страни/както и в тази, в която съм/ хората на държавна издръжка -т.н. социално слаби, са длъжни да полагат безплатен труд в полза на обществото.
То май само българските цигани на тоя свят си живеят ей така-на пълна аванта.Но те са много специален случай.
22 Юли 2006 17:06
Марксчо, пак не си разбрал. Аз съм антикомунист от детството си, но това не ми пречи да оценявам честно и справедливо света около себе си. Баща ми е строил Хаинбоаз макар никога да не е бил член на Партията. Вярваш или не, ималао е много като него. Комсомолските и партийни лекета, особено след 50-те години, не са строили нищо. Те само правеха живота на хората ад. Като на първата ми бригада в Софийския университет - едно комсомолско леке реши да прави мускули пред мен и ме заплашваше, че ще ме изгони от университета. Той, влезлият с мнинимален успех и предимство по окръг, заплашваше мен - влязлата с почти максималем успех, на второ място сред момичетата от курса.

Така че, отвори ушите си и очите си, чуй какво разказват другите и не смей да се докосваш повече до родителите ми с гадните си и простовати писания. Да ти повторя още веднъж, ако не си разбрал - баща ми е строил Хаинбоаз, макар никога да не е бил комсомолец или партиен член. Такива като него са хиляди. Аз съм стояла на пале, в консервния комбинат в Ловеч, с лопата в ръце и съм гребала часове наред гнили сливи (точно това се зловидеше на комсомолското леке, че работя с лопата, а не вися над някаква лента), изсипвала съм ги на ленти, които са тръгвали по пътя си в приготвянето на "нектар", който ти си купувал срещу 30 стотински в местния плод-зеленчук. Брала съм грозде, домати, рози, разкопавала съм в Родопите тракийски находища, работила съм през лятото на гимназията си дори в Панаирните палати в Пловдив (какво точно правихме там е друга дълга тема за комсомолската идиотщина) и честно, , нямам лоши спомени от всички тези места. Единствените идиоти, които са ме дразнили това са комсомолците и комунягите. Лениви, безнравствени, слабограмотни, развалени още от детството си боклуци. Но заради тях не мога да си кривя душата, че съм била нещастна. Справяла съм се, защото не съм от тези, които хленчат и оплакват, и ако не съм успявала съм обвинявала себе си, а не околните.

Предупреждавам те още веднъж, не се докосвай до родителите ми. Единственото човешко нещо, което можещ да направиш е да разкажеш за своите, които веряотно са работили на същите места като моите.

BTW, внукът на моя баща и неговите приятели обикновено работят на две места през лятото - безплатно (по болници, частни фирми, обществени и държавни организации) и със заплащане. Доброволците за болницата ни Маунт Синай, дето е на две крачки от къщи, се нареждат на дълги списъци за чакане от декември месец, за работа през юни. А децата в България на годините на моя син какво точно правят през лятото? Опитай се да узнаеш.

Силна и богата държава се прави с много труд, не с писане на комунистически безмислици по форумите. Какво, например, правят пенсионерите в България през деня? Да, пенсиите са им малки, но разполагат с колосално количество време. Защо не отидат в училищата и не помагат в работата там? Защо не правят градинки около блоковете си с вид на жилища от Калкута? Защо не отдат по болниците - да мият, чистят, помагат, успокояват. Да правят нещо бе, с ръцете си, с ума си. България се нуждае от тях не в битието им на зрители на 520 епизод на Богатите също плачат или какво беше там.

Редактирано от - Нели на 22/07/2006 г/ 17:15:47

22 Юли 2006 17:50
Нели: Аз съм антикомунист от детството си
22 Юли 2006 18:02
А вътреутробни спомени нямате ли?
22 Юли 2006 18:03
Георги Гочев, приятел на Пенчо Кубадински и деен участник в движението

ей, цървул изкуфял комунистически; то и османските бейове навремето са викали, че ангарията е доброволна и модерна служба на ползу роду
22 Юли 2006 18:07
А, някой тука спомена разните комсомолски тарикати и лекета. Още тогава бяха разбрали, мръсниците, къде е на баницата мекото. За нас бригадите може да си и били безплатни, но комсомолът си получаваше пари и с тях си ходеха нагоре-надолу по екскурзии в чужбина и си организираха кьор софри.
Не ми се разправят истории за кариеристи, издигнали се от Комсомола, после в Партията и сега го раздават бизнесмени. С комсомолски, партийни и профсъюзни пари, разбира се. Познавам лично такива, бяха най-големите лекета...
От цялата история на строителството на социализЪма в България най-големите губещи са нашите родители. Ако те бяха идеалисти, ние вече не си правехме илюзии... Майка ми се раздели с илюзиите си за "оня строй" чак след като аз заминах и тя с очите си видя как живеят "горките експлоатирани на Запад". Дълго време вярваше, че без социализЪма е нямало да може да ни изучи. Тези мръсници непрекъснато ни набиваха в главите колко сме им длъжни за всичко, което са ни "осигурили". С нашия труд, разбира се. С чужда пита помен тръгнали да правят.... Пък те, един пирон не забили през живота си целия си стаж изкарали като "партийни работници", пардон синекурци...
Яд ме е като се сетя, че родителите ни напълно заслужават да се радват на живота, който имат връстниците им на Запад, които цял живот са работили и сега се радват на заслужена почивка. Срам ги е горките, когато насила им даваме пари и ги молим да отидат на почивка, а те отказват да не харчат и да не са ни "в тежест"...
22 Юли 2006 18:10
Круела ме смрази ... трудно живее със себе си, завалийката ..
22 Юли 2006 18:12
Лощо нещо е старостта. Започваш да се напикаваш и да приказваш глупости.
22 Юли 2006 18:21
Старши, къ'в ти е проблемът?
22 Юли 2006 18:22
22 Юли 2006 18:25
Аз нямам проблем, Круела. Виждам твоя и просто съчувствам. Съвсем по човешки. Ама ако те тревожи - извинявай .. ; -)
22 Юли 2006 18:33
Искали да възродят бригадирското движение - ми комунягите да дадат пример за това , като изпратят децата си на бригада.Не ми се вярва агент Гоце да изпрати синовете си.Сергей също(пардон той още няма деца)!Нора Ананиева, Премянов, Божинов, Паскалев , Руменовците и.....другите дембели от Висшия партиен съвет да дадат пример как става това!
****
На 53 години съм.Роден съм на село и по бригади съм почнал да ходя от 5-и клас-Отначло скубехме синап и други плевели, в горните класове беряхме царевица, в техникума -праскови, домати.Като студент-грозде , домати, чушки и праскови.Голяма ангария !И всичко бе "доброволно" .Не искам да си спомням това време.Сега сина ми е студент и е на бригада в САЩ-работи като градинар и получава по 11 $ на час.Доволен е че печели и ми се смее като му разказвам за моите бригади.
****Аман от комунисти!
22 Юли 2006 18:40
А нема нужда!... Ти гледай себе си.
Пък аз виждам твоя проблем, Старши... Боя се, че и ти го знаеш, но не щеш да си го признаеш. Кофти е, нали?
22 Юли 2006 18:50
Нееее, да ти обясня малко....
Гордееш ли се с това, което си сторила на родителите си, Круела?
Ти си им откраднала достойнството. Гордостта, че са те отгледали. Изпикала си се на честно изживяните години ..
Срещу какво? Срешу малкото - да кажеш ТУК: много съм велика, много съм успяла, разказах играта на всички и сега съм горда, че мога да натрия и носа на родителите си ... Провидяха нейсе ...
Според мен не ти е лесно да живееш със събе си, ама ако се гордееш с натвореното - к'во пък, хора разни .. Дано намериш време да ги почетеш на погребението им, ама - едва ли ... карай ..
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД