:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,748,732
Активни 571
Страници 5,199
За един ден 1,302,066

Елате, хиляди младежи... на кебапчета и бира

Идеята да се възроди бригадирското движение е неосъществима носталгия
Снимка: БТА
----
Не знам защо, но като чуя думата "норма за деня", веднага мравуняк атакува гърба ми - безпощадно и досадно. Потръпвам. Знам, че тази реакция ми е останала от бригадите като ученик, а след това от армията. Все още не мога да се начудя на ударниците, които сваляха и вдигаха знамената, горди от това, че са напълнили 80 кофи с домати, изровили са един декар арпаджик или са мръзнали, докато скубят изостаналото есенно цвекло.

В интерес на истината и аз съм бил ударник като ученик, но само един-единствен път, и то без много труд. Безсърдечно бяхме наказани да събираме двойна норма ябълки за пюре край село Пудрия, Врачанско. Предната вечер наши съученички се изпонапиха, а на сутринта вместо тях наказаха нас момчетата, романтични трезвеници и джентълмени, защото сме ги били прикривали.



Наказанието беше "двойна норма"



Наранени, ние решихме да покажем как се работи истински и набързо преизпълнихме плана.

Най-трудната част беше да пренесем пълните със "златна превъзходна" щайги, които крадяхме от студентите, дето работеха на бавни обороти в съседната градина. Наградиха ни, но около нас не се появи фен клуб. Веднъж обаче усетил вкуса на бригадирската слава, загубих интерес към преизпълнение на задачите, при това до ден-днешен.

През този уикенд край курорта Вонеща вода ще има възпоминание на бригадирското движение, което става на 60 години (боже, колко младо си отиде). По този повод от края на м.г. се чуват идеи за възраждането му. Пръв беше депутатът от Коалиция за България Апостол Димитров, след това някак си по естествен път се роди инициативен комитет. В него съпредседатели са бившият шеф на бизнесклуб „Възраждане" Добромир Гущеров (депутат от БСП), Валентин Петков (последният шеф на Централния бригадирски щаб) и Пенчо Зулчев (8 години бил началник на ЦБЩ). Край великотърновското село всичко ще бъде по старому - палатки, кебапчета, бира, лагерен огън, китари, песни, "елате хиляди младежи"... ще се издигне отново лозунгът "Строим за родината".

Нямам никакви илюзии. Ако се обяви начало на ново бригадирско движение, със сигурност ще се намерят ентусиасти да работят в ползу роду. Преди 60 години хората са отивали мотивирани, с отворено сърце, с огромен патриотизъм, без задни мисли. И така е било, докато на онези от върховете на партията не им светнало, че безплатният труд може да покрива лихвите от некадърното им икономическо управление.



Използваха труда на младежите по най-безумни начини



Още нямам отговор на кой кретен му се роди в главата да косим една поляна с джобни ножчета, при условие че по 20 стотинки да бяхме събрали, щеше да има толкова пари, че рояк роми щяха да ометат тревата за нула време. Мисля, че в главите им се е въртяла тезата, че щом нещо е безплатно, винаги е от полза. На пръв поглед така и изглежда. Истината обаче е друга - ангарията обикновено е абсолютна загуба на време и енергия.

Безплатният труд в полза на родината не е комунистическо изобретение. Правели са го във всяка една държава, където има някаква криза. Така и трябва да бъде - кризите трябва да се овладяват. Отмине ли напрежението обаче, нещата се връщат към пазарния си облик. Навремето дори с обещания, звучащи като подкупи, не можеха да напълнят района Странджа-Сакар с хора. Днес имотите там започват да стават все по-скъпи и се пълни с англичани и българи. Днес няма стопанство, в което стоката да залежава. Ако ти не си обереш градината, банди с каруци ще я изнесат за нула време. Земята поскъпва, изостаналите къщи стават безценни имоти. Вече е доста трудно да видиш бракми, които жънат или орат, понеже собствениците или арендаторите не искат да губят времето и реколтата си. Търсенето определя предлагането, цената - количеството. Чист марксизъм, в смисъла на "Капиталът".

Миналата година по инициатива на кмета на Варна Кирил Йорданов експериментално няколко десетки деца от града се включиха в бригади. Те подпомагаха туризма, като упътваха чужди туристи. Полезно и за тях, и за града. В същото време обаче, ако общината си организира добре маркировката, сложи табелки и отвори едно-две информационни бюра, няма да има нужда и от такава бригада. Която пак си е



ангария заради несвършена работа



Нормално е на Валентин Петков и Пенчо Зулчев да им се стяга душичката за онуй време, когато са били шефове на бригадирското движение. Виждал съм подобни началници, които обикаляха с уазки и лади по полята и накрая винаги си тръгваха с пълен багажник, след прагматично надпиване, гарнирано с идеологическа риторика.

За нас май пак беше романтично време. Защото извън експлоатацията, бригадирското движение през 80-те години беше прекрасна възможност да съзряваш сред съученички и бутилки. Тази романтика се прехвърли и в 90-те години, когато имаше опити да се възродят бригадите, пак начело с номенклатурата от комунистическата партия. Вместо кирки обаче момчетата нарамиха бухалки. Доста успешно се справиха - възродиха държавата, преразпределиха богатствата, а бившите ръководители на движението



се превърнаха в идеолози на капитализма



Чудя се днес как би изглеждала една бригада с днешни тийнейджъри. Те нямат нужда от такава среда, за да комуникират помежду си. Младежите днес са освободени, пробвали всичко. Няма да им хареса храната, която някоя лелка ще им забърка; няма да им харесат надниците, при условие че могат да получават или правят повече пари сами. Учителите и без това нямат контрол върху тях, така че е илюзия подобна инициатива да действа възпитателно.

Не че децата са лоши, просто такава е системата днес. Амбициозните и трудолюбивите нямат време за губене в ангария, другите имат далеч по-интересни неща за правене. Да, много млади хора отиват в САЩ и Западна Европа да мият чинии, но там нормата е твърда, а идеята е да намерят по-добър свят.

Няма лошо този уикенд, когато хиляди бивши младежи се съберат да поменат бригадирското движение, да попеят и попият. Но когато произнасят речи, бившите им ръководители да забравят за носталгията и опитите за възраждане на подобна инициатива. Няма кой да ги чуе.
216
5743
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
216
 Видими 
22 Юли 2006 00:00
бригадите не са лошо нещо понеже се виждат различните страни на икономиката и живота лошото бяха номенклатурчиците от ДКМС които искаха да повишават КПД то на овцете
22 Юли 2006 00:11
Хей, Спахийски, едно време имаше пионерски лагрри, а след това и бригади, където не само общувахме едни с други, но някои от нас на такива места се научаваха да оправят леглата си, да поддържат личната си хигиена (когато ги няма мама и тати да ги подсещат), да стават самостоятелни. Така че, мисля си, абстрахирайки се от малкото пари, които получавахме (освен ако не бяхме на национални бригади), бригадите определено бяха нещо много добро!
22 Юли 2006 00:16
"Безплатният труд в полза на родината не е комунистическо изобретение. Правели са го във всяка една държава, където има някаква криза"
Tова пък откъде го измисли.!?
Комунизъма не е пощадил церебралните гънки на никого.
22 Юли 2006 00:24
Нигога не съм ходил на бригада, но бригадирите създадоха неща, които днешните пръкнали се от бившата ДС капиталисти ограбиха за да се нарекат милионери. А дали не са почти бригадири тези, които сега бачкат по 12 - 14 часа за жълти стотинки на новите господари? И това не са само шивачките в цеховете на турци и гърци.
22 Юли 2006 00:33
а бе за глупостите и сега ли трябва да плащаме на тия клатик..... овци! Не стига че тогава си яхаха коня Шарколия, а сега пак от нашите пари ще си спомнят за младостта? Не държавата, а те да си плащат за "кефа"!!! Да ми се махат в дън горите Тилилейски!


22 Юли 2006 01:03
Мили хора, да не ви плаша, ама звучите малко "ретро"... Пак да не ви плаша, ама бригадирското движение продължава да си е популярно и по света, че дори и у нас, само дето му викат "доброволчески лагери". По-миналото лято ходих на два такива лагера и мога да ви кажа, че това беше едно от най-страхотните лета в живота ми. Запознах се с невероятни хора - млади, интелигенти, отворени за света, любопитни, всеотдайни, трудолюбиви. Пък и свършихме нелоша работа. На единия лагер освен доброволци имаше и хора, на които им плащаха, за да работят по същия проект. Координаторите с почуда установиха, че доброволците отхвърлят два пъти повече работа на ден, отколкото наемните работници.
Що се отнася до съжителството на доброволческия труд с "капитализма" - хич не се тревожете - много добре си се връзват. Студентите от много японски университети (може би дори всички, не съм сигурна) са насърчавани да полагат доброволчески труд - дават им точки за това, така както им дават за взет изпит. И в Австралия е така (пак не съм сигурна дали във всички университети, но в много от тях - категорично да). Да не говорим, че в най-престижните университети по света доброволческата работа по различни социални проекти се смята за морално задължение и се поощрява. За невярващите:
http://www.unvolunteers.org/
http://cvs-bg.org/news.shtml?x=15
http://cvs-bg.org/img_upload/660d0a111dd5 5820d94e56ea1c281465/CVSWorkcampprogram_2 006.doc
http://www.mar.bg/bulpages/plovdiv.htm
http://www.alliance.volunt.net/all/org/me mbers.php?typ=1
http://www.avso.org/members.html
http://www.inexsda.cz/eng/abroad
http://www.sciint.org/
http://www.unites.org/html/news/n141003.h tm
22 Юли 2006 01:26
Не е истина! Но бригадирската идея явно е жива и днес. Тя се вижда на снимката, където курсанти опъват палатките и леглата на комунягите-дерибеи. Сигурно и огънчето ще им запалят. Щото на червените велможи ръцете винаги са били заврени отзад.


Айде, наздраве! Пък догодина - цели проводници!
22 Юли 2006 01:28
Бригадите не са "доброволна помощ за родината в криза" а важен етап на комунистите чрез произвол, насилие и жестокост да установят абсолютна азиатска власт над обикновеният българин! Те успяха!Българина е отъпен за генерации напред!
22 Юли 2006 01:48
Преди девет години присъствах на честване на 80-та годишнина на Ленинския Комсомол в един от черноморските градове на Русия . Ако мислите , че братушките са монолит в отношението си към миналото , лъжете се , не хванах подобна миризма . Но тогава безусловно надделя уважението им към собствената история . При нас , всеки шум в повече за юбилейната годишнина от бригадирското движение ще е абсолютно оскърбление за предците ! Млъкнете смирено и уважавайте , гарги рошави... Бау !
22 Юли 2006 01:49
Не желая дори да чуя за бригади. Номенклатурчиците на БСП сега са на власт, а на времето взимаха луди пари като крадяха от студентите и учениците, от тези бригади. Да ходат другарите да си правят бригади. Ние сме се наработили. ДГД................
22 Юли 2006 01:57
За сведение на АНТИбригадчиците:
В. "СЕГА"-11.07.2006 :
"...Революционният туризъм започва през 1969 г., когато 500 американци идват да режат захарна тръстика. Оттогава около 55 000 души от всички континенти са преминали през бригадите.
Около 50 американци от "Бригада Венсеремос" пристигнаха тази седмица в страната, предизвиквайки забраната за пътуване в Куба, наложена от САЩ"
-------------------------------
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук
22 Юли 2006 02:33
не знам в кое социално време живеят дриймърите на бригадирството, децата сега работят яко през лятото за да изкарат пари за учебната година, такива времена са, слезте между хората
22 Юли 2006 02:34
Последният постинг на Параграфа показва най-добре същността на бригадите: комунисти4еска помия. По негово време непрекъснато ни се внушаваше, 4е без бригадите няма кой да прибере реколтата. Като 4е ли по цял свят имаше бригади, или им оставаше неприбрана реколтата!
Както се казва по аналогия с едно друго произведение ("Просто Фашизъм": "Просто комунизъм". То и без това няма голяма разлика между двете.
22 Юли 2006 02:45
вместо бригадирство можеха да премахнат ддс върху учебниците, да ама не, масова стока, гарантирана печалба, като топлото, водата, тока, пука им нови мерцедеси купиха ли, купиха, пасти има ли, има
22 Юли 2006 03:55
Много ми е далече "Вонеща вода". Пък и на плажа е супер. Иначе бих отишъл да се наям с кебапчета безплатно.
22 Юли 2006 04:28
usaФА 2-2р
"Проходът на Републиката", ж.п. тунелът "Козница" , язовир "Копринка" и т.н. , пострени от БРИГАДИРИТЕ на индустриализиращата се тогава НАРОДНА/до 1989 г./ Република България, НЕ са "комунистическа помия"! Или , ако са, "демократите" на НЕнародната вече Република България много ЛАКМО я ЛОЧАТ тази "помия" през всичките тези НЕкомунистически 17 години!!!
22 Юли 2006 04:31
Ангелинка е права, но все пак доброволната работа да е доброволна, нали?
22 Юли 2006 05:27
Параграфе, построеното не е комунисти4еска помия. Комунисти4еска помия са самите бригади - т.е. на4инът на построяването на построеното. Ина4е ти трябва да възвели4аваш и ГУЛАГ на Сталин, понеже тогава са се строили велики проекти. Или може би не ти пре4и да хвалиш ГУЛАГ? За теб няма да се у4удя.
22 Юли 2006 05:30
ние решихме да покажем как се работи истински и набързо преизпълнихме плана.
Най-трудната част беше да пренесем пълните със "златна превъзходна" щайги, които крадяхме от студентите ,

Абе знаех си аз, че истинската работа е основата на днешната българска икономика и политика.
22 Юли 2006 07:46
ole-le,
22 Юли 2006 07:47
Некакъв нещастен савецки дудук ходел на честването на ВЛКСМ.
Ми да ходи където ще. Ако ще Леон Бернштейн и другите создатели на ВЛКСМ да чества - негова си работа. Моралната деградация си е лична работа на даден човек. Един чества Хитлер, друг Троцки и т.н.
НО да ми се обяснява, че бригадирското движение било свещенно и АЗ нямам право да коментирам - хуй в рот савецка подлого.
На Хаинбоаз забравили да им дадат зимни дрехи и карали през ноември по памучни. От героизъма та на ревматизъма. Ама Пенчо Кубадински си имал топли дрешки...
22 Юли 2006 08:01
Преди девети също е имало бригади.Техния създател е бил полицая Гешев.Целта му е била да попречи на мераклиите да се хранят с шумата у гората и да обират селските мандри
А през 70-80год. имаше и други бригади.Т.н летни бригади за военно и техническо обучение на средношколците.Под ръководството на държавна сигурност там се развращаваха подрастващите.Резултата от този разврат е налице.
22 Юли 2006 08:06
Идеята да се възроди бригадирското движение е неосъществима носталгия- пише авторът в СЕГА. Глупости на търкалета. Само за старите участници е носталгия, но не и за новите, защото те не знаят какво е това. Иначе бригадирското движение е практикувано във всички разумни страни при дълбока икономическа криза. В САЩ например по време на голямата криза през миналия век е имало грамадно бригадирско движение, което е създало огромните горски масиви на Америка и е съхранило биологичния материал на нацията, като е създало препитание за милиони млади безработни. Сега като старци те периодично го чествуват на сбирки с...барбекю. В крайна сметка всичко зависи от патриотичността на идеята за бригадирското движение - то може да бъде и международно...ако тбрябва да се запази някакъв природен резерват или феномен и т.н.
22 Юли 2006 09:00
Днешните комуняги-манипулатори излизат с номера "Защо сте против 'Прохода на републиката'?". Взели от едно хубаво нещо само името Бригада. Осрали го(както обикновено) и сега представят простотията си за нещо хубаво, защото било наследник на строителине на "Копринка" и "Козница". Няма такива работи. Хората коментират бригадите, на които са били. Аз не съм чул строител на "Прохода на републиката" да не харесва какво е направил и да не е горд със себе си. Както се казва от очевидец и участник в другата статия, тогава ( че и преди това даже) бригадирите сами са се организирали - затова е така.
По-късно, комсомолците оглавиха бригадирското движение. Направиха го задължително. Въведаха социалистическото съревнование. Превърнаха го в място, от където да се издигат в комунарската йерархия. Надхитряха се кой колко е преизпълнил и кой ще отчете най-голямата лъжа. Не случайно днес от това време (70-те и 80-те) други следи не са останали освен бившите бригадирски командири, днес завършени лицемери и манипулатори.
*
От друга страна, бригадите бяха чудесно място за създаване на приятели, общуване с младежи и добиване навици на самостоятелен човек далеч от мама и тате. С отлични спомени съм, макар че тогава мислех друго.
*
Бригадите бяха едно от първите места, където младежите от 70-те и 80-те се сблъскваха с реалния социализъм в действие, където илюзиите им бяха разбити и комунягите показаха леко иззад завесата истинската си същност. Някои хора заради това и до днес мразят бригадите. Заради разбитите си илюзии. Не искат да си признаят че са харесвали Голямата Комунарска Измама.
22 Юли 2006 09:17
Е, добре, де. В любимата Америка на Централния Бригадирски Щаб му викат Корпусът на мира. А на който не му харесва - заминава за две години в кибуц.
22 Юли 2006 09:33
Бригадирското движение не е възможно да се възроди. Навремето се е строело "За Родината" и това е бил водещия мотив и въпрос на чест за всеки патриот. Сега да даваш доброволен труд за "Вива Венчър", или за португалските фирми дето щели да строят магистралата, или за Васил Божков, или за Милен Велчевите хотели - Как си го представяте? Голям ентусиазъм ще бъде!
Дори да става въпрос за държавни обекти хората пак няма да станат бригадири при условие, че спестените пари ще отидат в обръчите от фирми и за контингентите в Ирак и Афганистан.
От опита за възраждане на бригадирското движение не може да се получи нещо повече от "мисионерство".
22 Юли 2006 09:35
В статията има и верни и неверни неща.
Дразнещи са дИмУкратическите шаблони, които аФторот използва, като този:
...И така е било, докато на онези от върховете на партията не им светнало, че безплатният труд може да покрива лихвите от некадърното им икономическо управление....
Ако тогавашното управление е било некъдърно, то управленията през последните 16 години са няколко степени по-некъдърни. Само да спомена, че за 16 години успяха да построят... 14 км магистрала. Оня ден минах през Хърватско, вече са свързали Сърбия с магистралата, която идва от Австрия, Словения през Хърватско и стига до Ниш. Отделно имат разклонения до Унгарската граница и до курортите си. А нашите некъдърници - само 14 км за 16 години. Каквито и управниците такива и журналистите, дето пишат детирамби за 16 години дИмУктрация, като горния субект.
Разбира се ако се създаде нещо като бригадирско движение то няма да е такова каквото е било. И инициаторите подчертаха това. Сигурно има потенциал за едно такова движение, но под друга форма.

22 Юли 2006 09:48
$ ... Преди 60 години хората са отивали мотивирани, с отворено сърце, с огромен патриотизъм, без задни мисли.... " !... Може да е било и така !... Но когато ние ходихме да берем скапаните вече ябълки и да ровим из троскота , за да открием някое зелено фасулче съвсем не бяхме с подобни мисли !... По скоро "благославяхме " с най-цветистите думички тези , дето са измислили тази ангария ! Защото тя БЕШЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНА и БЕЗУСЛОВНА !...
Ама на мене въпросът ми е друг - как това , което беше създавано от бригадирите се отзова в джоба на разни приватизатори , на ТКЗС-тата , а оттам и на мними бивши собственици ? Или по-точно НЕ ТРЯБВА ЛИ ДА СЕ ИЗМИСЛИ ЗАКОН , който да възнагради вложения от бригадирите труд , защото парите от него са отишли по други , чужди джобове !...

Реституция , проституция , турските имоти , а за ангарията никой не се сеща!...

И вместо това някакви полувидиотени началници ще ми говорят пак "Елате хиляди младежи ! "

БЕЗУМИЕ !
22 Юли 2006 09:50
Кебапчетата им няма да бъдат безплатни. Събират , бедняците, по 35 лв.
Тези мили курсанти трябва да опънат над 100 палатки, осигурени от запасите на армията и предоставени безвъзмездно от министър Близнаков.
А всъщност , реално погледнато, единствените бригадири там ще бъдат тези млади момчета. От тях не се събират по 35 лв.
22 Юли 2006 09:53
"Проходът на Републиката", ж.п. тунелът "Козница" , язовир "Копринка" и т.н. , пострени от БРИГАДИРИТЕ на индустриализиращата се тогава НАРОДНА/до 1989 г./ Република България, НЕ са "комунистическа помия"! казва параграфчо !...

Нищо , не се безпокой , приятелю , и Прохода на Републиеката и язовир "Копринка " и тунелът "Козница " съвременните демократи ще ДАРЯТ на някой испано -пхортугалски консорциум , за да ги ... строи наново и да прибира паричките от тях !
А пък за бригадирите - битият си е бит , ....... си е ..............!

Такава е българската ПСЕВДО демокрация !...
22 Юли 2006 09:54
Пък и така нареченият президент Първанов ще бъде официален гост . Вероятно ще присъства и Весела Лечева.
Но млъкни сърце ....
22 Юли 2006 10:10
Предлагам на всички фенове на (почти)безплатните бригади да нарамят лопатите и да тръгнат да почистват я София, я други градове, или да запълват дупките с асвалт, или да ремонтират жп-линиите след наводненията. Като свършат работа за 1 млн. лв., тогава да говорят. Инак е лесно на думи да организираш ДРУГИТЕ да свършат нещо.
22 Юли 2006 10:11
Ако бригадите са доброволни - ми хубаво, който иска, да ходи.
Обаче извращенията на комунизма бяха, че всички задължително трябваше да участват.
Та кое точно бригадирско движение искат да възраждат другарите сега?
22 Юли 2006 10:12
А иначе доброволен и ефективен труд и сега си съществува, и то не само на полето: Linux, Wikipedia и други open-source проекти.
22 Юли 2006 10:13
Кокошката снесла едно яйчице и целият двор чул за това, кравата родила цяло теле и никой не чул.
Таваришчите ореваха панаира за един Хаинбоаз.
Без бригадирско движение България построява супермодерна за времето си железопътна мрежа. София пуска първия трамвай през 1900 пак без робски труд.
Русия построява Транссибирската жп линия за изключително кратки срокове без студентски бригади .
СССР се лигавчи с БАМ 20 години и нищо не направи. Мъй строим БАМ, БАМ строит нас. Направиха ни главите меки с тоз БАМ. Сега се чудят какво да го правят.
22 Юли 2006 10:14
Какво място може да има"безплатният труд" в общество, в което основополагащ принцип е :"Безплатен обяд няма", където не можеш дори да се изпикаеш без да оставиш 30-50 стотинки, а в същото време авиокомпании се "продават" по за 1 лев, а циганските жилища са си баш безплатен обяд за чужда сметка.
22 Юли 2006 10:18
Не е лоша идеята за създаване на доброволчески отряди. В крайна сметка младите хора трябва да формират чувство за солидарност при решаване на едни или други проблеми в обществото. И сигурно ще се намерят доброволци, стига целта да е социална.
Лоша е идеята бивши комсомолски функционери - всичките днес "достолепни" бизнесмени да използват носталгични настроения на по-възрастното поколение и морални дефицити на по-младото, за да превръщат доброволния труд в приемник на бригадирския от онова време. Най-малкото защото последният не се възприема еднозначно от българите.
22 Юли 2006 10:20
Най-трогателни са каскетчетата, дето ги били научили на бригадите да си мият краката и зъбите.
Бравос, бе!
Ми то нямаше вода през повечето време, душовете откраднати и т.н.
Нали такива каскетчета като вас ги крадяха. Учеха се на занаят...
Нали такива каскети налагаха своите разбирания за хигиена - къпане НАЙ-МНОГО веднаж на седмица.
22 Юли 2006 10:25
Калинке, замятай лопатата и на полето, к'во правиш у форума ?
Ама не, младите - те да ходят, а ние с Първанката ще организираме митинги и ще ядем кебапчета. С парите на данъкоплатците. Може и нЕкоя ода за бригадирското движение да изпраскаме, или стенвестниче.
22 Юли 2006 10:27
Мразя го това нещо - Бригадите в България!!!
Ами берем домати.Целта беше НЕ да оберем доматите а да правим повече "кофи".И се почваха "хватките".Слагане на пръст или шума отдолу да се напълни кофата или "смачкване" на самата кофа, избор на по-малки кофи и т.н.После следва обиране отгоре-отгоре само на това което се вижда и препускане из редовете а отдолу повече от половината домати си стоят необрани.Разбира се замергането с домати (как звучи само) се разбираше от само себе си.Дойде един чичко от ТКЗС-то и ни казва да обираме като хората защото хората са се мъчили да ги отгледат и сега е жалко да се съсипва ама ние му обясняваме че гоним норма.И така... се формираше "социалистическия човек".
22 Юли 2006 10:38
Хиршвелдчо, бързо напръскай гуреливи очички с чешмяна водица и прочети какво съм написала. Щото написаното от тебе не кореспондира мисловно с написаното от мене. И създава впечатление, че друга ти е болката.

Редактирано от - Calina Malina на 22/07/2006 г/ 10:40:46

22 Юли 2006 10:47
Хайде да не смесваме понятията доброволен и бригадирски труд. Бригадирският беше не доброволен, а принудителен, включително и детски (за първи път отидох на бригада на 13 г. като ученик в 8 клас), с едничката цел да закърпи някоя дупка в соц икономиката - например прибирането на доматите. Доброволен труд и доброволци има и сега - по-горе е споменато например за Вики и софтуера с отворен код. Ама за дудуците това не е работа, щото на тях акълът им до копаене с лопата стига.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
22 Юли 2006 10:51
Забавно е да се четат носталгичните спомени на стари комуняги
Господа, капитализмът победи и комунизмът загуби. Мотивацията на работник зависи от възнаграждението, материално или морално. Тези принципи са основата на организационните отношения, оформени на запада още в края на 19 век. Комунизмът отричаше основни закони на човешката психология, оттам и основните закони на икономиката - затова и магазините бяха пълни, тока не спираше, всичко цъфтеше. Както е лафа - тръгнаха нагоре по лайняната река без гребла.
"Безплатен обяд няма и кенефа е с пари" - време е да свиквате с тази реалност вместо да ревете по сладките соц. времена. Няма да се върнат.
22 Юли 2006 10:51
Не бива набързо да сравняваме несравними по степента на развитието си държави.
Много български младежи работят, за да спечелят парите за университетски такси и прехрана. Те не могат да полагат доброволчески труд.
Когато България им осигури това, което САЩ и Япония са осигурили на своите младежи, и нашите ще се обърнат към общественополезни мисии.
22 Юли 2006 10:57
Бригадирското движение е точно доброволен труд. Става въпрос за строителството на обекти с национално значение след 9 септ. 1944 г., когато при необходими 1000 бригадири се явяваха 2000 желаещи.
Брането на грозде, памук, домати и голям праз в помощ на ТКЗС вече не беше "Бригадирско движение", а "Пращане на бригада", "Ходене на бригада" и "Освобождаване от бригада".

Редактирано от - Zmeja на 22/07/2006 г/ 11:33:30

22 Юли 2006 10:59
Студенти не се подготвяха за изпити а копаеха или беряха домати.
В резултат цялият свят знае че българските лекари, инжинери и други "специалисти" ..са най неподготвените и дипломите им не се признават.
22 Юли 2006 10:59
Но пък от друга страна нищо не пречи на феновете на бригадирското движение на доброволни начала да направят и поддържат една безплатна обществена тоалетна. Хайде да ви видим, другарки и другари! Хем ще покажете, че наистина искате да свършите нещо, вместо само да си спомняте за дните, когато сте водили другите да работят (комсомолските активисти бяха "командири", те не работеха на бригадите), хем пикаенето ще е безплатно.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
22 Юли 2006 11:03
"... беше прекрасна възможност да съзряваш сред съученички и бутилки."
22 Юли 2006 11:05
Моето отношение към бригадите е нееднозначно. Вярно е, въобще не бяха доброволни, комсомолските активисти се измъкваха от работа на полето и киснеха в сградата на "Комсомола" в града. Или пък идваха като началници да ни надзирават. Големи натегачи бяха - все им се привиждаха разни съревнования и то на гърба на другите.
Инак няма даи кривя душата - след 3-4 бяхме свободни и можехме да скачаме по игрищата колкото си искаме. Всяка вечер - музика купон на открито. От време на време ни губеха свободното време с мероприятия, та на едно такова мероприятие учителят по немски ни даде за пример връстниците ни от Запад, които учели и работели. Та един от нас се изтъпани и каза: "Кога да работим, след като сме 2 и половина месеца на бригада - я лятна, я есенна..."
Като искат, нека си възраждат бригадите. Но днешните младежи имат нужда от пари и затова работят. Тези които нямат, въобще не ги търсете за такава дейност...
22 Юли 2006 11:48
И "Червените бригади" възкръснаха в Италия.
Крайно лявата организация, която се смяташе за отдавна разпусната, преди 2-3 години пое отговорност за убийството на 51-годишния Марко Биаджи - икономист, професор по право и съветник на министъра на труда.



Редактирано от - Zmeja на 22/07/2006 г/ 11:50:05

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД