:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,965
Активни 402
Страници 530
За един ден 1,302,066
Разминаване

Мистерията на българския ДДС

Членките на ЕС смело режат ставки, София го удари на данъчен аскетизъм
Снимка: Архив "Сега"
---
Дойдат ли на власт, политиците в България светкавично наизустяват урока за ДДС, озаглавен "Долу намалените ставки". Той дава три ключови оправдания за отказа на правителствата от преференции:
----------
1. Ако намалим данъка за едни, и други ще поискат.
2. Въвеждането на различни ставки ще затрудни работата на бирниците.
3. Бъдещото членство в ЕС ни задължава да се примирим с единна ставка.
----------
И трите "аргумента" обаче издишат като пробит с гвоздей плондир.
Гражданите и бизнесът имат право да искат, но правителствата решават какво може и какво не. И пенсионерите настояват, при това с основание, за двойно и тройно по-големи пенсии, но досега никой финансов министър не им е угодил. Бизнесът отколе се бори за нулев данък върху реинвестираната печалба. Да не би да го е получил?
Относно защитата на бирниците, странно защо другите данъчни администрации не се затрудняват от разнообразието на ставки? Ирландските данъчни служби работят с четири нива на ДДС - 21, 13.5, 4.4 и 0%. Бирниците във Франция, Полша, Гърция също се "мъчат" с няколко ставки. Ако литовци и унгарци успешно се справят с ДДС-етажите, защо българската администрация по приходите да не може?

Европейският опит

Диктатът на Брюксел за прилагане на единна ставка също се оказа опашата лъжа на българските управници (виж таблицата). Като изключим Дания и Словакия, която въведе плосък данък от 19%, останалите територии на ЕС масово прилагат щадящи ДДС ставки. Всяка държава е приела по-ниски проценти за облагане на стоки и услуги, които смята за обществено важни. Така Великобритания е преценила, че дрането на родителски кожи не бива да бъде държавна политика и е определила 0% ДДС за детските дрехи и обувки. Лондон е решил и да насърчи колоездачите да носят каски. Затова шлемовете за велосипедисти са сред стоките с нисък ДДС.
И водоснабдяването отвъд Ламанша е с 0% данък. Във Франция пък ставката е 5.5%, а немските и испанските "ВиК"-фирми начисляват 7%. Повечето страни от ЕС прилагат намалена ставка за лекарствата. А богатите немци и англичани "дължат" за илачите си нула % ДДС.
Сродни нам държави, които влязоха в Евросъюза през 2004 г., също са привърженици на "социалните" ставки. Докато българските преговарящи послушно кимаха в Брюксел, другите екипи успяха да извоюват за страните си ред преференции по ДДС. Те договориха следните отстъпки:
-------------------
Лекарства
Кипър - нулев ДДС до 2008 г.
Малта - нулев ДДС до 2010 г.
Строителство
Чехия, Полша, Словакия, Словения - намален ДДС до 2008 г.
Храни
Полша - супернамален ДДС (под 5%) до май 2008 г.
Малта - нулев ДДС до 2010 г.
Кипър - нулев ДДС до 2008 г.
Ресторанти
Полша, Унгария, Словения, Кипър - намален ДДС до 2008 г.
---------------

И доставките на парно, ток и природен газ са обекти на облекчено облагане в държавите, към които се стремим. Чехия, Унгария и Словакия успяха да запазят намалени ДДС ставки и след влизането си в ЕС. Ако съвестно копирахме правилата на общността, вестниците ни щяха да са по-евтини, защото всички държави от Евросъюза са въвели по-нисък данък за книгите и периодичните издания.
Повечето страни от ЕС са осъзнали, че ресторантите и кафенетата създават много работни места, и за да насърчат гражданите по-често да се хранят в заведения, а не у дома, са облагодетелствали този бранш с редуциран ДДС.

Оня списък

Европейският закон за ДДС е Шеста директива на общността. Тя гласи, че основната ставка не може да е по-ниска от 15% и че всяка от страните в ЕС може да прилага нулев или намален данък, но само за определен кръг стоки и услуги с голяма обществена тежест. Кръгът е очертан в приложение към директивата, известно като Анекс "H". Списъкът е доста критикуван и оспорван, многократно ремонтиран и допълван през годините. Най-забележителният резултат е, че вместо да намалява изключенията, Европейската комисия ги разширява. След последното разширение 17-те привилегировани области се увеличиха на 20 (виж карето).
Което оборва твърденията на поредица наши финансови министри, политици и макроикономисти, че редуцираните ставки са вредни и ЕС ги отрича. 25-те лавират с данъчните проценти, защото знаят, че освен за пълнеж на хазната те служат и за правене на социална, културна и прочее политика.
Преди дни например Брюксел заплаши с глоби 5 държави, защото прилагат редуцирана ставка за бебешките пелени. Памперсите не фигурират в Анекс "Н", но Португалия, Унгария, Малта, Полша и Чехия не се отказват от намалената ставка. А може би изобщо няма да се наложи да се откажат. Защото успоредно със заканите за наказания на петте непослушни членки, Европейската комисия обмисля дали да не прибави и памперсите в анекса, така че всички страни от ЕС да имат правото да изберат редуцирана ставка. „Комисията напълно подкрепя социалната и семейно насочената политика", заяви по този повод говорителка на ЕК.
Истината е, че Брюксел няма нищо против експериментите и провеждането на социални политики с ДДС ставките, стига това да не изкривява пазара и да не пречи на нормалната конкуренция. Автомобилите например никога не са имали и няма да получат шанс за мини ДДС. Защото ако Германия начислява 20%, а Италия и Франция започнат да слагат само 5% ДДС, разликата ще създаде ценови предимства и немците вероятно ще започнат да пазаруват италиански и френски машини. Има сфери обаче, в които ниските ставки нямат никакво отношение към общия пазар и съперничеството. В Прага, Стокхолм и Рим едва ли ще се притеснят от нелоялна конкуренция, ако България реши да тушира цените на парното и топлата вода и разреши на топлофикациите в София и Варна да калкулират 7 или нула процента ДДС.
От старта на "данъка убиец" у нас през 1994 г. до днес министрите ни убеждават, че Европа върви към уеднаквяване на процентите в различните държави и към единна евроставка. Само че пропускат да отбележат, че когато Брюксел прави планове за промени, гледа с много години напред. Уеднаквяването със сигурност не е цел за следващите една-две петилетки.
Така че остава абсолютна мистерия защо България трябваше да изпреварва Германия и Франция с въвеждането на плосък ДДС.


каре - таблица
ДДС ставки в ЕС, в %

ДържаваСупернамаленаНамаленаОсновна
Белгия-621
Чехия -519
Дания---25
Германия-716*
Eстония-518
Гърция4.5919
Испания47 16
Франция2.15.519.6
Ирландия4.413.521
Италия41020
Кипър-5 15
Латвия-518
Литва-5/918
Люксембург3615
Унгария-5 /1525
Mалта-5 18
Холандия-6 19
Австрия1020 12
Полша3722
Португалия-5/1221
Словения-8.520
Словакия--19
Финландия-8 /1722
Швеция-6/1225
Обединено- 517.5
кралство

* Догодина основният ДДС в Германия ще е 19%.


каре 2
Анекс "H"
1. Храни (включително напитки, но без алкохолни), за хора и животни; живи животни, семена, съставки за приготвяне на храни, продукти, допълващи или заместващи храни.
2. Водоснабдяване.
3. Фармацевтични продукти за медицински и ветеринарни цели, включително и противозачатъчни препарати и хигиенни материали.
4. Медицинско оборудване, помощни и други приспособления за лично ползване от инвалиди, апарати, електроуреди, електронна или друга апаратура, транспортни средства, конструирани специално или адаптирани за инвалиди.
5. Превоз на пътници и на техния багаж.
6. Книги (вкл. брошури, бюлетини и др. печатни изделия, детски книжки с картинки, книжки за оцветяване, карти, хидрографски и други таблици, вестници и периодични издания, но без рекламни материали).
7. Билети за театър, опера, цирк, концерти, изложби, панаири, музеи, зоопаркове, кино и др. подобни културни средища и събития.
8. Авторски права и услуги, предоставяни от писатели, композитори, артисти.
9. Билети за спортни състезания и за ползване на спортни съоръжения.
10. Домашни услуги - ремонти, боядисване, почистване, поддръжка.
11. Услуги и стоки, използвани за производство на селскостопански продукти (без капиталови стоки като агротехника и сгради).
12. Доставка на растения, корени, луковици, отрязани цветя, декоративни растения, дървесина за отопление.
13. Настаняване в хотели, къмпинги и бунгала.
14. Ресторантски услуги.
15. Доставката на стоки и услуги от организации, признати за благотворителни от страни членки и ангажирани със социални дейности.
16. Погребални услуги и кремиране и стоките, свързани с тези дейности.
17. Медицински и зъболекарски грижи.
18. Гледане на болни и хора с увреждания, възрастни, деца.
19. Услугите, свързани с ВиК мрежата, почистване на улици, сметосъбиране, третиране и рециклиране на отпадъци.
20. Доставка на електричество и газ по мрежата, централно отопление.
12
3935
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
27 Юли 2006 01:43
в страните от европа със събраните данъци се плащат социални помощи на безработни и шефовете на фирми и депутатите не карат коли колкото 20 годишен трудов стаж или 20 годишно получаване на пенсия и пенсионерите им обикалят света а не чистят офисите на самозабравили се номенклатурчици
27 Юли 2006 03:28
А в една далечна "глупава" страна, ДДС или както там му викат 'такса продажба', е между 3 и 10 процента щото там не си пълнят касичката от данъка или от единица стока, а от огромния оборот и количество стоки и услуги, които се реализират на пазара и от бързото въртене на парите. Когато ДДС е нормален, а не 1/5 или 1/4 от стойността на една стока, тогава може да има бърз и голям оборот. И това важи за данъците въобще. Индекса на една икономика не е долара, еврото, войната в Ирак, или отставката на министър Сулю, а потребителската кошница. Когато данъците са приемливи, хората купуват, инвестират, пътуват и Wall Street, корпорацийте, китайците и Душко са щастливи. Тогава една икономика върви напред, защото производителя разширява производството, открива работни места, банките дават заеми на производители и потребители, икономиката върви и парите се въртят бързо в цялата система. А когато като в Юропа грабиш хората, те се ограничават и внимават какво, колко и колко често купуват. И резултата е че от Албиона до руската граница плуваме в лайна и за всичко са ни виновни американците, китайците, руснаците, ционистите, задкулисието, извънземните, шейховете и наклона на оная ни работа.
27 Юли 2006 06:03
И доставките на парно, ток и природен газ са обекти на облекчено облагане в държавите, към които се стремим.

Защо се стремите, как се стремите, колко се стремите?!? А те какво мислят за това?!?
27 Юли 2006 06:23
Щравиц, пък в оная страна понеже много купуват и май купуват за повече пари отколкото имат, са потънали в дългове. Но си прав че високият данък смъква оборота. От друга страна обаче това прави измамите с ДДС много изгодни
27 Юли 2006 07:21
Авторката да си избие веднъж завинаги от главата, че "държавата" (разбирай - подкупните чиновници) трябва да определят коя стока е социална и коя - не. Ако иска, да си направи със сроди души един бантустан в Балкана и в него да си избират чиновници, да им гласуват каквито иска ставки! Комунизмът и ориенталската простащина, враг на индивидуалната свобода, е време да свършат веднъж завинаги! Западна Европа, която между другото е затънала в дългове и се гърчи с по 1% растеж годишно, наистина прилага глупостта на диференцираните ставки, но вече осъзна грешката си и масово ги премахва или свива. Например ставката от 0% в Германия изчезна. Дания имаше 25 различни ставки, после станаха 5, а сега явно са свършили работата докрай и са я свели до една. Откъдето другите идват, ние затам сме се запътили. Егати туземската работа...
27 Юли 2006 09:02
Фискалната политика на държавата ни 1994-а насам се определя от половин дузина несменяеми лица. Това е положението. Както я караме, единствено природни фактори могат да доведат до кардинални промени в данъчното облагане.
27 Юли 2006 09:22
, , Автомобилите например никога не са имали и няма да получат шанс за мини ДДС. Защото ако Германия начислява 20%, а Италия и Франция започнат да слагат само 5% ДДС, разликата ще създаде ценови предимства и немците вероятно ще започнат да пазаруват италиански и френски машини.”

Крайно време е специалисти да почнат да пишат , защото така се пишат измислици и внушения.
ДДС се плаща в страната в която се ПОТРЕБЯВА Предмета-СТОКАТА , а не където се купува.
Това е твърдение което показва , че е пишещия хал хабер си няма за този данък.
Много грешки има за този ВЪЗСТАНОВИМ ЗА БИЗНЕСА ДАНЪК.

ДДС основно тежи върху бедните хора , върху тези дето си харчат всички левчета и нищо от тях не им остава.
Чисто и просто статия с неверни интерпретации.
А коментарите с десен уклон , направо ще бъдат пародия , защото ще го интерпретират като данък , които не се възстановява.
Замирише ли на пари на т.н.десните , от това обоняние си губят разсъдъка, толкова силно ги подвежда алчността.
27 Юли 2006 09:58
Като логично разсъждаващ човек считам, че едината ставка за ДДС е най-правилната финансова политика на страната!
Търговците усетиха слабата държавност и се мъчат да извлекат 20% допълнителна печалба за себе си с напъните да ликвидират събирането на ДДС, където успеят!
Няма случай, когато до потребителя да е стигнала по-ниска цена на продукт, на който са намалени или премахнати акцизи или данъци!
Най-пресният пример е премахнатия акциз върху виното, преди време!
Сравнете цените когато вината се продаваха с акциз и сега! Има вина. които цените им станаха в пъти по-високи!
А, народа се увлича от сладкодумието на медиините манипулатори и иска да лиши лекарите, учителите, полицайте, съдиите и др. бюджетни хора от ресурс за тяхните заплати, които се набира с ДДС!
27 Юли 2006 11:43
Единна ставка ДДС за всичко - това е най- справедливо и правилно!

27 Юли 2006 11:55
Една поправка:
Закон и директива не е едно и също нещо. Надявам се юристите ще се съгласят с мен.
И още нещо:
SIXTH COUNCIL DIRECTIVE
of 17 May 1977
on the harmonization of the laws of the Member States relating to turnover taxes — Common
system of value added tax: uniform basis of assessment
(77/388/EEC)
TITLE II
SCOPE
Article 2
The following shall be subject to value added tax:
1. the supply of goods or services effected for consideration within the
territory of the country by a taxable person acting as such;
2. the importationof goods.

И на български:
Шеста Директива на Съвета 77/388/ЕЕС от 17 май 1977г. относно сближаване на законодателството на страните-членки, уреждащо въпросите на данъка върху оборота – Обща система на ДДС: единна база за облагане.
Дял II
Обхват

Член 2
Следните дейности подлежат на облагане с данък върху добавената стойност:
1. Доставката на стоки или услуги, извършвана възмездно на територията на страната от данъчнозадължено лице, действащо в това си качество.
2. Вносът на стоки.


27 Юли 2006 14:22
Навремето имаше яростна дискусия относно частичното връщане на ДДС на данъчно незадължени лица. Обаче не мога да си спомня каква е практиката в голямите страни и има ли въобще такава практика.
27 Юли 2006 14:48
ДДС- у нас нема само за хазарта май.
А за Белчев ко не знае-стоки от първа необходимост има, от които стоки зависи оцеляването, примерно леба, картофите и киселото млеко.
И има луксозни стоки, примерно луканката и черния хайвер.
Да навърже логически нещата, не че му се удава.
Силно се надявам да не е сред управляващите тикви, въпреки че кво от това, типичен представител...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД