Въпросът с партийното финансиране и лобизма е прекалено сериозен, за да се оставя само на политиците. |
Историята започна от една самодоволна реплика на Доган за обръчите от фирми около всяка партия. Неочаквано и за неговата прозорливост репликата придоби небивала популярност, и то с крайно отрицателен ефект върху ДПС.
Така че дори и тази крайно затворена партия, която си се развива по свои закони, се принуди да се съобрази с все по-ръмжащото обществено мнение. В желанието си да замажат гафа на лидера си, подчинените му се впуснаха в писането на закони.
Ако те се приемат, политиците вече ще бъдат подлагани на щателни проверки дали наистина са декларирали всичко, което имат, като резултатите от тях ще се оповестяват публично. Партиите пък ще бъдат задължени да прилагат към отчетите пред Сметната палата списък с дарителите си и размера на техните дарения. Е, не липсват и типично депесарски номера като предложението депутати и общински съветници да бъдат изключени от списъка на хората, които нямат право да са лобисти. Това било случайно допуснато в текста, само за да се предизвика дискусия...
Съмненията, че всички тези намерения ще се превърнат в реалност, обаче продължават да съществуват. Първо, на дискусията лидерът на ДПС Ахмед Доган за пореден път блестеше с отсъствието си. Това е, меко казано, непонятно за човек, който има претенцията да е флагманът на борбата срещу обръчите от политико-икономически олигарси в България. А и в ДПС нищо не става, ако Доган не каже.
Още по-странно бе, че на дискусията, на която трябваше да се чуят предложения от бизнеса, присъствието на значими бизнесмени бе твърде рехаво. Публичният диалог между политици и бизнес отново не се състоя. И това няма как да не наведе на мисълта, че и двете съсловия ще продължават да търсят начини той да бъде задкулисен, независимо какви закони се приемат.
Освен това никак не е невъзможно парламентът да продължи да се придържа към навика си да не довършва започнатото. Особено когато става въпрос за такива фундаментални теми, които биха могли да изменят съществено така прекрасното статукво. Все още е пресен споменът как 39-ото Народно събрание прие на първо четене с конституционно мнозинство избирателен кодекс, който предвиждаше мажоритарен елемент в изборите. До второ четене обаче така и не се стигна, въпреки че до края на мандата оставаха две години. В предишния мандат депутатите започнаха, но така и не довършиха промени в закона за референдумите, които даваха повече права на гражданите да свикват допитвания. Познавайки нрава на политиците ни, нищо чудно те да внесат тези закони до 7 септември, за да се докарат пред ЕС, пък после изведнъж да изникне нещо по-важно.
И все пак, ако новите текстове станат факт, ще трябва да се положи много работа, за да се превърнат те от добре написани приказки в добре действащи закони. От Сметната палата вече заявиха, че в момента с декларациите на политиците се занимават цифром и словом трима души. А това е твърде недостатъчно, предвид новите функции, които й вменяват промените в закона за публичния регистър. Вярно, вносителите казаха, че ще се създаде специално звено. В тяхната представа обаче това ново звено ще трябва да иска информация от всички области в страната за това дали евентуално някои от 6-те хиляди висши люде нямат някъде закътан имотец, който не е деклариран. Ще бъде интересно да се наблюдава как ще се справи администрацията, която определено не страда от липса на тромавост, с цялата тази бумащина. Що се отнася до лобизма все още не е ясно как ще се правят проверки за незаконосъобразна лобистка дейност, което бе отбелязано и от шефа на Сметната палата Валери Димитров.
А най-фундаменталното съмнение в цялата работа произлиза от факта, че не друг, а баш ДПС се хвана да осветлява всички тези неща. Как да вземем насериозно искреността именно тази партия да влезе в ролята на неопетнения чистач на партийната класа?!
Това е най-новата политическа басня. Гущерът, който дори не си е отрязал опашката, се захванал да троши обръчите си...