:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,813
Активни 445
Страници 17,743
За един ден 1,302,066
Размисли

Човешките възрасти

Исак Паси
1.

За човешките възрасти, за техните прилики и различия са писали философи, психолози, антрополози, моралисти, етнолози и всички (всеки от своята гледна точка), които имат интерес към човека и човечеството.

Това множество от научни експерименти се дължи преди всичко на "трудността" на самия предмет - човешката възраст - и започва още с определянето на самите възрасти, на техния брой и, макар и относителни, граници. Доколкото ми е известно, още никой не е определил със сигурност нито броя, нито границите на възрастите, тъй че тук всичко зависи от мненията на различните автори, като изобщо не е възможно само едно от тези мнения да се приеме за истинно, а останалите - за неистинни.



2.

Една възможна тук типология определя пет основни човешки възрасти:

А. Детство (до пубертета).

Б. Юношество (от 13-ата до 17-18-ата година).

В. Младост (от 17-18-ата до 30-ата година).

Г. Зрялост (от 30-ата до 50-ата година, като тук се включва и т. нар. акме, десетилетието от 40-ата до 50-ата година на мъжа, което според древните гърци е най-творческата, най-плодотворната възраст в живота на мъжа.)

Д. Старост (след 50-ата година).

Възрастовата периодизация на римляните малко се различава от тази. До 17 години те били наричани деца, до 46-ата - млади хора, до 60-ата година - възрастни, а след 60-ата - стари.



3.

Сред многото предоставени възможности предпочитам троичното деление на човешките възрасти, давайки си същевременно ясна сметка и за неговите недостатъци: липсата на възможност за по-детайлизирана диференциация.

Макар и огрубено, предпочитам да говоря за три основни възрасти на човека:

А. Младост

Б. Зрялост

В. Старост,

като същевременно разбирам и трудността: съществените изменения и различните състояния в развитието на човека, които при това трябва да се вместят в една от означените три възрасти.



II

Младост



4.

Трудността идва от различните възрасти, които попадат в тази категория, и различните потребности и възможности, с които те разполагат.

Защото тук е детето след раждането му и първите години на неговото физическо оформяне, но тук е и времето след пубертета, когато започва духовното съзряване и развитие на личността.



5.

Хегел: "Детето живее в невинност, без трайна болка, в любов към родителите и в чувството, че е обичано от тях. Това непосредствено и затова недуховно, чисто природно единство на индивида с неговия род и със света изобщо трябва да бъде снето; индивидът трябва да напредне до това да се противопостави на общото като на биващия в себе си и за себе си, готовия и устойчиво съществуващия предмет, да схване себе си в своята самостоятелност." ("Философия на духа")

Сега детето постоянно се запознава със света, който го заобикаля - със светлините и цветовете, с разстоянията и величините, търси подобното в подобното и различното в различното, изобщо според възможностите си възприема по-голяма или по-малка част от богатството и величието на света, който го заобикаля.



6.

Понякога, но по-скоро като изключение, в най-ранна възраст детето проявява талант, стигащ до гениалност - най-често в областта на музиката - и в този случай се говори за деца-чудо, като най-яркият пример за това е Моцарт.

Но ако се изключат тези изключения, освен от опита, трупан през годините, главното средство за развитието на детето и превръщането му в личност е образованието - по-добро или по-лошо, което обаче предполага и съответната почва - по-добра или по-лоша, в интелектуалния капацитет на възпитаваното дете. При това има знания, които се усвояват по-лесно в определена възраст, а по-трудно в друга: така математиката и поезията са дейности на предимно младата възраст, докато философията предполага опита на годините и по правило философският талант се проявява през зрелостта.



7.

По правило младежът е неудовлетворен от света, който го заобикаля, и го намира за несправедлив, некрасив и неистински. Тайно или явно той живее с мечтата за неговото преустройство, в което ще участва и той, а може би също и неговите връстници.

Хегел: Младежът още не разбира, че "човекът може да намери съществена дейност и съществено удовлетворение само в твърдо противостоящия му и самостоятелно следващ своя ход свят и че затова той трябва да си създаде умението, необходимо за работа". Затова младежката възраст е преизпълнена с мечти-идеали, които, както по-късно се оказва, в повечето случаи са изобщо неизпълними. Заглавието от "Човешката комедия" на Балзак е повече от симптоматично - "Изгубени илюзии".

Хегел: "Бленуващият дух на младежа не разбира, че субстанциалното общо, което се съдържа в неговия идеал, по своята същност вече е развито и осъществено в света." - Когато "стигне до това становище, младежът е станал мъж. Мъжът разглежда и нравствения ред в света не като ред, който сам той тепърва трябва да създаде, а като свят, който е готов в същественото." ("Философия на духа"). Този преход на юношата в мъж Хегел отнася приблизително към 30-ата година.



8.

Според Монтен той настъпва значително по-рано. "На 20 години нашата душа може да разкрие вече своите способности и да подскаже бъдещото си развитие. Ако до тази възраст човек не даде достатъчно доказателства за своята сила, след това не може да ги даде. Нашите природни качества и добродетели трябва да проявят своята красота и сила или тогава, или никога след това." ("Опити")



9.

По-различна е образната формула на Шопенхауер за един 70-годишен живот: "Първите 40 години съставят текста, а следващите тридесет - коментара към него, който ни научава правилно да тълкуваме истинския смисъл и взаимовръзките в текста, заедно с поуката и всички нюанси... Към края животът заприличва на приключващ карнавал - падат маските. Тогава виждаме какви са били всъщност хората, с които сме имали досег в житейския си път." ("Афоризми за житейската мъдрост")

Много от най-великите творци на човечеството едва доживяват до 49-ата си година или само малко я надхвърлят: Паскал живя 39 години, Киркегор - 42, Спиноза - 44, с толкова "съзнавани" години е разполагал и Ницше, Байрон е живял 36 години. Шели - 30, Новалис - 29, Пушкин - 37, Лермонтов - 27, Рафаело е живял 37 години, Модилиани - 35, Моцарт - 35.

Детската възраст, тъкмо с най-добрите си черти - искреност, непосредственост, невинност, наивност - е чудесна метафора за цяла историческа епоха и дори за цял народ, намиращ се на определена степен от своето развитие. И тъкмо тази метафора използва Маркс в своята дълбока и проникновена характеристика на гърците и гръцкото изкуство от времето на епоса:

"Мъжът не може да се превърне отново в дете или да се вдетинява. Но нима не го радва наивността на детето и нима той сам не трябва да се стреми към това, щото на по-висока степен да възпроизведе своята истинска същност. Нима в детската натура във всяка епоха не оживява нейният собствен характер в неговата безизкусна правда? И защо детството на човешкото общество там, където то се е развило най-прекрасно, да не притежава за нас вечна прелест, като никога неповтаряща се степен? Има невъзпитани деца и старчески умни деца. Много от древните народи принадлежат към тази категория. Нормални деца бяха гърците." ("Към критиката на историческата икономия. Увод")



III. Зрялост



11.

Мнението е всеобщо: зрелостта е най-зрялата възраст на човека, времето на най-значителните му дела, творения, мисли.

Александър Македонски може и да е покорил света на 30-годишна възраст, но великите завоеватели по правило са правили същото вече в зряла възраст: Цезар, Август, Наполеон.

Противоположно на разпространеното мнение, че поезията е дело главно на младостта, зрелостта, а дори и старостта предлагат не по-малко убедителни примери.

Още античността си е представяла твореца на епоса като беловлас старец. До последния ден на своя 89-годишен живот Микеланджело е създавал шедьоври - в скулптурата, живописта и архитектурата, - както впрочем и през всички периоди на живота си - още от най-ранна младост. Гьоте завършва втората част на "Фауст" малко преди смъртта си. Изповедно-теоретическите трудове на Толстой, в които той прави равносметка на цялостното си творчество, се отнасят, общо взето, до последното десетилетие на дългия му живот и след като великите романи са вече написани.

Неведнъж зрялата възраст на творците е давала пример за най-зрели произведения - и затова тя е зрялост.

(Продължава в утрешния брой)
Снимка: Архив "Сега"
Волфганг Амадеус Моцарт е проявявал способностите си още в ранна детска възраст.
 За разлика от Толстой лорд Джордж Байрон е живял и творил само 36 години.
 Александър Македонски е покорил света на 30-годишна възраст, но великите завоеватели по правило са се проявявали в зряла възраст: Цезар, Август, Наполеон.
19
4886
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
30 Юли 2006 23:03
всеки е еднакъв и различен, душата, тя носи смисъла, другото е разум, и различни са библейската и античната мъдрост
30 Юли 2006 23:59
"Като изключим изключенията", статията се чете
31 Юли 2006 00:10
Абе еврейски пръч не ти ли омръзна да скудоумничиш на гърба на светила и гении..
Кажи нещо за делата на гнусните си събратя детеубийци или това не те засяга?
31 Юли 2006 00:17
"Към края животът заприличва на приключващ карнавал - падат маските". Така е, др. Паси. И за кьоравите става ясно доколко един човек е оригинално и творчески мислеща личност и доколко една многотитулована мижитурка мисли само с навързани като черва цитати.
31 Юли 2006 02:59
Професоре остава само да си разбран . Ако те четат де ?!!?!
31 Юли 2006 03:35
Още един лек (но не повърхностен) етюд.
Преди трийсет години надали щях да го чета, а сега ми харесва. Малко тъжно.
31 Юли 2006 05:31
Много сложно за мен днес. Ето по-опростен поглед върху основната цел на мъжа в живота:
- на 5 години: да остане сух в леглото
- на 15 години: да спи с жена
- на 25 години: да намери работа
- на 35 години: кариера, семейство
- на 45 години: семейство, кариера
- на 55 години: да намери работа
- на 65 години: да спи с жена
- на 75 години: да остане сух в леглото
31 Юли 2006 07:38
Брях, аз пък никога не бих се сетил, че:


зрелостта е най-зрялата възраст на човека


31 Юли 2006 09:02
Posetitel,
защо забрави жената?
Нали понякога и тя е човек?!
Горе-долу и при нея нещата стоят така. Може би само горната граница е 80 години.
31 Юли 2006 09:25
Да, прави са били древните да считат, че мъжът между 40 и 50 бил най-продуктивен. Но г-н Исак Паси, вместо да ни отваря очите за очевадни неща да беше поразяснил и на г-н Соломон Паси, че политиката на уволняване на опитни и назначаване на млади момичета само защото имат къси поли във външно е анти българска. Както антибългарско беше и "майната му на православието" и всичко, произлязло от неговите действия до сега.
Само да добавя, че в резултат на налаганата от отвъд океана Мойсеева линия за 40 години безсмислени обиколки на място, докато не умре и последния помнещ, че тогава не се крадеше толкова, че тогава поне милицията си гледаше работата и т.н. е грешна политика. Грешна, защото умира не само България. Умира даже страна с толкова проамерикански настроения като Полша. И там над 40 ли си няма работа за теб. Даже само преди седмица истинската преса информира, че в Италия са открити над 100 поляка заключвани да бачкат като роби. Та, това е резултатът от новоМойсеевите политики.
31 Юли 2006 11:20
Някак си исках да се впечатля от Исак Паси, но много БЕЗинтересни разсъждения, вземайки за пример различни философи, които са творили при едни много особени условия във времето си! Подобни философи нямат шанс в днешното общество, защото ние всички разполагаме с информация и трудно биваме манипулирани, както е било преди хиляди години. По мое мнение трябва да се анализира човешката природа като един социален субект като не забравяме БОГ. Първичната социализация на детето предполага неговите потребности и оформя нуждите му. Следвайки принципите на социализацията следва вторичната такава , която би развило таланта на детето, защото ТО може да го има, но пък социалната среда да не предполага развитието на таланта. Да, образованието е основното средство за придобиване на знания, но пък социалната среда, в която е придобито предполага качеството и количеството. Духновността на бебето същевременно се определя от неговото Кръщене. При Християните децата се кръщават като бебета, за да ги подготвят за живота, и да са неопетнени и безгреховни. Всички по-късни кръщения предопределят бездуховността, за която споменавате....
Философията е интересно четиво Социологията и Религията биха ви помогнали много повече в интерпретацията на даденостите, г-н Исак Паси!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
31 Юли 2006 12:47
хората получават нобелови награди почти и основно за неща който са свършили (или започнали) м/у 24 и 28. Както и да се върти и суче, това е наи творческата възраст, понеже е необременена от стари/конвенционални и тн концепции. За осмислянето на света (и писане на Фауст) трябва житейски опит, но това не е творчество, в горния смисъл на думата, а рефлекция.
Но това как да е, някои на 40 ще е удовлетворен от свършването на други неща в сравнение със същия човек на 20, така че все тая кога какво значат думите. Въпроса е друг, нагледно илюстрируваем със следната случка:
----------------
Един хубав ден, когато трябваше да бягам да си вземам задграничния паспорт скочих в едно такси, и викам "за паспортния отдел". Таскиджията затвори вестника, подкара, и вика, "еии.. глеи кво правят руснаците - ядрена бойна глава която маневрира по случаен начин при навлизане в атмосферата". "Е и?", питам аз. Оня ми заобяснява за реактивни дюзи и какво аджеба значело да маневрира при навлизане в атмосферата, бре, стана ясно че разбира от машини и техника, пък съм сигурен че това в статията не го е писало. Но, това не беше всичко. "Сума ти милиони хвърлят за разработка на глупости", завърши таксиджията. "Вместо какво да направят с тях?", питам. "Ами да ги дадат на бедните!". "Аа, момент" викам аз "тва го имахме, и се издъни. Ако даваш наготово на бедните, няма да имат никаква инициатива или мотивация да се развиват или да се опитват да правят пари, напротив - става желано да си беден и тъп, ако за това ще ти плащат". "Хм," вика таксиджията, "може и така да е, ама не е само това". "Ето например аз бях шеф на отдел навремето - и всячески се опитвах да вкарам разни нововъведения и подобрения във фабриката, ама защо да го правя - от това само шефа ми се издига, за мен нищо, и на всичко отгоре заплатите се начисляват на базата на тока който фабриката е изхабила за прозводство за месец - ако се подобри производственият процес да се харчи по малко ток - всички ще получават по малки заплати".
"Ааа момент," викам аз, "навсякъде е така, тва не е запазена марка на комунизма, казва се кофти мениджмънт" и му дадох примери от личен опит и от опит на познати.
Незнам защо обаче таксиджията някси много се зарадва от това, успокои се някси, че целият свят отива по дяволите, едва ли не - простоо, дивно задолство му се изписа на лицето .
"А може би ако все пак бяхте пуснали нововъведенията си сега нямаше вие да сте шофьор на такси, а аз да ходя за задграничен паспорт?", го питам.
Тва ни за момент не му развали задоволството, и ми обясни че му е кеф да е таксиджия и не би го заменил с нищо, понеже работи когато си иска, няма идиоти които да му висят на главата, парите стигат, и се среща и си приказва със всякакви хора.
А фабрика, явно, не смяташе да си купува в близко бъдеще, че да я усъвършенства както си иска, нито очакваше да я намери да се търкаля на тротоара

31 Юли 2006 15:11
не знам за другите нобели, ама тея по литература не се радват, камбанен дрън е, след нея нищо не написват а и предстои близка среща с .....вечноста
31 Юли 2006 16:03
Е, след като разбрах, защо зрялата възраст е зрялост (виж последното изречение ), ще чакам продължението, за да се запозная с новата доза цитати и примери. За старостта. Може пък и да ми светне, каква е идеята на този преглед на "Човешките възрасти".
31 Юли 2006 16:26
*****

Редактирано от - bot на 31/07/2006 г/ 16:31:16

31 Юли 2006 17:57
Има и друго виждане:
- на 20 години - паун
- на 30 - лъв
- на 40 - камила
- на 50 - куче
- на 60 - змия
- на 70 - нищо
Е, това е животът на човека!
31 Юли 2006 18:00
>>><<<
Звездни мигове на Архимана - до най-добър коняк го докарва...а Паси явно гледа да остане сух...
31 Юли 2006 18:13
Паси да беше изцвъкал и нещо за Войната. Или се прави, че я няма...
Общо -взето _ Тъпо написано.!
31 Юли 2006 21:19
Аз пък нищо не разбрах, кво иска да ни/ ми/ каже "презрелия" евреин...Ще чакам втората част, щото каже ли ти "добър ден" евреин, пипни джоба си и после помисли за душата си?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД