Понятието "галфон" бе въведено от Вазов, за да обозначи глупав човек, хаплю. (Речник на българския книжовен език, София, БАН, 1965), "Какофония" е старогръцки термин обозначаващ речево неблагозвучие, злозвучие ...Тези понятия, крият обяснението и причината за давещото наводнение от английски думи, изрази, термини в нашия език.
Политическият и стопански упадък на България засегна националната ни култура и особено образователната система. Осакатено бе цяло поколение и половина и това се прояви в отслабващи познания по български език и литература, а най-ярко изпъкна в езика на вездесъщия бизнес.
Зашеметени сме от езика на писмените и говорни реклами по медиите и фирмените надписи по табелите. Наблюдаваме нескопосно фирмено състезание по бизнес английски, където българо-английски изрази след силен "плей-офф" образуват оглупяващи съчетания (коалиции)...
Изправен пред надпис като: "Куантум дивелопмънтс" - "дружество за имотни инвестиции", мислещият българин ще се запита защо не е примерно първо "Развитие на имотни парцели" , а след това да се пише и на английски? И ще продължи да си мисли "Аз съм в България, имам наследствени селски имоти, искам да инвестирам във собствена ферма, а не в чужд език!"
Покана за грабеж ли означава за внезапно разбогатялата "мутра" обява
като "Феърплей резиденшъл пропъртис" ,
компания, току-що стъпила на фондовата ни борса?... Голямо умствено напрежение ли се изисква сред спецовете по стопански анализи в "Индъстри уотч", агенцията, да има и българско название, примерно "Индустриален наблюдател". Или по-точното "Стопански наблюдател", защото там се занимават не само с промишленост, а пък и клиентите й не са непременно чужденци?
Каква непреодолима сила кара един разкаял се публицист от видео-аудио предаването да свързва доста твърдото българското "корито" със сладкия "лайф" на англо-саксите? Не е ли по-изразително и благозвучащо - "Коритар-лаф" или просто - "на живо"?
Проф. Хр. Михов от Пловдив наблюдава как 4-5-годишно внуче чете надписа и пита баба си: "Какво е това "Ба-кал-ни-ца"? Бабата отговаря "Минимаркет, бе бабиното!"
Непознаването на чуждиците явно довежда и до безграмотно повторение на думи с еднакъв смисъл в речи и писания: "гласуване на вот", "да бъдем точни и екзактни" (бивш министър-председател), "аз там ще поставя основни и фундаментални въпроси (бивш президент), "персонална личност" (висш магистрат), "криминална престъпност", (криминален означава "престъпен, а истински българският израз е - "углавно престъпление") .
Или вестникарската обява във вестник: "Делта-и-Ко предлага BMW-52 TD Opel-Record, ботуши, галоши, цървули от РVС и т.н.
Такива са истинско-нашите, а не предлаганите от Министърката Кунева пътни знаци към Европа...
Контранастъплението на англофонските фирми ...зная, ще бъде ожесточено към подобна позиция.
Естествено е да "стартират" нови думи в езика и не можем да знаем отсега как ще "финишират", ала, общо взето, "трендът" (направлението) е ясен. Вече изглежда скудоумие да не употребиш "кастинг" за артистичен подбор, или "плейофи" за преиграване на мачове заради излъчване на победител!...
ООН полага грамадни грижи и средства за опазване на природното разнообразие в планетата, грижи се за изчезващи растителни и животински видове и пр. А защо ние българите да се самоподлагаме на изчезване чрез явна глупост? Нали заличаването на един народ започва от езика. Едва ни спаси от погърчване отец Паисий.
Генерал Де Гол беше забранил категорично и по списък да се ползват около 400 чужди думи, за които има съответни френски. По-късно последва закон за забрана да се използва смесицата "франк-англе" в документи и в търговския френски.
Ген. Бойко Борисов като кмет също би могъл да предизвика изпълнение на обществено осъзната "паисиевска програма" с примера на столицата - заедно с битовия
да се очисти и рекламният боклук
Това да бъде задание за българска чест на журналисти от медиите, българисти от БАН, университетите и от разните школи по мениджмънт. Така ще се очертае школа за книжовен и разговорно благозвучен български, ще се облагороди и обогати езикът и на "мутрите". Това трябва да стане, преди да се е случила голямата пакост - омъртвен български език като тракийския или латинския... Необходима е обществена подигравка към англо-галфонията.
-----------
*С този материал редакцията на "Сега" се включва в дискусията, съпътстваща сесията за финансово подпомагане на проекти на тема "Българският език - съхранена духовност и неизвестно бъдеще" към Фонд "13 века България".
|
|