:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,906
Активни 434
Страници 17,836
За един ден 1,302,066
Анали

България и Македония - реалност без романтика

В годините на разгорещените препирни за нацията и езика София загуби куп възможности за инвестиции в икономиката на съседката си
Снимка: Борислав Николов
Премиерите на Македония и България Любчо Георгиевски и Иван Костов "отключиха" изпадналите в застой двустранни отношения с декларацията от 22 февруари 1999 г. Счита се, че с нея е решен езиковият спор.
Влезе ли темата "Македония" в актуалното политическо говорене, винаги има напрежение. Няма и следа от романтиката, за която навремето говореше президентът Петър Стоянов. Но напрежението често се оказва непродуктивно. Доказват го първите години от хрониката на двустранните отношения - 1992-1999 г. Това е време на сериозен застой, белязан от спорове, скандали, недоверие и ситуации на ръба на абсурда.

Всичко започва към 19.30 ч. в напрегнатата зимна вечер на 15 януари 1992 г., когато след нелеки комбинации тогавашният премиер Филип Димитров пристига в Народното събрание и накратко го информира за решението на правителството - България признава независимостта на република Македония. Депутатите от БСП за разлика от останалите не посрещат новината с аплодисменти, което Жан Виденов не пропуска да изтъкне след години, вероятно считайки въпросното поведение за правилно.

Българското решение никак не е леко - Европа не признава младата държава, Гърция настръхва от неприязън към македонската независимост, а Сърбия определено не е очарована. Признаването става зад гърба на външния министър Стоян Ганев, който настоява да се изчака с решението. И още една подробност - признаването на Македония става точно между двата тура на първите демократични избори за президент у нас. Факт е, че президентът Желю Желев и по-рано е защитавал и има принос за признаването на Македония, но това не пречи на някои анализатори да смятат, че "бързането" е свързано и с допълнителни политически дивиденти около изборите.

Очаквана е драмата в Гърция след българското решение, но по-интересното е, че въпреки положителната официална реакция на македонската страна в официоза "Нова Македония" веднага започва да се прокрадва тезата, че с признаването България е показала "скритите си до този момент планове за Македония и македонския народ".

С този интересен епизод - ясен сигнал от българска страна и нееднозначна реакция на съседите, се открива сериалът на двустранните отношения. Постепенно, но сигурно в публичния дебат предстои за продължителен период да се настани с нов плам темата "има ли или не македонска нация и език". Президентът Желев още преди 15 януари е побързал да заяви, че България ще признае държавата, но не и нацията.

Следващите събития до края на 1992 г. изобщо не отстъпват по драматизъм на началото й. Лятната горещина на преломната година се допълва от страстите около шумния процес във Велес. Арестувани и осъдени са членове на македонската ВМРО-ДПМНЕ по политически обвинения, по-точно в "притежаване на български вестници, барут и трофейни оръжия", според българската ВМРО. Този случай е показателен за редовните "инциденти" в двете държави във връзка с човешките права. Черна традиция е ежегодното напрежение на гроба на Яне Сандански при отбелязването на годишнина от убийството му край Роженския манастир. Като черна сянка над двустранните отношения често виси и духът на ОМО "Илинден" с всичките й регистрирани и нерегистрирани формации. Не по-малко активен субект е и "пробългарската" партия на Илия Илиевски, регистрирана в Македония, а после забранена. "Човекът с 3 гражданства, 2 паспорта и 1 забранена партия", както го наричат медиите, дълго време се бори с македонските власти заради отнетия си задграничен паспорт под предлог, че върши пробългарска пропаганда. Той е недоволен и от българските власти, защото проявяват "безразличие" към дейността на неговата партия и предложенията му, сред които е това Македония да се нарича "Втора България".





Оръжейната афера "Мишевгейт"



е един от първите скандали на младата ни демокрация. През 1992 г. шефът на разузнаването Бриго Аспарухов обявява, че Македония е правила опити чрез съветника на премиера Филип Димитров - Константин Мишев, да получи оръжие от България, на стойност 200 млн. долара. След този скандал пада първото синьо правителство. Година по-късно пък министърът на вътрешните работи на Македония Любомир Фръчковски обявява, че са регистрирани 4 канала за незаконен внос на оръжие в страната, два от които минават през България.

Застоят в двустранните отношения започва да се набива на очи през 1994-1995 г. Изостря се езиковият спор. Не е съвсем ясно кога точно на официално равнище се отваря този дебат - дали след посещението на македонския президент Киро Глигоров у нас през 1994 г., или след запомнящата се проява на колоритния министър на образованието по това време Марко Тодоров. Той отказва да подпише спогодба за културно сътрудничество на македонски език и е зарязан насред Скопие да си довърши посещението сам.

Вследствие на това години наред стоят неподписани 20-ина важни спогодби и контактите са в дълбок застой. Според журналиста Костадин Филипов, дългогодишен кореспондент в Македония, липсата на правна база пречи на българския бизнес да се включи в разрастващата се през тези години приватизация в новата държава. Подготвят се най-различни формулировки за това на какъв език да се подпишат документите - България предлага това да стане на "официалните езици на двете страни", на английски и т.н., но всички формулировки на македонската страна включват понятието "македонски език".

Но в средата на 90-те години стокообменът между двете държави регистрира рекорди - през 1995 г. стига до 500 млн. долара. Причината е очевидна - заради югоембаргото търговията между България и Македония хвърчи с пълна пара. Най-важният икономически проект, който свързва двете страни и който е на дневен ред още от началото на двустранните отношения - коридор №8, няма късмет и тогава, и до ден-днешен.

Дълго време сериозни проблеми има и във военната област. Показателен е фактът, че първата визита на български министър на отбраната в Скопие след тази на Александър Сталийски през 1992 г. е чак през септември 1997 г.

Освен че не отбелязва забележим напредък в двустранните отношения и че се хвали как БСП не е ръкопляскала на решението за признаването на Македония, столетницата се наканва да напише и да предлага своя стратегия за двустранните отношения чак през 1998 г., т.е. години след като е сдала властта.

Нов фитил в двустранните отношения се запалва след





атентата срещу "несменяемия" президент Киро Глигоров



на 3 октомври 1995 г. Въпреки че България е сред първите страни, които непосредствено в часовете след атентата осъждат остро "подбудителите и извършителите на този престъпен акт", в Македония месеци наред продължават арести на македонски граждани с българско самосъзнание под предлог, че се търсят улики за атентата. Няколко седмици след атентата македонският министър на вътрешните работи Любомир Фръчковски прави изявление, с което косвено хвърля обвиненията за деянието върху единствената голяма българска групировка, инвестирала в Македония - "Мултигруп". Тя притежава една от най-успешните инвестиции в страната - Балканска банка. Чак година по-късно, след среща на четири очи между Павлов и Глигоров, българската следа е снета.

Като дипломатически скандал анализаторите определят отложеното посещение на външния министър Георги Пирински в Македония през пролетта на 1996 г. Причината е езиковият спор. А той става повод и за куриози - отложена е присъда за 9 години затвор на наркотрафикант у нас само защото разпитът не е воден на майчиния му македонски език.

Подвигът на македонски терен на служебния премиер Софиянски е среднощното посещение през пролетта на 1997 г., когато измежду икономическите теми според медиите е обсъждан и въпросът Македония спешно да достави над 30 000 тона жито на България.

Петър Стоянов остава в спомените на хората и предизвиква най-силна реакция в Скопие с прочутото изказване от април 1997 г. пред ПАСЕ, че Македония е най-романтичният дял от българската история. Същевременно той продължава утвърдилия се вече подход - че ще се отзове на отправената към него покана за посещение в Македония едва "след като има условия за практически напредък в двустранните контакти".

Такъв се случва чак след реалната промяна на властта в Македония, когато за пръв път от независимостта й управлението се изплъзва от хватката на "реформираните комунисти".



Очакванията за "пробългарска политика"



на ВМРО-ДМПНЕ се оказват по-скоро емоция, отколкото реалност и до голяма степен остават неудовлетворени, особено в областта на бизнеса. Въпреки всичко Любчо Георгиевски и Иван Костов постигат силен успех от гледна точка на македоно-българската политическа одисея. През февруари 1999 г. е подписана съвместна декларация, която на политическо равнище слага край на дългогодишния застой. Документът е подписан "на официалните езици на двете страни - български, съгласно конституцията на Република България, и македонски език, съгласно конституцията на Република Македония". В замяна на тази отстъпка от страна на България Македония се отказва от претенциите за защита на македонско малцинство у нас. Друг е въпросът доколко тази клауза се спазва днес предвид проявите на поредния филиз на ОМО "Илинден".

Полезно е от време на време да се припомня периодът 1992-1999 г. Той е твърде показателен за това колко зловредно влияние за българския интерес имат неумело водени спорове, които на практика зачеркват куп възможности за пълноценно взаимодействие в икономическата, военностратегическата и културната сфера. Но пък погледнато от висотата на 2006 г., кой си е представял преди 10 г., че македонци ще искат български паспорт. Разбира се, от чисто прагматични, а не романтични подбуди.
Снимка: Интернет
Балканска банка на Илия Павлов, която по-късно бе купена от Първа инвестиционна банка, е една от малкото сериозни български инвестиции в Македония.
14
3776
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
30 Юли 2006 23:46
има ли няма ли македонска нация, еми нямало е, знае се и кой и как я появил, късно е за спорове, там има младо поколение, което казва майка ми и баща ми са македонци, македонец съм и аз
31 Юли 2006 00:03
Въпреки всичко Любчо Георгиевски и Иван Костов постигат силен успех от гледна точка на македоно-българската политическа одисея.


Следва да се отдаде дължимото и на Костов, и на Любчо!
31 Юли 2006 00:08
"България и Македония" - че то не е ли БЪЛГАРИЯ[/size=2][/red]

Редактирано от - bot на 31/07/2006 г/ 10:11:37

31 Юли 2006 04:56
Бозата, така е. Македония е на практика част от България, ама нали знаиш, много вожд, малко индианец. Всеки иска да е министър, президент, началник. За това е борбата. Борят се само "политиците". Народа си пие ракията и не ги слуша........
31 Юли 2006 08:14
Светло пиво, май най-лошото е, че т.нар. "македонски народ" ги слуша!А някой има ли спомен за Ани(не си спомням фамилията й), която беше осъдена в Македония, защото твърди , че е българка?Тия там са болни мозъци, спор няма, ама и нашите не им отстъпват.
31 Юли 2006 09:38
Или ще се съобразяват с истината и с България, или да си стоят с албанците и средновековното си мислене!! Македония не е нация, а територия, на която тепърва ще се разиграват претенции за място под слънцето! ние такива претенции нямаме, да му мислят макетата как ще се оправят със шиптарите!!!
31 Юли 2006 11:35
На нас не ни трябват всичките макета. По-важно е да им дръпнем по-будните
(осъзнали се) студентчета. Това е напълно достатъчно! Един умник е много повече от 100 навъсени сърбоманчета!

Редактирано от - Амен на 31/07/2006 г/ 14:37:05

31 Юли 2006 11:43
и да си вземем Охридското езеро.
31 Юли 2006 12:04
България няма последователна и фокусирана политика към Македония.
31 Юли 2006 13:33
Иван Вазов

"Па ща си ти?" – такъв въпрос задава
във твоя дом безочлив чужденец.
"Па ща си ти?" – с такваз псувня смущава
душата ти неканен гост, пришелец...
Но ти пази се, прав ответ не давай.
Кажи се португалец, кюрд, сириец,
лапонец, негър, циганин, индиец,
но българин се само не признавай,
че тоз грях смъртен прошка там не знай;
влече позор, побой, затвор, изгнание –
невидени при прежните тирани...
Скрий, че си българин, в най-българския край...
31 Юли 2006 15:49
Имам предложение!

Да се направи проучване на нагласите на български граждани да живеят в Макидония или поне да получат македонско гражданство и обратното - нагласите сред македонското население да живеят в България или да получат българско гражданство.

Резултатите ще са много интересни!!!
31 Юли 2006 17:13
Ахмети сърдит на новия македонски премиер
Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети ще блокира приемането на закони, за които е необходимо мнозинство от две трети в парламента, съобщи македонската телевизия А1.
Това са неофициални съобщения от партията на Ахмети след като лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски затвори вратите за ДСИ в новото правителство. Методът, който налага Груевски за формиране на новото правителство, руши демократичната традиция на общо управление, наложена през последните четири години и връща старите методи, които се прилагаха към албанците през изминалите шест десетилетия, заяви Али Ахмети.

Това имам впредвид!
31 Юли 2006 19:43
Интересна статия , научих нещо ново
31 Юли 2006 20:56
ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ
Полиција 92
МВР - полициски станици
Брза Помош 94
Противпожарна бригада 93
Известување и тревожење 985
АМСМ - помош на патиштата 987
АМСМ - информативен центар 9801
Воена полиција 3227-700
Матична служба ГУВР 3117-766
Сала за венчавање 3118-250
Републички пазарен инспектор 975
Рекламации од потрошувачи 3212- 440
ПТТ СООБРАЌАЈ
Будење 900
Информации 988
Меѓумесни информации 989
Меѓународна централа 901
Меѓународна централа 902
ПТТ сервис 3233-300
Точно време 95
Телеграми 96

КОМУНАЛНИ УСЛУГИ
“Топлификација“ деж.екипа 3076-200
“ЕЛЕКТРО-СКОПЈЕ“
Дежурен диспечер 3161-454
Служба за наплата 3116-099
Улично осветлување 2622-789
“ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“
Дежурна служба 3073-010
“Бутел“ А.Д. СКОПЈЕ 02/2612-060
АД “Миг“ дежурна екипа за централно греење, водовод, електрика 3244-518

ЗДРАВСТВЕНИ ОБЈЕКТИ
Клинички центар 3147-147
Гинеколошко-акушерска клиника 3147-147
Градска општа болница
3130-311
Гинекологија и акушерство Чаир 2611- 033
Детска болница - Козле
3085-761, 3085 - 764
Воена болница 3283-000
Поликлиника Букурешт 3064-088
Ветеринарна болница 3115-756
Неуромедика 3215-780
ДОМАШНА ПОСЕТА
И ПАТРОНАЖА
Центар 3266-809
Карпош 3015-466
Кисела Вода 2411-004
Гази Баба 2612-322

ДЕЖУРНИ АПТЕКИ
Аптека „8 септември“, се наоѓа до дирекцијата на Градски
аптеки. работи нон-стоп 24 часа тел. 3130 333. Информации и резервирање на лекови 3299-070
Аптека „ГТЦ“, во Градскиот
трговски центар тел. 3237 617
Аптека „Бисер“ во трговски центар „Бисер“ тел. 2451 270
Аптека „Водно“ спроти
Клинички центар тел. 3177 266
Работат секој ден до 22 часот
Аптека „Зегин“ во подрумот на МНТ тел. 3117 614
Работи нон-стоп 24 часа
ХОТЕЛИ
њњњ.скопјехотелс.цом.мк
“Континентал“ 3116-599
“Холидеј Ин“ Скопје 3292-929
“Олимписко село“ 3178-208
“Панорама“ 3114-122
“Турист“ 3115-051
“Бристол“ 3114-883
“Јадран“ 3118-427
“Белви“ 2751-100
“Водно“ 3235-105
“Сарај“ 3010-633
“Карпош“ 3063-218
“Феријален дом“ 3115-519,
3114-849
„Амбасадор“ 3121-383, факс3121-286
“Вергина” 3095-123, 3095-124
„Арка“ 3230-603

ДИПЛОМАТСКИ
ПРЕТСТАВНИШТВА
Амбасада на Босна и Херцеговина
ул. Миле Поп Јорданов бр. 56б
тел: 3086-216, 3086-221
Амбасада на Република Хрватска (ул. Иво Лола Рибар бр. 59) тел: 3127-382,
факс 3127-421
Канцеларија за врски на Нато
(бул. Теодосиј Гологанов бр.59/2А-Палата Унија)
Тел: 3138-999, НАТО
ИНФО линија 0800-3111-22
Амбасада на СР Југославија
(Питу Гули бр.8) тел: 3128-422, 3129-298, 3129-305,
факс: 3129-427
Амбасада на Р.Словенија(ул.Водњанска бр.42) телефон 3178-730
Канцеларија за врски на Република Грција (ул. Борка Талевски бр.6) тел. 3118-102, 3121-084 факс: 3115-718
Амбасада на Турција - улица - Славеј Планина ББ телефон
3113-270; факс 3117-024
Амбасада на Бугарија - улица Златко Ќнајдер број 3 телефон 3116-320, 3229-444;
факс 3116-139
Амбасада на Велика Британија
- улица Димитрие Чуповски бр.
26 телефон 3116-772;
факс 3117-005
Амбасада на Германија
- улица Леринска бр.59,
телефон 3093-900; факс 3093-899
Амбасада на Италија - улица
8 Ударна бригада број 22, телефон 3117-430; факс 3117-087
Амбасада на Франција “- улица
“Ѓуро Ѓаковиќ“ број 65, телефон
3118-749
Амбасада на Албанија “- улица
Христијан Тодоровски Карпош број 94 а телефон 2614-636; факс 3226-459
Амбасада на Народна Република Кина - улица474 број 20, телефон 3213-163, 3135-647; факс 3212-500
Амбасада на Руската федерација - улица Пиринска број 44, тел. 3117-160; факс 3117-808
Амбасада на Романија - ул. Лондонска број 11 а, телефон
3031-129; факс 3061-130
Амбасада на Република Унгарија - ул. „Миле Поп Јорданов“ бр. 12. тел. 3090-858. факс 3090-849
Амбасада на САД - булевар
Илинден б.б., телефон 3116-180
Амбасада на Р.Полска ул. Ѓуро Ѓаковиќ бр.50
КАНЦЕЛАРИЈА НА МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРНИЦИ, “КАИРСКА“ 31 СКОПЈЕ
ТЕЛ: ++389 2-3084 461
ФАКС ++ 389 2-3084 463
Канцеларија на ОБСЕ во Македонија Тел.3234 000
ФАКС(+389 2)3234 234
АВИОНСКИ КОМПАНИИ
Аеродром Патровец 3235-156, 2711-024
МАТ 3292-333, 3292-300
МАТА резервации 3239-175
Авиоимпекс 3114-155
Адрија ервејз 3117-009
Кроација ерлајнс 3115-858
ЈАТ 3118-306
Аустриан ерлајнс - Инекс3128-177 и 2711-545
.......................
луно, луно....земйо македонска!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД