Уникална плочка с една от най-старите писмености в света е предал наскоро гражданин на археолога Николай Овчаров. Пиктограмата датира вероятно от първата половина на V-то хилядолетие преди Христа, съобщи проф. Николай Овчаров на пресконференция в националния пресклуб на БТА вчера.
Не се знае къде и кога е открита находката. По белезите й обаче Овчаров предполага, че е от могилите на тракийската низина. Човекът, дарил културния паметник, e шеф на предприятие и не желае да се афишира. Той я е съхранявал 20 години.
Плочката ще бъде предадена на Археологическия музей към БАН. Върху нея личат човешка фигура, кръгъл слънчев символ и триъгълници и ромбове с точки в средата, които символизират плодородието. Според Овчаров находката е от каменно-медната епоха и предназначението й е било свързано с култови действия. "Очевидно хората от тази епоха са били с висока култура и значителни познания", смята археологът.
Според част от учените знаците свидетелстват за протописменост. Други виждат в тях само символи. Според проф. Христина Тодорова определено това са знаци за собственост, за родова принадлежност, дори за цифрови стойности. По нашите земи и друг път са намирани плочки със знаци.
Междувременно стана ясно, че входът до скалния град Перперикон през септември може да стане платен. Тогава се очаква да завърши реставрацията и консервацията на светилището и изграждането на пътя.
Срамота!
Перперикон е свято място и общонародна собственост!...