Учителите и лекарите в България се радват на най-голяма почит сред всички професии у нас. Това показват данните от международно проучване на компанията GfK за доверието на населението към различни професионални групи и институции.
Изследването е проведено в САЩ и 18 държави от Европа и навсякъде запитаните се отнасят с най-голямо доверие към учителите и лекарите. Като цяло 82% от запитаните твърдят, че вярват на двете съсловия, но лекарите са най-уважавани в Швеция и Финландия. Данните са еднозначни и когато става въпрос за отношението на анкетираните към политиците - навсякъде в Европа и в САЩ гражданите подхождат еднакво скептично спрямо тях. Същото недоверие хората проявяват и към бизнесмените на ръководни длъжности и журналистите.
България обаче прави изключение от общата картина, защото представители на медиите у нас се радват на сравнително добра популярност - 56% от запитаните твърдят, че им вярват. Журналистите се нареждат на четвърто място по доверие след учителите (78% на одобрение), лекарите (72%) и военните, на които се доверяват 63% от запитаните. Политиците у нас пък получават одобрение едва от 10% от анкетираните. Участвалите в анкетата са класирали различните професии по четиристепенна скала, започваща от 1 (най-много незаслужаващи доверие) и стигаща до 4 (най-много заслужаващи доверие).
Като цяло само 17% от анкетираните са склонни да се доверят на политиците си. Изключение правят датските и шведските политици, към които с доверие се отнася една трета от населението. Три пети от гражданите на участвалите в проучването държави се отнасят подозрително към фирмените босове. Въпреки това мненията за тях не са единодушни. Германците най-малко се доверяват на мениджърите, като 82% от участвалите в изследването изразяват неодобрение към тях. Също като политиците едрите бизнесмени се приемат най-положително в Дания, където около половината от анкетираните заявяват, че им вярват. В Испания, Унгария, Румъния и Швеция малко под половината от запитаните имат положително становище за тях. Обратно, в Русия и в САЩ равнището на доверие към бизнесмените е приблизително малко. Две трети от западноевропейците изразяват подозрителност спрямо журналистите, а в САЩ броят на недоверчивите е повече от половината от запитаните. Представителите на медиите все пак се радват на доверие сред повече от половината от запитаните в Румъния, Полша и Испания.
|
|