Министър Емел Етем съгласува със зам.-председателя на ПГ на ДПС Лютви Местан защитата на законопроектите за кризите и за бедствията. |
Независимо от това при вчерашните дебати жълтите народни представители влязоха в горещ спор с колегите си от ДПС. Според царистите уреждането на тази материя не се нуждае от два отделни законопроекта. Според Лютви Местан пък това било въпрос на избор. Царският депутат Олимпи Кътев възрази и срещу новата неясна дефиниция на понятието "криза". И попита Местан дали то включва и политическата криза. Колегата му Борислав Великов заяви, че единственият приложим закон ще е този за бедствията, а другият ще остане само на книга. Целта била всички правомощия и ресурси да се съсредоточат в министерството на Етем. Тези подозрения жълтите имат още откакто Етем представи идеята си за разделяне на бедствията от кризите.
Със закона за управление при кризи се дава право на правителството само да обявява кризисно положение. Досега това ставаше по предложение на съвета по сигурността. От стария закон е изваден разделът за възстановяване и подпомагане при кризи, който минава към закона за защита при бедствия и аварии. Пак там се създава комисия за възстановяване и подпомагане, правоприемник на досегашната постоянна комисия, която ще се ръководи от Емел Етем.
Предлага се още неотложната помощ да се осигурява от кметовете, като всяка община се задължава да поддържа резерв от материални и финансови средства.
Право да обявява бедствено положение за общината има кметът, а за областта - областният управител, предвижда законопроектът за защита при бедствия и аварии. Регламентират се и доброволните формирования. Доброволец може да бъде всеки, който е навършил 18 години и сключи договор за това. Формированията ще се създават от кмета с решение на Общинския съвет. Ще им се осигурява обучение, екипировка и застраховка с общински пари. Времето за доброволна помощ ще се счита за неплатен отпуск и ще се признава за служебен или трудов стаж.