Допълнителни възможности за застрояване на зелените площи предвижда общият устройствен план на София въпреки ограниченията в Закона за устройство на територията (ЗУТ), предупредиха от кабинета на омбудсмана Гиньо Ганев.
Законопроектът за одобрение на плана вече е внесен в парламента. В него е записано, че в зелени площи могат да се строят обекти за "спортно-атракционни и лечебно-оздравителни дейности" и за "обслужване на туристи и посетители". "Това може да се изтълкува и че може да се строи и хотел", коментира координаторът към кабинета на омбудсмана Здравка Кръстева. С последните промени в ЗУТ от м. г. депутатите позволиха в паркове и градинки да се строят само спортни обекти и техническа инфраструктура. В становището си до парламента Гиньо Ганев препоръчва да се запази строгият ограничителен режим за застрояване в зелените площи. Главният архитект на София Петър Диков подкрепи препоръката да паднат допълнителните възможности за строежи в градинки. Законът за общия план на София е специален по отношение на ЗУТ, т. е. ако се приеме в този вид, ще важи облекченият режим за застрояване, коментират юристи.
"Общият устройствен план узаконява заграбването и застрояването на 1/3 от зелената система на града и допуска строителство в паркове и градини", пише в жалба на няколко граждански сдружения до НС. Според Диков това не е вярно и проектът предвижда добри условия за защита на зелените площи. Да се предвиди и начин за обезщетяване на собствениците на имоти, предвидени за зелени площи, включително и с пари от държавния бюджет, препоръчва Гиньо Ганев.
В плана са заложени нереалистични прогнози за населението в София през 2020 г. - предвижда се то да е 1 390 000 души, въпреки че регистрираните на настоящ адрес в момента са 1 377 000 души, обясни още Здравка Костова. Това според нея е предпоставка да се влошат показателите за зелени и свободни площи на 1 жител. Предвидени са 35 кв. м зеленина на човек, а реално те ще са много по-малко. Има опасност от гъсто строителство в жилищните комплекси, ще изчезнат междублоковите пространства, градинките и детските площадки, предупредиха още от кабинета на омбудсмана. Гиньо Ганев препоръчва планът да се приеме от НС, но в срок от 1 г. общината да проведе обществени обсъждания и да го промени в съответствие с исканията на гражданите.
|
|