:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,322
Активни 756
Страници 23,887
За един ден 1,302,066

Евродепутат ли? Мерси!

Ентусиазмът към ЕС може да изстине на първите европейски избори в България
Снимка: Светослав Терзиев
Малцина от българските наблюдатели, които бяха посрещнати тържествено преди година в Европарламента в Страсбург, биха се жертвали догодина като камикадзета, за да изпълнят ролята на първи, но краткотрайни български евродепутати.
Тройната коалиция ще умува днес дали да свика избори за Европейски парламент заедно с президентските на 22 октомври. Вероятността това да се случи е минимална, но каквото и да е решението, то със сигурност ще е грешно. Не заради друго, а защото управляващите много късно се захващат с въпрос, който иска продължителна подготовка, но вече е станал прекалено спешен.

Най-разумният вариант би бил двата избора да се съчетаят, но за целта трябваше отдавна да е приет законът за организиране на европейски избори. Щом като властта повече от година уверява, че няма "План Б" за влизане в ЕС и че е сигурна в приемането ни на 1 януари 2007 г., можеше да се подготви и за изпращане на евродепутати още от първия ден на членството ни.

Теоретически парламентът е способен да се разбърза, защото като види европейски зор, показва висока производителност. Но никой не може да накара избирателите да се разбързат. Работата трябваше да започне веднага след подписването на присъединителния договор на 25 април 2005 г. и поне част от милионите левове за комуникационна стратегия на правителството трябваше да се насочат към запознаване на населението с първата му пряка европейска отговорност - избирането на български евродепутати. Парите се потрошиха, но запитайте когото и да е от улицата дали знае за какво служи Европарламентът и ще видите, че няма представа. В общество с хронично спадаща избирателна активност липсата на яснота за предназначението на европейския вот не може да предполага нищо друго освен



международно орезиляване



Жълти евронаблюдатели предупредиха през юли, че очакват активност от 15%. Техни червени колеги се съгласиха месец по-късно, че прогнозата е правдоподобна.

По принцип европейските избори предизвикват най-малка активност във всички страни членки. На последното гласуване през юни 2004 г. пред урните се явиха едва 44% от европейските избиратели. Спадът бе 5% в сравнение с изборите през 1999 г. Истинска катастрофа бе гласуването в новоприетите 10 държави, които най-добре показват какво би се случило и в България. Евроентусиазмът там бе изстинал само 6 седмици след тържественото им приемане в ЕС на 1 май 2004 г. и средната активност бе 26.4%. Най-слаби бяха резултатите в Словакия (20%) и Полша (21%). В Естония и Чехия бяха 27%, а в Словения - 28%. Хората просто не виждаха връзка между преките си проблеми и работата на евродепутатите.

Изводът е, че отделни избори за Европарламент много трудно могат да мотивират избирателите да се явят пред урните. Макар че според присъединителния договор срокът на България е до края на 2007 г., никаква агитация няма да засили очакваната активност. Най-вероятно е българинът да се разочарова след настъпването на сакралната дата, защото няма да забележи видима промяна в живота си и ще накаже управляващите чрез демонстративна пасивност.



Единственото решение



е да се впрегне сегашната положителна нагласа към ЕС, която се дължи на повишените очаквания, в комбинация с президентските избори като ракета носител, тъй като мажоритарният вот предизвиква традиционно висок интерес. Следващото изстрелване на електорална ракета носител е чак есента догодина, когато ще има местни избори. Но тогава не само евроентусиазмът ще е спаднал, но и вниманието ще е фокусирано върху въпроси на по-ниско равнище (къде е Телиш, къде е Париж?).

Има и друг проблем, който пряко касае бъдещите ни евродепутати. Първите избори в България ще бъдат междинни, защото нашите пратеници ще изкарат половин мандат - до 2009 г. Най-логично е да се очаква, че кандидати ще бъдат сегашните евронаблюдатели, защото единствени имат пряка представа от работата в Европарламента. Ако се явят на избори заедно с президентските и не бъдат избрани, ще си останат депутати в Народното събрание. Ако спечелят, ще преминат на работа в Европарламента, но



ще продължат да получават сегашната си българска заплата



Ако България влезе в ЕС на 1 януари 2007 г. без избрани евродепутати, ще трябва Народното събрание да изпрати временно свои представители за няколко месеца. Тъй като съвместяването на двата изборни поста е недопустимо (изключение е направено само за Великобритания и Ирландия до 2009 г.), пратениците в Страсбург и Брюксел ще трябва да се откажат от депутатските си места в София. Без да имат гаранции, че на европейските избори ще запазят местата си в ЕП. Парламентаристи в момента се чудят дали ще имат право да се върнат в Народното събрание, както например могат да се върнат министри, напуснали правителството, ако преди това са били депутати. Вероятно подобна рокада няма да е възможна, защото министрите се назначават и отстъпват временно депутатския си стол, докато евродепутатите се избират и заявяват отказ от предишната си изборна длъжност. Едва ли повечето от нашите евронаблюдатели ще заложат остатъка от мандата си, за да удължат с още няколко месеца престоя си в Страсбург и Брюксел. Сред тях фигурират имената на някои от най-опитните по международните въпроси представители на политическите групи. Навярно и партийните им централи няма да рискуват да ги загубят скоропостижно. Това означава, че за временни евродепутати могат да бъдат посочени след 1 януари 2007 г.



народни представители камикадзета,



които парламентарните групи биха пожертвали.

Съвсем друго ще бъде положението на редовните европейски избори през 2009 г. Тогава евродепутатите ще минат на единна заплата в ЕП, определена на 7000 евро месечно (14 000 лева), или около 10 пъти повече от заплатата на редови български народен представител. Освен това мандатът в ЕП е 5 години, а в Народното събрание - 4 години. При такива условия се очаква да се яви навалица от кандидати, които ще се надпреварват да обещават чудеса - например да пуснат спрените реактори на АЕЦ "Козлодуй", да премахнат пречките пред българските гастарбайтери, да привлекат европари за всякакви нужди и пр. Тъй като подобна реторика отговаря най-много на поведението на популистите, би могло да се очаква силно представяне на формирования като "Атака", ГЕРБ и самодейни националисти. Точно малките, популистките и евроскептичните партии отбелязаха възход на предишните европейски избори през 2004 г. и взеха близо 10% от местата (69 от 732) в Шестия европарламент.
12
2767
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
08 Август 2006 23:06
Да бе да
Малцина
И само до 2009
АФтора, аФтора
А пък и другите минават по-спокойно. Нали
08 Август 2006 23:54
Това е тактика!
Управляващите от "8:5:3" нарочно ЗАБАВЯТ всичко, свързано с избора на евродепутати!
После спешно ще приемат някакъв закон, чрез който изборът ще бъде направен от партиите в Парламента/разбира се, с решаващата воля на Мнозинството!/, а НЕ от Народа!
Впрочем, аз съм СЪГЛАСЕН!
Тъй и тъй, вече 17 години нищо НЕ зависи от Волята на Народа в тази държава- така че, най-добре ЩЕ е, ако евродепутатите- а и Президентът!- бъдат избирани от Парламента! Ще се спестят Разходите и РЕЗИЛИТЕ от Изборите! КАЗАХ!
09 Август 2006 02:56
Защо ще избирате нещо което вече предварително е избрано. Пак ли скъпо струващо шоу, наречено избор....... Знае се, че роднините и приятелите са с предимство. Комисията е ваша. Кво чакате още........
09 Август 2006 09:15
Какво мислене , какво чудо?
В действителност разсъжденията са , как за поред път да се измамят хората , как отново да отидат и да гласуват , за да легитимират криминалните процеси , да се печели време и да се замазват огромните противоречия и проблеми?
Какъв е смисъла от този начин на мислене и действие?
Ако процесите на присъединяване бяха реални и обективни , ако се избираше реален президент а не политически манекен , от каква подготовка и пропаганда се нуждаете?
Дали , заради възникването от първият ден на това формално присъединяване , на силни противодействуващи и противостоящи процеси , продиктувани от предстояща висока инфлация и влизане в спиралата на кризите , не са ви нужни тези ПОДГОТОВКИ.
Днес ще проличи ПОДГОТОВКАТА.Коалицията ще стане от монолитна по монолитна.
Нямат избор.Ако веднага след влизането в Европа се допусне парламентарна и политическа криза , целят елит е ОБРЕЧЕН , защото ще бъде пометен.
За мен ще е голяма изненада , ако над 30 % от хората отидат да гласуват , още по голяма изненада ще бъде , ако след влизането в Европа , не стане ясно в каква мъгла са протичали досегашните процеси и за кой и кои се отнася влизането в Европа.
Няма полезен ход олигархията.От тук нататък , тоягата няма да спре своята възпитателна и превъзпитателна дейност.Проблема е гърба , гърба върху който тава ще става.Върху мафията и нейните криминални орди , или върху гърба на народа.
Аз вярвам , че народа ще се хване тоягата-ако иска да оцелее?
09 Август 2006 09:26
хунвейбин,
Но народът е .....
Едва ли ще можем да го променим.
Умират и... пак мълчат!
09 Август 2006 10:06
Кой ли слага заглавия като това в този вестник
Не е уместно някой да съди за българския народ по себе си
09 Август 2006 13:29
Чак сега стигам до тази статия, за това само ще прекопирам какво вече изкоментирах в рубриката "България"

1- изботите са нужни щото няма смисъл да се чака до баш влизането в съюза, за да се излъчат депутати дето ще трябва (на теория) да почнат да бачкат за интересите ни (пак на теория) още от първия ден.
2- ако така несериозно се отнасяме към тези избори, пак ще се насадят идиоти и лапачи дето само ще сквернят името на България в съюза, щото сега се е паднало да се гласува "наново" и да се опитаме елементарно да си подновим политическата класа, щото явно ако от някъде ще дойде малко контрол върху наще драги мафиоти и политици, то ще е от вънка, понеже българите отдавна са показали, че сами не искат (съответно не могат) да се борят с това, срещу което псуват по форуми и ракийни вечери.
3- изборите не трябва да са заедно, защото сума народ ще смеси политическите идеи и съществото на две толкова различни гласувания. Никой нищо няма да разбере, ще стане пълна каша: ходи после разправай на баби и други, че да гласуваш за син (например) президент, не те задължава да гласуваш за син евродепутат.

09 Август 2006 13:30
Освен това, трябва голяма кампания да се разясни как действа европейския съюз всекидневно, а не само върху това как да усвоим фондовете. Иначе един път грешно разбрани тия неща, ще стане както в западна европа: във франция старците (и не само) бъркаха гласуването за "конституцията" с влизането на Турция в съюза, само защото хитри политици изкараха дебатите по едно и също време. Хората трябва да познават как работи еворпейския, за да си дадат сметка до каква степен и за какво може да се разчита на него (корупция, контрол на разни съмнителни сделки) и до каква степен ще трябва сами да си защитаваме интересите (в земеделието, например) и къде направо можем да блестим и да даваме пример, а не автоматически да си мислим, че всичко що иде от запада е непременно по-добро (каквото и да си говорим, образованието ни е добро или поне не още съвсем скапано както е на запад, преподаването ни на езици е почти безупречно спрямо средното европейско ниво).
09 Август 2006 13:32
колко "електорални единици" имат представа това еврокомисаря яде ли се, пие ли се?
09 Август 2006 13:33
Авторът е прав за едно - като видят еврозор, законодателите ще спретнат и закон, ще определят и дата за избора, а като ни притиснат с готовите кандидатури - иди че гласувай. Като знаеш, че и без твоят глас всичко е решено вече.
09 Август 2006 13:53
РИБАТА ОЩЕ В МОРЕТО , А ТЕ ВЕЧЕ Я ВМИРИСАХА ...

09 Август 2006 18:05
Кой и къде има ентусиазъм към ЕС?

ТАКОВА НЕЩО НЯМА! (освен по телевизията)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД