Ако е вярно, че БСП и НДСВ вече са спазарили поста на българския еврокомисар срещу узаконяване на царските имоти, лесно може да се отгатне кой ще представи България в екипа на Жозе Мануел Барозу. Вярно е и обратното - че ако скоро стане известно името на нашия еврокомисар, лесно ще се досетим имало ли е сделка или не.
Лошото е, че май скоро няма да има яснота по нито един от двата въпроса, защото БСП има интерес да бави топката максимално, за да държи коалиционния си партньор в непрестанно напрежение. И така да крепи напуканата от жеги и скандали коалиция.
От "Позитано" 20 вече дадоха ясни сигнали, че
не са склонни да отстъпят този пост на жълтите
В престараването си обаче направиха гаф, като лансираха (макар и неофициално) абсолютно неподходящи имена, с което дават знак, че имат кадрова криза. Младият депутат Кристиян Вигенин, в чиято биография е записано само шеф на международния отдел на БСП, няма как да стане еврокомисар сега, освен ако страната ни не е решила да промени традициите в Брюксел. Според досегашната практика еврокомисарите са бивши или бъдещи премиери (както стана с Романо Проди), министри на външните работи или по европейските въпроси, или изявени бивши министри в други ресори - всички с богати биографии. Точно тук жълтите съзряха кусур и на другите две червени кандидатури - на посланиците ни Меглена Плугчиева и Ирина Бокова. Макар че и двете са били зам.- министри, мотивът на критиците им е, че не можело хора, чиито CV-та са пълни предимно с посланически мандати, да станат еврокомисари. Кандидатурата на Атанас Папаризов също трудно ще издържи тежестта на поста, макар че е бивш министър на търговията и индустрията в кабинета на Жан Виденов и говори пет езика - английски, руски, френски, испански и шведски.
Проблемът е, че Папаризов не е сред най-изявените имена в българската политика, популярни и в Брюксел, нищо че оглавява комисията по европейска интеграция и е наблюдател в Европарламента. Все пак той остава една от вероятните
две кандидатури на левицата
заедно с Ирина Бокова. Предимството на Бокова е, че перфектно говори двата задължителни езика в ЕС - английски и френски, и има подкрепата на премиера и президента.
Изборът на представител на левицата за еврокомисар задължително ще мине през кръстосване на шпаги с Меглена Кунева. Тя е най-сериозната кандидатура на НДСВ. А и в социологическите проучвания в момента гражданите я припознават като най-вероятния еврокомисар. Затова всеки друг избор ще бъде сравняван с нея не само у нас, но и в Брюксел. Кунева натрупа добър актив в биографията си като министър по европейските въпроси в два кабинета. Тя успя да създаде впечатление за много динамичен и успешен преговарящ, макар че периодично имаше проблеми у нас с министрите от кабинета и депутатите, които се опитваше да надзирава. Недостатъкът й е, че успя да си извоюва прозвището
Госпожа Yes -
имидж на човек, който все се съгласява с чуждите изисквания. Освен това Кунева има лек проблем с френския и с безусловната подкрепа на своите от НДСВ. Социолозите обаче отчитат много висок и стабилен рейтинг, който би могъл да й позволи да се кандидатира дори за президент. По това дали НДСВ ще направи реверанс към нея, като й предложи да премери силите си с Георги Първанов, също може да се съди дали постът за еврокомисар вече е спазарен или не е. Сигурно е права Мира Янова, че в едно твърде патриархално и сексистко общество като нашето жената не се свързва с президентската институция, но пък е вярно и друго - че българите винаги са склонни да подкрепят една достойна кандидатура, ако тя ги убеди в това.
Дипломатически източници твърдят, че в Европейската комисия били информирани под сурдинка, че страната ни се готви да номинира Симеон Сакскобургготски за еврокомисар. Той обаче не е изявявал подобно желание пред съпартийците си и според осведомени това не влизало в плановете му.
Шефът на Еврокомисията Барозу, който е добър познат със Симеон, деликатно се включи в номинациите, като помоли следващият нов еврокомисар да е жена, за да се спази половият баланс. Той индиректно даде рамо на Кунева, която високо цени, но БСП побързаха да й намерят достоен съперник. Така се очерта основният сблъсък между Кунева и Бокова, който най-вероятно ще бъде лансиран публично, за да изчерпи енергията на воюващите аргументи. Среди, близки до "Дондуков" 2, смятат, че накрая като компромисна кандидатура ще бъде предложен Ивайло Калфин и точно той ще успее да се класира за високия европейски пост. Проблемът при него е, че като вицепремиер това ще предизвика тотално разместване в кабинета.
Изборът на първия
български министър в европравителството
има няколко измерения. Първо, той ще олицетвори равноправното място, което ще бъде отредено на страната ни в Обединена Европа. В ЕК няма малки и големи нации и всеки еврокомисар има еднаква тежест при вземането на решения. От всеки еврокомисар се изисква да надмогне националните си интереси и да работи в интерес на цялата общност. В същото време обаче еврокомисарите запазват своята идентичност и зад ресора им обикновено застава държавата, която ги е излъчила - като политика и подкрепа за предлаганите мерки. Чрез еврокомисаря говори съответната държава - ето защо е много важно правителството и премиерът да имат нормална комуникация с него.
"Хубаво е комисарят да е грамотен човек, добре да говори поне два чужди езика. Важно е какъв капацитет носи той зад себе си, не само личен, но и като представител на съответната страна. Въпреки че в момента, в който стане член на ЕК, би трябвало да забрави от коя страна идва", обясни Калфин.
За какво ще отговаря българският еврокомисар в ЕК? В момента
всички ресори в ЕК са заети
и затова е трудно да се предвиди какво точно ще получи страната ни. Два са вариантите, за да бъдат уредени с ресори новите членки България и Румъния - да се измислят нови, които са по-периферни, или да се разделят вече съществуващи ресори. Така например кипърецът Маркос Киприану, който следи здравеопазването и защитата на потребителите, може да се раздели с част от ресора си. Чехът Владимир Шпидла, който отговаря за заетостта, социалните въпроси и равните възможности, също би могъл да отстъпи част от задълженията си. Представители от правителството обясниха, че не очакват в началото страната ни да получи сериозен ресор като енергетика или икономика.
Франко Фратини е единият от комисарите, които могат да се разделят с част от функциите си заради твърде широката сфера от компетенции - правосъдие и вътрешен ред. За част от този ресор се смята, че ще се бори румънският министър на правосъдието Моника Маковей. Другата възможност е туризмът да се отдели от ресора на комисаря по индустрията Гюнтер Ферхойген. Според Wirtschaftswoche обаче България и Румъния няма да са доволни от такъв пост, тъй като туризмът не е сред най-важните дейности на ЕК.
Според германския Wirtschaftswoche
Барозу трябва да представи новите еврокомисари
от България и Румъния пред Европейския парламент до края на октомври.
Внимателният избор на еврокомисар е важен, защото той задължително минава през тежко препитване в Европарламента и там може да бъде бламиран, ако не познава добре ресора, за който ще отговаря. Някои от 10-те нови членки имаха проблем с препитването на кандидатите си през 2004-та пред Европарламента, а италианецът Роко Бутилионе беше отстранен от депутатите в комитета по граждански свободи в Европейския парламент заради непремерени изказвания за гейовете и традиционните виждания за ролята на жените в обществото. Той трябваше да отговаря за европейската политика за даване на убежище и имиграцията. Номинираната за комисар по земеделието Мариан Фишер Бьол беше проверена за евентуален конфликт на интереси, тъй като притежава ферма, субсидирана от ЕС. Еврокомисарят за конкуренцията Нели Крус пък беше заподозряна в корупция, след като медиите разкриха, че е поддържала тесни връзки с един от най-големите предприемачи в областта на недвижимите имоти в Холандия Ян-Дирк Парлберг, за когото властите в страната предполагат, че е бил член на престъпна организация, замесена в убийства, отвличания, изнудване и пране на пари.
Със сигурност изборът на българския еврокомисар ще тества готовността и способността на българската политическа система да излъчва достойни кандидатури, които да представят страната ни в ЕС по подходящия начин. Иначе можем да загубим самоуважението си - а това е най-страшното.
|
|