Точно когато си мислехте, че е безопасно да влезете във водата...
В касовия филм от 1975 г. "Челюсти" голямата бяла акула прогонваше туристите далеч от плажа. Макар и по-малко смъртоносни, но със сигурност точно толкова обезпокоителни заплахи затвориха части от Средиземноморието за любителите на плуването това лято - медузи и отровни водорасли.
Хиляди почиващи в части от Италия и Испания бяха предупредени да не влизат във водата заради опасността от жилата на необичайно големите пасажи от медузи и водорасли, които според еколозите са още един симптом на глобалното затопляне.
Отровните водорасли, наречени ostreopsis ovata, принудиха властите да затворят обикновено пренаселени плажове в Италия, а тези, които се осмелиха да влязат във водата, съжаляваха след това. Росарио Визини закара спешно в болница 7-годишния си внук Самуеле, когато ярко червени ивици плъзнаха по ръцете и краката му след само няколко часа на плаж в Северна Сицилия. "Първото нещо, което ме попитаха, е дали е плувал, а той беше."
Оstreopsis ovata може да причини кожни възпаления и дихателни проблеми. Бумът на отровни водорасли затвори дълга плажна ивица край Рим за няколко дни.
Точно както в "Челюсти" местните власти доста неохотно приеха идеята да затворят плажовете. Във Фрегене, плаж, близо до Рим, кметът пренебрегна забраната за плуване и възможната глоба от 75 евро и влезе във водата с фланелка с надпис "Аз обичам Фрегене", за да убеди туристите, че градът му е безопасен. След като отровните водорасли изчезнаха, мястото им бе заето от медузи - проблем, с който се сблъскаха някои от най-популярните плажове в Испания през август.
Много учени смятат, че взривовете на медузи и отровни водорасли са знак, че Средиземно море е под стрес и дори че се "тропизира" - екологията му се променя заради по-високите температури и е атакувано от агресивни видове, идващи от по-топли морета.
"Ние вече знаем, че Средиземно море започна да бъде атакувано от тропически видове и биологичното му разнообразие се промени", казва биологът Исабела Барон от университета в Палермо. "Повечето от тях не са опасни, но тези водорасли са, тъй като изпускат токсини".
Отровните водорасли не растат в Средиземно море, произхождат от Южния Пасифик, но от десетилетия се намират в морето между Африка и Европа, вероятно пренесени с товарните кораби. Раул Гарсия, експерт по рибовъдство в Глобалния фонд за опазване на природата WWF, казва, че бумът на отровни водорасли и концентрацията им на повърхността се е превърнал в проблем през последните няколко години заради по-топлите лета.
Температурите в Средиземно море достигнаха 29 градуса по Целзий през август според Британската метеорологична служба. За сравнение средните им стойности дълго време преди бяха между 24 и 27 градуса. Топлината ускорява размножаването на медузите и може да промени цъфтежа на водораслите. Има обаче и други фактори. Отровните водорасли се подхранват от отпадните води, богати на нитрати и фосфати. Медузите пък се радват на намаляването на броя на животните, които се хранят с тях - голямата морска костенурка и рибата тон, казва Гарсия.
Намаляването на притока от реките през топлото лято също може би допринася за бума на медузи, които обичайно са държани далеч от бреговете от притока на прясна вода.
Проучване на Средиземноморската научна комисия установи, че в момента има 500 вида риби, ракообразни и молуски, които не произхождат от местни води. Не за първи път тропически създания проникват в Средиземноморието през Суецкия канал, Гибралтар или чрез товарните кораби. По-топлите води и по-слабите местни видове им дават шанс обаче по-скоро да колонизират морето, отколкото да измрат, казва Гарсия.
"Когато тези организми дойдоха тук, те не намериха здрава екосистема. Откриха, че нямат врагове или конкуренти", казва Гарсия.
Промените в екологията ще се увеличават в следващите десетилетия, ако температурите продължават да се повишават по начина, предречен от специалистите по климата. Според тях затоплянето може да доведе до повишаване средните температури в света с между 1,4 и 5,8 градуса по Целзий до 2100 г.
Според доклад на британски и холандски изследователи на климата през 2080 г. Средиземноморието ще бъде твърде горещо за туристите и те ще предпочетат дестинации като Ирландия и Скандинавия.
А дотогава добре е туристите да помнят, че Средиземно море е дом и за няколко вида акули, включително голямата бяла, звездата от "Челюсти".
(Ройтерс)
|
|