:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,091
Активни 699
Страници 26,021
За един ден 1,302,066

Прокуратурата отказала да спре спорен строеж в детски лагер

Случаят стигна до Борис Велчев
Две прокуратури са отказали да съдействат на Националния детски комплекс - Равда за строящия се на територията му частен апартаментен комплекс "Емералд". И районната прокуратура в Несебър, и окръжната в Бургас са преценили, че действията на частниците не застрашават ученическия лагер. В същото време в началото на този месец фирмата "Пайонир Дивелъпмънт" бутна 4 двуетажни вили на спорната територия и вече вдига своя сграда на мястото им.

Това става ясно от представени от ръководството на лагера документи по случая. Както "Сега" писа, просветният министър Даниел Вълчев сезира за проблема главния прокурор.

Още през май началникът на лагера Йордан Йорданов е сезирал районната прокуратура в Бургас, че фирмата е започнала да огражда спорно парче земя на територията на лагера. Работници на "Пайонир Дивелъпмънт" започнали да вдигат оградата в 3.00 часа през нощта на 5 май. В жалбата си Йорданов твърди, че това представлява самоуправство, защото за въпросния имот, закупен от фирмата, се води съдебно дело за изясняване на собствеността. Документи за собственост имат и държавата, и частникът. От ръководството на лагера допълнително изтъкват опасенията си, че фирмата може да изпълни заканите си и да пристъпи към събаряне на намиращите се на спорния имот сгради.

Районният прокурор Мариян Чернаев също изтъква, че спорът за земята трябва да се реши по съдебен път. Той обаче преценява, че вдигането на ограда около имота не е самоуправство, защото за нея има издадено разрешение от главния архитект на община Несебър. Дали разрешението е законосъобразно, следвало да се произнесе Регионалната дирекция за национален строителен контрол. Прокурорът допълнително подчертава, че ръководството на лагера е следвало да изнесе всичките си вещи и имущество от четирите вили, както е предложила частната фирма.

Броени дни по-късно Регионалната дирекция за национален строителен контрол е отменила издаденото разрешение за строеж на частниците. За разлика от районния прокурор началникът на РДНСК Милен Ненчев е счел за ключов течащия съдебен спор за собствеността върху земята. "Изправени сме пред хипотеза, в която имаме 2 годни правни основания за собственост върху един и същ терен. До изясняването на този спор не би следвало да се предприемат никакви строителни мероприятия от която и да е от двете страни", пише в заповедта за отменяне на разрешителното за оградата. Собственичката на земята обжалва.

Че предприетите от частника действия по вдигане на ограда не изискват бърза и неотложна намеса, преценява и окръжната прокуратура в Бургас. Районната прокуратура правилно е отказала на лагера да му съдейства за отстраняване на самоуправните действия, пише в решението.
3
3314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
25 Септември 2006 09:30
За пореден път се доказма максимата, че кой каквото и да прави или говори - става въпрос за пари. Ясно е, че местните са купени с достатъчно мъни за да разрешат да се строи.
25 Септември 2006 11:58
Смотаняци - това прокуратура ли е? Сигурно въобще не са погледнали жалбата...
19 Октомври 2006 20:08
Защо някой не попита прокурора Мариян Чернаев колко пари е взел от въпросната фирма за да не им попречи да строят...??
Е нормално е да ги защити, иначе от къде ще взема пари??
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД