Проф. Фюрстенберг предупреди, че технологията за преработката на столичния боклук в брикети - избрана от общината, е остаряла и неефективна. |
Еконатискът идва, след като СОС одобри технология за преработка на боклука, при която да се произвежда алтернативно гориво - брикети за циментовите заводи. Методът предвижда отпадъците да се разделят и след това да се преработват така, че почти да не остава шлака. От общината увериха, че така се избягва замърсяването на околната среда. Но според еколозите най-модерният метод е преработването на сметта в тор.
"Изгарянето на сметта бе разрешено до 2000 г., защото нищо друго не е било познато. Затова предложената технология за преработка на отпадъци в София не бива да бъде избрана", убеден е Фюрстенберг. Той е противник на метода, защото уврежда здравето. "Около София на различните сметища има 17 млн. т битова смет, от която излизат газове. В Суходол хората са разсеяни, уморени и кожата им е набръчкана. Всичко е заради бактериите и микробите", категоричен е професорът. Учениците, живеещи в близост до сметище или завод за изгаряне на отпадъци, били до 80% по-слаби в училище в сравнение с останалите.
---
ОПИТ
Пред време столичният кмет Бойко Борисов даде пример с Берлин, където завод за преработка на боклука струвал 40 млн. евро със земята, при това бил построен за 1 г. "Отпадъците там се изгарят само вечер, когато жителите не виждат това", разкри проф. Арманд Льове-Фюрстенберг.